Binuettfattb. I VEREENIGDE STATEN. Uit de latere berichten omtrent den hevigen sneeuwstorm in het noordwesten van het land blijkt dat het uitspansel den 9 en 10 helder en de lucht zoel waszoodat men zich met de hoop vleide, dat de winter voorbij was Den 11 stak bij een thermometerstand van 60 graden Fahrenheit een Zuidwesten wind met een zoelen regen opdie tegen den avond in een waren stortvloed overging. Te Washington veranderde deze toestand des namiddags te 5 uur te Philadelphia des avonds te 11 uur en te Nieuw-Tork den 12 des morgens te 4 uur. De plotse linge verandering te Philadelphia was opmerkelijk. Te 11 uren viel de regen by stroomen neder en tien mi nuten later werd de regen ijzel en daarna hagel en sneeuw Na middernacht kwamen hevige rukwinden. Duizenden boomen werden ontworteld; de draden der te.efoon en telegraaf werden met zulke massa's ijs en sneeuw beladen, dat de palen, waaraan zij vastgemaakt waren, bezweken. Van de 300 draden tusschen Nieuw-York en Philadel phia was niet één te gebruiken. Rij- en voertuigen konden zich niet verder bewegen, terwijl van de ongeveer 800 spoortreinen, die dagelijks uit Philadelphia vertrekken, den 12 niet één dienst kon doen. Te Nieuw-York was dien dag alle verkeer onmogelijk; vele banken konden zelfs hare brandkasten niet openen, doordat de beambten verhinderd waren te komen. Over dag bedaarde het weder maar tegen het vallen van den avond werd de toestand opnieuw veel erger. Een scherpe noordwesten wind deed alles verstijven en bedekte de aneeuwhoopen met eene yskorst. Des nachts sloeg de wiud tot een orkaan over, die eene onbeschrijfelijke verwoesting aan richtte. In de Delaware baai strandden vele schepen; in Delaware Breakwater 23, waarbij 20 menschen om kwamen. In de Cheeapeake-baai verongelukten 30 schoe ners, die op de oestervangst waren. Negen Nieuw-York- sche loodsbooten leden schipbreuk van achttien booten hoorde men nog niets. De geheele schade wordt ge raamd op f 50.000.000, waarvan alleen ruim f 10.000 000 voor Niouw-York, terwijl men berekent, dat meer dan 200 menschen omgekomen zijn. De leden van het wetgevend lichaam van den staat Nieuw-York hebben twee dagen doorgebracht in den trein die hen naar Albany moest brengen. Yoor een broodje werd 1.20voor een ei f 0,60 en voor een flesch whisky 125 betaald. Twintig begrafenissen, die op weg waren naar de verschillende kerkhoven in Brook lyn sneeuwden in en de lijken werden voorloopig iD naburige buizen geborgen. Te Nieuw-York stonden meer dan 500 lijken boven aardeomdat de begraaf plaatsen niet te bereiken waren. Mej. A. 0. van der Stam den 12 te Enkhuiz8n overleden, heeft, vrij van successierechten, vermaakt aan de algemeene armen aldaar f 2000, aan de armen-be- waarsehool f 1000, aan het zieken- en verplegingsfonds f 500, aan de soepcommissie f 500, aan de at'deeling Dorcas f 300 en aan de vereeniging tot aanmoediging der redding van schipbreukelingen 200 en tot hare eenige erfgename benoemd de stichting Van der Stam, door haar in het leven geroepen om door ondersteuning van verschillende nuttige zaken en instellingen den naam der familie in dankbaar aandenken te doen blijven. Bij kon. besluit van den 12 is aan art. 1 van het kon. besluit van 30 Nov. 1870 (Staatsbl. No. 183) houdende bepalingen omtrent de sluiting enz. der aangeteekendo brieventusschen het tweede en derde lid een n:euw lid toegevoegd, luidende „Be verplichting tot verzegeling bestaat niet ten aanzien van aangeteekende brieven welke „volgens eene verklaring van den afzender op het oms ag geene waarde aan toonder bevatten. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 14 be sloten, na eene langdurige zitting met gesloten deuren, de door burgemeester en wethouders ingediende voor stellen omtrent de duinwaterleiding aan hen terug wederrechtelijk wist meester te maken, waren niet toe reikend, om de overdreven uitgaven voor zijne verkwis tende levenswijze te bekostigen. Om zich nu met eenen slag in het bezit van een groot vermogen te stellen vatte hij een koen besluit op. In bet laatste gedeelte der vorige en in het begin van deze eeuw maakte eene bende stoute zeeroovers de west- en de zuidkust van Spanje onveilig. De brutale roovers bestonden weliswaar uit het schuim van allerlei natiën maar werden op energieke en behendige wijze in toom gehouden en aangevoerd door eeenen brit, die algemeen bekend was onder den naam van „de Gier.'' Gij zelf zijt misschien beter op de hoogte van het ver leden van dezen man dan ik. Het gerucht liep dat lord Cowes van Grandismoore tot een zeer rijk en oud schotsch geslacht behoorde dat hij eens een der dap perste voorvechters van de zaak der Stuarts was geweest, maar na de verbeurtverklaring van al zijne bezittingen zich tot eenen gelukzoeker ran de minste soort had ver laagd. Hoe dit zijlord Cowes was het hoofd det zeerooversdie de spaansche kusten bedreigden en viel bij een gevecht tegen eene vloot, die was uitgerust om hem onschadelijk te maken, in handen van Villagios. Lord Cowes was des doods schuldig; met zijne ge vangen lotg-enooten zon hij den smadelijken straf onder gaan van te worden opgehangeD. Zijn vonnis was reeds geveldop den dagdat het zou worden voltrokken begeerde hij nog een onderhoud met den gouverneur. „Ik ben in uwe macht", sprak de lord „mijn leven is in uwe hand, en waarlijk ik zou er niet om bedelen, om mijn ellendig bestaan, dat ik als eene straf des hemels beschouw te sparen wanneer er voor mij niet iets op aarde bestond ter wille waarvan ik gaarne den last des levens wil blijven dragen. Ik heb eene dochter markieseen achttienjarig kind mijn eenig geluk de zonnestraal, die den nacht van mijn bestaan verheldert. Zij weet niets van het wilde misdadige levendat ik leid zij gelooftdat ik eenen hoogen rang bij de engelsche marine bekleed en is door de menigvuldige bezreken die ik haar in allerlei vermommingen bracht en die ik meestal verklaarde door zen dingen die men mij zou hebben opgedragentot te zenden met verzoek omonder gebruikmaking van de in die zitting gehoorde adviezen, eene volledige ontwerp-overeenkomst op te maken en den raad aan te bieden. Den 14 des avonds werd bij de Hembrug over het Noordzeekanaal op den grintweg het lijk gevonden van een man die zich met een revolver van het leven had beroofd. Uit zjjne papieren bleek dat hy heette E. J. B. Becker, keilner van beroep en te Mannheim geboren wasen dat zijn pas den vorigen dag op het stadhuis te Amsterdam afgeteekend was. Op Terschelling, waar in den nacht van den 15 op den 16 een zware sneeuwstorm woedde, lag op enkele plaatsen de sneeuw 2 el hoog. Tal van werklieden moesten worden aangenomen om het verkeer op de wegen te heratellen. Bij kon. besluit van den 16 is de heer H. 0. Bergsma benoemd tot consul-generaal der Nederlanden voor de Zuid-afrikaansche republiek, standplaats Pretoria, die, alvorens daarheen te vertrekken voor belangheb benden zal zijn te spreken aan het ministerie van buitenl. zaken den 21, 22, 23, 28, 29 en 30 tusscben 11 en 3 uur. De kiesvereeniging Amsterdam besloot den 17 zich bij de herstemmingonder protest