L ■oop der bevolking in eenige gemeenten in F tfoordholland l. v, &tab0-&«ric!iten. QlUtvUu M- to.i M-!V' toll v |T°- V" [taal lingen boren de 12 jaren 31 bedroeg. Het schoolver zuim was over jaar 1887 in de sohool te Schoorl 14.95 pot., waarvan door ziekte en ongunstig weder te zamen 5.94 pot., te Groet 7.6 pet., waarvan om genoemde oor zaken 4.6 pet. Het stoombootveer Enkhuizen—Stavoren heeft den geregelden dienst hervat. De heer mr. J. D. Yeegens hoeft aan de kiesver- «eniging Burgerplicht te Amsterdam bericht, dat hij bij de herstemming tusschen hem en den heer mr. W. H. de Beaufort niet in aanmerking wensobt te komen. De stads-geneesheeren te Gouda hebben bij den gemeenteraad hun ontslag ingediend naar aanleiding van het voorstel van burgemeester en wethouders om bij het burgerlijk armbestuur een klachtenboek open te stellen voor behoeftige lijders. De heer W. baron Roell is den 13 door de prov. staten van Noordholland benoemd tot lid van gedepu teerde staten dier provincie. De benoeming van 5 leden der Tweede Kamer tot ridder der orde van den Nederlandseben Leeuw staat in verband met hunne medewerking a's rappor teurs aan het tot stand brengen der wijzigingen in het wetboek van strafvordering. Het drietal voor predikant der ned. herv. gemeente te Haarlem bestaat uit de predikanten E. A. G. van Hoogerhuijze te Dordrecht, J. W. Knottenbelt te Schaarsbergen en B. J. Swaan te Gouda. Benoemd tot onderwijzer te Buiksloot de heer J. Walig Kz. te Krommenie. In de laatste dagen werd de kust van Texel ge teisterd door een hevigen westenwind. Een vischsloep van den Helder is op een paar uren afstand van onze kusten in do Noordzee op een wrak gestoaten tenge volge waarvan gemeld vaartuig een lek bekwam. De twee opvarenden hebben zich daarop voor den wind laten afdrijven en bereikten gelukkig achter het dorp den Hoorn het strand, na geruimen tijd in levensgevaar te hebben rondgedobberd. Ook was de wind zeer nadeelig voor de haringvangst. De holle zee noodzaakte vele visschers het werk tijdelijk te staken. Over het geheel zijn de verkregen uit komsten tot heden niet zeer bevredigend. Door meer deren aanvoer zijn de prijzen aanmerkelijk gedaald. Gold kort geleden het tal (200 stuks) nog f 25 en f 20, thans wordt daarvoor nog niet de helft vau dit bedrag betaald. Het gemeentebestuur van Egmond aan Zee heeft als blijk van erkentelijkheid aan den geneesheer, den heer A. F. de Vries, voor zijn besluit, om te blijven en de gemeente niet metterwoon te verlaten een gouden horloge met toepasselijk opschrift aangeboden, Benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere cbrist. school te Broek op Langedijk F. Buldt te Hilversum. De raad van toezicht op de spoorwegdiensten heeftnaar aanleiding van het ongeval te Ruinerwold, bestuurders der spoorwegondernemingen verzocht, in hunne dienstreglementen eene bepaling op te nemen tot wering van gebruik van sterken drank door het locomotiefpersoneel en zoo zulk eene bepaling reeds bestaatbaar in dier voege aan te vullen of te wijzigen, dat niet alleen dronkenschap, zelfs in den lichtsten graad, van locomotief-beambten met ontslag uit den dienst worde gestraftdoch dat diezelfde straf worde bedreigdwanneer bij dit personeel tijdens de uit oefening van den dienst sterke drank wordt gevon den of hetzij in de werkplaatsen (waaronder ook de locomotief-loodsen), hetzij op de locomotief, worde aangetroffen en kan worden aangetoond dat die sterke drank door hun toedoen of met hun medeweten daar is gekomen. De heer B. H Heldt heeft aan de centrale libe rale kiesvereeniging in het district Sehoteriand te ken nen gegeven, dat hij, te Sehoteriand