GEEN VICTORIE. No. 32. Negentigste Jaargang. 1888. ZONDAG Aluiaüadi's nalatenschap. i Prijs der gewone Advertentiën II MA. ART. Dit nummer bestaat uit twee blad en, EERSTE BLAD. <Mficie«l Ocbcclte. voor de bewoners van wijk F op 12 Maartvoor de ingezetenen van Aker sloot 13, van Limmen 14, van Oudorp 15 en van St. Pankras 16 Maart, dage lijks van des voor-middags 9 tot des namiddags 2 uur. FEUILLETON. HKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1,— De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TER ZOON. QRINE3 JANSEN, 1. w. Haarlem; HER MANUS JACO BUS HUIJS, 1. w. Amsterdam en P. MOIjENAAR, gepen sioneerde, worden verzocht zich ter gerrjeente-secretwie aan te melden. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een zinken balaker; een bruin wollen handschoentjeeen paar grijzen wanteneen beurs met een geldstuk; een zwart damesbontje; een bloedkoralen ket- tingje met gouden tonnetje; een broche (vermoedelijk zilver); een hondenpenning No. 31; een knipmes; een stukje van een gouden oorbelletje; een glacé handschoen met bont; een gouden vingerringetje met plaatje; een kinder-krulschaats; een zilveren broche; een paar schaatsen; eene portemonnaie met eenige centen; een pakje met boezelaars, band, enz.; een huissleutel; een overschoen. Een aantal herstemmingen maken het vooralsnog onmogelijk, den uitslag der verkiezingen nauwkeurig te weten. Eerst na den 20sten Maart zal het aantal vertegenwoordigersdat elk der verschillende staat kundige partijen in de nieuwe Tweede Kamer zal tellen met juistheid kunnen worden opgegeven. Maar één ding weten wij reeds zeker namelijk dit dat de liberale partij daariu geen meerderheid zal hebben. Het zal haar dus niet gegeven zijn zich met kracht en lust aan het werk te zetten om haar programma uit te voerenom op 's Konings roepstem de regee ring te aanvaardenwetsvoorstellen te ontwerpen waarin aan de denkbeelden die allengs tot rijpheid waren gekomen, een vaste vorm wordt gegeven, opdat de natie zoo spoedig mogelijk vau de reeds te lang uitgebleven hervormingen en nieuwe maatregelen genot zou kunnen hebben Voor haar is het niet weggelegd, dien arbeid met blijde opgewektheid te beginnen en door daden getuigenis te geven van haar frissche £5) Er verliep eeu geruime tijd voor de professor op nieuw het woord vatte. Hij haalde diep en zwaar adem. „Hoor eensPasquita", ik wil den jonker spreken. Zend hem bij mij „Vader gij wilt Santa Madonna vader De zieke streek liefkozend over hare zachte, sneeuw witte hand. „Gij behoeft niet te schrikken, kind, het zijn maar weinig woorden, die ik met Krachwitz te wisselen heb; gij zult over mij tevreden zijn daarvan kunt gij zeker wezen. Ik wil deze wereld niet verlaten, zonder verzekerd te zijn van uw geluk. Breng den jonker bier I" „Mijnheer von Krachwitz is toevoelig hier in huis", antwoordde Pasquita zacht, „bij zit bij Mercedes ouder de veranda „En smeed plannen met haarom het kasteel te overrompelen", viel haar vader haar in de rede. „Ik behoef dus niet lang op hem te wachten. Des te beterwant mijne uren zijn geteld." Met haastige schreden verliet Pasquita het vertrek. De professor bleef liggen met geopende oogen. Onafge broken als in diep gepeins verzonken, hield hij zijnen blik op de zoldering gericht, maar zijne lippen schenen te prevelen alsof hy bij zich zeiven over iets beraad slaagde. In de harde trekken van den ouden man had eene groote verandering plaats gegrepenzij waren zachter, weeker geworden. Er lag zonneschijn op zijn vcorhoofdwaar voorheen niets dan plooien te zien waren en verzoening sprak uit zijn geheele wezen. De deur kraakte licht op hare hengsels. Krachwitz trad binnen en naderde het ziekbed. Garciloso ver werkkracht. Een geheel andere tfiak wacht haar een arbeid even zwaar als deze ea meer vermoeiend, maar minder opwekkend en minder aangenaam, waarvan de vruchten minder zullen wordeu opgemerkt en die daarom minder gewaardeerd zf.l wordeneen arbeid waarvoor zij nochthans haar beste krachten zal noodig hebben. De anti liberalen zullen waarschijnlijk geroepen wordeu om met elkander de leiding van 's lauds zaken te aanvaarden. Zij zullen niet langer kunnen volstaan met de maatregelen der liberalen te bestrijden, hunne ontwerpen en plannen af te keuren en aan de natie voor te stellen als in strijd met hare zedelijke of stoffelijke belangen, maar met