No. 34. Negentigste Jaargang. 1888. Aimaiiadi's nalatenschap. V R IJ D A G 16 M1ART. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën: êutUuUufc. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. Per regM f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS* TEE ZOON. BELG1E. De minister van oorlog, generaal Poctus, heelt in een schrijven aan de militaire overhede n den plaatselijken bevelhebbers opgedragen met de betrokken burgemeesters in overleg te treden, om de bord eelen en gebeime huizen van ontucht uit de nabijheid der kazernes en militaire inrichtingen te doen verdwijnen. Fzet bezoek dier huizen en zoo noodig het betreden dor straten waar zij gevonden worden, zal verder in «verleg met de plaatselijke overheid aan de troepen verboden worden. DUITSCHLAND. Keizer Frederik hoeft aan zijne gemalin en aan den minister van justihie Friedberg, met wien bij als kroonprins zeer vertrouwelijk omging, de eerste ridderorde gegeven namelijk die van de zwarte adelaarzijnde de hoogste praisische orde. De overleden Keizer had de eerste ridderorde ook aan zijne gemalin Keizerin Augusta geschonken. Keizer Frederik ontving den 13, na het verslag van den generaal-majoor Wintarfeld te hebben aangehoord, prins Bismarck en graaf Moltke en vervolgens eene commissie uit den gemeenteraad van Berlijn met den burgemeester Forcfeenbeck en den voorzitter van den raad Strijck aan het hoofd die hem een adres van dealneming in het overlijden des Keizers aanbood. De Keizer overhandigde een schriftelijk antwoord, dat voor gelezen werd en waarin o. a. gezegd werd „Met het oog op de smartdie allen vervaltdenk ik het eerst aan de belangrgke gebeurtenissen, waaraan de over leden Keizer gedurende zijn langen levenstijd deel nam en op de bijzondere "bewijzen van welwillendheid, welke Berlijn ■ondervonden heeft, waarvan de bloei der laatste jaren hem zoozeer ter harte ging. Ook ik heb de ontwikkeling der hoofdstad steeds met belangstelling gade geslagen haar welzijn is mjj dierbaar en bet zal mij een vreugde zijn verder tot baren bloei mede te werken. In de ernstige oogenbiikken van mijn leven heb ik altijd de bewijzen gevonden, hoezeer de hofstad mij trouw is.™ De duitsche bladen zijn zeer ingenomen met het regeeringsprogram van Ke zer Frederik. Keizer Frederik onthoudt zich van spreken met zijue ministers en schrijft zijne bevelen of vragen op stukjes papier, die bij daarna zelf verscheurt. Den 16, den dag der begrafenis van Keizer Wilhelm, zullen alle inrichtingen en scholen gesloten zijn en alle zaken stilstaan. De toevloed van vreemdelingen is zoo grootdat men in woningen van particulieren een onderkomen moet vindendaar de logementen reeds overvol zijn. ENGELAND. Bij gelegenheid van het 25jarig hu welijksfeest van den prins en de prinses van Wales zijn alle feestelijkheden wegens het overlijden van Keizer Wilhelm achterwege gebleven. Alleen Lad bij de Ko ningin te Windsor een maaltijd plaats, waaraan ook deel genomen werd door den Koning van Belgie en den 57) VII. Het was avond geworden. By het naderen van eene onweersbuidie in zware, donkere wolken kwam op zetten hadden PasquitaMercedes en Krachwitz de veranda verlaten en in de voorkamer hunne toevlucht gezocht. Het kamermeisje had de iu oiijvenolie ge drenkte pit van de groote bronzen hanglamp onder den spiegel aangestoken en was daarna weder vertrokken. De beide jonge dames zaten op den divan, terwijl de jonker aan Paequita's voeten op een tabouret had plaats genomen. De vensters waren nog open; eene