No. 31. Negentigste Jaargang. 1888. Aluialiadi's nalatenschap. 9 MAART. VRIJ FEUILLETON Prijs der gewone Advertentiën: Ënitcnlanb. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TER ZOON. DUITSCHLAND. Prins Wilhelm is te Berlijn van San Bemo teruggekeerd. Op voorstel van prins Bismarck is prof. Gneist aangewezen als de gids van den prins in zaken van staatsrecht en in het algemeen van bin- nenlandsche Btaatkunde, terwijl hem bovendien een civiel ambtenaar, de regeeringsraad von Brandenstein, is toegevoegd als secretaris voor loopende zaken van bin- nenlanrlsch bestuur en oen officierde overste von Wetticb in ongeveer gelijke betrekking voor militaire zaken. De staatscourant van den 7 bevatte het volgende be richt omtrent den gezondheidstoestand van den Keizerl Bij de algemeene verkoudheids-verschijnseien welke zich sedert den 3 voordeden gepaard met eene aan doening van het keelslijmvlies en prikkeling van het bindvlies der oogleden, kwamen in de volgende dagen pijnlijke aandoeningen van bet onderlijf. Sedert den 53 was ook de eetlust aanmerkelijk verminderd tenge volge waarvan de krachten merkbaar afgenomen waren. Tengevolge van den oagunstigen nacht en het gebrek aan eetlust was de toestand minder bevredigend. Prins Wilhelm bevond zich den 7 sedert drie de rijks kanselier sedert twee uren ten paleize. Rijksdag. De overeenkomst tot verbod van den handel in sterken drank onder de visschers in de Noordzee is den G bij eerste en tweede lezing goed gekeurd. In de Staatscourant komt eene verklar ng voor on derteekend door de zes geneesheeren, die den kroon prins behandelen,' dat er tussehen hen geen verschil van gevoelen bestaat. Volgens hen is er geen vrees, dat eene ernstige wending nabij is. Dr. Mackenzie draagt nog steeds de verantwoordelijkheid voor de behandeling. De plaatselijke aandoening van het strottenhoofd is niet veranderd. De wond is genezen, de longen zijn gezond, het hoesten verminderd, de krachten bevredigend en de eetlust neemt toe de lijder beeft geen pijn en de nachtrust wordt uren achtereen niet gestoord. ENGELAND. Het besluit om een ministerie van landbouw op te richten is over het algemeen met groote ingenomenheid ontvanger. De prins van Wales viert den 10 zyn zilveren bruiloft. De Times betoogt in een hoofdartikel, dat de mo gendheden in Bulgarije de vervanging van Prins Fer dinand door een Prinsdia reeds bij het vertrek van Prins Battenberg op den voorgrond werd gesteld, niet als een voldoenden waarborg voor den vrede kunnen aannemen. Noch Ruslandnoch eene andere mogend heid kan den buigaren toch een Vorst opdringen die hun ongevallig zou zijn. Daardoor zou het tijdperk der anarchie heropend worden. Indien Rusland iemand voorstelde, die zich uitsluitend aan Bulgarije toewijdde, dan zou men wellicht tot eene oplossing van het bul- gaarsche vraagstuk geraken. Men kan het echter Rus land niet ten kwade duidendat het een beroep doet 54) „Gij wilt mij daarbij ter zijde staan riep Krach- witz «erheugd. „O, sennor gij weet niet hoe dank baar ik u zal zijn voor dezen bijstand „De hertog kan aanspraak maken op mijne erken telijkheid", antwoordde de roover, om verdere dankbetui gingen af te snijden. „Ripperda heeft toen bij nog aan het hoofd der regeering stond de cordovaansche moristen zeer dikwijls de hand boven bet hoofd gehou den bij de barbaarsche onderdrukking van den Alcalde en dat heeft mij die ter wille van mijn volkroover geworden ben, tot zijnen grootsten schaldenaar gemaakt. Waarheen gaat uw weg, sennor, wanneer wij scheiden?" „Regelrecht naar Segovia, naar den hertog." „Welaan, heden over twaalf dagen zult gij mij met zonsondergang in het hoofdportaal van de kathedraal vinden. Ik zal gekleed zijn ais een marskramer; eenige laurierbladen op den hoed zullen het herkenningateek^n zijn. En nu, sennorbeproef of gij nog een uurtje slapen kunt; gij hebt rust noodig. Later, te gelegener tijd, wil ik u de geschiedenis mijns vaders, die met het leven van wijlen uwen oom vele gewichtige punten van aanraking heeften ook het treurspel van mijn eigen bestaan verhalen. Voor beden is het genoeg." Gonzales knikte den jonker toe en verwijderde zich. Hel plateau baadde zich in schitterenden zonneglans, toen het gezelschap zich in beweging zette tot den af tocht. Op de plek waar Krachwitz den vorigen avond overvallen was, liepen de wegen uiteen. De jonker en op de diplomatie. Het blad stelt ten slotte de gelijkheid der belangen van Engeland, Oostenrijk en Bulgarije in het licht. Lagerhuis. Naar aanleiding van bet voorstel om over te gaan tot de artikelagewijze behandeling der begrooting