J3iunsalau& kasten der Roode Zee en het binnenland van Soedan bestondenopgeheven waren. J)e beraadslaging over Russell's voorstelbetreffende het reeht van vergaderen op openbare plaatsen werd daarop voortgezet. De beer Brad laugh ondersteunde dit voorstel. Hij wenschte daarbij echter de bepaling gevoegd te hebben dat er grooter vertrouwen in de uitvoering der wet zou bestaan indien een openbaar onderzoek naar de zoogenaamde onwettige vergadering op het Tratalgarplein in November 1.1.en naar de houding der politie bij die gelegenheid, iugeste d werd Het voorstel van den heer Smith, om de beraadsla ging te sluiten, werd bij acclamatie aangenomen. Brad- laugh's amendement werd met 322 tegen 207 en Russell's voorstel met 316 tegen 224 stemmen verworpen. FRANKRIJK. Wilson is den 1 wegens medeplich tigheid aan oplichterij veroordeeld tot 2 jaren gevange nisstraf, 1500 boete en verlies zijner burgerschaps rechten voor 5 jaren; Ribaudeau tot 8 maanden; Dubreuil tot 4 maanden en Hebert tot 1 maand gevangenisstraf. Voor de drie laatstgenoemde beschuldigden zijn verzach tende omstandigheden aangenomen. Voor Wilson is aangenomendat de wet zonder eenige verzachting moest worden toegepastomdat zijn gedrag in verband met zijn groot fortuin en vooral met het oog op zijn hoogen staatkundigen rang en familiebetrekkingen niet te verontschuldigen is en hij niet alleen doo.' zijne handelingen zyn eer en persoonlijke waardigheid heeft aangetast, maar dat hij, die eene zoo booge plaats bij het hoofd van den Staat innam, de algemeene zedelijk heid gekwetst en zelfs bijna de nationale eer en waardig heid gekrenkt heeft. Mevrouw Ratazzi is vrijgesproken. Den 1 had de vergadering van aandeelhouders van het Panamakanaal plaats. In het verslag wordt de som, voor de voltooiing van dat kanaal noodig geacht, op f 327.000.000 geraamd. Om deze uitgave te dek ken, kan de maatschappij beschikken over hare hulp bronnen die met 1 Januari 1888 f 55.000.000 bedroegen en over de opbrengst der aanstaande leening van f 300 000.000. Dientengevolge vroeg de raad van bestuur mschtiging tot uitgifte van de 3 serie schuldbekentenissen De vergadering vereenigde zich met algemeene stemmen met het verslag en de leening van f 300.000.000. Kamer. De heer Roche wenschte den 1, dat zijn voorstel tot het uitbreiden der havenwerken te Cherbourg voor dringend werd verklaard, waartegen de minister van marine zich verzette, daar bij zelf weldra een der gelijk ontwerp zou indienen. De uitvoering der werken tot versterking van die haven zullen 8 tot 10 jaren duren en f 50.000 000 kosten, maar bij wiide zijn ont werp liever na de behandeling der begrooting indien n, omdat met de uitvoering eerst in 1889 zou worden begonnen. Met 334 tegen 224 stemmen werd het voorstel Roche afgewezen. ITALIË. Minister Crispi heeft in de Kamer over de onderhandelingen met Frankrijk verklaard dat de regeeiing alles gedaan bad wat in haar vermogen was, om een verdrag tot stand te brengen en daarvoor den besten wil betoond had. Hii hoopte, dat de Kamer over deze zaak geene beslissing zou uitlokken. De Staatscourant bevat een besluitwaarbij van af den 1 de invoerrechten, welke door bet algemeene tarief bepaald zijn, voor franscho handelswaren verhoogd worden. De invoerrechten op geweven goederen, buiden, aarde- en glaswerk en koper zijn verhoogd met 50.20 fr. en die op werktuigen met 30 pet. OOSTENRIJK-HONGARI JE. In de vorige week is de eigenaar van de met honderden bedevaartgangers beladen pont, die ten vorigen jare omsloeg, tengevolge waarvan tal van menschen in de Donau verdronken tot 3 jaren en de stuurman tot 18 maanden gevange nisstraf veroordeeld op grond dat zij door hunne on voorzichtigheid dat ongeluk veroorzaakt hadden. VEREENIGDE STATEN. Het Huis van Afgevaar digden heeft het voorstel aangenomen, waarbij bepaald wordt, dat het orerschot in de schatkist zal besteed worden tot aankoop van staatsschuld. Den 27 zijn te Leeuwarden op de Potmarge 3 jongelingen en 3 meisjes door het ijs gezakt, terwijl bij de pogingen tot redding nog twee personen te water geraakten. Eén hunner, een jongeling van 21 jaren verdronk. Bij de internationale hardrijderij op Bchaatsen, den 28 te Amsterdam door de Amsterdamsche Sportclub gehouden is de eerste prijs, de meesterschapssjerp en f 300 behaald door