No. 27. Negentigste Jaargang. 1888. 2 MAART. Aiaiaiiadi's nalatenschap. V R IJ D A G FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën: <£>&ciëcl {Scheelte. AANBESTEDING. ëniteulaub. öiwoeulauh. ALKMAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algeraeene kennis, dat lieden op de gemeente-secre tarie ter lezing is gelegd de staat, vermeldende volgens art. 81 2 lid der wet op het lager onderwijs de namen der kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaren, die niet voorkomen op de lijsten der op 1 Januari 1888 schoolgaande kinderen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Eebr. 1888. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1815 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het suppletoir kohier van het Patentrecht en het suppletoir kchier voor de belasting op het Personeel, beide over het 3e kwartaal van het dienstjaar 1887/8, op l'ebruari ^ggg 28 Februari door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordbolland executoir verklaard heden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invor dering zijn overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerech telijke vervolging. Alkmaarliet Hoofd van het Bestuur voorn., 1 Maart 1888. A. MACLAINE PONT. DE BURGEMEESTER DER GEMEENTE ALKMAAR maakt bekend, dat ter secretarie dier gemeente ter lezing liggen het bestek en de voorwaarden, waarnaar in liet gebouw van het departement van marine te 's Oravenhage op Vrijdag 16 Maart 1888 bi) inschrijving zal werden aanbesteed het bouwen eener houten loeds op steenen voetten dienste van 's rijks betonning te Enkhui een. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 1 Maart 1888. A. MACLAINE PONT. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le keilt der maand Februari 1888 H. van Eerde, J. A. van Eeken Mej. H. van Dommelen, Amsterdam Mej. M. Haga Dordrecht; A. Bogaers, Helmond; Mej. M. de Sonnaville, Leiden. Van Rustenburg: J. de Pater, Dirkshorn. Verzonden geweest naar Amerika: Lakeman, Bangor. Van Rustenburg: Mej. M. Bakker, P. Naar Engeland: G. E. Noges, Londen. Naar O ostenrijk: Mej. M. E. Blok, Holl. DUITSCHLAND. Het officieels bericht omtrent den toestand van den kroonprins van den 26, des namiddags te 2 uren, dat mede onderteekend is door prof. Kuszmaul, luidt, dat de algemeene toestand en de slaap goed waren; hoesten en opgeven iets minder bet onderzoek der borst gaf geen teeken van longaandoening; dat van den 52) „Op jelui's gezondheid jongensAl zijt gij ook roovers men moet bekennen dat je bet leven weet te genieten en uwe gevangenen op eene behoorljjbe maaier behandelt. Schenk mij nog eens in goede vriendhet is een inderdaad geen kwade kostdie jelui brouwt 1" Kr,achwitz hoorde Nibo deze woorden spreken en zagboe de bochelmet een vergenoegd smak ken der lippen, zijnen bokaal opnieuw liet vullen. Deze bad spoedig vriendschap gesloten met de roovers en de manier waarop hij met ben opsprong, ontlokte Kracbwitz onwillekeurig eenen glimlach. Met dezen glim lach verdween een groot gedeelte van den spijt en de ergernisdie hem vervulden. Evenals zijn dienaar begon ook hij zijnen tegenspoed en zijnen onaangena- men toestand minder zwaar in te zien. Zijn beker klonk weldra beider tegen dien van den grijzen aan voerder, die hem vriendelijk toeknikte. Het geïmproviseerde maal was voortreffelijk. Kracb witz liet het zich smaken en luisterde met aandacht naar de verhalen van zijnen zonderlingen gastheer. Wat moest deze merkwaardige man al niet beleefd hebben J Geen plekje in Europa dat hij niet kende, en overal had hij het zwaard gevoegd. Geen beroemd veldheer uit dien tijd, dien hij, volgens zijne verbalen, niet had gediend maar zijn hartstocht voor avonturen had hem telkens van plaats en stand doen verwisselen en van land tot land gedreven. En niets van hetgeen hij verleide klonk leugenachtig of overdreven; de schilderingen van zijne avonturen droegen een zweem van zelfbespotting die er den stempel der waarheid aan gaven; Kracbwitz gevoelde zich ten zeerste opgewekt door 27 's morgeus half elf dat de slaap goed was geweest. Het hoesten en opgeven was minder, het laatste lichter gekleurd. Algemeene toestand bevredigend. ENGELAND. De regeering heeft op bijna ont kennende wijze geantwoord op het schrijven der rus- sische regeeringwaarin Engeland verzocht wordt