SitinsnUnb. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft den 7 wederom met 36 tegen 16 stemmen eene motie van afkenring tegen den prefect aangenomen. Den 9 werd te Parijs een bijzonder gemeene spot prent op den dood en de begrafenis des Keizers ver spreid welke dadelijk door de politie op bevel der regeering als onzedelijk in beslag genomen werd. Mi nister Flourens sprak in den ministerraad tyne ver ontwaardiging over dat stuk uit, verklarende der gelijke zaken ten Btrengste te zullen vervolgen. Kamer. Na aanneming der begrooting van eere- dienst werd de geheele begrooting van uitgaven met 407 tegen 33 Btemmen aangenomen. ITALIË. De regeering heeft alsnog voorstellen aan de franscbe regeering gedaan waardoor het sluiteD van een handelsverdrag nog niet tot de onmogelijkheden behoort. Zij is bereid de invoerrechten op zijde en por- celein te verminderen en vereenigt zich met het door de franscbe regeering voorgestelde tarief, uitgezonderd dat voor knoopen. NOORWEGEN. Den 4 is bij den te Cbristiinia gehouden wedstrijd op schaatsen Axel Paulsen geslagen door Hagen. De baan 16090 el langwerd afgelegd door Hagen in 33 26 en door Paulsen in 33.51 min. RUSLAND. De Keizer zal bij de begrafenis van Keizer Wilhelm vertegenwoordigd worden door den grootvorst-troonopvolger, grootvorst Wladimir, den broe der des Keizers, en den grootvorst Michaël, den oom des Keizers. Door alle russische gezanten in hel buitenland zijn plechtige lijkdiensten gehouden ter eere van de nagedachtenis des Keizers. Het Dagblad van St. Petersburg meldt dat in de tusschen San Remo en St. Petersburg gewisseld a telegram men van weerszijden het vaste vertrouwen wordt te kennen gegeven op de voortduring der vriendschap tusschen Duitschland en Rusland en der innige ge negenheid tusschen beide familiën. Het blad uit de hoop, dat de berinnering aan den overleden Keizer duurzaam bij de wederzjjdsche stamhuizen en landen moge voortlevenals een onderpand voor hun eigen welzijn en tot groot voordeel van de maatschappelijke orde en den vrede in de geheele wereld. De Invalide bevat een opstel, waarin de verhouding van Keizer Wilhelm tot het russiBche leger in hartelijke bewoordingen wordt herdacht. Dat blad wijst er op dat hij, de oudste ridder der St. George-orde, nog onlangs eenige afgevaardigden van het Kaluga-regiment ontving, en tot het einde zijne oprechte belangstelling verkon digde in het russische leger dat zijn verscheiden diep betreurt. Dat leger vereert in den ontslapene een roemzuchtig krijgsman, een man van zeldzamen zieleadel, een op-echt vriend van den Keizer. Zijne herinnering zal daarbij steeds hoog in eere blijven. De te St. Petersburg gevestigde duitsohers hebben besloten een zilveren kruis op de lijkkist van Keizer Wilhelm neder te leggen. ZWEDEN. Den 15 wordt het morganatisch huwe- lijk voltrokken tusschen prins Oscar van Zweden en freule Munck. VEREENIG DE STATEN. In het verslag van het landbouwbureau over Maart wordt de oogst van maïs de kleinste genoemd welken men sedert 1884 heeft gehad. De hoeveelheid op de pachthoeven achterge bleven wordt geschat op 508 miljoen bushels of 34 pet van den geheelen oogstwaarvan 84 pet. voor den handel beschikbaar blijft. Van den voorraad tarwe uit den oogst van 1887 blijft 132 miljoen bushels in han den der pachters, of 29 pet. van de geheele opbrengst. De boeveelheid katoendoor de plantages verzonden is gemiddeld 92 pet. Acht dagen later had Don Manuelo Garciloso de professor en de voormalige hoftolk den tol aan de natuur betaald. Kort vóór zijnen dood had hij Krachwitz den sleutel van de geheime lade in zijne werktafel overhandigd. Daarin zou deze de weinige op Pasquita betrekking hebbende dokumenten vinden het geschrift, waarvan Garciloso den jonker reeds vroeger had ge sproken, en een kredietbrief op de Bank van Madrid. Voor het overige had de oude professor zijn testa ment zoo laten inrichten dat Pasquita bij het inbezit- nemen van zijne nalatenschap op geene hinderpalen zou stuiten. PaEquita's verdriet over dit sterfgeval was oprecht en Krachwitz treurde met haar. De veranderde omstan digheden hadden hem Garciloso in den laatsten tijd veel gunstiger