SSittttsnlftttb QüUtMki. BUMENIE. De minister-president Bratiano nam rijn ontslag en de heer Ghiba voorzitter van den Senaat die de opdracht aanvaardde tot samenstelling van een ander ministerieslaagde daarin met een deel der voormalige ambtgenooten van Bratiano en een deel der gematigde liberalen. De gemeenteraad van Heiloo is den 29 terug gekomen op rijn vroeger genomen besluit en heeft als nog de jaarwedde van het nieuw te benoemen hoofd der school bepaald op f 900. Den 5 is te Haarlem overleden de bekende rijtuig fabrikant, de heer J. J. Beijnes in den ouderdom van ruim 73% jaar. Bij kon. besluit van den 5 is goedgekeurd het aan den burgemeester van Graft, den heer S. Appel, op zijn verzoek met ingang van 1 April a.s. verleend eer vol ontslag als secretaris dier gemeente. Bij kon. besluit van den 5 is met 1 April a.s. opgeheven het passantenhuis te Schoonhoven. Den 6, des avonds te half negeD, is te Purmerend een hevige brand uitgebroken in de woning van J. Louwers aan de Westerstraat door het omvallen eener petro eumiamp. Het perceel is geheel uitgebrand. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 6 het vonnis der arr. rechtbank aldaar, waarbij mr. K. E. Dumoulin tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld is bevestigd. De heer Dumoulin heeft cassatie aange- teekend. Den 6 is een polderwerker te Bijsen die van een in volle vaart zijnde zandtrein sprong daaronder geraakt en gedood. Den 6 is te Leiden een studentonlangs kiezer geworden die een ongemak aan den voet had waar door hem het gaan werd belet, door eenige zijner vrien den, gevolgd door vele anderenop een draagstoel van zijne woning afgehaaldde trappen van het raadhuis opgedragen en de zaal van het stembureel binnenge voerd waar hij zittende zijn stembiljet inleverde. Deze zonderlinge optocht verwekte nogal opzien. - Verleden Zondag ontvingen de behoeftige gezinnen in de Schermeeraan de Noordervaarttusscben de voetbrug en de ijzeren brug, eene zeer welkome gave, bestaande in een flinke portie erwten spek en rijst door bemiddeling eener commissie, die zich tot dat doel, met het oog op de nijpende koude der laatste weken had gevormd en daarvoor bij de meer gegoede inwoners niet te vergeefs had behoeven aan te kloppeu. De woning van C. K., aan den Veenhuizer Mid denweg, nabij Oude Niedorpwerd in den namiddag van den 5 eene prooi der vlammen terwijl de man voor zaken afwezig was. Met groote moeite wist men een gedeelte van den inboedel, benevens twee paarden, in veiligheid te brengen. Van den oogst is evenwel een grcot deel verloren gegaan. Gelukkig was de hevige wind gunstigzoodat de brand tot dit ééne perceel bleef beperkt. Bij de den 6 te Limmen gehouden verkiez'ng voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van den hear A. Vennikdie bedankt heeft werden van de 119 stemmen 109 uitgebracht, waarvan er 12 van onwaarde waren. De heer Jb. Kleef verkreeg 46 de beer H. Zaadnoordyk 30 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben. Den 6 werden te Texel voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad 524 stemmen uitge bracht. Er moet herstemd worden tusschen de heeren W. Mets Tz. (lib.) en C. Wz. Bakker Jr. (k.) Den 7 is te Haarlem tot lid der prov. Btaten van Noordholland gekozen de heer G. B. Thooft te Haar- lemmeer, kandidaat der ant. rev. en kathol., met 2508 „Zij vreesdedat hare nabijheid u zou kunnen op winden en daarom heeft zij zich slechts zelden hier vertoondzij is lichamelijk welvarend, maar „Er knaagt haar iets aan het hart niet waar, dat hadt gij willen zeggen. En ook in het uwe zetelt een stil verdriet gij hebt hem nog altijd niet ver geten. Beken het gerust ik zal het u niet langer kwalijk nemen." Paequita sloeg de oogen nederzij bloosde en ant woordde niet. „Ook zulk een antwoord versta ik", ging GarciloBo voort, het hoofd omwendende naar het meisje. „Wan neer hebt gij den jonker voor de laatste maal gezien gisteren of vandaag?" De blos op Pasquita's wangen werd steeds donk-erder. „G ij vraagt zoo zonderling vader „Zonderling, waarom zonderling Zou ik geen belang stellen in uwe liefde? Ligt uw lot mij niet na aan het harte? ïk