van oorlog stelde de heer Barthelot voor eene com missie te benoemen tot onderzoek van de middelen der landsverdediging. Dit voorstel werd uit naam der regeering bestreden omdat zulk een onderzoek de meerdere of mindere sterkte van Engelands verdedi gingskracht voor de geheele wereld openbaar zou maken. Minister Smith was bereid zulk een onderzoek toe te laten, voor zoover betreft de vraag, of de inrichting van leger en vloot aan de landebehoeften voldoet. De re geering kon zich met het voorstel Barthelot echter niet vereenigen. De beraadslaging werd daarna tot den 8 verdaagd. Het geheele regoeringsontwerp betreffende het regle ment van orde den 7 is afgehandeld. De minister van financiën zal den 9 een voorste! indienen betreffende de staatsschuld. ERANRIJK. Da minister van oorlog beeft met het oog op den staat der geldmiddelen bevolen dat dit jaar de reserve der infanterie, artillerie en genie slechts voor 13, in plaats van voor 28 dagen, opgeroepen zal worden, uitgezonderd de infanterie-reserve bij het 3 en li legerkorpsdie voor de groote legeroeleningen bestemd zijn. In 1887 nam een lid van den gemeenteraad van Parijs, Lefebvre-Roncier, door een zijner ambtgenooten, Marsoulan, beschuldigd van f 5000 als steekpenning te hebben ontvangen ter bevordering van het halve eeuw feest tot gedachtenisviering van den eersten spoorweg te Vincernes, zijn ontslag daarvoor vervolgd, besliste de rechterdat er geene termen waren om hem te vervolgen, daar die gelden waren gestort drie maanden, nadat de heer Leièbvre zijn gunstig verslag over het feest had uitgebracht. Ofschoon uit een zedelijk oog punt deze vrijspraak eene veroordeeliug mocht beeten, stelde hij zich weder kandidaat en werd herkozen. Den 2 nam hij weder zitting, waarop al de raadsleden, die zich in de zaal bevonden, zich verwijderden. Drie kwar tier lang bleef het nieuwgekozen lid alleen, zich bezig houdende met brieven schrijven, den boden opdrachten gevende enz., alsof hij niets begreep van de tegen hem gerichte manifestatie. De andere raadsleden hielden inmiddels eene afzonderlijke vergadering in geheim comité. Daarop werd de zitting hervat; de voorzitter zeidedat de manifestatie in het schoreen der zitting gelegeD, door den belanghebbende niet begrepen was, waarom hij de zitting sloot. De zaal was onmiddellijk ontruimd eu de beer Leièbvre waa de laatstedie heenging, uitwendig zoo kalm en voldaan mogelijk. Den 5 verscheen hij weder in de vergadering. Onder een geweidig leven nam hij plaats. De voorzitter zeide, dat de raad zich met hem niet te bemoeien had. Iu krach tige bewoordingen kwam hij hier tegen op, verklarende Gonzales drukten elkander de hand en de grijze roover, wiens hoffelijkheid Krachwitz zoozeer had verbaasd, nam afzonderlijk afscheid van zijnen tafelgenoot. „Ik verneem van Diaz GoDzales, dat gij sennor von Krachwitz, een neef van Selbitz zijt", sprak de oude, het muildier van den jonker ter zijde rijdend „In Puerto de Santa Maria leerde ik Selbitz kennen en ik ben jaren lang met hem bevriend geweest. Eindelijk scheidde het lot onze «vegen. Toen ik nog tot de maatschappij behoorde, noemde men mij overste Zanarilla; mis chien hebt gij dien naam wel eens gehoord Adios adios „Links omwenden, heer!" riep de gids; men had de kromming van den weg bereikt. Nog eenmaal keek Krachwitz om. Van de rots hoogte fladderde groetend eene roode sjerp in den zonneschijn. „Tot wederziens in Segovia 1" VI. In de ziekenkamer waren de vensters wijd open gezet, zoodat de zoele avondlucht ongehinderd door het ver trek speelde. Dat was als eene verkwikkende bal sem voor den zieke die onder zijden dekens als be graven, in het ledikant rustte. Het was professor Gar- ciloso, die, nu reeds vele weken lang, tussehen leven en dood zweefde. De wonde, die de grijze hoftolk op den dag van Ripperaa's gevangenneming van een der spin ners ontvangen had, was op zich zelve weinig gevaarlijk geweest, maar de vreeselijke opgewondenheid, waarin hij geraakt was bij de lastertaal zijner zoogenaamde vrienden en zijn ontslag uit den hofdienst, baalde bem eene koorts op den hals, die mede eenen zeer vertragen- den invloed uitoefende op de genezing zijner wonde. Het overbrengen van Madrid naar Segovia droeg er evenmin toe bij, om den loop der ziekte eon gunstigen keer te doen nemen, maar Garciloso had met de ben^ eigen hardnekkigheid doorgedreven, dat het geschieden zou. Geen dag langer wilde hij de lucht vau Madrid te staan op zijn recht. Ean afgrijselijk geweld volgde, waarbij hooren en zien verging en de voorzitter hield zelfs de gebalde vuist onder zijue neus, zoodat de