doen beoordeelen en in zijne herinnering schenen hem de schaduwzijden van diens karakter veel minder donker toe. Om Pasquita's toekomst te verze keren drong hij er op aan bet huwelijk zoo spoedig mogelijk te doen sluiten; tot zoolang zouden Pasquita en Mercedes in het oude kuis blijven, terwijl hij zelf zijn intrek in een nabij gelegen logement zou nemen. Later zou bet jonge paar een huwelijksreisje onder nemen om daarna terug te keeren in het duitsche tehuis aan den oevers van den Neckar. Ook riepen Krachwitz's belangen hem daarheen. Er was van vrouw Marijken een droeve tijding aan haren zoon Niko gekomen. Zij berichtte hem den dood van haren echtgenoot. „Hjj stierf een zachten dood", schreef zij, „zijne laatste woorden waren een zegenwensch voor onzen genadigen heer en voor umijn zoon Omdat het slot en de landerijen niet buiten mannelijke hulp kunnen, heb ik mijnen broeder bij mij laten komen, die het rentmeesterschap kan uitoefenen, tot de jonker een andere in zjjne plaats gelieft te stellen. Wees dus zoo goed, Niko, den jonker in alle onderdanigheid zyn besluit hieromtrent te vragen." In alle stilte had Krachwitz reeds eenige stappen gedaan, om wat meer licht te verkrijgen omtrent Pas quita's geboorte. Hij had door eenen koerier in Sala manca laten uitvorschen, waar Anita Serabella Ljomares begraven lag, maar het archief van dit kerspel gaf geen STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van den 12, 's avonds 8 uur. De voorzitter, jbr. van E y s i n g a, zegt Ik open deze vergadering, evenwel niet zonder een enkel woord te wijden aan de treurige gebeurtenis, die dezer dagen alom diepgevoelden rouw heeft verspreid. Waren de jaren van Keizer Wilhelm hoog geklommen toch ziet men mannen, die zoo grooten en weldadigen invloed op de europeesche toestanden oefenen, niet dan coode van dit aardsche tooneel verdwijnen. Zijn assche ruste in vrede Moge de nooit volprezen liefde der Voorzienigheid zjjn diepbedroefden opvolger Keizer Frederik III steunen en in gunste nabij zijn. Ik houd mij overtuigd, dat ik, aldus sprekende, de tolk ben van u allen en stel u voor de regeering uit te noodigen van deze gevoelens der Eerste Kamer mede- deeling te doen aan de regeering van Z M. den Keizer van Duitschland. (Teekenen van instemming), De minister van b u i t e n 1. zaken (de heer Van Karnebeek), Mijnheer de Voorzitter, 's Konings Regee ring sluit zich van harte aan bij de gevoelvolle woor den door u gewijd aan do gebeurtenis, die de gemoe deren in de laatste dagen zoo diep geschokt heeft. De regeering heeft harerzijds reeds van hare deelne ming doen blijken en zal niet nalaten gevolg te geven aan den uitgesproken wensch dezer Kamer. Na goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, waaronder de laatstelijk van de Tweede Kamer ontvangen wetsontwerpen, welke naar de afdeelingen verzonden werden. De openbare zitting is daarna opgeheven. Tot bestuursleden van de Vereeniging van het gewest Noordholland van het Ned. Gymm. Verbond zijn den 4 benoemd J. Ingenohl, president van Kracht en Vriendschap te Amsterdam, tevens voorzitter, F. G. Croesen, lid van de Amst. Onderw. Gymn. Ver, tevens secretaris, J. G. Eshuys, directeur van Hercules te Wormerveer, J. Blommedaal, voorzitter van Kracht door Volharding te Haarlem, J Havinga, directeur van Concordia te Zaandam, J J. Kok Jr., president van Amstels G. V. te Amsterdam en G. Ypma president van Volharding te Purmerend. De samenstelling van het reglement is aan het bestuur opgedragen. Den 4 was de heer J. J. van Kerkwijk gedurende 25 jaren lid der 2e Kamer voor Zierikzee. Den 5 is aan den Veenhuizer Middelweg nabij Oude Niedorp de woning van C. K., tijdens zijne af- wez'gheid, afgebrand. Een deel van den inboedel en twee paarden werden gered. De levering van 75 kapotjassen voor de dienst doende schutterij is den 6 te Zaandam aangenomen bij openbare aanbesteding voor f 712.12$ door G. van Til aldaar. By kon. besluit van den 6 is de heer mr. J. E. Ameshoff, secretaris der Nederlandsche Centraal Spoor wegmaatschappij, benoemd tot lid der permanente mili- taire spoorweg-commissie. Den 6 heeft een 9ljarïg kiezer op Vlieland zijne stem