der verschillende staten. Toen allen gezeten waren, ving de lijkdienst tan. Overeenkomstig den wensch van den overledene werd da lijkrede afgesproken door den hof- predikant Kögel, naar aanleiding van de tekst Lucas II, vers 29 en 30 Heer, laat uwen dienaar heengaan in vrede, want mijne oogen hebben den Heiland aan schouwd. Vóór het uitspreken dier rede werden plaatsen voorgelezen uit den 90 en 91 psalm, Johannes XIV vers 25 en 26 en Thimotheus IY vers 7 en 8. Te kwart voor eenen was de plechtigheid afgeloopen. Met het gezang „Heilig heilig is de Heer" werd zij besloten. Het Domkoor had tusschen de lezing der teksten gezongen: „Ik weetdat mijn Verlosser leeft." „Zalig zijn de dooden, die in den Heere sterven van nu af aan." „Ja, de geest spreekt dat zij rusten van bunnen arbeid want hunne werken volgen hen na". Na het inleidings gebed zong de gemeente: „Wat God doet, dat is wel gedaan." Inmiddels was op het plein voor het paleis de lijkwagen in orde gemaakt. Die koets werd getrokken door acht paarden, elk door een bediende aan den toom geleid. Twaalf hoofdofficieren, voorafgegaan door de kamerheeren en de ministers, die de rijksteekenen van des keizers waardigheid droegen, brachten de lijkkist in den lijkwagen. De stoetwaarin de Kroonprins de plaats des Kei zers onmiddellijk achter den lijkwagen innamheeft den voorgeschreven weg van den Dom tot buiten de BraDdenburgerpoort overeenkomstig het programma af gelegd. De lijkwagen zette daarop den tocht naar Charlottenbmg voort, waarheen zich in rijtuigen de personen begaven die daarvoor wareu aangewezen. Even na tweeën was de stoet bij de Brandenburger poort; een uur later was de lijkwagen bij het Mauso leum te Charlottenburg aangekomen. De Keizer stond voor het venster van de groote op het park uitziende zaalin generaalsuniform met het lint der Orde van den Zwarten Adelaar, en bleef daar tot na de salvo's van het geschutdie het sein waren van den laatsten over de lijkkist uitgesproken zegen de oogeu gericht op het Mausoleum. Keizerin Victoria en hare kinderen en alle duitsche en buitenlandscbe voretelijke personen woonden de plech tigheid in het Mausoleum bij, die te 4 uur was afgeloopen. ENGELAND. Dr. Scbaepman is te Londeu als spreker opgetreden in de Nederlaudsohe vereeniging aldaar. Hoogerhuis. Den 13 is bij de behandeling eener wet op het spoorwegverkeer een amendement van den heer Jersey met zes stemmen meerderheid aangenomen, waarbij aan de spoorwegmaatschappijen volstrekt ver boden wordt, buitenlandsche goederen voor lagere prijzen den engelsohe goederen te vervoeren. Lagerhuis. De heer Slagg bracht den 13 de kolo niale staatkunde der regeering ter sprake. Hij keurde het af, dat de regeering zooveel geld uitgaf voor de ver sterking der grenzen van Britsch-Indie en stelde eene motie voor, waarin deze staatkunde der regeering, uit e9n geldelijk oogpunt beschouwd werd veroordeeld. De heer Randolph Churchil achtte de versterking der noordelijke grenzen driGgend noodig. Het daarvoor uit gegeven geld was niet nutteloos weggeworpen maar daarentegen verlangde hij grootere zuinigheid in het beheer en vermijding van alle onnoodige uitgaven, want de toestand van Indie's geldmiddelen was niet zeer gunstigterwijl verhooging der belastingen onmogelijk was en geene nieuwe bronnen van inkomsten te vinden waren. Namens de regeering bestreed minister Gorstde motie, die ten slotte met 122 tegen 72 stemmen verworpen werd. Den 15 beeft minister Ferguson medegedeeld dat Egypte eene nieuwe leening wenschte