andere leden tussehen beide moesten komen. Generaal Boulanger heeft in een in de parijsche bla den openbaar gemaakten brief zijne vrienden uitdruk kelijk verzocht, hem niet meer kandidaat te stellen voor de Kamer, omdat hij zich onverdeeld aan zijne militaire plichten wil blijven wijden en toch geen mandaat kan aannemen. Negen tot verschillende partijen behoorende afge vaardigden hebben bij de Kamer het voorstel ingediend, de Panamamaatschappij te machtigen tot het uitgeven eener loterijleeniag van f 300.000 000. Kamer. Den 3 is een voorstel van den heer de Lacretelle, strekkende om te bepalen, dat voortaan geene redevoering langer dan een uur zou mogen duren verworpen. Den 5 betuigde de heer Keiler, lid der rechterzijde, zijne ontevredenheid over het fransche leger. De duitsebe kapiteins achtte hij beter dan de franscheterwijl DuitBchland in tijd van vrede 60000 man infanterie meer onder de wapenen had dsar de duitsche com pagnie 144 en de fransche 125 man sterk is. Hij wilde de uitgaven voor oorlog verhoogen en de minister kon gerust geld aanv.agen, want de Kamer weigerde niets, wanneer het de verdediging des lands gold. Majoor Cavaignac verslaggever der iegercommissie bestreed deze bewering. Het duitsche lege" op voet van vrede telde onzuiver 468000 en zuiver 429000 man en in Frankrijk bedroeg dit cijfer 433000, Vermeerdering van de sterkte der compagi.iën achtte hij onmogelijk en oonoodig. De heer Keiler hield echter voldat het duitsche leger 60000' man sterker waz dan het fransche en verlangde daarom ook voor het fransche leger dezelfde vermeerdering. ITALIË. De Koningin van Engeland wordt den 23 te Florence verwacht, waar de Koningin haar zal bezoeken. Van de 352857 voor de lichting 1886 ingeschrevenen konden 44 42 pet. lezen noch schrijven. SPANJE. De minister van oorlog verklaarde in de Kamerdat Spanje eene volkomen onzijdigheid moest handhaven, maar verplicht was daarom het leger te versterken. Het rijk bezat 500.000 geworen van nieuwerwetse!! model en de kusten werden verdedigd door eeu groot aantal kanonnen. Een wetsontwerp zal worden ingediend, krachtens he welk zonder groote kosten een leger van 500.000 en eene reserve van 180 000 man zal vorkregen worden. TURKIJE. De minister heeft den 5 besloten, Rus- land's voorstellen betreffende de onwettig-verklariDg der troonsbeklimming van prins Ferdinand in Bulgarije aan te nemen. Dit besluit is door den Sultan bekraehtigd. De bulgaarsohe president-minister Stambuloff zal de mededeeling ontvangen dat de Porte den toestand in Bulgarije onwettig beschouwt. inademen, geen uur langer met zijne „vrienden" in ééne stad wonen. De professor had een zwak op Segovia, omdat het zijne geboortestad was, maar ook omdat Ripperda er gevangen zat. De verblinde grijsaard meende zijnen vijan den stof' tot ergernis te geven, door zich te vestigen in de nabijheid van den man, wiens val hij had bewerkt. Hy leed zwaar, maar niet zwaarder dan Pasquita. Bange tijden waren er voor haar aangebroken, angst voile dagen had zij doorleefd. Er was altijd eeüe zekere kloof geweest tussehen haar en baren vader; nu even wel, aan het ziekbed van den ouden man, gevoelde zij, hoe lief zij hem had ondanks al het terugstootende en eigenaardige van zijn karakter. Voor het eerst van haar leven gevoelde zij, dat zij van hem hield met oprechte kinderljjke liefde. Pasquita verpleegde den lijder met zelfopofferende toewijding en verloor zelfs in de bangste oogenblikken den moed niet. En dat was veel, want Garciloso was geenszins een geduldige zieke, maar dikwijs licht ge raakt en slecbt gemutst. Eerst in de laatste dagen was hij een weinig rustiger geworden, maar ook waren zijne krachten zeer afgenomen. Zijne magere ledematen rustten bewegeioos onder het dek, zijne wangen waren ingeval len en aschgrauw van kleur en deden den grooten haviksneus nog ongunstiger uitkomen. Zijne oogen waren meeBtal gesloten. Pasquita zat bij zijne legerstede en liet hare rechter hand op het dek rusten. De ernst der laatste tijden was niet zonder uitwerking gebleven op het junge meisje. Zij zag er vermoeid en lijdend uithaar blik miste de vroegere helderheid en een scherpe trek om haren mond sprak van diepe smart. Plotseling opende Garciloso de oogen. „Pasquita, mijn kind 1" fluisterde hij op zachten toon. „Ik luister, vader, hebt gij iets noodig?" De zieke nam zachtjes de hand van zijn kind in de zijne. „Neen nietsstamelde hij, „ik wilde alleen weten, of gjj wel bij mij zijt. Vertel mij iets. Waar is Mercedes? Ik heb haar in langen tijd niet gezien."

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1