BiiintnlAnb. stellen als afzonderlijke wetsontwerpen te behandelen, STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. In de zitting van den 14 kwam een schrijven in van den minister van buitenlandsche zaken, mededeelende dat hij den 12 des avonds, ter voldoening aan den wensch der Kameraan den duitschen Rijkskanselier een telegram had afgezonden, uitsprekende de gevoe lens door de Kamer uitgedrukt en dat daarop den 13 een telegram van prins Bismarck ten antwoord ont vangen was waarin hij hartelijk dank zegt voor de be tuiging van deelneming en de wenschen der nederl. regeoring en verzoekt aan de Eerste Kamer dank te roover der Sierra Nevada ontdekken. Hij droeg een lichtbruine gepoederde pruik zooals die toenmaals in de mode wasen een valsche maar bedriegelijk nagemaakte baard verborg het gevaarlijke litteeken voor bespiedende blikken. Zyne kleeding een violet kleurige zijden rok met goud borduursel overdekt, een lichtkleurige broek en kousen van lila, stond hem voor treffelijk. Onder den arm droeg bij den lagen driekanten steekin de linkerhand een eleganten wandelstok met gouden knop en in de rechter een groote aan een zijden snoer om zijne hals hangende binocle die bij, onder het voorwendsel van kortzichtigheid, gewoon was, zeer dikwijls aan zijne oogen te brengen. „In storm en onweder, als Luis Araojo's bandieten hoofdman zoo kom ik tot u", ving Gonzales glim lachend aan. „Ik hoop echter een welkomer gast te zijn als die andere, want ik breng u eene blijde tijding." „Is Ripperda vrij F" riep Mercedes juichend. „Nog niet", antwoordde Gonzales, „maar wanneer de madonna ons bijstaat zal deze nachtmisschien reeds het volgende uur hem de vrijheid hergeven. Om u donna Mercedes te toonen in hoeverre onze onderne ming reeds gelukt is heb ik mij veroorloofd u een schriftelijken groet van den gevangen hertog mede te brengen." Gonzales lag hoed en stok ter zijde en haalde uit de borstzak van zijn rok een samengevouwen biljet te voorschijn dat hij Mercedes overhandigde. Met gloeiend voorhoofd las het meisje de weinige woorden van Ripperda's hand. Hoe gaarne zou zij deze dierbaregeliefde letteren aan hare lippen hebben gedrukt maar om de drie paar oogen, die vol belang stelling op haar rusttenbedwong zij zich. „Het plan tot de vlucht zal dezen avond of in den loop der nacht worden uitgevoerd", sprak zij met be vende stem. „De hertog schrijft mij, dat hij in de eerste plaats bescherming zoeken wil op den onzijdigen bodem van Genuahij wacht mij daar „Gij moet u dus reeds morgen op reis begeven", riep Fasquita. „Wanneer het plan niet in duigen valtja", ant woordde Mercedes. betuigen voor de in naam van het Nederl. volk uitge drukte betuiging van deelneming met de verzekering dat deze bjj het duitsche volk weerklank zal vinden, Tegen den 15 's namiddags 2 uur werden eenige wets ontwerpen aan de orde gesteld. Bij kon besluit van den 2 is prins Presding laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van den Koning van Siam bij het nederl. hof, be noemd tot ridder-grootkruis in de orde van den Nederl. Leeuw. De gemeenteraad van Edam heeft den 10 be sloten bet getal brandspuiten met een te vermeerderen door eene tweede spuit te Volendam te plaatsen en aan de onderteekenaren van een verzoek, om door krachtda dige medewerking en handelend optreden tegen te gaan en te voorkomen het laten houden op Zondag van alle open bare feesten, als ijsvermaak met wedstrijd, optochten, volks vermakelijkheden en anderszins, waaraan slavelijke werken verbonden zijn, niet te antwoorden, zooals burg. en weth. voorgesteld badden dat dit onderwerp bij rijkswet was geregeld en de raad in deze geeue verordening zou kunnen vaststellen maar zoowel dat verzoek als dat van andere ingezetenen, waarbij daartegen opgekomen werd, niet in behandeling te nemea. In eene den 1 L te Utrecht gehouden vergadering van zangvereenigingen in Nederland is overeenkomstig het voorstel der zangvereeniging te Hoorn besloten tot de oprichting van een bond met het doel, elkander te steunen en ter wille te zijn o. a. door het weder- keerig ter beschikking stellen van muziekstukken enz. Negen vereenigingen waren vertegenwoordigd, namelijk uit Hoorn Krommenie, Helmond, Rotterdam, Deventer, Utrecht, Oosterbeek