zeide u reeds, dat ik bet u niet kwalijk zou nemenhoe zoude ik dat ook kunnennu ik mijn laatste uur voel naderen Houdt Krachwitz zich hier in Segovia op „Ja vader antwoordde Pasquita na eenig weifelen. „Dat kan ik mij voorstellen", sprak de oude hofbolk op zwakken toon en als bij zich zeiven „hij volgde deu roepstem van liefde en vriendschap en zoo min als hij rusten zalvoor by u de zijne noemen kan evenmin zal hij Segovia verlaten, voor de celdeur zich voor onzen hooghartigen gevangene zal hebben ontsloten. Er staat een flinke kop op zijne schouders en een eerlijk hart klopt er in zijnen boezem 1 Zie mij niet met zulke strakke en verwonderde oogen aan Pasquitawat ik daar zeide heb ik reeds laug geweten, maar ik koesterde andere voornemens ten uwen opzichte laat het ver- ledene dus vergeten zijn Beik mij nu de hand, zie mij helder en oprecht in de oogen zoo. En zeg mij nu openhartigbemint gij den jonker Ditmaal liet Pasquita niet blozend het hoofd zakkeD, maar verhief het vrij en fier en beantwoordde haars vaders blik. „Ja", klonk haar antwoord „ik bemin hem zooals C9n mciije slechts eenmaal kan liefhebben Wordt vervolgd. stemmen de heereu J. H. Krelage en mr. J. de Clercq van Weel, liberalen, bekwamen 1450 en 420 stemmen. Bij kon. besluit van den 7 zijn benoemd by den generalen staf tot majoor de kapiteins van dien staf E. B. Froger en W. G. F. Snijders en is eervol ont heven uit de betrekking van hoofd der II afdeeling van het departement van oorlog de luitenant-kolonel A. Kool van den generalen staf, in wiens plaats tot hoofd aan» gewezen is de majoor Snijders voornoemd. - Den 6 is te Zaandijk tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer dr. J. Mulder in plaats van den heer T. Blij. Bij kon. besluit van den 23 Februari is bepaald, dat de lichting voor 1888 11000 man bedraagtwaar aan 600 voor den dieast ter zee. Het deel van Noord holland bedraagt 1881. Uit Friesland zija in 1887 669 landverhuizers naar Amerika vertrokken. Op de voordracht voor 3en onderwijzer aan de openbare lagere school, 3e klasse, voor jongens aan de Bozengracht te Amsterdam, zijn geplaatst de heeren A. J. Schreuderte WestgraftdijkB. Fransz te Beeraster en Th. Stol te Hoorn. Bij herstemming is te Hulst tot lid van de prov. siaten gekozen de heer mr. A. C. B. Thomaes met 1291 tegen 798 stemmen op den heer P. Dreg- mans. De remonte-commissie heeft in de provincie Gro ningen in het geheel aangekocht 39 paarden allen trekpaarden voor de bereden artillerie, voor 22085. Hoogst besteede prijs was f 625, laagste f 450, gemid delde 566. De gemeenteraad van Harlingen heeft met 7 tegen 6 stemmen tegen het gevoelen van den directeur der lioo- gere burgerschool, de commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs en den inspecteur van dat onderwijs besloten, het onderwijs in de gemeente-, provinciale en staatsinrichting aan de hoogere burgerschool uit het leerplan te doen vervallen. De arr. rechtbank te Dordrecht heeft het vonnis van den kantonrechter aldaar bevestigd waarbij de heer Vrolik, directeur-generaal der Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegenwerd veroordeeld tot 71 geldboeten elk van 15 subs. 1 dag hechtenis voor elke boete en in de kosten van hèt geding in beide instantien, wegens het, als bestuurder van den spoorweg dienst, in gebreke blijvenbinnen den gestelden tijd te voldoen aan de beslissing van den minister van water staat, houdende bevel tot uitvoering van hetgeen, naar het oordeel van den minister, tot instandhouding van den spoorweg en de behoorlijke uitoefening van den dienst, behoort te worden gedaan (het aanbrengen der noodige versterkingen aan de spoorwegbrug over de Oude Maas te Dordrecht), Met ingang van 1 Januari 1.1. is bepaalddat onderofficierenkorporaals en soldaten die op hun verzoek bij een ander regiment of garnizoen worden overgeplaatstin de aan die reis verbonden kosten voortaan zelf zullen moeten voorzien. Te Schiedam stemden 1112 van de 1182 kiezers, te Gorinchem 810 van de 870 te Delft 1480 van de 1634. Met 1 April a.s. wordt te Krommenie de prijs van kookgas gesteld op 6 en van lichtgas op 8 centen per