van aan beveling te onthouden als van oordeeldat door de houding van een der in herstemming komende per sonen de vrijheid der keuze feitelijk belemmerd was eu derhalve aan de kiezers de andere kandidaat zoo goed als opgedrongen werd. Den 18 des avonds ontstond te Monnikendam brand in den stal van den heer G. Sistermans, die door den feilen wind een zeer gevaarlijk aanzien kreeg. De brandweer slaagde er in om den brand tot dit perceel, dat geheel vernield werd, te beperken. De gemeenteraad van Nijmegen heelt den 18 voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram NeerboschNijmegenBeek eene subsidie uit de ge meentekas verleend van f 10000. Twee onderofficieren van de marine te Nienwediep, die den 18 rotganzen gingen schieten op den voor vreemden weinig vertrouwden Zuidwalzakte bij het opkomen van den vloed in den inoerasacbtigen bodem. Een hunner was sterk genoeg, om zich met achterlating van laarzen en kousen en met gewonde voeten uit het zand op te werken eu te vluchten doch de ander, de konstabel Jacobs, raakte door de strenge koude bewus teloos en overleed eenige oogenblikken nadat hij uit het slik gehaald was. Den 18 is de dienst op den Oostersto -mtram tusBcben Grebbe en het station Rhenen gestaakt wegens de afspoeling der baan over eene aanzienlijke lengte door den beogen waterstand. Den 19 raakte de locomotief van trein 16 tusschen Haarlem en Halfweg in het ongereedetengevolge waarvan de trein te Amsterdam een uur te laat aankwam. Den 19 is te Purmerend overleden de heer J.D. K. Apkensedert eenige jaren lid van den gemeente raad en voorzitter van verscheidene nuttige instellingen. De Hooge Raad heelt den 19 ontslagen van rechts vervolging den notaris te Loppersum d;e door de arr. rechtbank te Groningen en het gerechtshof te Leeuwar den tot gevangenisstraf veroordeeld was, wegens het opzettelijk gebruiken eener authentieke a&te, waarin eene vaïsche opgaaf opgenomen was. Den 19 ontstond te Amsterdam, even twaalf uur, waarschijnlijk dcor het in aanraking komen van een gordijn met een gloeiende strijkkachel, brand in het costuummagazijn van de heeren Scbuttero en Co. aan den Amstel by de Prinsengracht. Aangewakkerd door den feilen wind kreeg deze brand binnen zeer korten tijd een hoogst ernstig aanzien, ook voor de belendende per- ceelen doch de brandweer slaagde er in om ze te be houden. De twee bovenverdiepiugen van het aangetaste perceel brandden geheel uit. Zoowel dit perceel als de beide belendende huizen, die belangrijke schade bekwa- dusver in haar vermoeden versterkt geworden. Om baar in mijne nabijheid te hebben bracht ik Guiando- lin tijdelijk in een opvoedingsgesticht te Cadiz, Om harentwille bid ik u, markies, mijn leven te sparen en in ruil daarvoor bied ik u een vermogen aan van vele millioenen. Een myner onderhoorigen, een moor beeft door aanhoudend zoekeD ontdektdat er in Tan- ger een oude Morisko de laatste nakomeling van koning Boabdil, woont, die onnoemelijke schatten ver- borgeD houdt. Met het overschot mijner lieden wp ik den grijsaard zijn goud af handig maken en het aan uwe voeten leggen. Mijne dochter kunt gij als pand houden, totdat ik mijne belofte ben nagekomen. Een weelderig en vreugdevol leven opent zich dan voor u en geen sterveling zal ooit ervaren, aan wien gij dezen fabelachtigen rijkdom te danken hebt. Wat is uw ant woord markies Villagios?" Lord Cowes had den markies in zijn zwak getast. Hij had genoeg gehoord van de bestendige geldverie genheid en de grenzelooze hebzucht vau deu gouverneur om overtuigd te zijn, dat hij