J. Swart van Welney (Engeland), de tweede prijs f 200 door G. See uit dezelfde plaats, de derde prijs f 100 door B. Kingma te Grouw eu de vierde prijs f 50 door Arie van den Berg te Benthuizen. De eisch voor dezen strijd om het meesterschap voor beroepsrijders over 3218 el2 engelsche mijlen was dat de baan vier keer moest worden rondgereden en dat s'eehts de 4 rijders, die de kortste records haalden, tot den kamprit toegelaten zouden worden. Zeventien personen waren voor dezen wedstrijd ingeschreven waarvan 3 niet opkwamen. Bij den kamprit werd de voorgeschreven afstand afgelegd door Swart in 6 min. 56^ sec., tegen v. d. Berg in 7 m. 1GJ sec. en door See in 6 m. 59£ sec. tegen Kingma in 7 min. 11 sec- De kiesvereeniging Arnhem te Arnhem beeft den 28 na beraadslaging over een laatste middel tot ver zoening met Burgerplicht, met algemeene stemmen eene motie aangenomen, inhoudende, dat de vergadering bet betreurt, dat de vereeniging Burgerplicht in eene han deling van het bestuur van Arnbem voor haar bestuur en voor baren kandidaat eene beleediging heeft gezien, omdat die beleediging niet bedoeld was. Ook dat besluit heeft niet de gewensebte uitkomst gehad. Den 29 is te Nijmegen de leerlooierij van den heer L. Dietvors aan den Groesbeekschen weg uitge brand, terwijl eene boeveelheid van ruim 50000 pond eek of looischorseen aantal huiden en eenige leer looiersgereedschappen door de vlammen vernield werden. Alles was verzekerd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 29 met 19 tegen 16 stemmen aangenomen het voorstel om voor 1888 aan de Quellinus sohool f 4000 subsidie te verleenen en eene commissie te benoemen om met bet bestuur dier school te overwegen in hoeverre de werkplaats binnen de engste grenzen kan worden terug gebracht. Voor het nemen van dat besluit was met 19 tegen 10 stemmen verworpen een voorstelom bet subsidie op f 3500 te breugeD, ten einde langzamerhand tot gebeele afschaffing te komen en met 18 tegen 11 stemmen een ander voorstel, strekkende om te verbieden het aannemen van lezeranciën. Den 1 zijn voor de nuttige handwerken te 's Gra- veuhage geslaagd de dames C. H. van Ejken T. T. A F. de Carpentier, A. van Jucbem, W. M, E. Da- mave, A. C. Hesta, M. E. Comerell, alien van Velsen en M. C. M. Wever van Beverwijk, Den 29 zijn te Utrecht o. a. voor de nuttige handwerken geslaagd de dames M. C. Donker te Zaan dijk en M. C. Westenburger te Hoorn. Den 29 heeft voor de arr. rechtbank te Heerenveen te recht gestaan Trijntje de Jong van Ureterp, bekend onder den naam van tweede miljoenenjuffrouw, beklaagd van zich aan oplichterij schuldig te hebbeu gemaakt. Zij verscheen ter terech1 zitting met handschoenen aan en gekleed in een zwart costuum. De oplichterij had in 1886 en 1887 hoofdzakelijk te Keulen plaats gehad waar zij zich voor barones de Jong uitgegeven en bij het doen van inkoopen verzekerd had, dat zij van eene rijke familie uit Holland was vermaagschapt aan 't keizerlijke huis van Oostenrijk en bevriend met baron Kippenbourg te Bonn. Aan een ander bad zij verteld, dat zij familie van den Koning van Holland was. In 1886 had zij in een magazijn te Keulen, toen zij dage lijks in een hotel f 12 verteerde, voor ongeveer f 480 aan goederen gekocht en betaald in 1887 koijjit zij vuor ruim f 4000, doch vergat te betalen. Het goed was haar afgegevenomdat men haar vertrouwd had wegens de flinke betaling in het vorige jaar. Twee ge tuigen verklaarden dat zij veel bitter dronk. Het openbaar ministerie eischte tegen haar de zwaarste straf, 3 jaren gevangenisstraf. Omtrent hareD levensloop wordt nog medegedeeld dat zij als dienstmeid de wereld is ingegaau gewoond heeft bij den predikant te Marum wegens kerkdiefstal veroordeeld en gedurende eeüigen tijd in de gevangenis te 's Hertogenbosch gezeten heeft daarna gezelschapsjuffrouw geworden is bij mej Zwart, van wie zij eenige spaansche, amerikaausche en Oosten rijkse e effecten gekregen had (gestolenzegt de off. v. just.); het protestantsch geloot den rug toegekeerd en katholiek geworden ishaar intrek genomen beeft als caudidaat-non in he klooster der „Ewige Aubid- dung'' te Innsbrück in Tyrol verschillende kloosters bezocht en verder Brussel, WeeneD, Rome Basel, Con- stanz en Keulen. Le arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den 1 den