knb. el. Bij de tweede in de boeschen onder Beetsterzwaag gehouden klopjacht is een.wild zwijn geschoten, ongeveer 90 pond zwaar. Het door de heeren mr. H. P. de Kanter L. Michiels en C. M. J. Willeumier ontworpen wetsont werp op den leerplichtdoor het hoofdbestuur van Volksonderwijs thans openbaar gemaakt, neemt als regel aan dat kinderen van 6 t.ot 12 jaren lager onderwijs moeten ontvangen en jongens van 12 tot 16 en meisjes van 12 tot 14 jaarals zij geen andere inrichting voor onderwijs bezoeken herhalingsonderwijs. Huisonderwijs wordt met schoolonderwijs gelijk gesteld. Den arron- dissements-schoolopziener wordt het toezicht op de na leving der bepalingen, ter uitvoering van die wet, opge dragen. Het ontwerp bepaalt straffen op herhaald verzuim van ouders, voogden cf verzorgers van kinderen, dat wil zeggen voor hendie voortgaan met de wet te over treden na ontvangen waarschuwing. Niet strafbaar zijn verzuimen a. indien oudersvoogden of verzorgers het bewijs kunnen leveren, dat voor hunne in de termen van leer plicht vallende kinderen plaatsing op eene openbare lagere school is aangevraagddoch dit verzoek wegens gebrek aan schoolruimte niet ingewilligd is geworden b. wegens ziekte, liehaams- of zielsgebreken, die het ontvangen van lager onderwijs belemmeren e. wegens ernstige ziekte van een der ouders of wegens sterfgeval van een der naaste bloedverwanten d. wegens het waarnemen van godsdienstplichten e. voor kinderen van 6—9jarigen leeftijd indien de woning van de oudersvoogden of verzorgers zich be vindt op een verderen afstand dan een half uur van de naastbijzijnde gemeente- of bijzondere schoolen voor dezelfde kinderen wegens ongunstige weergesteldheid indien de woning van de ouders, voogden of verzorgers verder dan een kwartier uurs van de naastbijzijnde gemeente- of bijzondere school verwijderd is. Bovendien kan door burgemeester en wethouders, op voordracht vau het hoofd der school, wegens huiselijke omstandigheden tijdelijk vrijstelling van het bijwonen der school gegeven wordendeze mag niet langer gelden dan ééne maand, en mag daarna, zonder toe stemming van den arrondissements-schoolopziener niet worden vernieuwd f. indien eene wet het schoolgaan der kinderen van een gezin verbiedt g. van kinderen van schippers, die geen vaste woon plaats hebben. Te Wieringen is den 7 tot lid van den gemeen teraad gekozen de heer D. Asjes met 115 van de 229 stemmen. Te Monnikendam moet voor lid van den ge meenteraad herstemd worden tusschen de heeren D. Costerus en G. Bark. Op het eiland Schiermonnikoog hebben de bewo ners wegens het vele ijs tusschen het eiland en den vasten wal gedurende elf dagen geene brieveD, dagbla den enz. ontvangen. De nederl. gezant in Belgie bericht, dat in dat rijk met ingang van 9 Maart a.s. de invoer van schapen versch schapenvleesoh en schapenvachten, uit Nederland afkomstig weder vrijgelaten worden mits onder over legging van bewijzen van herkomst ten genoegen van de belgische douane. In de voorjaarsvergadering van de vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noor derkwartier op Woensdag 21 Maart 1888 des voor middags te 10 uren in het logement „dB Bidder St. Joris" van den heer J. Koster te Berkhout, zullen de navolgende punten behandeld worden Mededeelingen van verschillenden aardingekomen stukken jaarverslag der vereeniging (art. 8 der sta tuten); rapport van de Cnancieele commissie betref fende de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1887rapport omtrent de werking van de door de vereeniging gesubsidieerde hengstenvereeniginguit te brengen door de heeren S. de Jongh en W. Teengs verslag van de vergadering van het nederlsndsch paar denstamboek uit te brengen door den heer J. Bree- baart Kz.; rapport omtrent de uitkomsten van de methode-Boekel in de kaasfabriek „Aurora" te Wie- ringerwaard, uit te brengen door den heer J. L. T. Groneman benoeming van eenen afgevaardigde voor het landhuisboudkundig congres; benoeming van drie leden van het bestuurin plaats van de heeren N. Loder, C. Wydenes Gbz. en S. Kramer (art. 15, al. 4 der statuten); bepaling van de plaats waar de algemeene vergadering