gekozen wordende, voor dat district zitting zal nemen. Op 31 December 1886 werden in ons land in de verschillende gestichten 5340 krankzinnigen verpleegd. Spreken de inspecteurs in hun verslag een gunstig oor deel uit ever de verpleging der lijders in de gestichten, niet over de verpleging daarbuiten. Zoo werd in eene kleine stad van Zuidholland een krankzinnige opgesloten gevonden in een hok, van een klein venster met traliën voorzien, dat van een schuur afgeschoten en dientenge volge spaarzaam verlicht en niet voor verwarming vat baar was. De lijder was niet behoorlijk gekleed en zag er vuil en verwaarloosd uit. In een Noordbrabantscb dorp werd een jonge, krach tige man in zijn bed vastgebonden gevonden ten huize zijns vaders omdat deze geen ander middel bezat om hem in bedwang te houden. In eene plattelandsgemeente van Limburg werd eena arme weduwe met 5 kinderen aangetroflen die een krankzinnigen broeder verpleegde waarvoor zij van het armbestuur eene tegemoetkoming ontving van slechts f 26 'sjaars. De Eotterdamsehe broodbakkerij keert over 1887 9 pet. dividend uit. Majoor A. L. W. Seijffardtin het hoofdkiesdis trict Utrecht tot lid der 2e Kamer gekozenheeft Met ingang van 28 April is bij kon. besluit van den 11 aan den heerjhr. N. J. Martini van Geffen, ontvanger der acojjnsen te Amsterdam, vóór dien tijd te Alkmaar, op verzoek eervol ontslag verleend behoudens aanspraak op peDsioen. Zoowel de heer Willink Ketjen als het openbaar ministerie is in hooger beroep gekomen van het tegen den heer Ketjen door de arr. rechtbank te 's Graven- hage gewezen vonnis. Te Winschoten hadden in de laatste dagen on geregeldheden plaats als gevolg van gebrek aan werk. Het gemeentebestuur heeft thans in de behoefte aan werk voorzien. Te Maastricht zijn in het tijdperk 1875)81 1148 kinderen beneden een jaar of 21.83 op elke 100 levend aangegeven en in het tijdperk 1880/86 1097 of 21 pet. overleden. Bij kon. besluit is evne commissie van genees- knndigen en spoorwegambtenaren benoemd tot voorbe reiding eener hervorming van den geneeskundigen dienst op de spoortreinen om bij ongelukken steeds hulp te kunnen verleenen. Voor de 12 opengestelde plaatsen als surnumerair bij de posterijen hebben zich 78 adspiranten aangemeld. Te Haarlem tracht men kapitaal bgeen te brengen tot oprichting eener volks-gaarkenken. De kon west- indischo maildienst keert over 1887 3% pet. dividend uit. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't algemeen gevolg gevende aan een besluit der alge- meene vergadering heeft de aandacht van de besturen der verschillende departementen gevestigd op het teeken- onderwijs, gelijk dat o. a. te Leeuwarden wordt gegeven, met het doel voor volwassen ambachtslieden do gelegen heid te openen om zich onder goede leiding te oefenen in bet teekenen voor bun ambacht of het onderwijs daarin reeds ontvangenvoort te zetten. Van de wijze, waarop dat onderwijs aldaar is ingericht, wordt een overzicht gegeven. Het herinnert er aan dat ook op andere plaatseno. a. te Arnhem met goeden uitslag pogingen zijn aaugewend tot betere inrichting van het teekenonderwijs en hoopt weldra te vernemen dat in dezelfde richting door meer departe menten is en wordt gewerkt. De Schager Ct. bevat bet volgend schrijven aan de liberale kiezers in Alkmaar „De gronden, waarop ik de vereerende onderschei ding eener candidatunr, mij opgedragen door den Bond van liberale kiesvereeniginyenheb gemeend te moeten aan vaarden kunnen u bekend zijn. „Aan het slot der toespraak welke ik 1 Maart j.l. de eer had in uw midden te houden, beb ik die beweeg redenen naar mijn beste weten duidelijk ontvouwd. „Om den wille