heer Willink Ketjen wegens beleediging van den minister van koloniëD onder aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot f 25 boete. Den 1 is tot lid der Zaanlacdeche kamer van koophandel en fabrieken gekozen de heer D. H. Zwaar demaker, wethouder van Zaandam. Van de 179 kiezers kwamen slechts 17 ter stembus op. Den 1 is te Breda voor de fraaie handwerken o. a. geslaagd mej. F. van Waart te Grootebroek en mej. G. Loeff te Haarlem. De gemeenteraad van Leiden beeft den L het voorstel van burg. en weth. tol aankoop van het nota rishuis aan de Langebrug, den bouw eener school derde klasse voor minvermogenden aldaar den verbouw van oen deel der lokalen van den Burg om tot verkoopbuis der notarissen te worden iDgericht en de verhuring daarvau aan hunne vereeniging voor 1800 's jaars van welke werken de kosten geraamd zijn op 87500, met 14 tegen 9 stemmen aangenomen. Bij kon. besluit van den 1 zijn de heeren C. J. Mulder, evang. lutberseh predikant te Doetinchem en J. H. C. Israël, predikant bij do herv. gemeeute te Sas van Gent, benoemd tot predikant bij de prot. gemeente in N. Indie. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 1 be sloten tot het aangaan eener 3% pet. goldleening, groot 600,000, tegen 96 pet. Den 1 herdacht de heer P. D. de Graaff, hoofd der burgerschool voor jongens en meisjes te Haarlem, den dag waarop hij 25 jaren als hoofdonderwijzer werkzaam was geweest te Oostzaan en daarna te Haarlem. De arr. rechtbank te Haarlem heeft den 1 de Goede uit Puimereud die in December 1.1, en in de vorige week terecht gestaan had wegens mishande ling van D. Munnikhuis, vrijgesprokendaar wel het wettig maar niet het overtuigend bewijs zijner schuld geleverd werd geacht. Iu den nacht van den 1 op den 2 heeft een beLngrijke binnenbrand geheerscht in de brandspuit- labriek van den heer Beider te Amsterdam. De Hooge Raad heeft den 2 beslist, dat kamer bewoners negen maanden een zelfde perceelsgedeelte moeten bewoond hebbenom kiesgerechtigd te zijn. Dientengevolge is de daarmede strijdige beschikking der arrondissements rechtbank te Arnhem, waartegen in het belang der wet cassatie aangeteekeud was, vernietigd. Bij kon. besluit van den 2 is bepaald dat de stembriefjes ter verkiezing van leden der 2 Kamer in te leveren in de hoofdkiesdistricten Brielle en Eukhui- zen op den 6 en bij herstemming op den 20, geopend zullen worden op den 8 en den 22. Bij kon. besluit van den 1 zijn, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift ingesteld bij kon. besluit van 22 September 1885 n°. 64, toegekend wegens het met levensgevaar redden aan J. H. Bouwman werk man te Amsterdam, van twee drenkelingen uit de Kei zersgracht aldaarop 4 Januari 1886 en 16 December 1887 C. van Dalen schoenmaker te Amsterdam, van twee door het ijs gezakte kinderen uit de Zaagmolen- sloot op 6 Januari 1888; H. Buijs, werkman, te Am sterdam van een knaap uit de Nieuwe-vaart aldaar, op 10 October 1887C. J. Niezente Groningen, van een drenkeling uit de gracht bij het Noorderplantsoen, aldaar door het ijs geraakt op 14 Februari 1888. Generaal Luijmes te 's Gravenhage, door verschil lende personen van liberale zijde kandidaat gesteld tegenover den kandidaat der liberale kiesvereeniging, den heer P. C. Evers, oud wethouder, heeft zich terug ge trokken, evenals prof. Cort van der Linden te Gronin gen heeft gedaan tegenover den heer Veegens, griffier der 2e Kamer, toen deze verklaard had, zijne kandida tuur te zullen handhaven. De Spaarbankvereeniging te Zutpben keert over 1887 8 pet. dividend aan de aandeelhouders uithet inlegkapitaal is geklommen tot f 712,542,77. De brandassurantie-maatschappi; Insulinde keert over het 16 boekjaar 29^ pet. dividend uit en de cultuur-maatschappij Ngredjo f 136.50 per aandeel van f 1000. Te Zaandijk is een wedstrijd op rcbaalsen ge houden waarbij de mededingers verplicht waren een ronkende lange pijp in den mond te hebben en een cilinderhoed als hoofddeksel. Het verzoek der Amsterdamsche firma's, om in deze dagen van kolfiecrisis de eerstvolgende veiling der Ned. Handelmaatschappij uit te stellen, is door de regee- riug afgewezen. De aldeelmg van het Nederl. Werkliedenverbond te Heerenveen heeft op voorstel van een der leden zich van het Yerbond afgescheiden, omdat men zich in den voorzitterden heer Heldtals