op vasten grond bouwde. Op den dag, voor de voltrekking der vonnissen bepaalt, bengelden twaalf gevangenen aan de galg; de dertiende evenwel, het opperhoofd, werd op vrije voeten gesteld. Daar volgens de voortrefiehjke wetten van dit land de Alcalde het recht heeft genade te verleenen en Villagios deze waardigheid met die van gouverneur in zich vereenigde, vernam niemand ooit de reden van de plotselinge gun stige wending in het lot van den roover. In d^staten van Puerto kon men het er niet over eens worden, wie van de twaalf gevangenen „de Gier" was en terzelfder tijd merkte men in de omgeving van den gouverneur een vreemd en voornaam personage op, Lord Cowes van Grandismore geheeten, een geheim gezant van het engelsche hof, zooais het gerucht wilde. Het plau van lord Cowes stond Villagios wel aan de wijze, waarop deze het wilde uitvoeren, verwierf even wel zijne goedkeuring niet. Dit nam echter niet weg, dat de markies zeer ingenomen was met zijnen nieuwen bondgenoot, met wien hij zoo in het oogvallend sym pathiseerde. Geen wonder dus, dat lord Cowes den gou verneur op allerlei wijze aan zich zocht te verbinden. men leverden een even vreemd voorkomen op als het voor eenige weken aan de Heerengracht verbrande huis. Alle deuren en vensters waren geheel met ijs bezet. Men schrijft ons uit Kolhorn De armoede, die ook hier buitengewoon groot is, werd den 19 weder eenigzins gelenigd door het houden van eene uitdeeling van levensmiddelen en brandstoffen. Hiervoor was bij de meergegoede ingezetenen eene collecte gehouden. Door de kleine neringdoenden wordt het meeste gedaan; veel wordt door hen geleverd, wat zij weten dat nimmer kan worden betaald. Weigeren gaat moeielijk, als men de behoefte kent; er zijn lieden al vijf maanden zonder werk. Men hoopt dat voor eenen volgenden winter doeltreffende maatregelen zullen wor den genomen, Bij de den 19 gehouden collecte voor de alge meene armen te Castricnm werd niet te vergeefs een beroep op de liefdadigheid der ingezetenen gedaan. Zij bracht toch 262 op, benevens eene aanzienlijke voor raad levensmiddelen, Aan de Nieuwe Sluis, gemeente Wieringerwaard, wordt den laatsten tijd een ruime verdienste gemaakt met het trekken van rotganzen. Honderden van deze vogels worden bemachtigd. Het bestuur der Zuiderzee-Vereeniging heeft by de uitgifte van het prospectus voor de leening van f 90000, die de Vereeniging ten behoeve van bet in te stellen volledig onderzoek wenscht aan te gaan, ter aanduiding van hetgeen onder dat verzoek wordt verstaan als toelichting o. a. bet volgende medegedeeld. Het technisch onderzoek bestond tot dusver, behalve uit een verkenningstocht, uit bureau-werkzaamheden daar de toestand der geldmiddelen het verrichten van uitgebreide terrein-werkzaamheden nog niet toeliet. Als uitkomst dier werkzaamheden is eene nota der ingenieurs vau der Toorn en Lely openbaar gemaakt waarin zij de afsluiting en het droogleggen van de Zui derzee, de Wadden en de Lauwerzee in drie op zichzelf staande ontwerpen hebben verdeeld namelijk 1° eene afsluit'ng tusschen de Noordhollandsche en Friesche kust over Wieringenwaardoor wordt afge sloten eene oppervlakte van oDgeveer 360000 bunders 2° eene afsluitingaansluitende aan genoemde af- sluitlijn, gaande over Terschelling en de oostelijk daarvan gelegen eilanden naar de Groningsche kustwaardoor bij de uiterste richting dier lijn wordt afgesloten eene oppervlakte van 160000 bunders 3° eene afsluiting van de Waardgronden ten oosten van Texel en Vlieland, waardoor wordt afgesloten eene