No. 36. Negentigste Jaargang. 1888 Aluiahadi's nalatenschap. WO ENS DAG 21 MAAR T. FEUILLETON Prijs der gewone Advertentiën: (£>fficiëcl ©tbeeJtc. Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar op Donderdag 22 Maart 1888des namiddags te 121 ure. Bnüxuiimb. HKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 j franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS* TER ZOON. TE BEHANDELEN PUNTEN- Verzoek van M. F. Slijper, om eervol ontslag als kweekeling bij de handwerken aan de openbare school voor onvermogenden tegen 1 April a.s. Brief van Ged. Staten, houdende bezwaren tegen het inge zonden besluit tot heffing van schoolgeld voor kinderen van schippers met voorstel van burg. en weth. om aan die bezwaren te gemoet te komen. I'an Burgemeester en Wethouders. Rapport op het verzoek van a. J. van Sijp, om een onder zoek in te stellen naar den aanslag van zijn perceel voor de duinwaterleiding b. K. van der Meer, om ruiling van grond met de gemeente bij zijn perceel hoek Zeglis en Baanpad c. het bestuur der St. Barbarastichtingom wijziging van den tijdvoor het begraven en vervoeren van lijken gesteld. Van de vorige vergadering. Voorstel tot wijziging van de verordening tot heffing van begrafenisrechten. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad. Benoeming van eene commissie voor de audiëntie bij Z. M. den Koning. Namens den Voorzitter tan den Raad, De Secretaris, IV U II O U T V A IV DEK VEE V. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat. zij bij hun besluit van den 19 Maart den heer H. J. de Vries ontheven hebben van de hem bij besluit van 22 November 1887 opgedragen tijdelijke waarneming van de werkzaamheden, verbonden aan de betrekking van gemeente-architectonder dankbetuiging voor de wijze waarop hij zich van die taak gekweten beeft en dat de nieuw benoemde gemeente-architectde heer G. Loomandien dag beëedigd is en zijne betrekking aanvaard beeft. Belanghebbendendie den gemeente-architect wenseben te spreken, vervoegen zich op alle werkdagen tusschen des voor middags 9 en lü uren of tusschen des namiddags 1 en 2 uren te zijnen kantore, waarvoor door burgemeester en wethouders aangewezen is een der beneden voorkamers van de Nieuwe Doelen aan de Doelenstraat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT, 19 Maart 1888. De Secretaris. NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat beden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd bet aan ben ingediende verzoek, met de bijlagen, van C. WE VER Jbz., om vergunning tot het oprichten van eene spekslagerij en vleescbhouwerij in het perceel aan de Oudegracht, wijk A, No. 192, en dat op Dinsdag 2 April 1888, 's middags te twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen bet oprichten van die spekslagerij en vleeschhouwerij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Maart 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. 58) „Gij kunt aanspraak maken op deze geschiedenis", antwoordde Gonzales „en wat ik u op „Aly Atars vloek" beloofde, wil ik ook nakomen. De Hemel weet, of en wanneer wij elkander nog eens zullen wederzien, en wij moeten dit laatste uur van samenzijn dus zoo nuttig mogelijk besteden. Hoort gijhoe de dender rolt ziet gij hoe vurige bliksemschichten het uitspan sel doorkruisen Zij zullen mijn verhaal als muziek begeleiden, want zij zijn in harmonie met het sombere beeld, dat ik u schilderen ga. Mijne familie behoort tot de oudste moorengeslachten van dit land en haar stamboom klimt op tot den aanvang der romeinsehe heerschappij. Onder Ferdinand den Derden werden ook wij van den spaanschen bodem verdreven en moesten wij vluchten naar het land onzer voorvaderen, Afrika. Slechts een zijtak van ons geslacht bleet in het land deze hield zich aanvankelijk schuil in de onherbergzame dalen van het hoogland ging spoedig in het geheim tot het christendom over en waagde zich later toen de Mooren minder streng werden vervolgd weder in de vlakte. Tientallen van jaren verstreken. Deze tak van onzen stamdie eenen christelijken naam had aangenomenwies en bloeide kraohtig op en wor telde zich met al zijne leden vast in de staatkundige kringen van Spanje, terwijl de aan de oude zeden en hel oude geloof trouw gebleven familietak in Afrika's zandwoestijnen zijn kommervol bestaan voortsleepte. Tot dit deel onzer familie behoor ik onder Afrika's zon aanschouwde ik het daglicht en de stormen der woestijn waren mijn eerste wiegelied. In de nabijheid van Tetuan bezat mijn vader een klein landgoed. Men noemde hem, „Aben Tarik den edele" of den „wijze", omdat hij edel handelde en dachtnooit eenen be- DUITSCHLAND. In de Staatscourant wordt opge helderd waarom 's Keizers proclamatie aan zijn volk in dat blad onderteekeud was Frederik III, in strijd met de gewoonte der Vorsten om zulk een cijfer ach ter hunne naamteekening te plaatsen. De Keizer had geschreven Frederik I. R, (Imperator Rex), doch de klerk die van het oorspronkelijk stuk een afschrift moest maken voor de zetterij van het offlcieele b'ad zag die twee letters aan voor de Btrepen eener romein sehe drie. Generaal Blumenthai, tijdens den oorlog met Frankrijk hoofd van den generalen staf in het leger van den kroonprinsis door den Keizer benoemd tot veld maarschalk. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Keizer Wilhelm is bepaald op den 22zijnen ver jaardag. Tot dien dag blijft de kist in de voorzaal van het Mausoleum staan. De Berlijnscbe Omnibusmaatschappij keert over 1887 9J pet. dividend uit. Keizer Frederik heeft van den Paus een schrijven ont vangen waarin deze zijn leedwezen betuigt over den dood van Keizer Wilhelm, een vorst, die door de meest vredelievende gevoelens jegens de kerk bezield was. Tevens verklaart hij zich ingenomen met de proclamatie, waarmede Keizer Frederik de regeering aanvaard heeft Daaruit blijktdat de nieuwe Keizer de voetstappen zijns vaders zal drukken en bereid is mede te werken tot bestendiging van den vrede tusschen Pruisen en het Vatikaan. Van zijnen kant belooft de Paus te zullen doen wat in zijn vermogen is tot bevordering van de goede verstandhouding tusschen kerk en staat. ENGELAND. Den 16 begon te Londen om 12 uur het geschut van den Tower Engeland's laatste groet te betuigen aan Keizer Wilhelm. Om de minuut weer klonken de kanonnen 91 keer, hot aantal van 's Keizers levensjaren. Op alle openbare geoouwen en alle schepen der kon. marine waren de vlaggen halfstok gehescben. Het saluut van 91 kanonschoten werd ook gebracht te Edinburgh, Plymouth en Dover. FRANKRIJK. Het verzoek van den duitschen consul te Marseille, om in de fransche kerk een dienst ter na gedachtenis van Keizer Wilhelm te doen houden, werd door het Consistorie dier kerk afgewezen. De Cocarde liet zich over het aan genei aal Boulanger gegeven ontslag als volgt uit. „Frankrjjks eerste soldaat is uit het leger weggejaagd. De laf hartigen, die zoozeer voor hem sidderden zijn ten slotte verraders geworden. Van alle soldaten was hij de eenige, dien Duitsehland vreesde." Volgens de France hebben de president der republiek en de minister president hem alleen gestraft, ooi Duitsehland ter wille te zijn. Generaal Billot, die te Berlijn het fransche leger is gaan vernederen achter den lijkwagen van hem, die Parijs bombardeerde, bood hoeftige van zijnen drempil verjoeg en verstandig gt- noeg was, om zich met wijegeerige kalmte te schikken in het gruwzame lot, dat hij en zija volk te dragen hadden. Ik was nauwelijks de kinderschoenen ontwassen toen er eene groote verandering kwam in onze uiterlijke om standigheden. Een vreemde man, de schotscbe lord Cowes van Grandismoore, betrad op zekeren dag onze ellendige hut. Hij gaf voor een vriend en afgezant te zijn van den markies Villagios, gouverneur van Puerto de Santa Maria, een versterkt stadje in de nabijheid van Cadiz. Volgens hem stamde deze Villagios af van den tak onzer familie, die in Spanje gebleven en later in hoog aanzien gekomen was. Daar deze evenwel in zijn hart een moor gebleven was koesterde bij het plan zijnen verwanten den toegang tot Spanje weder te verschaffen en hen zooveel mogelijk te ondersteunen. Lord Cowes Bprak de waarheid, toen hij deze verklaring aflegde; Villagios was indeidaad aan ons verwant. Mijn vaderdie de geschiedenis van ons geslacht ijverig bestudeerd had, wist dit reeds lang, maar zijn trots had hem weerhou den, zelfs in de grootste ellende, de hulp van den rege- naat in te roepen. Ook nu zou Aben Tarik de aan biedingen van lord Cowes beslist van de hand hebben gewezen, wanneer die ulleen de ondersteuning van zijnen persoon of van zijne familie op het oog hadden gehad. De lord overhandigde mijnen vader, na zioh van zijne opdracht ,te hebben gekweten, ook nog een eigenhandig schrijven van den markies en deze brief besliste over onze toekomst. Villagios gaf namelijk mijnen vader wiens roem als getcbiedvoracher en wijsgeer ook tot hem was doorgedrongen, de verzekering, dst zijn toe treden tot het christendom slechts een voorwendsel was, om in de staatsbetrekking, die hij bekleedde, eenen weldadigen invloed op zijne lijdende stamgenooten te kunnen uitoefenen en dat bij het voornemen koesterde, met het oog op eene hoogst belangrijke onderneming, de wysten en dappersten der binnen en buiten SpaDje levende Moriako's om zich te verzamelen. Aben Tarik, mijn vader, was een man, die zijn bloed zou gegeven hebben voor bet welzijn van het arme volk, Frederik III de afzetting aan van den eenigeu generaal, in wien het leger vertrouwen stelde, den