zoele, drukkende lacht drong de kamer binnen en oefende een nadeeli- gan invloed uit cp de stemming der beide meisjes. Krachwitz beproefde deze door vroolijke invallen te ver beteren, maar het gelukte hem slechts ten halve, daar bij zelf, ondauks het geluk, waarmede zijn hart was vervuld, een gevoel van onrust niet weren kon. Mercedes was de eerste, die het stilzwijgen brak. Sennor Gomez heeft zich gisteren en vandaag in het geheel niet laten zien", sprak zij op bezorgden toon, met een vragenden blik op Krachwitz. Onder den naam van Gomez hadden de beide dames Diaz Gonzales leeren kennen. Krachwitz begreep maar al te goed waarop Mercedes' woorden doelden. „Ik houd dat voor een gunstig teekensennorita", antwoordde hij; „de voorbereidende maatregelen vorderen veel tijd en sennor Gomez zal te weinig vrijen tijd heb ben om ons het genoegen van zijn bezoek te schenken. Maak u toch niet ongerust, Mercedes, gij hebt er volstrekt geen reden toe. Gomez zal doeD, wat binnen Krconprins en de Kroonprinses van Denemarken. On der de talrijke hun gegeven geschenken was een groote zilveren vaas van Koningin Victoriaeen tiaar van zilver en diamanten voor de prinses van honderden atnzieaiijke engelsehe vrouwen, een zilveren model van etn oorlogsschip, gelijk het voor 300 jaren geleden ge bouw werd, van de oud-Keizerin Eugenie enz. Zoowel de liberale Daily News als de Times en de Standard beschouwen het regeeringsprogram van Kei zer Frederik als een bewijsdat hij de staatkunde van zijnen vader voortzetten en mede een hechte steun pilaar van den europeescnen vrede zijn zal. Hoogerhuis. De heer Delawarr diende den 12 eene motie in waarbij verklaard werd dat op de regeering de plicht rustte ten ernstigste de maat regelen te overwegen ter voorkoming van de gevol gen die uit den nood onder den landbouwenden stand voor andere klassen der arbeidersbevolking kunnen ontstaan. Minister Salisbury erkende, dat de toestand van den landbouw ongunstig was, maar bestreed de bewering, dat er hongersnood heerschte. De arbeiders uit de talrijkste klassen der bevolking waren niet tot eliende vervallen. Hulp was echter noodig, en daartoe stelde hij in uitzicht de indiening van een voorstel tot wijziging van het plaatselijk bestuur, en een begrootingsontwerp. De staathuishoud kundige gronden tegen net stelsel van vrijen handel waren krachtigdoch werden door de staatkundige bewijsgronden overvleugeld. De wederinvoering van beschermende rechten was ten eenemale onmogelijk zij zou tot eene verdeeldheid tuaschen de verschillende klassen leiden, die weinig van burgeroorlog zou verschillen. Men moest verbetering hopen van de werking der ge wone economische wetten en van don terugkeer tot gezonder begrippen orntect de maatschappelijke toe standen. De heer Delawarr trok daarna zijne motie in. Lagerhuis. Een voorste; van den minister Balfour om den ierschen onderminister, den heer King Harman, eene hoogere bezoldiging te geven, gaf den 9 aanleiding tot zeer vinnige aanvallen der ierscbe leden op dien ambtenaar. Na toepassing van de „sluiting der beraad slaging" werd met 182 tegen 132 stemmen bet voor stel aangenomen. In eene avondzitting stelde de heer Labouchere eene motie voorverklarendedat het in strijd was met den vertegenwoordigenden regeeringsvorm dat iemand krachtens recht van geboorte lid der wet gevende macht wasen dat men daaraan een einde moest maken. Hij verlangde niet de afschaffing van het Hoogerhuis, maar wel van het beginsel van erfelijk heid van het lidmaatschap