uitgebracht. De gemeenteraad van Wormerveer heeft den 7 het voorstel tot demping der Zuidersluis verworpen en besloten tot afschaffing der belasting op de openbare vermakelijkheden, omdat de daarop betrekkelijke veror dening in de toepassing tot vele onbillijkheden aanlei ding gaf en de opbrengst dier belasting slechts onge veer f 70 per jaar beliep. Bij kon. besluit van den 7 is aan den heer jhr. J. van Beresteynontvanger der lijks directe belas tingen te Haarlemop zijn verzoek met I Mei a. s. eervol ontslag verleend uit's rijks dienst, behoudens aan spraak op pensioen. verdere ophelderingen omtrent de doode. Dringende aangelegenheden in de eerste plaats liipperda's bevrijding noopte hem de zaak vooreerst hierbij te laten rusten. De hertog van Ripperda, de gevallen eerste minister, werd nog altijd in het sterke kasteel van Segovia ge vangen gehouden. De eerdie men hem bewees, kon hem het gemis der vrijheid nist vergoeden. Mercedes die in koortsachtige angst de komst van den geliefde afwachtte, had reeds lang ontdekt, dat de wacht, die een eventueele ontvluchting moest voorkomen, tame lijk zwak was en dat een poging tot bevryding, mits goed geleid en uitgevoerd, veel kans op goeden uit slag bood. Volgens afspraak was Diaz Gonzales op den bepaalden dag in Segovia aangekomen en had zijne bandieten be volen, zich in verschillende vermommingen door alle deelen der stad te verspreiden. Krachwitz had meer malen een langdurig onderhoud met hem gehadde uitkomst daarvan wasdat hij moest afzien van zijn stellig voornemen om persoonlijk aan de bevrijding van zynen vriend deel te nemen op dringend verzoek van den rooverhoofdman zou de aanslag alleen door zijne bende uitgevoerd worden. Met het oog daarop had Kraohwitz aan Mercedes slechts medegedeeld, dat een aantal boeren uit den omtrek zich vereenigd hadden om den gevangene de vlucht mogelijk te maken en dat het gelukken van de onderneming hoofdzakelijk afhing van de diepste geheimhouding. Mercedes had zich daarnaar gedragen en zich gevoegd in alles wat Krachwitz van haar verlangde, hoe zwaar het haar ook vielgeen band te mogen uitsteken tot de verlossing van haren geliefden Jnan. Krachwitz had met goedvinden van Pasquita den dag van hun huwelyk verschoven tot na de uitvoering van het bevrijdingsplan. Ripperda's lot en de warme be langstelling, die beiden voor de arme Mercedes koester den die zich steeds hunne trouwe vriendin had betoond, deed hen nog te Segovia vertoeven. Wordvervolgd. Den 7 waren ten zuiden van Harlingen aan den zeedijk vyf mannen in schuitjes bezig met het visschen naar haring. Bezig zijnde met het inhalen der netten stapten zij in een ander schuitje over, dat dientengevolge kantelde en waardoor zy allen te water geraakten, met het noodlottig gevolgdat twee hunner, te Exmorra thuis behoorende, verdronken. Bij kon. besluit van den 8 zijn de kapitein ter zee C. ten Bosch de kapitein-luitenant ter zee F. K. Engelbreoht en de officier van administratie 1 kl P. F. van Wage benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij kon. besluit van den 8 iB benoemd tot pro cureur-generaal in de kolonie Curafao de beer mr. Sol C. Henriquez, thans voorzitter van het hof van justitie aldaar en tot voorzitter van het hof iD zijne plaats de heer mr. C. A. H. Barge, lid van dat hof. Te Nijmegen is den 8 weder iemand in de jene ver gestikt. De werkman te Bussumwiens beenen door den trein tusschen Weesp en Bussum den 9 afgereden wer den was bij aankomst aan het Binnen-Gasthuis te Amsterdam reeds overleden. Den 9 werden te Amsterdam 7657 stemmen uit gebracht bij de verkiezing van een lid der provinciale staten van Noordholland. Verkozen is de heer mr. C. M. J. Willeumier (lib.) met 4829 van de 7647 gel dige stemmen. De heer W. Hovij (a. r.) bekwam 2335, de beer jhr. W. G. Dedel 291 en de heer A. Holtzman 110 stemmen. Bij kon. besluit van den 9 is de heer mr. H. A- van Reessubstituut griffier bij de arr. rechtbank te Amsterdam, benoemd tot i echter te Heerenveen. Hoofdingelanden van het waterschap tot bevorde ring der verbetering van den waterstaatstoestand in het noordoostelijk deel der provincie Noordbrabant hebben den 9 bij acclamatie