De postachipper van de Cocksdorp op Texel naar Vlieland, slaagde den 1 er in, over te komen raet de pakketten van 8 dagen. Den 2 is te Haarlem overleden mej. M. Trempe, weduwe van Jan Knoppertaldaar geboren 21 No vember 1786. Tot op den avond vóór haar overlijden kende zij hare omgeving. De door de Vereeniging Algemeen Kies- en Stemrecht te Amsterdam uitgeschreven vergadering den 2 in het Paleis voar Volk-vlijt gehouden, werd door 7900 personen, waaronder eenige vrouwen, bijgewoond. Dat gebouw was door de vereeniging gehuurd tegen betaling van f 500 en ieder persoon moest tien centen entree betalen. De orde liet niets te wenschen over. Sprekers waren dr. J. M. Smit, P. H. A. Schroder en Domela Nieuwenhuis. Laatstgenoemde trad onder storm achtige toejuichingce op. Na hem trad Fortuijn op, terwijl dr. Vitus Bruinsma ten slotte het woord voerde. De gemeenteraad van Purmerend beeft den 2 be sloten tot het verleenen eener subsidie van 100 aan het bestuur van den provincialen bond van harmonie en fanfare korpsen in Noordholland bij gelegenheid van den in de eerste helft der maand Juli te houden wedstrijd aldaarter tegemoetkoming aan de daaraan verbonden feestelijkheden. Den 3 is in de BloemBtraat te Amsterdam de vrouw van een drogist tijdens zijne afwezigheid naar Utrecht door bet omvallen van een pot, waarin op een petroieumtoestel was gekookt werd, geheel overstroomd door de vloeiende waswelke dadelijk vlam vatte. Doordat de vlam zich gelijktijdig aan het houtwerk in den winkel mededeelde, kn men de vrouw op haar geroep geen halp verleenen doordat de rook zulks belette. Eindelijk wist zij, geheel in vlam Btaande, op straat te komen, waar zij neerviel. Na in een bakkers winkel opgenomen te zijn, werd zij per raderbaar naar het gasthuis gebracht, alwaar zij overleed. Een schoen maker, vernemende, dat er in de achterkamer nog een kind van eenige maanden was, ging het huis binnen en redde dat kind, waarbij hij zulke ernstige brandwonden aan beenen en gezicht bekwam dat ook hij naar het gasthuis moest worden vervoerd. De andere kinderen waren naar school. Op de algemeene vergadering der Koninkl. Nederl. Zeil- en Roeivereeniging den 3 te Amsterdam gehou den, zijn o a.) de volgende besluiten genomen. Op de vraag wat moet men verstaan onder liefhebbers zeilers luidde het antwoord: Leden van Zeil- en Roeivereenigingen, met uitzondering van hen, die het sehippersbedrijf als vak uitoefenen. Onder amateur-roeiers zullen worden verstaan 1°. zij die niét voor geld roeien en 2°. voor buitenlanders zij die onder de in lmn land geldende bepalingen vallen, Bij eene den 3 te Purmerend op het Noordhol- landsche Kanaal gehouden schoonrijderij voor mannen, waaraan 26 personen deel namen, werd de prijs en pre mie, uit zilveren kunstvoorwerpen bestaande, gewonnen door H. Eyssen Pz. te Beemster en E- Semeins te Purmerend. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 3 be sloten, aan de afd. Arnhem van de Geld. Overijselscbe maatschappij van landbouw een krediet van ten hoogste f 1000 te verleenen tot dekking van een mogelijk tekort op de in Juli a. s. te houden landbouwtentoonstellingen. Dit krediet zal aangesproken worden vóór het op te richten waarborgfonds van 5000. De minister van oorlog heeft op het verzoek van burgemeester en wethouders van Arnhem om aldaar de kadettenschool te vestigen, geantwoord, dat van dat verzoek aanteekening was gehouden om daarop ter gelegener tijd te kunnen letten. De 73jarige inwoner van Noordbroek, die onlangs