te sluiten, waarvan het juiste bedrag onzeker was. Het grootste deel daarvan waB noodig tot uitvoering van de jongste schikking met den oud-Onderkoning en andere gepensioneerden, daar de ter aflossing van de jaarlijksche pensioenen af te stane landerijen, die voor de domeinen-leening verpand zijn, moeten worden ingelost. De uitkomst der overdracht zal eene verminderde belasting van de egyptisohe in komsten zijn. Den 16 bestreed de heer Lewis de tweede lezing der conversiewet door de indiening van een amendement verklarende dat de voorgestelde verandering ondoel treffend was met bet oog op het groote verlies van zeer vele personen die kleine kapitalen in consols belegd hebben en hunne rente zouden zien verminderen, terwijl de jaarlijksche vermindering van lasten voor de schat kist gering zou zijn. Zonder hoofdelijke stemming werd de wet bij tweede lezing echter aangenomen. FRANKRIJK. De Staatscourant maakt een rapport openbaar van den minister van oorlog aan den president der republiekwaarin wordt aangetoond dat generaal Boulanger ondanks het verbod driemaal te Parijs is geweest, zelfs in vermomming, terwijl hij den schijn aannam kreupel te zjjn. De minister eindigt zijn rapport met het voorstel, den generaal op nonactiviteit te stellen, onder intrekking van bet hem opgedragen bevelhebber schap. Dat voorstel werd door den president der republiek bekrachtigd. Dientengevolge is bij niet verkiesbaar tot afgevaardigde. Generaal Boulanger telegrafeerde daarop aan den mi nister van oorlog, dat hij twee malen te Parijs geweest was om zijne zieke vrouw te bezoeken, daar de minister hem de gevraagde machtiging tot dat bezoek geweigerd bad. Het land, zegt hij verder, zal zieh niet laten bedriegen en begrij pen, dat men mij treft, niet omdat ik te Parijs geweest ben, maar wegens den uitslag der verkiezingen van 26 Februari, hoewel men op geenerlei wijze zou kunnen bewijzen dat ik mij iu de verkiezingen gemengd bob. De Cocarde en l'Intransigeant (de oitferzoenlijke) vallen de regeering over bare houding jegens Boulanger aan. De Paijs en de Nation zeggendat de regeering over den maatregel berouw zal hebben. Generaal Boulanger vertrok zonder eenig bijzonder voorval den 15 des avonds, te 8 u. 25 min. uit Clermont Ferrand naar Parijs, waar hij den 16 's morgens te 5 nur 10 min. aankwam, terwijl zeer weinig mensehen tegenwoordig waren. Behoudens eenig rumoer gebeurde er niets. De politie had buitengewone voorzorgsmaat regelen genomen. De minister had hem gemachtigd een maaltijd te komen bijwonen. Te Arles werden voor een paar dagen twee zouaven, die uit een publiek huis kwameD, door twee met messen of dolken gewapende italianen, met wie zy kort te voren een hevigen twist hadden gehad, aangevallen. Een der zouaven ontving een steek in bet hart en was dadelijk dood, terwijl de ander, die een steek in de keel kreeg, een half uur later overleed. De italianen werden ge vangen genomen. Toen zij den volgenden dag uit de gevangenis naar den rechter van instructie gebracht zouden worden stonden duizenden meuschen voor de deur der gevangenis schreeuwendeDood aan de moordenaars De militaire macht was aanvankelijk niet sterk genoeg om die menigie te bedwingen; men wierp met steenen naar de italianen, waardoor een gendarme aan het been en een onder-offioier aan het hoofd ge wond werd terwijl een der misdadigers bijna geworgd werd. Ten slotte bleven de militairen meester van het terrein. Den volgenden dag werden ongeveer 20 itali- aansche arbeiders, die aan de dijken