in November 1888 zal worden gehouden (voordracht van het bestuur Hoorn); voorstellen van het bestuur a. omtrent de te houden tentoonstelling. (Zie het volgend nummer). Inleider de heer E C. Willekes Macdonald; b. omtrent bet stationneeren van beren van deeDSch ras. Inleider de heer K. Swaag c. tot het doen optreden van eene commissie tot den aankoop van engelsche rammen. Inleider de heer S. Zuurbier; d. omtrent het inzenden van eene collectie landbouw- en zuivelproducten ter internationale ten toonstelling te Parijs in 18S9. Inleider de heer J. Zijp Kz.; e. tot het nemen van proeven met verschil lende stremselsoorten. Inleider de heer B. D. Kaan vaststelling der begrooting voor het dienstjaar 1888 bespreking van verdere werkzaamheden. Bijtuigen zullen tegen betaling van 50 cents voor heen en terug aan het station Hoorn beschikbaar zijn, mits men van zijn voornemen om daarvan gebruik te maken vóór 18 Maart aan den heer J. Koster te Berkhout, opgave doe. Een oude bedelaar, genaamd Pucciarelli, die sedert een lange reeks van jaren aan de Pont de Saint Germain des Prés te Parijs zijn vaste standplaats had, werd dezer dagen in hechtenis genomen op de aanklacht van een zekere juffrouw Marguerite Guitard, wie hij 5000 francs zou hebben ontstolen. Zijn ziekelijk voorkomen zijn gescheurde en vuile kleederen plachten het medelij den der voorbijgangers op te wekken zoodat de gif ten hem rijkelijk toevloeiden. Den meesten zijner weldoeners zouden echter waarschijnlijk hunne giften hebben berouwdwanneer zj bij het onderzoek tegen woordig waren geweest, dat in de woning van den ouden bedelaar - een nauwelijks twee vierkante el groote ruimte met wat halfrot stroo als legerstede heeft plaats gehad. Men vond namelijk een bedrag van 60.000 franos aan bankbiljetten. Pucciarelli beweert ze met zijn „eerlijk haodweck" verworven te hebben en verklaart de beschuldiging van mejuffrouw Guitard voor lasterlijke aantijging. Ze zou het sprookje, dat hij haar 5000 fr,, die zij nooit bezatzou hebben ontvreemd slechts verzonnen hebbeD, omdat hij geweigerd had haar zijn vermogen te vermaken. Inderdaad is het gebleken, dat Pucciarelii waarheid sprak en reeds staat hij weder op vrije voeten. Maar na de onthullingen in de Parijsche bladen over zijn schatten zal hij zich wel niet meer mogen verheugen in de welwillendheid zijner voormalige begunstigers. Een eigenaardig gebruik om zich een meisje voor een bal te verzekeren, heerscht in de plaatsen van de streek Yon Peine. Zondagnamiddag, na het gebruikelijke vas- tenavoadbalverzamelen zich de jonge mannen der buurtschap in een herberg en wordt een „veiling van ongehuwde meisjes" gehouden. Alle ongehuwden komen ieder afzonderlijk onder den hamer en menig lief hebber biedt een hoogen prijs. De oudere meisjes, waarop geen bod gedaan isworden daarna nog eens te koop aan geboden. De „koop" is voor een jaar geldig en de „kooper" heeft het recht zjjne dame naar alle dansver- makelijkheden te geleiden welke gedurende dien tijd plaats hebben. Weigert ze, zoo kan hij het geld, dat hij heeft besteed, van haar terug verlangen. Het bij de „veiling" ingekomen geld wordt aangewend voor een bal op den avond van den verkoopdag. Bij deze gele genheid wordt de uitslag der veiling aan de dames medegedeeld. Men kan zich voorstellen hoe somtijds medeminnaars tegen elkander opbieden; nochthans komen nimmer vechtpartijen of' kwade praktijken voor. Niettegenstaande de verhoogde brandewijnprijzen schrijft het Berl. Tagebl., blijft de smokkelhandel in spiritualiën naar Holland bloeien schoon men dien door middel der nieuwe belastingwet zocht te knakken. De smokkelaars nemen nu eenvoudig slechtere qualiteit. Hoe sluw zij hun gevaarlijk handwerk drijvenmoge uit een voorbeeld blijken. Een pruisisch boer uit het Kleefsche kwam onlangs met een leege kar den weg langs naar Nijmegen. De tolbeambten droegen door verraadbennis van het misdadig voornemen van het boertje om hen te verschalken en onderwierpen zijn voertuig aan de grenzen aan een nauwkeurig onderzoek. Tot groten schrik van den smokkelaar ontdekten zij

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2