een winkelier aldaar dood stak, is tot 3 jaren gevan genisstraf veroordeeld. In eene tapperij buiten de Tolsteeg te Utrecht is een buitenman door zoogenaamde kwartjesvinders naar zijn zeggen ongeveer f 400 kwijt geraakt. neer de ringen nagemaakt zijnbeeft een schurk mij bedrogen ik moet het dragen en dat zal ik zonder veel smartwant ook zonder het bezit van Almahadi's goud hoop ik te bereiken naar hetgeen ik streef. Maar ik wil niet dat gij gelooftdat gouddorst eu eigenbaat de drijfveeren waren, die mij aanspoorden tot hetgeen ik ondernam met het oog op het mij nagelaten ge heim maar evenmin duld ik dat de schat van den moor, die honderdduizenden gelukkig maken kan, door leugen en bedrog eenen lichtzinnigen schurk in handen valt. Daarom, sennor Gonzales, zult gij mij veroo.loven, n te verhalen, op welke wijze ik vroeger in het bezit der beide echle ringen gekomen ben op welke manier zy mij daarna ontroofd en hoe mij, zonder dat ik kwaad vermoeden koesterde, valsche voor de echte in de plaats in handen gespeeld zijn. Het is eene tamelijk lange geschiedenis, die ik u te vertellen heb maar ik ben zekerdat zij uwe belangstelling zal opwekken want ook u moet het tegen de borst stuiten, dat deze verborgen schatten nutteloos in de wereld worden ver strooid. Yóór alles, sennor, zult gij mij vergunnen goed te maken, wat ik verzuimd heb, u mijnen naam te noemen. Ik ben jonker von KrachwitzHans Kas- par von Krachwitzneef van den graaf von Sedkerka, die onder zijnen tweeden familienaam, dien van Vrijheer von Selbitz, tot de vrienden van lord Cowes en markies Villagios behoorde." „Dus de nakomeling van een wakker man", voltooide Gonzales en drukte den jonker nogmaals de hand. „Ik ben bereid u aan te hooren, sennorofschoon uwe vrees, dat Almahadi's nalatenschap in onwaardige handen zou kunnen komen zooals u later blijken zal ongegrond is. Wanneer ik kon handelen naar mijne eigen wenschen en inzichten ware deze schat reeds laDg geofferd geworden ten voordeele mijner verarmde en verjaagde gelosfs- en stamgenooten, en daarom heb ik, zooveel mij mogelijk was, de vereeniging der drie ringen in éene band tegengewerkt. Dit was een zwaar vergrijp, want blindelings en naar mijn geweten had ik de laatste beschikkingen van mijnen edelen vader moeten opvolgen zonder daaraan op eigen band eene uitlegging te Hot geruchtdat te Otterloo twee k:nderen aan de gevolgen van bet gebruik van trichineus varkens- vleesch gestorven en de overige buisgenooten ongesteld zouden zijn, is onjuist gebleken Een door den genees kundigen adjunct-inspecteur ingesteld onderzoek heeft aan den dag gebracht dat de leden van dat gezin lij dende waren aan dysenterie, eene meermalen in Gel derland voorkomende ziekte. De bij die ziekte voor komende verschijnselen waren niet d e van triehinose en in het in beslag genomen amerikaansch spek werd bij het mikroskopisch onderzoek geen enkele trichine gevonden. Den secretaris der gemeente Menaldumadeel, die aan het rijk in rekening gebracht bad de kosten van de afdrukken der kiezerslijsten voor de instellingen vau weldadigheid en van de geleidende brieven, daar het gemeentebestuur geweigerd had hem die kosten te vergoeden ia door den minister van binnenl. zaken medegedeeld dat die kosten komen ten laste van de gemeente. Art, 10 bis der kieswet zegt alléén, wie de lijsten zendt, doch dit heeft geeno verandering gebracht in het voorschrift van art. 205 lette? k der gemeentewet. Tot predikant bij de ned. geref. gemeente (dolee rende) te Ziandim