der Rbóue werkten, door een troep frauscbe werkliedengewapend met hooivorken schoppen en steenen, verjaagd. Een arbei der werd voor dood weg gedragen. De aannemer heeft daarna beloofd geene italianen meer te zullen gebruiken. De gewezen directeur der afgebrande Opéra Comique te Parijs Carvalbo en de brandweerman André zijn in hooger beroep, met vernietiging van het veroordeelend vonnis der rechtbank, vrijgesproken. De heer Oarnot, vader van den president der repu bliek, is overleden. De gemeenteraad van Parijs heeft bepaald, dat aan nemers van gemeentewerken niet meer dan 5 pet. buitenlanders ouder hunne werklieden mogen hebben. Aan de bepaling, dat niet meer dan 10 pet. gehouden mochten worden, werd niet de baud gehouden. In 1887 werden 1274 vonnissen van echtscheiding uitgesproken tegen 711 iu 1886. Daarvan waren in bet departement der Seine 411 gewezen in dat der Var slechts één. Kamer. Den 14 is met 320 tegen 197 stemmen het voorstel aangenomen tot afschaffing der rijks be lastingen op wijn, cider, meê en bier met ingang van 1 Juli a. s. en met 270 togen 235 stemmen besloten den brandewijnstokers van eigen gewas 30 kan vrij van belasting toe te staan. Den 15 is het artikel van het ontwerp der begroo- tingscoramissie betreffende den tax op alcohol verworpen. RUSLAND. De Keizer heeft in de Staatscourant de bijzondere aandacht gevestigd op zijn besluit om ook zijn oudsten zoon den grootvorst troonopvolgernaar Berlijn te zenden. Voor de eerste maal, zoo leest meo, is aan den kroonprins de taak opgedragen zijn vader in bet buitenland te vertegenwoordigen. Behoudens den wensch van den Keizer, om zijn b jzonderen eerbied te toanen voor de nagedachtenis van den overleden Keizer, is de reis van den erfgenaam van den russiscuen troon een waarborg, dat de banden van enge vriendschap en wederzijdsch vertrouwendie van oudsher de beide vorstenhuizen vereenigden en waaraan Keizer Wilhelm tot den laatsten ademtocht getrouw is gebleven met zynen opvolger even krachtig en becht zullen voortdu ren. Deze vriendschapsbauden moeten ook in het ver volg dienen tot onderpand voor de duurzame betrek kingen tusschen Rusland en Duitscbland, welke onmis baar zijn voor de welvaart van beide landen en bet voorkomen van internationale verwikkelingen. VEREENIGDE STATEN. De sneeuwstormen die te Nieuw-York in de afgeloopen week geheersciit hebben, zijn erger, dan men zieb sedert meer dan 50 jaar her innerde. Het verkeer in de straten was bijna onmogelijk; bier en daar lag de sneeuw 20 vcet hoog. De treinen van den luchtspoorweg bleven steken zoodat de reizi gers met ladders naar beneden moesten klimmen. Overal lagen de telegraafpalen om en er konden evenmin treinen uit de stad vertrekken als aankomen. De spoorwegsta tions waren vol reizigers. Honderden treinen zaten overal vaetgesneeuwd vele in den omtrek van Nieuw- York waarin duizenden reizigers den 12 en een deel van den 13 moesten doorbrengen, totdat sleden hen kwa men verlossen. Honderden daglooners werden door den Nieuw-York Centraispoorweg aangenomen tot eneeuw- opruimingbuizen en winkels konden op verschillende plaatsen slechts door tnunels bereikt worden. De meeste winkels, handelskantoren en banken bleven don 13 gesloten, evenals de katoenbeurs; de effectenbeurs, waar van de 1100 leden slechts vijftig opkwamen, bleef maar kort geopend. De raken waren beperkt tot Londen en geene slotkoerslijst werd opgemaakt. Levensmiddelen en steenkolen begonnen schaarseb te worden tegen ver dubbelde prijzen; melk was niet