eigen ontwerpen voor den dag moeten komen. Niet met ééue partij zullen wij te doen hebben maar met een bondgenootschap van twee partijen die elk haar eigen beginselen en haar eigen programma hebben. Tot nog toe doet zich die toekomst aan ons oog voor als een chaoswaar over het licht nog niet is opgegaan, waarin de wateren zich nog niet hebben afgescheiden vau het droge. Wij zien wel niet verlangend en begeerig maar toch in gespannen verwachting uit naar hetgeen onsals de vrucht van het onderling overleg tusschen de tegen ons verbonden machten zal worden voorgezet. Ja nu het de liberale partij niet gegeven zal zijn haar werk de natie aan te biedente verdedigen en zoo mogelijk uit te voeren nu wreuschen wij niets liever dan onze tegenstanders aan het werk te zien Liever dan een Kamer op het doode punt, liever dan een dobberen met volkomen windstilte en gebrek aan stroom of met steeds afwisselenden wind en onverwachts opko mende, niet te berekenen en niet te vertrouwen stroo mingen, hebben wij met tegenwind en tegenstroom te doen. Boven een Kamer in evenwicht of een meer derheid van een paar stemmen verkiezen wij een meerderheid in het voordeel onzer tegenstandersdie hen verplicht de leiding van 's lands zaken 111 handen te nemen en de regeering te aanvaarden, Dit komt ons voor in het belang van de liberale partij en in het belang van het land te zijn. Niets werkt op den duur nadeeliger voor een partij dan een meerderheid van een paar stemmen. Zij wordt voor den gang van zaken aansprakelijk gesteld en zij mist de kracht om dien te beheerschen. Het is bijna onmogelijk, vclkomen eenstemmigheid onder de leden eener partij te verkrijgen. Altijd zullen er eakelen zijn, die om deze of gr ene voor hen over wegende reden zich met eenig wetsvoorstel of een belangrijk onderdeel daarvan niet kunnen vereenigeu. Zij scheiden zich af, eii de meerderheid is mind r- heid geworden. En mocht al soms het schier onmo gelijke bereikt zijn en de gansche partij zonder een welkomde hem met eenen bijna onmerkbaren hoofdknik en wenkte daarbij met de hand. „Zet u hier naast mij nederjonker I Kom nog wat nuderbljmijne stem begint reeds te verzwakken en mijne borst doet mij ptjn, wanneer ik mij te veel moet inspannen. Het gaat met mij ten einde ik behoef u dit niet te verzekerenwaar dit uit mijn geheele wezen zoo duidelijk en onlochenbaar blijkt, maar voor ik sterf, wil ik nog trachten goed te maken wat ik misdaan heb. Ik heb u steeds gaarne mogen lijden. Toen gij nog een knaap waart, hield ik reeds veel van u en zeker zou ik aan uwe verbinding met Pasquita niets in den weg gelegd hebban, wanneer de eerzucht mijn hart niet versteend en mijnen blik niet beneveld had. Ook mijne dweepzieke vaderlandsliefde was niets dan vermomde eerzuobt. Ik benijdde Ripperda om zijnen voorspoed, die hem zoo raadselachtig snel en zeker op een schitterend standpunt had geplaatst en daarom liep ik uit den kring zijner vrienden naar de legerplaats zijner vijanden over. De vijandelijke partij was de sterkste, daarbij moest ik dns vasten voet zien te krijgen. Ik koesterde bet plan Pasquita aau don José uit te huwelijken deze heeft eene schitterende toekomst voor zich, die ook mij ten goede komen moest, wanneer fami liebetrekking ons nauwer verbond. De rampzalige ge volgen, die de gebeurtenissen van den 1G Mei, toen Ripperda de plek die van zijnen roem getuigdevoor de gevangenis verliet, na zich sleepteD, hebben mij eenen helderen blik doen slaan in het ware karakter van dezen jongen edelman, evenzeer als in dat van zijne vrienden. Ik was voor deze voorname heeren slechts het willooze middel tot hun heilloos doel en ik moest oud en grijs worden om tot de overtuiging te komen, dat dit hofgepeupel in zijne trouweloosheid altijd bet werk tuig van zich werpt, wanneer het niet meer dienen kan. Ik was gedoemd dit werktuig te zijn. Maar genoeg daarvan mijne laatste oogenblikken wil ik niet ver bitteren door de herinnering aan den smaad, dien ik geleden heb." enkele uitzondering gereed staan om met eenparigheid van stemmen zich te doen geldendan is de onge steldheid of de niet te voorkomen afwezigheid van een paar leden voldoende om het gansche werk te doen mislukken. De tegenstanders in het land lachen of juichenen de geestverwanten worden door de in hunne oogen onverklaarbare vertragingen en herhaalde teleurstellingen ontmoedigd