besloten zich in rechten te ver zetten tegen den door den Staat der Nederlanden aan het waterschap beteekenden eisch tot betaling van den eersten termijn, groot f 40000, van de bijdrage van f 2 000.00 door het waterschap bij overeenkomst met het rijk verleend in de kosten der werken tot verbete ring van den Maasmond. Den 9 is te 's Hortogenbosch aanbesteed het voortzetten der oeververdediging door steenglooiing langs de kanaaldijken der Zuid-Willemsvaart in Noordbrabant, geraamd op f 52850, Laagste inschrijver de heer P. H. de Bekker te Empel voor f 49887. Bij kon. besluit van den 9 is met 1 Mei a s.: 1° 's Konings adjud. in buitengewonen dienstde vice- admiraal jhr. M. W. van Renseiaar Bowiereervol ontheven van de waarneming der betrekking van direc teur en kommandant der marine te Amsterdam onder dankbetuiging voor de daarin door hem bewezen dien sten; 2° die vlagofficier, ter zake van langdurigen dienst, op pensioen gestelden zulks onder dankbetuiging voor de velegewichtige en langdurige aan den lande bewezen diensten onder toekenning van pensioen 3° bevorderd tot schout-bij nacht de kapt. ter zee P. ten Bosch tot kapt. ter zee de kapt-luit. ter zee G. J. Buyskes tot kapt.-luit. ter zee de luit. ter zee der le kl. J. J. Stookertot luit. ter zee der le kl., de luit. ter zee der 2e kl. F. M. van Gelsdorp4° de scbout-bij-nacht W. F. H. Cramer onder eervolle ont heffing uit zijne tegenwoordige betrekking van directeur en kommandant der marine te Hellevoetsluisbelast met de waarneming der betrekking van directeur en commandant der marine te Amsterdam; en 5° de waar neming van eerstgenoemde betrekking te Hellevoetsluis opgedragen aan den echout bij-nacht J. P. van Rossum. Bij kon. besluit van den 9 is 's Konings adj. in buitengewonen dienst, de vice-admiraal J. W. Binkes, eervol ontheven van de waarneming der betrekking van kommandant der zeem. en chef van het dep. der Marine in Nederl.-Indieonder dankbet. voor de daarin be wezen diensten en die betrekking opgedragen aan den inet 1 Mei a.s. bevorderden schout-bij-nacbt P. ten Bosch, een en ander met den dag van overgave en overname van dat bevel. Bij kon. besluit van den 10 is de heer J. H. Lemmensburgemeester der gemeente Beek benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De boerenplaats van en bewoond door den heer Jan Cz. de Wit, staande tusschen den boschweg en den zyperdijk nabij 't Zand is den 9 's avonds geheel verbrand. In weinig tijds lag het reeds zeer oude huis geheel in do aschzoodat de bewoners van den in boedel niets hebben kunnen redden. De 14 opstal staande koeien heeft men nog het huis uit kunnen leiden, doch 5 hokkelingen en 3 schapen met lammeren zijn in de vlammen omgekomen. Alles, met uitzondering van de schapen was tegen brandschade verzekerd. Den 10 is te Breda o. a. als onderwijzeres in de nuttige handwerken geslaagdmej.M. deVries te Zaandam. Iu den nacht van den 11 is te Haarlem overleden de heer J. H. Slangen sedert 1861 leeraar en sedert ande-half jaar directeur der rijks kweekschool voor onderwijzers aldaar. Den 12 is de stoker van den trein, die om 10 u. 55 min. van Amsterdam naar Zutfen vertrektnabij Amersfoort van de locomotief gevallen. Hij was on middellijk dood beide beenen waren verbrijzeld. Aan de schuldeischers in het faillissement van den kassier te Rozendaal F. J de Bruijn, waar de schuld f 225000 en het actief 50 a 60000 bedroeg wordt door bijdragen der familie 30 a 32 pet. uitbetaald. Tot de normaalecbool te Enkhuizen zijn toegelaten 7 leerlingen voor de voorbereidingsklasse en 6 voor de eerste klasse. Op 1 Januari 1888 werden de beide gemeente scholen te Schoorl bezocht door 132 jongens en 124 meisjes, te zauen 256 kinderen, waaronder van 6 tot 12jarigen leeftijd 117 j. en 108 m., te zamen 225 kinderen, terwijl nog 1 j. en 2 m. elders de scholen bezochten, alzoo van dien leeftijd 118 j. en 110 m., te zamen 228 school gaande kinderen. Op bovengenoemd tydstip waren in de bevolkingsregisters dier gemeente ingeschreven 228 kinderen van 6—12 jaren n.l. 118 j. en 110 m. die des allen de scholen bezochten, terwijl het aantal leer-

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2