Delft en Gorinchem. Het voor- loopig bestuur is opgedragen aan het bestuur der Hoorn- sche Zangvereenigingdat in deze den eersten stap had gedaan. Reeds dertig vereenigingen hebben hare toetreding toegezegd. De bond treedt 1 Juli a.s. in werking en de jaarlijksche vergaderingen zullen te Utrecht worden gehouden. De Burger-Kiesvereeniging te Franeker, die bij de eerste stemming dr. Vitus Bruinsma kandidaat gesteld had beeft thans den heer F. Lieftinck te Haarlem tot haren kandidaat gekozen de radicale kiesvereeniging Volksbelang te Wolvega heeft den 11 besloten zich van elke aanbeveling te onthouden bij de herstemming tus- schen de heeren van Diggelen en Okma. Den 11 heeft te Utrecht de bekendmaking plaats gehad van het oordeel der jury over den in dezen win ter aldaar gehouden tooneelwedstrijd, bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der vereeniging „De Genestet." De uitslag was, dat de eerste prijs voor het drama werd toegekend met 87 punten aan de vereeniging „J. J. Cremer" te Haarlem en de tweede prijs met 69 punten aan de vereeniging „Varia" te Vloardingen, terwijl voor het blijspel de eenige prijs werd behaald door de vereeniging „Kunstliefde" te Utrecht met 81 punten. In deze afdeeling behaalden de vereenigingen „J. J. Cremer" te Haarlem 77 en „Varia" te Vlaardingen 53 punten. De uitreiking der prijzen geschiedt den 10 April e.k_ Den 12 des morgens te half achtis door het uit elkaar springen van den helm van den distilleerketel in de branderij van den heer A- Holterman aan de Langebaven te Schiedam een felle brand uitgebroken ten gevolge waarvan het gebouw met aangrenzend pak huis binnen korten tijd geheel uitbrandde. De stoomgrutterij van den heer Geertman te Raalte i3 den 12 geheel afgebrand. De Provinciale Staten van Noordholland hebben den 13 bij tweede stemming met 35 van de 63 stem men gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten, in plaats van wijlen den beer mr. Herman J. van LenDepden heer mr. W. baron Roëll, wethouder voor de financien te Amsterdam, die de benoeming in beraad heef; ge houden. Bij de eerste stemming werden 62 stemmen uitgebracht, waarvan 22 op den heer H. J. Calkoen „Het moet gelukken, sennorita", verzekerde Gonzales, wiens scherpen blik bet niet was ontgaan, dat een hevige angst het jonge meisje verteerde. „Onze voorzorgen zijn zoo goed gekozen, dat alleen een duivelsch toeval onze onderneming kan doen mislukken." Mercedes stond haastig oponder voorwendsel bet venster te sluitendaar het onweder al meer en meer naderde, in waarheid echter om gelegenheid te vinden, zich zoo mogelijk onbemerkt uit het vertrek te verwij deren, ten einde in hare Blaapkamer de kwellende on rust in heete tranen te kunnen uitschreien. „Laat baar gaan", zeide Kraohwitzdie vermoedde wat het meisje de eenzaamheid deed zoeken. „De vol gende uren zullen beslissen over het levenslot van het arme kind want van des hertogs bevrijding hangt hare toekomst af." „Ik koester de vaste overtuiging, dat ons plan geluk ken zal", zeide Gonzales geruststellend. „Mijne onder- hoorigen zijn met de grootste omzichtigheid te werk gegaan bijna de geheeie bezetting van het kasteel is omgekocht en de onomkoopbaren zullen er zich in moeten schikken op minder aangename wijze onscha delijk te worden gemaakt. Er worden paarden gereed gehouden tot Oporta is bij elke halt voor een frisch voorspan gezorgd en daar wacht den hertog een schip, dat hem onder bedekking over Gibraltar naar Genua zal vervoeren. Ik ben het meest bezorgd over de wijze waarop wij Mercedes daarheen kunnen helpenin deze veelbewogen tijden kan zij, bij de onveiligheid der ver keerswegen, niet alleen reizen." „Ik geloof, dat ik daarvoor reeds een geschikt middel heb gevonden sennor Gomez. Zooals ik u reeds mede deelde hebben wij bet sluiten van ons huwelijk tot na Ripperda's bevrijding uitgesteld. Onze geldwaarden zijn ingepakt, onze meubelen verkocht en alle toebereidselen tot de reis gemaakt. Vernemen wij nog dezen nacht, dat Ripperda ontvlucht is, dan staat ons niets in den weg om morgen te trouwen en overmorgen reeds de reis naar Genua te aanvaarden. Mercedes kan ons dan vergezellen. Niet waar, Paequita F" Pasquita stond blozend op. „Ofschoon de voorslag mij wel eenigszins