of verbitterd. Te lang reeds heeft de liberale partij in Nederland al de nadeelen van dezen voor haar hoogst onguustigen toestand ondervonden. Maar niet alleen in het belang der liberale partij in het belang van het land is hetdat aan dien toestand een einde komt. De natie zelve wordt door dat dobberen en slingeren zeezieken ondervindt al de lusteloosheid en onverschilligheid die aan deze ziekte eigen zijn. Dat eindeloos gehaspel, dat tobben met windstilte en nadeelige stroomingen verveelt haar. Zij kan nauwelijks bespeuren, welke partij de leiding of den doorslag geeft. Waarom zou zij dan partij kiezen Waarom aan de eene partij de voorkeur geven boven de andere Van geestdrift geen sprake meer, en allengs verdwijnt ook de belangstelling. De natie behoort de verbonden anti-liberale partijen aan het werk te zien. Het wordt tijd dat zij kennis make met de vruchten van het onderling overleg der bond- genootendat zij aanschouwe en beoordeele wat zij het Nederlandsche volk aanbieden, dat zij ondervinde de lusten en lasten van hun bestuur. Dat zal haar wakker maken, hare belangstelling prikkelen en haar met beslistheid partij doen kiezen, véor of tegen. En wat zal intusschen de liberale partij in de Kamer hebben te doen? Haar arbeid zal, wij zeiden het reeds, niet opwekkend, vaak afmattend, aanvan kelijk weinig dankbaar, maar daarom niet minder gewichtig zijn. Zij zal het werk harer politieke tegenstanders hebben te beoordeelenzij zal de ge breken daarvan moeten aanwijzen en in het belang van het land, zooveel doenlijk herstellen. Zij weet dat de antirevolutionairen en katholieken het op verschil lende punten oneens zijn, wat de defensie betreft ten aanzien der plaatsvervanging, wat de belastingen aan gaat ten aanzien der inkomstenbelasting, wat de ver houding van den staat tot de kerkgenootschappen betreft ten aanzien van de traktementen der predi kanten en geestelijken, eindelijk ook omtrent de wenschelijkheid eener nieuwe grondwetsherziening véór het einde van het vierjarig tijdperk waarvoor de Tweede Kamer is gekozen, en op menig ander punt dat later aan het licht zal komen. Welnude liberale partij zal daardoor misschien niet zelden gelegenheid hebben omdoor haar gewicht in de schaal te leggen de beslissing omtrent menig belangrijk punt te dwingen Garciloso zweeg eenige minutenhet spreken viel hem blijkbaar moeielijk. „Gij bemint Pasquitajonker" hernam hij daarna op «achteren toon, „en uwe liefde ziet gij beantwoord. Dat gij te zamen gelukkig worden moogtIk leg mijne handen op uwe hoofden en zegen uw echtverbond. Doch één ding moet ik u bekennen, voor ik mag goed keuren, dat gij met elkander voor het altaar tteedt. Het valt mij zwaar deze bekentenis te doen, maar moge mij daartoe tegenover don José de moed ontbroken hebben op uwe rechtschapenheid geloof ik volkomen te mogen bouwen. De heiligen kunnen getuigen, dat ik Pasquita steeds als mijn eigen kind bejegend en bemind beb en toeb, jonker, is zij niet mijn kind nSennor!" In zijnen schrik en zijne verbazing liet Krach witz zich dezen uitroep ontvalleD, maar Garciloso liet hem niet den tijd verdere blyken van ontsteltenis te geven. „Zij is niet mijn eigen kind", herhaalde hij met na druk „en daarom misschien heeft God haar zulk een rein hart en zulk eene edele ziel geschonken. Mijn kortstondige echt bleef kinderloos en daarom nam ik toen ik tot professor in Sa'amanca gekozen was en een eigen huis bewonen moest, mijne zuster tot mij. Dolores was dan ook de eenige, die met mijn geheim bekend was. In Salamanca was ik bevriend met eenen bemin- nenswaardigen schilder, eenen portugees van geboorte. Deze deelde mij op zekeren dag mededat eene zieke jonge vrouw, om voor haren dooi gerust te kun nen zijn omtrent het lot van haar tienjarig dochtertje dit kind wilde laten opnemen in een fatsoenlijk huis gezin. In de Bank van Madrid zou ten behoeve van dit wicht een groot kapitaal belegd worden, waarvan de renten den pleegvader de kosten der opvoeding zouden vergoeden. Mijne zuster Dolores bracht mij het eerst op de gedachtedit kind tot mij te nemen en dit vooruitzicht was voor mij te meer aanlokkelijk omdat ik er een welkom middel iu zag tot verbetering mijner bekrompen financiëele omstandigheden. Ik overwoog de zaak dus met den schilder en het gevolg onzer over-

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1