der zaak heb ik mij, ook in bevriende organen der pers, menige aan dwaling ontsproten ver dachtmaking, menige cnbeduidendeoordeelvelling getroost, overtuigd ais ik was, dat mijn terugtreden omrede nen die ik betreuren kan docb niet te beoordeeleo heb het district voor onze geestverwanten verloren zou kunnen doen gaan. „Stand hield ik dus ten einde u in staaf te stellen vrijelijk eene uitspraak te doen. Die beslissing is ge vallen en op 20 Maart e. k. zal er tusschen de heeren van der Kaay en Hartsen eene ditmaal beslissende keuze gedaan moeten worden. „Thans kom ik tot u met eene bescheidene doch ernstige en dringende bede „W ilt als één man uwe stem uit brengen op mr, W. van der Kaay. „Zoo er ooit tusschen u en dien nitnemenden vertegen woordiger voor uw oistrict een misverstand gerezen vyaa thans moet zelfs de heugenis daaraan zijn weg gevaagd. „Van de staatkundige richting des beeren Hartsen door eene klove gescheiden, zijt gij met die des heeren van der Kaay in het wezen der zaak eenstemmig. „Wilt, nu er een zetel op het spel staat, uitsluitend uw aandacht wijden aan hetgeen u met hem vereent warme liefde voor beslist liberale beginselen. „Wilt u scharen om de oude vaan onzer richting, die thans in uw district wordt bedreigd. Herinnert u hoe zijne beproefde hand haar nooit liet glippen hoe zijn woord in ons Parlement ontzag voor onze beginselen zal weten te wekken. „Herhaaldelijk reeds moebe ik uwerzijds het blijk ontvangen van een hooggewaardeerd vertrouwen. Daar voor betuig ik u mijn oprechten dank. Aan uwe heuscb- beid mijwaarts echter kunt en ik ben er zeker van zult gij de kroon wel willen opzetten door op mr. W. van der Kaay uwe stem uit te brengen. In bet aantal onzer geestverwanten, dat aan mr. W. van der Kaay de zegen verschaft, ontbreke dan ook niet éene stem. Zwaar zou op hem, die thans van de stembus weg blijft, de verantwoordelijkheid drukken. Laat mij vast mogen vertrouwen, dat gijdoor dergelijk verzuim, noch haar beloopen, noch mij ernstig grieven zult willen. Amsterdam, 6 Maart. (get.) I- A.- LEVA. Aan een particulier schrijven uit Ashford (Vereenigde Staten) wordt het volgende ontleend De winter van 1887 op 1888 is de koudste die Bedert jaren hier heeft geheerscht. In Dakota, Midden- en Oostelijk Nebraska en Iowa was hij het gestrengst; er «ijn honderde personen doodgevroren of verminkt. Hier (in Westelijk Nebraska) is het ook vreeselijk koud geweest, maar niet zoo erg als in bovengenoemde streken. Sedert 4 weken hebben wij prachtig, letterlijk lenteweer gehad zelfs 's nachts vroor hel niet of zeer weinig ik ga geregeld uit zonder overjas en werk meestal in mijne hemdsmouwen. Ploegen is hier thans aan de orde van den dag. In eene zoo nieuwbevolkte streek als deze hebben wij nog wat men noemt„het indiaansche klimaat", (het is eene gewone zegswijze onder de Indianen „white men comes snow comes") en inderdaad, enkele koude vlagen uitgezonderd, is het bier heerlijk in den winter. Na eenige jaren zullen wij bier waarschijnlijk eene groote verandering in het klimaat waarnemen zooals die door geheel Amerika van het oosten naar het wes ten heeft plaats gehad. Gedurende do 3 a 4 koude weken, dio aan bet warme weer voorafgingen, konden wy met een gloeiende kachel ons niet warm houden nu hebben wij den geheelen dag de deur open. Het aandeel dezor gemeente in de liohting der nationale militie van dit jaar is door Ged. Staten vast gesteld op 30 man. Hermanus BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 11 Mrt. Roinke Bakker en Dieuwertje Kossen. - Erikkee en Johanna van Veen. GEBOREN. 