de lichting 1888 te vergemakkelijken. Sommige leden zouden in het belang van hen, die als plaatsvervanger wensohen op te treden, den verlengingstermijn van een jaar willen zien ingekort tot tien maanden. Enkele leden drongen er op aan datindien de regeering de versterking onzer levende strijdkrachten zooals het geval scheen, wilde zoeken in een langeren diensttijd der miliciensdan ook aan de andere zijde afschaffing der schutterijen ot althans verlichting van den dienst daarbij zou worden voorgesteld. Den 23 heeft Marnix, christelyk gereformeerde anti-revolutionaire kiesvereenigingte Zaandam eene algemeene vergadering gehouden waar het voorstel „Marnix houdt op een kiezersbond te zijn" met algemeene stemmen afgewezen werd. Naar aanleiding van bet uittreden der zeer gewaardeerde broeders A. Brumwel- kamp, eere-voorzitter en C. Mulder eerste secretaris en anderen uit de vereeniging werd het volgende oordeel uitgesproken „dat de redeD, die tot oprichting van den bond heeft geleid nog bestaat dat, zoolang met name art. 171 (168) der grondwet niet is geschrapt, de Vrije Kerk wordt miskend onbe dreigd door het staatsgeld en staatseere aan de getub- sidieerde genootschappen datzoolang art. 20 van het anti-rev program niet is gewijzigd, in dezen zin, dat „uitbetaling" als voor waarde van en voorafgaande aan de opheffing van art. 171 (138) is vervallen leden van „Marnix" niet kun nen lid worden van Kiesvereenigingen en deputsten- vergaderingendie aanvaarding van het program tot voorwaarde stellen. „Weshalve de algemeene vergadering allen, die on verwijld getuigen en arbeiden in en buiten de Kamer voor de Vrije Kerk en de Vrye School begeerenuit- noodigtzich bij „Marnix" aan te sluiten." Tot leden van het hoofdbestuur, in de plaats van de heeren C. Dijkman Brummelkamp en Mulder, werden verkozen de heeren K. Baas te Wormcr, J W. Moen te Hardinxveld en ds. M. J. v. d. Hoogt te Zaandam. De tweede secretaris ds. M. v. d. Boom te Ambt-Vol- lenhove nam de benoeming tot eersten secretaris aan. Verder is aangenomen het voorstel om in art. 1 der statuten onder het doel op te nemen: mede te arbeiden tot eene waarlijk christelijke staatkunde in de koloniën, bijzonder tegen het opium. Ten aanzien van de gedragslijn, bij de aanstaande ver kiezingen te volgen, werd het volgende besluit genomen „De algemeene vergadering van „Marnix" A. getuigt en waarschuwt allen die de eere Gods in KerkMaatschappij en Staat willen bevorderen ten sterkste tegen het stemmen op radicalen, roomschen liberalen en alle anderen, die niet het woord van God erkennen als den eenigen onfeilbaren regel ook voor de Koningen en overheden B. acht het noodzakelijk, dat het bij de laatste grond weteherziening door alle partijen ter zijde gezette art. 171 (168) nu voorop moet staan op de werklijst der Kamer, en dat onverwijld op grondweteherziening moet worden aangestuurd; C. is van oordeel, dat de besliesing door de deputa- ton-vergadering der vorige week n 1. de verwerping met bijna algemeene stemmen van het voorstel om uit betaling van traetementen aan christ. geref. gemeenten, die zulks verlangen mochten in het program van actie op te nemen van groot gewicht is, en uit haren aard dringt tot vooru'tgang in de richting van schrapping van art. 171 (163) en besluit: „Met het oog op de bijzondere gelegenheid van deze eerste verk ezing voor de Kamer volgens de nieuwe Grondwet A. Dezen keer geene eigen candidaten te stellen B. Den kiezers te raden Dezen keer hunne stem te geven aan den anti revolutionairen candidaat in hun districtindien het hun blijktdat hij in beginsel voor schrapping van art. 171 (168) is; en waar dat niet blijkt, zich te onthouden.'' wijn en de doorleefde lotgevallenzoodat hij den bof- felyken nachtgroet van deu ouden roover ter nauwer- nood hoorde. „Een zonderlinge wilde troep, niet waar, jonker?" keuvelde Niko zich de deken tot over de ooren trek kend. „Die geloofden, dat ik niet drinken kon eap- perloot alsof een duitsche kerel niet meer zou kunnen verdragen dan een andalusische. Het is evenwel een gemeen goedje, die gekruide warme wijn Men heeft er spoedig te veel van. Ben je bedroefd jonkertje Gij hebt er waarlijk alle recht toewanneer men be denkt maar het is beter dat men in het