is beroepen L. Adriaanse, kand. bij de Vrije Universiteit te Amsterdam. De Zwolsche Rotterdamsche Stoombootmaatschappij keert over 1887 7 pet. dividend uit. Voor de betrekking van onderwijzeres met akte voor de franscke taal te Terschelling op/650 jaarwedde heeft zich niemand aangemeld. De Vrije Universiteit te Amsterdam werd bij het einde van 1887 bezocht door 77 studenten verdeeld als volgtgodgeleerdheid 53, godgeleerdheid en letteren 2, godgeleerdheid en rechtsgeleerdheid 6, letteren 7, rechtsgeleerdheid 4. Te Rijp is in den ouderdom van bijna 80 jaren overleden Klaas Schoen, die bij de verdediging der Citadel van Antwerpon bet gezieht verloren had. Hij was versierd met het Metalen Kruis. De heer J. C. van Marken Jr., directeur der gist- en spiritusfabriek te Delft, doet in eene in de groots bladen opgenomen advertentie een beroep op do beurs van allen, wien het lot der arbeiders ter harte gaat, na het te Almeloo door hem ingestelde onderzook, als diep doordrongen van het goed recht der werkstakers tegen over de halsstarrigheid van hardvochtige patroons, van welke meening, gedeeld door de overgroots meerderheid van Almeloo's ingezetenen, bij nader rekenschap zal geven. Men vreeze niet, het verzet door luiheid aan te kweeken. Hij verklaart zich bereid tot het in ontvang nemen van giften groot of klein zijnde de geldelijks ondersteuning aan de gezinnen zoodanig geregeld dat slechts de uiterste ellende worde voorkomenterwijl pogingen aangewend worden om aan de werkeloozen elders arbeid te verschaffen. Ook het Sociaal Weekblad geeft den arbeiders den steun van zijn woord en van zijne beurs, nn de fabrikanten hun voorstel cm het geschil te onderwerpen aan een scheidsgerecht ver worpen hebben en de werkstakers in hunne overgroote meerderheid, trots zooveel aanleiding tot opgewondenheid, in den loop dezer voor hen bange weken blijk hebben gegeven van bet besef, dat het hun plicht is de maat schappelijke orde in elk geval te eerbiedigen. Daardoor hebben zij zicb aanspraak verworven op de hulp van hen, door wier billijkheidsgevoel de houding der heeren Scholten gevoanisd wordt. Het blad dringt op spoedige hulp aan bij hem, die helpen wil. Gebroeders Soholten en C°. en H. en B. Soholten te Almeloo komen bij advertentie tegen de door den heer van Marken ge geven voorstelling der zaak op. De herhalingsschool te Uitgeest werd gedurende de maanden November, December, Januari en Februari door 27 leerlingen bezocht, waarvan er 20 zóó getrouw de school bezochten, dat zij den laatsten avond mochten deelnemen aan eene tombola zonder nietenwaaruit grootere en kleinere prijzen te voorschijn kwamen. geven, die hij niet bedoeld heeft. Maar dooft de vlam der hoop ooit geheel in eens menschen hart Met gloeiende dweepzucht heb ik aan de toekomst van mijn volk geloofd een dom en onzalig geloof! Volg mij, jonker von Krachwitz; in de schaduw van Meno Al mahadi's grafsteen wil ik uw verhaal aanhooren." Zij plaatsten zich naast elkander op eene prachtige pels, dat achter het ruwe monument van graniet lag uitgestrekt. Het vuur voor hen was half uitgedoofdknetterend trokken de laatste verkoolde houtsblokken samen en zonden van tijd tot tijd eenige vonken op. De regel matige tred der op en neder loopende schildwachten was het eenige geluiddat zich hooron lietgeen andere klank verstoorde den zwijgenden vrede, die in de ber gen heerschte. Krachwitz steunde het hoofd in de hand en wendde zich tot den roover. Hij had een gevoel alssf de man, die naast hem