10 Mrt. Maria CatharinaD. van Jan de Jong en Grietje Koning. Christiaan, Z. van Jacob Habiech en Elisabeth Room. 12 Adrianus Johannes, Z. van Cornelia Burger en Sara Catharina van Straten. Anna Maria CorneliaD. van Gerardus Hendricus Ranzijn en Cornelia 1' ransen. 13 Catharina Maria, D. van Pieter Johannes Engel en Wilbelmina Bertha Borst. Catharina Johanna, D. van Pieter Langedijk en Antje Brakenhoft. OVERLEDEN. 11 Mrt. Anna Maria Magdalena D. van Vincentius Julius Paschalis Boradori en Christina Bosch, 17 j. 12 Emma Schenke, echtgen. van Lucas Koster, 35 j. en 10 m. Neeltje Meinsje, D. van Teunis Schekker- man en Martje Vader, 1 m. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand lebruari 1888 G. H. van der Wildt, Borkelo; J Dalenberg, Nieuwer Amstel; A. Mol, Van Hoogwoud J. Schaap, Utrecht. Verzonden geweest naar Amerika: A. Lapham, Bozeman; H. Zegel Passali, Washington. KANTONGERECHT. Zitting van 9 Maart 188 8. K. S. Ez„ J. Z. Kz., J. G. Jz., W. K, Az., A. K. Wz. Egmond aan Zee, strooperij, ieder 4 dagen gev. J. Z. Gz., K. Z. Cz., K. W. Fz., C. W. Pz., Egmond aan Zee, als boven, ieder 1 dag gev. S. Z. Az., T. G. Jz., W. G. Pz., J. V. Cz., W. P. Jz, K. Z. Wz., L. K. Az, J. S Lz,, H. S. Lz.. Egmond aan Zee, overtreding wet jacht en visscherijieder t 10 boete of 3 dagen hecht. M. D. Cz., R. Cz Egmond aan Zee, als boven, ieder 20 boete of 5 dagen hecht. A. B. Kz., Egmond aan Zee, als boven, t 20 boete of 4 dagen hecht. C. K. Lz, C. B. Kz., Egmond aan Zee, als boven, ieder t 10 boete of 2 dagen hecht. L. B. Kz., J. de G. Jz., Egmond aan Zee, als boven, op twee verschillende tijdstippenieder 2 boeten van t 10 of 2 dagen hecht, voor elke boete. T. S. Pz., Egmond aan Zee, loopen over eens anders grond en overtreding wet jacht en visscherii, 1 boete van 1 of 1 dag hecht, en 1 boete van f 10 of 3 dagen hecht. J. J. N., Alkmaar, D. S. Gz., Egmond aan Zee, rijden met een hondenkar, ieder f 3 boete of 1 dag hecht. M. K. Rijp., langs den openbaren weg te Graft uitvoeren van muziek zonder schriftelijke toestemming van den burge meester, f 1 boete of 1 dag hecht. JK. Gz., Heiloo, strooperij, f 0,50 boete of 1 dag hecht, A. B„ üudcarspel, zonder vergunning van den commissaris van politie na zonsondergang op straat te Alkmaar laten staan van voorwerpen, f 0,50 boete of 1 dag hecht. N. T., Hoorn, rijden met een hondenkar, 1 1 boete of 1 dag hecht. A. K., Limmen, als boven, 0,50 boete of 1 dag hecht. P. R J. de G., Csstricum, gaan over den openbaren overweg, terwijl die gesloten was, door iemand, wien het uit deu aard zijner betrekking niet vrij staat, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. SBeverwijk, loopen langs den spoorweg, f 1 boete of 1 dag hecht. GEMEENTEN. Op 1 Jan. 1887. Op 1 Jan. 1888. Herv. R. C. Andere gezind ten. Gevestigd. Vertrokken. Geboren. Overleden. Levenloos aangegevenen Huwelij ken. Echt schei dingen. M. V. Totaal. M. V. Totaal. 1 1 M. V. To taal M 1U v T°- M- V' taal ANNA PAULOWNA CALLANT8ÜOG DEN HELDER HOORN Wl OGNUM 1449 347 11111 5142 838 1296 27 45 1438 338 685 344 10434 21545 11629 5422 10564 5561 837 1675 835 1287 338 10579 22208 2725 682 575 5521 11082 834 1669 95 12 90 105 29 36 1917 690 46 54 195 130 133 263 46 84 65 i 38 2637 1431 100 52 10 30 15 82 23 25 11 5 34 9 1647 765 2412 414 407 821; 196 187 383 1065 - - 318 -I - 196 30 16 46 21 58 65 123 29 25 36 19 1 21 4 166 68 14 B IJ ZONDERHEDEN. Callantsoog:Er werden 4 huwelijken gesloten, als 2 tusschen jongmans en1 2g^Tö^pe^onen ^n& dVudliurre gebouwen en 464 in de Hoorn: Onder de 348 geborenen zijn vier tweehnggeboorten onder de bevolking zijn begrepen ino personen m D Rijks werkinrichting. -V

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3