geheel niet denkt en flink zoekt uit te slapen 1 Komt tijd komt raad, jonkertje, en de oude moorenkonicg neeD, de schat van den ouden neen De gemeenzame toon van den bochel en de onzin, dien hij uitsloeg, getuigden duidelijk dat zijn hoofd niet zeer helder meer was. Hij prevelde nog eenige onver staanbare woorden, draaide zich daarna op zijne andere zijde en begon spoedig luid te snorken. Niet minder spoedig had de Blaap Krachwitz over weldigd. Hij lag weliswaar eerst nog geruimen tijd naar de maan te kijken en poogde zijne gedachten te verzamelen ,-maar dit mocht hem niet gelukken. Zijne oogleden waren hem zoo zwaar als lood te vergeets verzette hij zich tegen den slaapverwekkenden invloed en de matheid, die hem hadden overmand, en dommelde eindelijk in. Verwardezeldzame en beangstigende droombeelden verontrustten zijnen slaap. Beusacbtige phantastisobe gestalten drongen om hem heen en begonnen met hem te kampen om eene ontzaggelijke massa rood, glanzend goud en eenen berg van edelgesteenten die tot eene fabelachtige hoogte aanwies en eindelijk togen den hemel atiet. Maar hoe meer schatten zich vertoonden aan het verbaasde oog van den droomer des te geweldiger groeide het aantal der vijanden aan, die ze verdedigden, des te talrijker werden de duivelachtige verschijningen. Plotseling zag hij hoog boven zijn hoofd een zwaard blinken het suisde op hem neder en Krachwitz beefde als door eenen geweldigen slag. De IJsclub te Oterleek hield den 26 eenen wed strijd in het prikken op het ijs Elk der deelnemers ontving eene hoeveelheid spek of vet de overwinnaars meer dan de anderen. De prijs werd behaald door J. Klaver, de premie door C. Bakker. Hoewel door arm voogden en diakenen veel wordt gedaan om de behoeftigen door dezen strengen en langdurigon winter te helpen verdient het streven van de IJsclub allen lof, want nu zijn ook niet bedeelde werkliedendie hard moeten werken voor hun gezin, eens in de gelegenheid geweest hun middagmaal smakelijker te maken De kiesvereeniging Vooruitgang te Botterdam heeft den 27 op voorstel van den heer mr. J. A. van Gilee eene motie aangenomen, waarby den heer mr. H. C. Verniers van der Loef hulde gebracht is voor de diensten, door hem als voorzitter der enquête-commissie bewezen en de wemch uitgesproken wordt, dat de enquête weldra heropend en in dezelfde uitn mende richting geleid zal worden. Den 27 is bij eene hardrijderij op schaatsen gehouden op het terrein der Amsterdamsche IJsclub te Amsterdam, waaraan 14 personen deelnamen, de prijs van 300 gewonnen door Wybe de Vries van Oenkerk, die de baan, lang 200 el, in 19 sec. voor den wind en in 24 sec. tegen den wind aflegdede eerste premie groot f 100, door P. Westra van Hardegarijp, de tweede premie, groot 25 door M. Kmgma van Grouw, terwijl de voor den langst aanblijveude uitgeloofde som van f 10 behaald werd door K. J. Harje van Akkrum. Bij kon. besluit van den 28 is benoemd tot bur gemeester der gemeente Twisk de heer H. Vijn, Met de waarneming van de betrekking van rijks advokaat te 's Gravenhage is bij kon. besluit van den 28 belast jhr. mr. E. N. de Brauwthans plaatsver vangend waarnemend rijkeadvokaat. Den 28 staakten in den gemeenteraad van 's Gra venhage de stemmen, 17 tegen 17, over eene motie van den hear Bietstap om met 1 Januari 1889 geheel at te schaffen de belasting op het gebruik van gemeentegrond. Den 28 on vingen 62 behoeftige huisgezinnen te Ursem eene buitengewone uitdeeling, bestaande uit eetwaren en brandstoffen. Den 28 werd te Kolborn eene hardrijderij op schaatsen gehouden door jongens van 12 tot 14 jaren. Den prijs behaalde B. Eggers van Kolhorn, de le pre mie 0. v. d. Hoek van Winkel en de 2e premie P. Bempt van Winkel. De door eene commissie den 28 te Purmerend gehouden buitengewone collecte bracht f 450 op, welke strekken zal tot uitdeeling van levensmiddelen en brand stoffen aan behoeftigen. Den 28 ia het Sjarig zoontje van den kapitein der sleepboot Marie, welke in Noordhollandsch Kanaal ligt, verdronken in een naast de boot gehakte bijt. Bij beschikking van den minister van binuenl. zaken van den 28 zijn benoemd in de provincie Noord holland tot leden der commissie in het voorjaar van 1888 belast met het afnemen der examens ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56 letter a der wet op het lager onderwijstot lid en en voorzitter de schoolopziener in het district Haarlem en tot leden de schoolopziener in bet district Hoorn en die in de arr. Amsterdam (oostelijk), Purmerend en Texeltot plaatsvervangende leden de schoolopzieners in de arrondissementen Haarlem, Hoorn, Zaandam en Hilversum. Nadat den 29 bij de herstemming in den ge meenteraad van Amsterdam over de vraag, welke motie in zake den beursbouw het eerst in stemming zou wor den gebracht, die van den heer van Eeghen, waarmede burgemeester en wethouders zicb konden vereenigen „om burgemeester en wethouders op te dragen met den heer A. W. Krasnapolsky in overleg te treden ovor de voorwaarden waarop zonder bezwaar voor de ge meentekas de beurs over zeker aantal jaren in vrijen eigendom aan de gemeente kan komen daarover zoo spoedig mogelijk praeadvies te geven Langzaam Bloeg bij de oogen op en zag met matter., doffen blik om zich heen. Hy lag niet meer op de oude plek tusschen de twee rotsblokken vlak voor zich zag bij de reusachtige grijswitte rookwolk, die hem aanvankelijk reeds zoo raadselachtig toegeschenen had, zicb in groote kringen naar den hemel omhoog wenden Een eigenaardige, niet onaangename, maar toch eenigs- zins bijtende en scherpe zwavelgeur bezwangerde de lucht. Voor hem stond met opgeheven hoofd een rijzig, slank man gehuld in eenen grijzen mantelwaaronder eene roode sjerp zichtbaar was. Zijn regelmatig sterk ge bruind gelaat, met het edel voorhoofd, de groote, schit terende oogen, den sterk gebogen neus en den scherpen, van onverzettelijke wilskracht getuigende, kin werden helder beschenen door de maan, In vlechten viel hem bet lange zwarte haar over de schouders en op zijne linkerwang droeg hij het litteeken van eenen vreeselijken sabelhouw. „Diaz Gonzales 1" Deze naam klonk bijna onhoor baar van de lippen des jonkers, maar den vreemde was deze fluisterende uitroep toch niet ontgaan. „Diaz Gonzales, zoo noemt men mij sennor', ant woordde hij met welluidende stem „de gidsen zullen u ongetwijfeld eene beschrijving van mijne persoonlijk heid gegeven hebben. Het doet mij leed, dat men uwe nachtrust gestoord heeft, maar mijne lieden hielden bot voor noodzakelijk n voor mij te brengen en hebben u op bet dek, waarop gy vast ingeslapen waart, hier beenge- dragee. Krachwitz stond op. Zijne gedachten waren verward. Hij wilde juist met een onverschillig woord op de toespraak van den bandietenboofdman antwoorden, toen zjjn dwalende blik op een voorwerp vieldat hem ge heel tot bezinning bracht, maar tegelijker tijd zijn bloed sneller deed vloeien en zijn hart tot heftiger slagen aandreef. In den rotsgrond naast hem baande zich een troe bel, geel watertje door de steenen eenen weg naar beneden. Dit beekje walmde en uit de opening, waar uit het ontsprong, steeg de geweldige rookzuil omboog, welke Krachwitz reeds den vorigen avond uit de verte en inmiddels de behandeling der aanhangige voor dracht aan te honden"; of die van de heeren Ankersmit, D. Jitta en Sillem om „in te trekken het raadsbesluit van 18 October 1882, voor zoover dit het gedempte Damrak aanwees voor den bouw van eene nieuwe beurs en burgemeester en wet houders uit te noodigen aan den raad nadere voorstel len te doen omtrent a. den beursbouw, na onderzoek der jongste plannen W. P. Werker, van Bijsaen en J. Springer (Krasna- polaky); b. de bestemming van het Gedempte Damrak c. de beursbelasting met 19 tegen 16 stemmen besloten was, de stemming over de motie Ankersmit c. s. het eerst te doen plaats hebben werd bet eerste deel dier motie aangenomen met 22 tegen 14 en het tweede gedeelte met 24 tegen 11 stemmen, waarna de overige gedeelten met algemeene stemmen aangenomen werden. De beurs komt dienten gevolge niet op de sedert lang afgebakende plek van het Damrak. De 3$ pet. geldleening ten laste van de provincie Noordholland, groot f 50000, is den 29 geplaatst voor 99^ pet. Uit het in de staatscouraut openbaar gemaakte verslag van het onderzoek door den Baad van Toezicht op de spoorwegdiensten ingesteld naar het spoorweg ongeluk te Buinerwold blijktdat ééne hoofdoorzaak voor het ontstaan van dat ongeval is aan te geven doch dat na het in werking treden dier