eenigen, die Frankrijk zal opeischen om zijne verdediging te leiden, wanneer het eenmaal bedreigd wordt. Den 16 stond te Parijs eene talrijke menigte voor het gebouw der Kamer die de afgevaardigden met een „leve Boulanger begroette doch zonder tegenstand uiteenging, toen de soldaten het plein ootruimden. Den 18 was het zeer kalm. Alleen op de boulevard Saint- Micbel werd een groote optocht gehouden van aanhan gers van generaal Boulanger die op eene langen rij achter elkander liepen. Aanvankelijk bleven zij rustig, docb later begonnen zij leven te maken zoodat de politie hen uiteen moest jagen Boulangers vrienden zullen hein overal kandidaat stellen voor de Kamer. President Carnot zal binnen kort Rijssel bezoeken. Een verzoek van den Koning van Belgie om dan gelijk tijdig een bezoek aan Brussel te brengen, is door hem aangenomen. ITALIË. Bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken in de Kamer is den 17 breed voerig van gedachten gewisseld over de betrekkingen met Frankrijk. Minister Ciispi zeide dat het bond g nootschap met Duitsehland in Italië algemeene goed keuring wegdroeg, doch dat de door Italië aangegane verdragen geenszins den oorlog ten doel hadden. Wat het handelsverdrag met Frankrijk betrof, Italië kon niet meer doendan het gedaan heef!. Verder verklaarde bij dat Italië geene verovering van Abyssinie beoogde, maar alleen zijne verloren stellingen wilde herwinnen. Hij hoopte, dat de Kamer zijn staatkundig beleid mocht goedkeuren. De verdere beraadslaging werd daarop tot den 19 verdaagd OOSTENRIJK-UONGARIJE. De minister van oor log, graaf Bijlandt Rheijdteen bejaard man, die in den laatsten tijd door eene ernstige ziekte aangetast is, is afgetreden. De Keizer schonk hera het grootkruii der Stephanusorde en betuigde hem zijnen warmen dank voor de gewichtige diensten door hem den lande be wezen. Generaal Bauer, 63 jaren oudeen der be kwaamste hoofdofficieren van het oostenrijkecha leger, is tot zijn opvolger benoemd. TURKIJE. De russische gezant blijft bij de Porte aandringen op het nemen van maatregelen ten aanzien van Bulgarije, opdit prins Ferdinand daar niet blijve, nu eeumaal da toestand onwettig is verklaard. RUMENIE, De aan het bewind gebleven minister Bratiano heelt den 10 in eene vergadering van de meerderheid der leden van de Kamer een schrijven voorgelezen, dat hij van prins Bismarck ontvangen had, waarin deze hem verzocht op zijn verzoek om ontslag terug te komendaar een minister die met zoo goed gevolg de rumeensche staatkunde gedurende 12 jaren geleid had, nu in de moeielijke tijden die beleefd weiden, zijn post niet moeht verlaten. waartoe hij behoorde. Uit de studie der geschiedenis van zijne voorvaderen uit de historie dier glorie rijke dagen waarin het moorsche volk als een reus achtige boom was opgegroeid zonder evenwel in vro men demoed den koningsspreuk le galib ile Ala te vergeten, putte bij immer nieuwen moed en kracht, om vol hoop de toekomst tegen te gaan. Tot aan de vreese- lyke gebeurtenis, die als een donderslag al zijne hoop verijdelde, bleef bij vast en vertrouwend in het ge loof, dat er onder de mooren eens een held zou opstaan, om het oude moorenrijk in al zijne heerlijkheid te her stellen. Het was het geloof van eenen dweeperdat hem er toe bracht Villagios' voorslag aan te nemen. Wij scheepten ons naar Puerto in en namen onzen intrek in het moorenkwartier. Villagios bood mijnen vader, dien hij met de hartelijkheid van eenen bloed verwant bejegende, eene goed bezoldigde betrekking in zijnen eigen dienst aan, waardoor onze geldmiddelen aan merkelijk verbeterden. Ofschoon Villagios niet in het open baar met Aben Tarik verkeerde, in het geheim was hun omgaDg des te vertrouwelijker. De markies was een man van omstreeks vijftig jaar, eene rijzige, deftige en voor name verschijning een toonbeeld van eenen ridder en een even scherpzinnig diplomaat als voortreffelijk soldaat. Het was niet te verwonderendat mijn vader ten hoogste ingenomen was met dezen mandien hij in vertrouwelijke oogeublikken dikwijls neef noemde. Geen wonder ook dat hij met bijna jeigdige geestdrift het plan toejuichte waarmede Villagios hem te gelegener tijd bekend maakte. De mededeelingen die ik van u jonkerontving omtrent hetgeen Ripperda u verhaalde van dit plan, komen in hoofdzaak met de waarheid overeen alleen de nadere bijzonderheden ontbraken natuurlijk. Villa gios was een groote schurk. Door middel van aller hande kuiperijen en slinksche streken had hij zich tot de invloedrijke betrekking van gouverneur opgewerkt, door nieuwe intrigues en kunstgrepen handhaafde en beves tigde hij zich vaster in dit ambt maar de gelden die hij langs gerechtelijken weg ontving of waarvan hij zich

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1