van dat Huis. De oud-minister Moriey meende dat de liberale partij voor deze motie moest stemmen. De heer Hartington bestreed haar en bracht in herinnering, dat de heer Gladstone voor twee jaren uitdrukkelijk verklaard had, geenszins het beginsel van erfelijkheid in de samenstelling van bet Hoogerhuis het bereik vau menschehjke macht staatik weet dat deze man grootere dingen volbracht heeft, dan een gevangene de kerkerdeuren te openen 1" „Ook ik stel veel vertrouwen in Gomez", verzekerde Pasquita „te meeromdat gij hem tot ons gebracht hebt Hang. Maar toch overvalt mij een eigenaardig gevoel van afschuwwanneer ik den man zie. Zijn donkerflikkerend oog en zijn onrnstig wozen oefenen een verlammenden invloed op mij uit.'' „Op mij niet minder", bekende Mercedes en Krach witz verklaarde lachend„In dit opzicht verschilt gij beiden zeer van een groot aantal uwer zusteren. Men houdt Gomez over het algemeeD voor een zeer schoon mau en in Andalusie, zijn geboorteland, moeten alle vrouwen voor hem in gloeiende liefde ontstoken zijn. Voor bet overige deuk ik dat ons dat alles onver schillig kan zijn. Hij is mijn en Eipperda's vriend en als zoodanig moeten wij hem bejegenen. Maar laat ons over iets anders spreken, ik zie, dat dit ondferwerp niet geschikt is om uwe stemming te verbeteren. Herinnert gij u Pasquita, dat ik u wel eens van mevrouw von Baeubuisson verteld beb." „Is dat dezelfde dame, wier dochter eens uw jeugdig hart in vuur en vlam zette?" „Dezelfde De ongelukkige Amélie werd het slacht- ofier van de zelfzucht en de laagheid van baron Neuhoff, hoewel zij een beter lot verdiend had. Welnu, gisteren ontving ik van deze dame een brief, die over Bieneck kwam en voor mij veel belangrijks be vatte. Mijne goede tante, die ik gedurende eenige jaren geheel uit het oog verloren had, heeft alle wereldsehe banden verbroken en zich teruggetrokken in een corei- kaansch klooster, dat zich, naar het mij toeschijnt, in de bescherming van het fransche hof verheugen mag. Zij vraagt met voel deelneming naar mijne omstandigheden en verzoekt mij, haar een bezoek te komen brengen daar zij mij zaken van gewicht heeft toe te ver trouwen, die van groolen invloed kunnen zijn op mijne toekomst." geheel af te willen schaffen. De motie werd ten slotte met 223 tegen 162 stemmen verworpen. Den 14 is met 250 tegen 150 stemmen bij tweede leziDg aangenomen het voorstel van den heer Bradlaugh strekkende om bun die geen eed willen afleggen, toe te Btaan, in de plaats daarvan eene verklaring uit te spreken. In den loop der beraadslaging toonde de voorsteller zich bereid, om, ter tegemoetkoming aan de bezwaren van de heeren Harcourt en Clarke, bij de artikelsgewijze behandeling het ontwerp zoodanig te wijzigen, dat bij bedoelde verklaring uitdrukkelijk moet worden uitgesproken, dat de betrokken persoon ge wetensbezwaar tegen de eed heelt en zich door eenen eed niet gebonden acht. FKANKBIJK, Bij de stemming voor een lid der Kamer op den 11 in het departement van de Monden der Ehóne bekwam de bekende socialist Felix Pijat 19348 stemmen tegen 14464 op den radicalen kandidaat Lagael en 8897 op een auderen radicaal bij herstemming zijn in de departementen Cóte d'Or en Boven Marne de radicalen Cernesson en Boret gekozen tegenover een gematigd republikein en een monarchist. In de vorige week was te Parijs in een der huizen in de straat des Deux-Ponts bet riool, dat de stoffen nit het pri vaat afvoerde, verstopt. Een werkman lichtte in den vloer eene bedekking opdie naar de buis