zatzijn beste vriend was zulk eenen machtigen invloed had het innemende van diens persoonlijkheid op zijn gemoed gemaakt. Zonder om wegen begon hij te verhalen op welke wonderlijke wijze het noodlot hem Sedkerka's en lord Cowes' ringen eerst in den schoot geworpen en daarna weder ontroofd had bij schilderde zijne avonturen in Parijs en laatste oponthoud in Madrid en do ophelderingen en de open baringen die hij aan Ripperda dankte. Hy verheelde het Gonzales niet, dat, naar zijne meening, Neuhoff na door bedrog en list de beide ringen te hebben bemachtigd ze beiden bad doen namaken om deze valsche stukken voor eenen hoogen prijs aan Ripperda te verkoopen en tegelijker tijd zelf de echte te behouden, om daarmede zijnen slag te slaan zoodra hij daartoe kans zag. Eindelijk deelde hij Gonzales mede dat hij zijne pogingen tot oplossing van het geheim dat hem reeds zoovele rampzalige uren gekost bad, alleen daarom niet had opgegeven wijl bij de hoop koesterde met een deel van het te vinden goud Ripperda te kunnen redden. De maan was ondergegaan en reeds vertoonde zich in bet oosten eene smalle, matroode streep, als om den dag aan te kondigen, toen de jonker zijn verhaal be- Tengevo'ge van den strengen winter heelt te Uitgeest eene buitengewone collecte plaats gehad die ongeveer f 300 heeft opgebracht. De behoeftigen zullen bons ontvangen voor verschillende levensmiddelen die zij in de daarvoor aangewezen winkels aldaar kunnen bekomen. - In de aan Limburg grenzende duitsche gemeenten komen dagelijks gevallen van besmettelijke longziekte voor. Het kohier van den hoofdelijken omslag te Zaandijk dienst 1888 is vastgesteld op een bedrag van/8878.13, Volgens het blad de Ingenieur hebben de hoofd inspecteur en de beide inspecteurs van 's rijks waterstaat aan den minister van waterstaat een krachtig protest ingezonden wegens de grievende wijze, waanp bij de vaststelling der lijst van verkiesbaren voor de Eerste Kamer het korps van den waterstaat is voorbij gegaan en de belangen der technici in Nederland misken! zijn. Voor de verkiezing van lid der prov. staten in het hoofdkiesdistrict MepDel moet herstemd worden tusichen de heeren A. W. Geerts, (a. r.) die 427 en G, Broekhuizen, (lib.) die 425 stemmen bekwam. Ver der waren uitgebracht op den heer Gratama (lib 194, op den heer J. W. v. d, Lely (lib.) 127, op den heer Caspers (lib.) 102 en op den beer jhr. H. G Ho'the tot Echten (lib.) 80 stemmen. Te Meppel zelf stemden slechts 274 van de 668 kiezers. De Zuiderzee-Vereeniging heeft aan Güd. Staten van de verschillende provinciën gelegen aan de Zui derzee de Wadden en de Lauwerzee, verzocht, door hunne tussehenkomst van de waterschaps- en andere betrokken besturen te mogen ontvangen de volgende opgaven die moeten dienen om op juiste gronden te kunuen beoordeelea welke voordeelen eene afsluiting voor het onderhoud der zeewering zal geven 1°. da jaarlijksche kosten van gewoon onderhoud der zeeweringen 2°. de kosten, gedurende dat tijdvak in verschillende jaren besteed tot dichting van doorbraken van zee weringen 3°. de kosten, gedurende dat tijdvak buiten het ge wone onderhoud in verschillende jaren besteed tot ver hooging of verbetering der zeeweringen 4°. het bedrag waarop in ronde cyfers de schade kan geschat worden in verschillende jaren binnendijks (voor landbouw, veeteelt, enz.) door overstorting of doorbraak van zeeweringen veroorzaakt. Bij kon. besluit van den 3 is aan den beer jhr. mt, E. H M. von Daehne van Varik, op zijn verzoek, met