verkrijgbaar. Tallooze gelegenheden tot het gebruik vau ververschingen waren den 13 gesloten. De logementen, waar vele stedelingen een onderkomen en den kost zochten, weigerden meer gasten op te nemen. Sommige bladen moesten bare uit gaven inkrimpen. Den 14 konden slecbts 300 makelaars de effectenbeurs bereiken. Voor zoover bekend, hebben deze sneeuwstormen ook de voornaamste steden geteisterd en het geheele verkeer, alsmede in Canadagestremd ook op den Canadian Pacific. De allerfelste koude deed den thermometer tot 5 graden boven nul dalen. Vele menschen zijn dood gevroren. De rivieren voor Nieuw-York vroren vast zoodat de pontenvaart gestaakt moest worden en meu over het ijs kon gaau. Op den Pennsylvaanscben spoor weg liepen bij Huntingdon tengevolge van den storm twee treinen tegen elkaar, waardoor drie personen ge dood en 3 gekwetst werden. De gemeenteraad van Scbagen heelt den 14 be sloten, den van hem gevraagden zedelijken steun voor den aanleg van een paardentram tusschen Hoorn en Sc'nagen te verleeDen en zich bereid verklaard de daar voor benoodigde vergunning te verleenenmits deze werd aangevraagd binnen een jaar na de dagteekening van dit besluit. Den 14 is door het college van regenten van het Algemeen Armbestuur, het St Cath.-Gasthuis en het Weezenfonds te Grave aanbesteed het bouwen van een asyl, dat geQaamd zal worden St. Elisabetbsgesticbt. Van de 14 inschrijvers was de minste de beer F. Oli- viers te Gemert voor f 77800. Aandeelhouders in de Cultuur-Maatsehappij der vorstenlanden hebben den 14 besloten twee direc teuren te benoemen op eene gezamenlijke belooning van f 16000 's jaars en jaarlijks 7000 ter beschikking te stellen van den raad van commissarissen. Uit het den 15 uitgebrachte verslag omtrent den toestand der Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij over 1887 blijkt dat bet vervoer, met inbegrip der ontvangen overstapkaarten, bedroeg id 1.364.017 ritten 14.281.398 reizigers tegen 14.112.830 in 1880. De geheele op brengst van het vervoer was f 1.174 248.67% tegen f 1.157.437.62$ in 1886. Het dividend bedraagt 11 pet. Aan de gemeente Amsterdam wordt voor baar aandeel in de opbrengst van het vervoer uitgekeerd f 76 326.16$, terwijl voer bet onderhoud en het reinhouden der be strating tusschen de rails voldaan werd f 19,197,92. Er waren gemiddeld aanwezig 577 paarden welke aan voeder en ligging gekost hebben f 0,80% per paard en per dag. Het gebruikte per dag en per paard bestond in 5 P. haver, 2% P. maïs, 6% P. hooi en 5 P. turfstrooisel. De aankoopprijs der paarden bedroeg gemiddeld per paard f 440.74. In bet geheel werden 114 n'euwe paarden aangekocht. Het vaste personeel bestond op 31 December uit 593 personenbehalve een afwisselend aantal in lossen dienst. De lengte der tramwegen en bet aantal tramwagens bleef onveranderd. Bij kon. besluit vau den 15 zijn de heeren F. C. Tromp, minister van marine en J. N. Bastert, minister van waterstaat, handel en nijverheid benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Den 15 zijn te 's Gravenhage 10 kandidaten in de nuttige handwerken geëxamineerd die allen toege laten werden, namelijk de dames: C. Heeroma, A. Kos ter E. Visser, M. en W. Mentz te Texel; A N. N. W. van der Linden C. A. J. van der Linden H. P. P. Wils, M. H. Zieren en D. Haverkorn te Haarlem. Op de 3$ pci. geldleening van de gemeente Kampen, groot f 355000, is ingeschreven voor f 595,000 tot koersenloopende van 94$ tot 99XU pet. Ds. Bommezijn te Geortruidenberg Leeft het be roep naar de