kamerlid zeer teleur gesteld had gezien. De heer Heldt was vroeger door die afdeeliig ook kandidaat gesteld. In 1887 werden in de engelsche stoomslachterij te Ede ruim 36000 varkens geslacht. De bad- en zweminrichting aan de De Ruijterkade te Amsterdam keert over 1887 5 pet. aan de deelhebbers in de geldleening oit, terwijl het saldo, groot f 650, op het herstellingsfonds geboekt werd. De Vereeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en zijre koloniën, die in 1886 153, in 1887 66 eere- en 122 gewone leden Llde, telt thans 240 leden. De rekening over 1887 welke den 28 in de a'gemeeue jaarlijksche vergadering werd goedgekeurd, sloot met oen batig slot van f 2418 bij een ontvangst van f 4250. Op die vergadering werd o. a. be sloten aan de regeering te vragen bij de aanstaande volkstelling eene rubriek van blinden op te maken terwijl de besturen der vereenigiogen voor doofstommen even zoo uitgenoodiga zullen worden, zich met een zelfde adres tot de regeering te wenden voor de doofstommen. - De heer Joost van Vollenhoven, oud burgemeester van Rotterdam, is voornemens zicb niet meet herkiesbaar te stellen voor lid der Eerste Kamer. Te Groningen is eene hardrijderij van studenten gehouden, waaraan 40 rijders deel namen, bij electrisch licht. De directeur-generaal der maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen heeft bij dagorder zijne bijzondere tevredenheid betuigd aan de eerstaanwezende en andere ambtenaren, die bij het spoorwegongeluk te Ruinerwold zich door ijver en het nemen van gepaste maatregelen hebben onderscheiden. Daarbij zijn tevens aan sommigen bijzondere geldolijke gratificatiën toe gekend. Tusschen Breda eu Oosterhout is een van dolheid verdachte hond doodgeschoten. Een tiental door dien hond gebeten honden zijn mede afgemaakt. In Januari zijn voor l et koloniale leger te Har derwijk aangenomen 64 nederlauders en 57 vreemde lingen en van ile verschillende korpsen hier te lande overgenomen 48 militairen beneden den rang van officier, samen 169 man. Te Grave is in den ouderdom van 76 jaar overleden de oud strijder Hendrik Grap, die het bombardement van de C tadel van Antwerpen had bijgewoond. De examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor het lager en middelbaar onderwijs in de onderstaande vakken worden in 1888 afgenomen in de f ansche tnai voor lager onderwijs in Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli; voor middelbaar onderwijs iu December, des noodig aanvangende in het laatst van November; in de engelsche en hoogduitsche taal zoowel voor lager als voor middelbaar onderwijs in Augustus, des noodig aanvangende in het laatst van Juli; in de landbouwkurde, den tuinbouw en de hout teelt: zoo voor lager als voor middelbaar ouderwijs in Augustus in de gymnastiek voor lager onderwijs in Juli voor middelbaar onderwijs iu November eu De cember, gelijktijdig met de over ge akte-examens voor dien tak van onderwijs en met de akte-sxamens voor lager onderwijs in handteekenen. Het tijdstip, waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te meiden, wordt nader bekend gemaakt. Aan de machinefabriek van de heeren Backer en Rueb te Breda is de levering opgedragen van 5 stoom tramlocomotieven voor Barcelona in Spanje. Men is van Wieringec naar het vasteland thans met paard en kar over het ijs gegaan. De stoomvaartmaatschappij Zeeland heeft bij de regeering en bij de exploitatiemaatscbappij pogingen aangewend om ten behoeve van het internationaal ver keer het tegenwoordige havenstation te VJissingen te herscheppen in een spoorweghotel. In eene te Almeloo gehouden vergadering van volwassen werkatakendenopgeroepen door de heeren van Marken en Postia na mededeeling van hetgeen de werkgevers wilden toegeven met algemeene, 250, stem men besloten het werk niet te hervatten. Men blijft de oude loonen eischen. De firma's Scholten waren gene gen eenige wijzigingen te brengen in het loontarief ten gunste der arbeiders; verder wilden zjj het ziekenfonds overdragen aan eene wettig benoemde werklieden-com missie, uit aandeelhouders en notabelen gekozen. Om trent de wijzigingen in het loontarief verklaarden de heeren van Marken en Post zich onbevoegd een oordeel uit te spreken en moesten zij strikt onzijdig blijven.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 6