ingang van 1 April eervol ontslag verleend als gr'fier van het gerechtshof te Amsterdam en is hj be noemd tot ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Den 4 had te Uitgeest eene uitvoering plaats van de gymnastiekvereniging „Uitspanning door inspan ning", onder leiding van den heer J. G. van Eden. Da vrij talrijk opgekomen toeschouwers hadden eenen genotvollen avond en de turners deden hunnen be kwamen directeur eer aan, want er werd den geheelen avond uitstekend gewerkt. Een opgewekt bal besloot deze goedgeslaagde uitvoering. De bovenzaal in de „Ooievaar" te Uitgeest was Maandagavond geheel gevuld door een publiek dat voor een groot deel ook uit omliggende plaatsen was opgekomen. De heer W- de Meijier, lid der 2e. Kamer, trad, op uitnoodiging van de liberale eontale kiesvereni ging „Beverwijk", als spreker op. Ia eene schitterende im provisatie sprak hij over de groote vraagstukken van den dag en eindigde met eene krachtige aanbeveling van den candidaat der liberalen in dit districtjhr. mr. J W. G. Boreel van Hoogelanden, Meer dan eens werd zijne met den gloed der overtuiging uitgesproken rede toegejuicht en aan het eind bracht de voorzitter der centrale kiesvereenigiag, de heer K. A. Gonlag van Beverwijk, hem den daDk der talrijke vergadering ERRATUM. In het bericht omtrent de steenfabriek te Kolhorn in ons laatste nummer is een9 misstelling ingeslopen. sloot. Geen enkele maal was hij door Gonzales in de rede gevallen zeer dikwijls evenwel had deze het oog onderzoekend op het gelaat van den spreker ge vestigd. Nu Krachwitz zweeg, richtte de roover zieh op uit zijne liggende houding. „Ik ben u ten hoogste dankbaar sennorsprak hij, „voor uwe modedeelingen, die, zooals gij begrijpen kunt, mij buitengewoon hebben geboeid. Uw openhartig ge laat en uwe eerlijke oogen hebben mij van het eerste oogenblik af voor u ingenomen. Nu ik evenwel uwe levensgeschiedenis heb gehoord ben ik n in oprechte vriendschap toegedaan. Met hetzelfde onbezorgde hart, met hetzelfde ontvankelijke gemoed trad ook ik eens de wereld in God geve, dat niet uw levensboot te pletter sla zooals de mijne. Hoe gelukkig had ik kunnen zijn, wanneer ik u, mijneD jongen vriend, deze rampzalige erfenis van Almahadi had hunnen afstaan. Ik had er dan niet voor behoeven te zorgen dat de laatste overblijf selen van moorschen rijkdom naar de beschikkingen mijns vaders werden beheerd voor u ware deze waak zaamheid overbodig geweest, Het heeft niet aldus mogen zijn, maar ik geloof aan de mogelijkheid dat van na afaan de toekomst ons behoort. Al zijn de bergen mijn tehuis en al kan ik mij niet dan ver momd in de steden vertoonen toch ben ik steeds nauwkeurig op de hoogte van alles wat er omgaat in de groote wereld. Ik ken den hertog van Ripperda en heb alle reden hem hoog te schatten ik ken ook den baron Neahoff en ik weetdat de grenzenlooze eigenbaat van dezen man zijne weinige goede eigen schappen geheel heeft onderdrukt. Na hetgeen gij my daareven hebt verhaald ben ik vast overtuigd, dat Neu hoff de echte ringen van Almahadi voor zich zelf be houden heeft. Maar zij zijn hem van geenen dienst zoolang hy den sleutel van ons geheim niet kent. Zoek daarom dezen gelukzoeker uw rechtmatig eigendom weder afhandig te maken; mij zeiven verbiedt mijn eed u hierin bij te staan. Om a evenwel te toonen dat ik eene waarachtige sympathie voor u gevoel wil ik al mijne krachten wijden aan de bevrijding van uwen vriend Ripperda." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2