verrast, hecht ik er toch mijne goed- burgemeester van Edam, 20 op genoemden beer Roëll, 9 op den heer mr. A. J. Sillem 6 op den beer Ferf, 2 op den beer M. J. van Lennep1 op de heeren P. N. Muller en mr. E. A. Jordens. De heer Calkoen verzocht ditmaal niet is aanmerking te komen. By de tweede vrije stemming waren nog uitgebracht II stem men op den heer Sfllem 8 op den beer Calkoen 7 op den heer Ferf en 2 op den heer van Lennep. Bij den aanvang dezer buitengewone vergaderingwaarin de heer H. J. K. van den Steen voor bet eerst zitting nam werd door den commissaris des konings een har telijk en waardeerend woord gewijd aan de nagedach tenis van den beer van Lennep voornoemd en van wijlen het oud lid van Ged. Staten jhr. G. F. van Tets. Bij kon. besluit van den 13 is benoemd tot grif fier bij bet gerechtshof te Amsterdam de heer mr. C. H. Q. van Strijen subst.-griffier bjj het gerechtshof te 's Gravenbage. Laatstgenoemde betrekking wordt niet meer vervuld. Den 13 is aan het strand tusschen den Hoorn en de Westen op Texel de uit den koers geraakte vis- scherssloep No. 101 van Maassluis komen aandrijven. Da bemanning bestaande uit acht personen bad den geheelen nacht op het dek doorgebrachtdaar het on derste gedeelte van het vaartuig vol water was. Allen werden gelukkig gered. Een der opvarendeneen knaap van ongeveer twaalf jaren was zoodanig door de koude bevangendat hij met groote moeite weder bijgebracht werd. Het vaartuig kan als verloren be schouwd worden. Den 13 zijn tot hoofdingelanden van den polder Heer Hugowaard herkozen de heeren C. Tamis en W. Hoek, terwijl in de plaats van den heer J. Meier (overleden) en C. Swager (benoemd tot penningmeester) gekozen zijn de heeren Jb. Swaag en C. Helder. Bij kon. besluit van den 13 is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheidde bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift toegekend aan Ch. van Trierum huzaar bij het 3e regimentin gar nizoen te 's Gravenbage, wegens zijn moedig en onver schrokken gedrag, betoond bij de redding van een kind uit een brandend perceel in de Bagijnestraat aldaar, in den avond van den 15 Februari; J. Timmermans, agent van politie le klasse te Amsterdamwegens het met levensgevaar redden van een jongen uit de Singelgracht, die aldaar door het ijs was gezaktop den 1 Febr.; H. de Graaf, schipper te Bunschoten, wegens het met levensgevaar redden van een drenkeling, in de nabijheid der haven van Urk te water geraakt op den 12 Febr. 1.1. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den 13 uitspraak gedaan in zake de aannemers die villa's ge bouwd hebben in de Paleisstraat aldaartegen de ge meente 's Gravenbage. De eiseh berustte daarop dat schade geleden wasdoordat in die straatin strijd met de algemeene voorwaarden van uitgifte eene kerk gebouwd was. De rechtbank besliste dat van een tusschen eischers en gedaagde bestaand beding, dat de laatste niet anders dan voor het bouwen van villa's vergunoing zou geven, niet gebleken wasdaar van zoodanig beding in de tusschen partyen bestaande over eenkomst geen sprake was. De eisch werd mitsdien ontzegd met veroordeeling van de eischers in de kosten. Bij de den 14 te Haarlem gehouden hengsten- keuring waar 14 hengsten aangeboden werdenis geen der hengsten prijswaardig gekeurd, zoodat de prijs der Holl. Maatschappij van Landbouw van 500 en de verhooging van dien prys door de afdeeling met een bedrag van f 250 niet kon worden uitgekeerd. Den 14 is ter voorziening in de vacature ont staan door de benoeming van den heer J Zomer tot lid van het dagelijksch bestuur, door stemgerechtigde ingelanden der banne Oudkarspel tot hoofdingeland gekozen de heer F. de Boer Pz. Te Krommenie is tot lid van de Zaandamscho kamer van koophandel en fabrieken verkozen de heer D. van Leijden met 8 van de 13 uitgebrachte stemmen. keuring aan senncr Gomez duid bet mij niet ten kwade, dat ook ik mij verwijder, ik maak mij ongerust over Mercedes en wil eens zienwaar zij is. Tot we- derziens Gonzales boog. Krachwitz wierp haar een kus hand toe en wendde zich daarna weder tot zijnen be zoeker. „Nog een andere reden drijft mij om Genua aan te doenvoor ik in mijn vaderland terugkeer. Ik heb dit punt zooeven niet aangeroerd, om Pasquita nog