bij den Sultan het verzoek tot onwettigverklaring van den toestand in Bulgarije te ondersteunen. Zij erkentdat de regaering van prins Ferdinand niet wettig is, inaar toch is het een feit, dat de p:ins de orde in Bulgarije handhaaft, hetgeen een waarborg voor den europeeschen vrede is. Ten slotte stelt zij de vraag, wat Rusland zou willen doen, indien prins Ferdinand Bulgarije verliet. De berichtgever der Times te Petersburg schrijft, dat de russische regeering den toestand verward tracht te maken, terwijl Duitscbland, Oostenrijk, en Italië er naar streven, den oorlog, mocht deze onvermijdelijk blijken, zoolang mogelijk uit te stellen. Hoogerhuis. Den 27 verklaarde graaf Onslow, dat de regeering niet voornemens was het portugeesche gebied aan de Delagoa-baai, noch de spoorwegen aldaar te verwerven. In Natal en de Kaapkolonie wordt thans overwogen, of het wentchelijk is die spoorwegen le koopen. Lagerhuis. Den 28 is da beraadslaging over het reglement van orde voortgezet. Na korte beraadslaging werd een voorstel, om de sluiting der beraadslaging uit te spreken wanneer eene meerderheid van niet minder dan 100 stemmen zich daarvoor verklaart met 256 tegen 134 Btemmen aangenomen. In den verderen loop der zitting is het regeeringsvoorstel betreffende het reglement van orde tot en met artikel 8 afgedaan en de verdere beraadslaging tot den 29 verdaagd. FRANKRIJK. Kamer. Op aandrang van den minister van buitenlandsche zakenondersteund door den minister-president T i r a r d is den 29 de door de begrootingscommissie geschrapte post voor den gezant op bet Vatikaan met 294 tegen 240 stemmen hersteld. ITALIË. De fransche regeering heeft te Rome doen weten, dat Frankrijk's voorstellen betreffende het han delsverdrag de laatste zijn, welke zulleu gedaan worden, lt-ilie heeft deze slechts te verwerpen aan te nemen. NOORWEGEN, Bij eau wedstrijd op schaatsen tusschen Axel Paulsen en den zweed Avén heeft Paulsen de overwinning behaald. Hij legde 8045 el af in 17 min. 10 sec., terwijl Avén daarvoor 18 min. 22 sec, noodig had. OOSTENR1JK-HONGARIJE. Het Weener Frem- denblatthet orgaan van den minister van buitenl. zaken, licht uitvoerig de wenschelijkheid toe, dat de mogendheden ia zake Bulgarije geen enkelen stap doen, voordat zij het vooraf volkomen eens zijn geworden over do gevolgen van haar optreden. Men gelooft te Weenen, dat ook Eugelaud en Italië zieh op hetzelfde standpunt stellen. Daar de tegenwoordige legerwet in 1889 buiten wer- het onderhoud van den oude en vergat daarbij byna gehee1, uat hij, op de keper beschouwd, niet diens gast, maar gevangene was. Met gespannen belangstelling rustte zijn blik op het doorgroefdevau wilde harts tochten getuigende en de niettemin zeer aantrekkelijke gelaat van den ouden roover wiens gansche wezen deed vermoeden dat hij eens tot den aanzienlijksten maatschappehjken stand had behoord. Op Krachwitz's lippen zweefde de vraaghoe hij er wel toe gekomen was, dit lage handwerk te beginnen maar om zijnen gtstheer niet te kwetsen hield bij haar terug. Zoo vloog ongemerkt een uur om. Nu trad een der roovers op den aanvoerder toe. „Het is tijd om op te breken kolonel", sprak hij op fluisterenden toon en wees daarbij naar de maan, die in volle pracht aan den hemel schitterde. De aanvoerder knikte toestemmend stond op en wendde zich tot Kracbwitz. „Ik verkeer, helaas, in de harde noodzakelijkheid, u te moeten verzoeken ons nog eenige oogenblikken te willen volgen. Wij moeten binnen een half uur samen komen met eene andere afdeeling van ohzen troep, in wier gezelschap wij den naeht moeten doorbrengen. Vergeef mij de onwelkome stoornis." Vijf minuten later zaten allen in den zadel. Niko wiens opgeruimd humeur door den warmen wijn nog verbeterd was, reed naast Krachwitz terwijl de beide gidsen wien men de handboeien wederom had aange legdtusschen de muildierdrijvers aan het einde van den stoet eene plaats gevonden hadden. Langzaam zette de stoet zich ia beweging. Het land schap dat men doortroknam steeds doodscher en ruwer karakter aan. Geen boom of struik vertoonde ziehalleen grijze steenvlakten wisselden af met kale rotsen. Na eeneu korten marsch maakte de troep weder halt. „Ik moet u nog eenmaal lastig vallen jonker von Krachwitz", sprak de grijze aanvoerder opnieuw. „Wjj bevinden ons op kotten afstand van ons