hoofdoorzaak nog een samenloop van nevenoorzaken heef; medege werkt om daaraan het noodlottig gevolg te geven dat zij heeft gehad. De hoofdoorzaak is bet verkeerd af- seinen der telegrammen te Meppel. Ware toch trein 50 niet 9.18, maar 9.21 van Meppel naar Buinerwold vertrokkendan zou dit blijkt duidelijk wanneer men let op de plaats van de botsing trein 297 veilig gestaan hebben op het eerste of zijspoor voor de balteen trein 50 onverhinderd op het hoofdspoor hebben kannen doorrijden. Doch dit verkeerd afscinen bad op zichzelf nog niet onvermijdelijk de botsing tengevolge behoeven te hebben, indien 1° niet door Buinerwold op lichtvaardige wijze en op het laatste oogenblik de kruising, aangeboden door Koekange, was aangenomen op een tijdstipdat het onmogelijk was dat het personeel van trein 50 daarvan nog kon worden verwittigd en niet ongevraagd veilig gegeven en in verband daarmede omstreeks 8 50 het sein „zijde Meppel" veilig gesteld waredoch daarmede ware gewacht totdat overeenkomstig de voorschriften door Meppel veilig ware gevraagd voor trein 50 2° het locomotief- en treinpersoneel van trein 50 meer waarde had gehecht aan de seinen en nauw keuriger had uitgezien. Zelfs indien gelijk boven on dersteld is het afstandssein „zyde Meppel" op onveilig gesteld wasnadat de machinist den veiligen stand reeds bad waargenomen of zelfs nadat hij bet sein was voorbij gereden, had bij in elk geval voor bet afstands sein behooren te stoppen, zoodra bij bemerkte, dat het niet verlicht was. Ook had hij bij goed uitkijken na het passeeren van het sein wellicht de bandseinlantaarn van den haltechef en de drie locomotioflichten van trein 279 kunnen waarnemen, en das tijdig de Westing- houserem in werking kunnen stellen waardoor op be trekkelijk korten afstand de trein tot stilstand zou zijn gebracht 3° in de beide afstandssignalen de lichten hadden gebrand waardoor waarschijnlijk het op- en neer trekken van het afstandssein „zijde Koekange" en het daardoor alsdan beurtelings vertoonde groen en wit licht de aandacht van het locomotiefpersoneel zou hebben getrokken en mogelijk ook bet roode licht in het af standssein „zijde Meppel" had kunnen zijn opgemerkt, indien bet vlak voor den voorbijrijdenden trein ware vertoond. In een naschriftopgesteld naar aanleiding van het had waargenomen. Aan de rechterzijde van deze zwa velbron lag een vierkantruw behouwen granietblok, waarop vier woorden in arabische letters waren gebei teld. Het eenige, dat Krachwitz verstond van de zon derlinge taal der woestijnzonenwaren deze vier woor den die hij zonder moeite ontcijferde. Zij luiden Le galib ile Atageen overwinnaar bui ten God Hans Kaspar richtte den blik op het gelaat van den rooverboofdman, dat in de tooverachtige verlichting van de volle maan zoo onbewegelijk en strak keek alsof het uit erts gegoten ware. Duidelijk herinnerde by zicb in dit oogenblik bet nagelaten manuserript van Pater Benediktus het beschreven stuk linnen van lord Cowes dat de staatsraad Dubois eens in kwaden luim voor zijne oogen verbrand had, maar waarvan de inhoud hem geheel was bijgebleven. „Bidt alle maanden op dit plateau, in den nacht, waarin het volle maan is vóór het grafteeken met de moorsehe koningsspreuk Abin Tarik de edele, -en zoo God deze tot zich ge roepen beeft, zijn zoon of kleinzoon; wie daar bidtt draagt Meno Almahadi's derden of laatsten ring Voor hem zond de bron hare zwaveldampen omhoog en daarnaast lag het granietblok met de zinspreuk van den ouden moorenvorst; geen twijfel of Krachwitz bad, ondanks alle tegenspoeden, het doel van zijnen avontuur lijken tocht bereikt. De bodem dien zijne voeten drukten, was het rotsplateau dat men met den zon derliagen naam van „Aly Athor's vloek" gedoopt had omdat onder koning Ferdinand's regeering, zoo rijk aan oorlog en vervolging, een moorenridder hier met al zijne volgelingen was omgebracht. Was Abin Tarik, de „edele", of was diens zoon of kleinzoon dezelfde als Diaz Gonzales de stoutmoedige roover Deze vraag bracht Krachwitz eenigszins in verwarring maar de tijd ontbrak hem tot een angstval lig onderzoek en tot bet nauwkeurig wikken der kanBen. Zonder verdere omwegen trad hij op Gonzales toe. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2