niet meer te verontrusten tegenover u evenwel kan ik zon der vrees zeggen wat mij op het hart ligt. Van mijne tante, mevrouw von Beaubuieson, beb ik bericht ontvangen, dat baron Neuhoff, na zijne voorbereidende zwerftochten door Corsika, Genua tot zijn verblijfplaats gekozen heeft, naar ik ve-moed, om de verschillen te vereffenen, die er gerezen tusschen de genueesche re geering en de corsikaansche opstandelingen en op deze manier in troebel water te kunnen visschen. Wijl het nu vaststaat, dat hij Ripperda met twee onechte ringen heeft afgescheept en zelf düs nog in het bezit der beide echte is, zoo koester ik de hoop met of zonder ge weld, in het bezit van mijn rechtmatig eigendom te komen." „En indien gij in uwe hoop wordt teleurgesteld wat dan F" „Dan dan mogen de schatten van Almahadi mis schien nog eeuwen over hunne verlossing uit hun don ker graf in de Sierra Nevada droomen. Neuhoff zijn de ringen van weinig dieDSt, omdat hij alleen hun beteekenis en niet den weg ter ontdekking der sohat- ten kent. Hij vestigt zijne hoop op het toevaldat mij even goed gunstig kan zijn, als hem. Ter wille van deze ringen nogmaals in den vreemde te trekken, zou evenwel een onrecht zijn tegenover de vrouw die ik weldra de mijne mag noemen. Laat ons deze zaak rusten mijn vriend of liever vervul uwe belofte, door my de geschiedenis dier ringen te vertellen. Wij zijn nu onder vier oogen en ik vermoed, dat Pasquita bare vriendin niet zoo spoedig verlaten zal." Een glimlach vloog over Gonzales' gelaat. Wordt vervolgd. werd na bespreking met 261 tegen 251 stemmen ver worpen. Den 13 is het wetsontwerp tot opheffing van het voorrecht der alcoholstokers met 284 tegen 228 stem men aangenomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Wiener Zeitung geeft openbaarheid aan een schrijven 1». van prins Bismarck aan graaf Kalnokywaarin eerstgenoemde dank betuigt voor de door Oostenrijk-Hongarije betoonde deelneming, en zegt, dat de vrijwillige en levendige uitdrukking dezer deelneming de onverbreekbare sterkte der vriendschap bewijst, welke op den onwaukelbaren grondslag der gelijkheid van belangen en overleveringen van de beide volkeren berust 2°. van graat Kalnoky waarbij deze wederkeerig aan prins Bismarck dank be tuigt met de verklaring, dat het eene verheffende troost voor de toekomst is, te zien, dat het verbond, dat nog slechts zoo weinige jaren telttoch reeds zoo diepe wortelen heeft geschoten. Vast en onverbreekbaar zullen de banden der vriendschapdie ten behoeve van den vrede samengeknoopt werden, thans en in de toekomst elke proef kunnen doorslaan. Oostenrijk-Hongarije stelt het volste vertrouwen op Keizer Frederik. RUSLAND. De Regeeringsbode zegt, dat de zending van den grootvorst-troonopvolger naar Berlijn, als verte genwoordiger van den Keizer bij de begrafenis van Keizer Wilhelm, een bewijs is van de onveranderde vriendschap en het voortdurende vertrouwen tusschen de beide vorstenhuizen. De vriendschapsbanden zullen evenals voorbeen, steeds bet onderpand blijven van de bestendige vredelievende betrekkingen waardoor niet alleen de welvaart van beide landen bevorderd maar ook elke internationale verwikkeling vermeden zal worden. SPANJE. De internationale bijeenkomst over Marokko is uitgesteld tot April, omdat de mogendheden het niet eens konden worden over de grondslagen waarop de beraadslaging zou worden geopend. RUMENIE. Nadat prins Ghika de opdracht tot vorming van een nieuw ministerie nedergelegd bad belastte de Koning den heer Bratiano met de samen stelling daarvan die daarin slaagde. Hij is president en minister van oorlog, Stourdza binnenl. zaken, Pheri- kides buitenl. zakenNackow onderwijs en tijdelijk binnenl. zaken, Aurelien openbare werken, Gane koop- kandel en Giani justitie. BULGARIJE. De minister van oorlog heeft den majoor Papoff, voormalig bevelhebber van het le regi ment thans gouverneur van Sofia, in hechtenis doen nemen wegens verduistering van gelden uit de kas van dat regiment. YEREENIGDE STATEN. Door een zwaran sneeuw storm is het verkeer geheel gestremd geworden. De makelaars besloten den 13 zelfs de zaken aan de beurs, evenals den 12 het geval was geweest, zooveel mcgelijk te beperken.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2