doel en het king geraakt, zijn tusschen de oostenrijksche en hon- gaarsche regeering onderhandelingen aangeknoopt over het voorstel, om naar verhouding het leger even sterk te maken als het duitsche. RUSLAND. Toen de rector prof. Vladislavoff zijne lessen wilde hervattenmaakten de studenten zulks door hun rumoer onmogelijk. SPANJE. De Senaat heeft bet wotsontwerp tot in voering der rechtspraak van de gezworenen met 122 t gen 52 stemmen aangenomen. TURKIJE. De russische gezant Nelidofl gaf den 26 aan de Porte kennis van de verwachte mededeelmgen ten aanzien van Bulgarije. De fransche en de duitsche gezant ondersteunden die mededeelingen. ZWEDEN. Den 21 zijn te Stockholm bij een brand in een krankzinnigengesticht drie van de 15 krankzin nigen omgekomen, terwijl verschillende personen ernstige brandwonden bekwamen. BULGARIJE. Den 26 vierde prins Ferdinand zijuen verjaardag door het houden eener parade en een feest maaltijd. 's Avonds was de stad feestelijk verlicht en vierden ook de inwoners feest, VEREENIGDE STATEN. De Senaat heeft de wet bekrachtigd, waarbij machtiging verleend wordt tot op richting eener maatschappijwelke een kanaal door Nicaragua wil graven. STATEN-GENERAAL, Tweede Kamer. Over de vraag, of de buitengewone omstandigheden, welke de indiening van het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd voor de ingelijfden bij de militie te land der lichting 1883 en voor de zeemiliciens der lichting 1884 zouden kunnen wettigen, thans aanwezig zijn, liepen in de aldeelingen de gevoelens uiteen. Het bestaan van die omstandigheden moest duidelijker worden aangetoond alvorens een deel der bevolking aan niet gering te achten lasten mocht worden onderworpen. Hiertegen werd opgemerkt, dat de staatkundige toe stand van Europa in het afgeloopen jaar voorzeker niet vredelievender was geworden en de legers van verschil lende mogendheden in den laatsten tijd aanzienlijk waren uitgebreid. Dat de lasten, welke een maatregel als de thans voorgestelde op de bevolking zal leggen, weinig drukkend waren to achten wasmeende men na de aanneming van het ten vorigen jare ingediende ontwerp van gelijke strekking voldoende gebleken. Volgens sommigen had het den schijn, alsof de ver- lengingswetten tevens moesten dienen om de plaatsver vanging te bemoeial ijken. Andere leden daarentegen stelden hot op prijs, dat de minister van oorlog maatregtTlen bad genomen om het optreden van plaatsvervangers voor is de laa.ste maal, dat ik een beroep moet doen op uwe welwillendheid. Gij zult wel zoo goed zijn u te laten blinddoekenwij moeten zoo aanstonds eenen gehei men overgang passeeren die alleen ons bekend mag zijn," De bandiet wenkte hierop twee ruiters. Deze bonden eenen grooten doek om Krachwitz's oogen en bleven daarna aan zijne zijde rijden om te verhinderen, dat zijn muildier den weg miste. Aan denzelfden maatregel moest Niko zich onderwerpen en ook de gidsen. De bochel lachte luidkeelstoen hem de doek voor de oogen gebonden werd. „Ik had liever, dat gij ons eene bril opzettet", riep hij vroohjk„doch omdat gij zulke goede kerels en zulke toonbeelden van hoffelijkheid zijt, wil ik het mij laten welgevallen. Maar let op mijn muildier het is wat zwak op de pooten eu ik zelf nu ik zelf De rest ging achter den doek verloren in een onver staanbaar gebrom. Toen Krachwitz het vrije gebruik zijner oogen her kregen had, zag bij, dat de troep zich op eene uitgestrekte vlakte bevond die door de zilveren stralen der maan helder verlicht weid. In de verte liepen eenige donkere gestalten op en neder en een licht grijze rookzuil kron kelde er omhoog. Eer Krachwitz bon ontdekken van waar deze rook kwamdie in ronde kringen zich opwaarts bewooghad de grijsaard zich weder tot hem gewend. „Gij zult moede zijnsennorik heb daarom een veldbed voor u laten gereedmaken. Wees zoo goed mij te volgen." Tusschen twee rotsblokken had men eenige wollen dekens uitgespreid, terwijl ook voor Niko gezorgd was. De beide gidsen daarentegen had men, ver van hen beiden verwijderd, eene rustplaats verschaft. Het bed was zeer eeuvoudig, maar niettemin goed genoeg voor iemand, die slaap had en Krachwitz strekte zich dan ook zoo gemakkelijk mogelijk uit onder de verwarmende deken. Hij droomde weldra, half onder den invloed van dea

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1