berv. gemeente te den Helder aangenomen. Tengevolge van een gerezen geschil tusschen re genten over het krankzinnigengesticht Voorburg en de drie geneesheeren bjj dat gestichthebben laatstge noemden bun entslag ingediendnadat eene poging van de inspecteurs, belast met het toezicht op de krank zinnigengestichten om regenten tot andere gedachten te brengen door hen o. a. te wijzen op den voor het gesticht nadeeligen invloed dien bet gezamenlijk ont slag der geneesheeren onvermijdelijk zou hebben, schip breuk bad geleden. Te Hoorn hebben zich onder de militairen van bet garnizoen in de laatste dagen vele gevallen van buikziekte voorgedaan, welke door den eerstaanwezend officier van gezondheid toegeschreven worden aan den drassigen toestand van het exercitie- en echijfschietter- rein. De bevelhebber van het 7 reg. infanterie heeft reeds bevolen dat bet schijfschieten aldaar alleen bij beider en droog weder mag pleats vinden. Beroepen bij de doopsgezinde gemeente te Blok zijl ds. J. P. van der Vegte te Helder en Huisduinen. De verkiezing van een lid der 2 Kamer in het hoofdkiesdistriet Amersfoort, noodzakelijk geworden door bet aannemen van den heer jhr. mr. T. A. J.vanAsch van Wijck voor Kampen, is bepaald op den 27 en even- tueele herstemming op den 10 April. De katholieke kiesvereeniging stelde reeds den beer mr. M, baron Mackay, anti-revol., te Utrecht niet herkozen, kandidaat. Naar uit Oudkarspe! wordt gemeld zal de heer A. R. Sloos Jr. van Winkel, die ten vorigen jare in de Nutsvergadering aldaar met zooveel succes eene spreekbeurt vervulde, op vereerend verlangen Dinsdag den 20weder als spreker in het lokaal van den beer Slotemaker optreden. De onderhandelingen, welke tusschen de firma's Soholten en de werkstakende arbeiders te Almeloo we der opgevat waren zijn niet geslaagd de arbeiders blijven herstel der oude loonen vragen. Mej. M. Beets te Utrecht, vroeger beheerdster van het bij bet Roode Kruis in gebruik zijnde verplegiogsge- stiebt Amalia-stichting aan den Jutfaaschen weg bij Utrecht is benoemd tot beheerdster der verpleging aan de door aanbouw uitgebreide Koudwater-geneesin- richting te Baarn. Men scbrijlt ons uit Wieringerwaard In de vergadering der vrijzinnige kiesvereeniging al hier werd met algemeene stemmen de beer mr. W.van der Kaay kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Mochten ook bij de vorige ver kiezing redenen gelden tot het stellen van een anderen kandidaat, nu wenschte men eendrachtig het voorbeeld te geven dat boven alles de oude vaan der liberale partij door do vrijheidlievende boeren van het Noorden moet worden verdedigd en in eere gehouden. Met een overtuigend woord van den voorzitter, dat iedere vrijzinnige stem met deze aanstaande beistemming in het d'strict eene dubbele waarde zal hebben, zoowel voor de liberale partij in het algemeen als voor dit district in het bijzonder, werden alle leden aangespoord, toch rfóoral hunne plichten op dien belangrijken dag getrouw te vervullen en daarmede het bewijs te leveren, dat, hoe ook de liberale vlag in Eommige plaatsen werd nedergehaald zij in dit district nog steeds eene dank bare en sterke meerderheid vindt, om haar in veiligen bodem te planten. Bij de aanbesteding v<-or het gemeentewerk te Graft waren 7 biljetten ingekomen. Het werk is ge gund aan de laagste inschrijvers en wei voor Graft en Noordeind aan den heer J. Mulder voor f 5S9 voor Oost en Wes'graftdijk aan den beer W. Klop voor f 254.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 6