oppervlakte van ongeveer 30000 bunders. Zij willen voor ontwerp 1 een binnenmeer laten be staan van minstens 80000 bunders tot waterberging bij buitengewone omstandigheden. Na het verschijnen dezer nota bestonden de bureau werkzaamheden in onderzoekingen over verschillende onderwerpenmet ontwerp 1 in verband staande, ten gevolge waarvan thans eene tweede nota openbaar ge maakt wordtwaarin de invloed der afsluiting op da waterkeering der provinciën langs de Zuiderzee wordt behandeld. In die nota wordt uitvoerig aangetoond dat door afsluiting het bestaande gevaar van doorbraak en overstrooming geheel wordt opgeheven. Verder zullen in de eerstvolgende nota's betrekkelijk de afsluiting der Zuiderzee volgens ontwerp 1 behan deld wordende invloed der afsluiting op de water- ioczicg en op de waterververechiug der provinciën langs de Zuiderzee, op de scheepvaart der Zuiderzee, decon structie en do kosten van den afsluitdijk en de sluizen, de voor- en nadeeien der afsluiting buiten verband met de droogmaking. Een volledig onderzoek der drie genoemde ontwer pen waarbij o. a. behandeld zullen worden de voor- en nadeeien der afsluiting in verband met de droog making en in vergelijking met andere ontwerpen tot afsluiting en droogmaking van een deel der Zui derzee kan echter eerst dan verricht worden, wanneer Gemeenschappelijk overwogen zij het plan van den brit opnieuw en besloten na rijp overleg de uitvoering langs vreedzamen weg te beproeven. Cowes, de dekumtvan zich te vermommen meesterlijk verstond, reisde, zelf on herkenbaar verkleed, naar Afrika en stelde in Tanger een grondig onderzoek in naar alles, wat betrekking had op Meno Almahadi, den snoorschsn grijsaard op wien da aanslag der beide gelukzoekers gemunt was. Hij vernam dat Meno Almahadi een zeer ternggetrokken leven leidde en met niemand omging, dan met eenen „wijze" van zijner, stam die in de omstreken van Tetuan ver blijf hield en van wien hij driemaal in bet jaar bezoek ontving. Deze „wijze" -was niemand anders dan Aben Tarik mijn vader. Reeds de naam Aben Tarik had Villagios tot da overtuiging gebracht, dat mijn vader behoorde tot dat gedeelte der familie, dat, bij de vervolging der rnooren onder koning Ferdinand, zijnen godsdienst getrouw ge bleven was en in de grootste ellende leefde. Een punt van aanraking was dus gevonden. Lord Cowes zorgde, zooals ik u reeds verleide voor onzen overtocht naar Puerto Villagios wist mijnen vader voor zich in te nemen en hem geheel in geestdrift te doen ontvlammen voor het vermetele plan, dat hij voorgaf te koesteren. Van Ripperda hebt gij de grondtrekken van dit plan leeren fcennen; Villagios had dit zoo tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt, dat hij zelfs een veel nuch- terer en pructischer natuur dan die van mijnen vader er mede had kunnen misleiden. Gij weet, dat de ouder neming van den markies, de herstelling van de rnooren- heerschappij in het zuiden van Spanje en in de noord- afrikaaacschö bezittingen, beoogde. Hij wist mijnen vader voor te spiegelen hoe Arabie Marokko en Tu nis het kalifaat Cyprus en zelfs Turkije gereed ston den met slagvaardige legers, om de geloofegenooten ter hulp te snellen, hoe Engeland bereid was in het geheim de behulpzame uand te bieden ten einde Spanje zoo veel mogelijk afbreuk te doen en hoe in de steden, inde vlakte en in het gebergte honderdduizenden mooren het oogenblik afwachtten, om met het zwaard in de vuist de gehate vijanden te overrompelen en hun juk af te schudden." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2