leidde en dacht daar met eene ijzeren staaf de verstopping uit den weg te kuunen ruimen. Dadelijk raakte bij bedwelmd door de stiklucht en stortte naar beneden. Een andere werkman een neef van hem die zijn gillen geboord had schoot toe om hem te helpen bij plaatste eene ladder aan de opening, doch ook hij viel in de diepte, onder bet slaken eener kreet. Drie werklieden die achtereenvolgend trachtten hunne beide makkers te redden trof hetzelfde lot. Vijf lijken werden later bovengehaald. De gezondheidsraad in het departement der Seine, door den prefect der Seine geraadpleegd, heeft met 24 tegen 7 stemmen verklaard, geen gevaar te zien in hot denkbeeld vau besproeiing der landerijen met bet wa ter uit de riolen van Parijs, overeenkomstig hot door da Kamer aangenomen en bij den Senaat aanhangige, wetsontwerp. Generaal Faidherbe, grootkanselier der Orde van het Legioen van Eer, heelt eene commissie van drie leden benoemd om te onderzoekenhoe de heer Legrand Wilson's beschermeling, die orde gekregen heeft. Le grand is uitgenoodigd, zich binnen tien dagen schriftelijk of mondeling voor die commissie te verantwoorden. Te Parijs is een nieuwblad verschenen La Cocarde genaamddat zich tot taak stelt generaal Boulanger te verheerlijken. Kamer. Met de behandeling der begrooting van ontvangsten is een aanvang gemaakt. Een voorstel van den heer Jules Eoche, om de regeering nog een voor- loopig krediet voor 2 maanden te verleenen en inmid dels de door de begrootingscommissie ingediende voor- Een luid gelach der beide meisjes verhinderde hem voort te gaan. „Wees niet verstoord, mijnheer von Krachwitz'', riep Mercedes, „dat wij u op zoo ongepaste wijze in de rede vallen. Maar het denkbeeld van de schrijfster van den brief, om u uit te noodigen tot een bezoek van den Eijn naar Corsica alsof er niet van honderde mijlen, maar van honderd schreden sprake was klinkt ook werkelijk wat al te grappig." ,In de eerste oogenblikken kwam het mij eveneens wat zonderling voor", stemde Krachwitz toe „toen ik den brief evenwel verder las, maakte mijn lachlust voor een zekere ernst plaats. Mevrouw von Beaubuisson schil dert mij den inwendigen toestand van Corsica als een hoogst bedenkelijke. De onderdrukking dcor de Genueesche regeering gaat zoo alle paal en perk te bniten dat er slechts eene geringe aanleiding noodig is om het volk tot oproer te doen overslaan. Mijne geachte tante heeft steeds, hoewel altijd zeer tot haar nadeel, het stokpaardje der politiek bereden en schijnt ook nu weder mis schien op aandrijven van Frankrijk een klein leger van agenten op de been te houden. Volgens haar schrijven ten minste, heeft zij door middel van hare trawanten vernomen dat vreemde onderhandelaars het volk t-phitsen en dat men baron Neuhoff op het eiland beeft gezien. Wat voor nieuws brengt gij, Carmella Deze laatste vraag was gericht aan Pasquita's kamer meisje, dat in de deur verschenen was. „Sennor Gomez verzoekt vergunning, n zijne op wachting te mogen maken", berichtte Carmella. Haastig richtte Mercedes zich van den divan op. „Hij zal ons welkom zijn", antwoordde zij. Heimelgk drukte zij de hand op het hart en zuchtte: „God zij geloofd eindelijk eindelijk Diaz Gonzales verscheen weldra maakte een onbe rispelijk hoffelijke buiging voor de bei,le dames en reikte Krachwitz zijne rechterhand. Zelfs het argusoog der politie kon in den eleganten man, uit wiens geheele voorkomen iets ridderlijks sprak, onmogelijk den driesten

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1