327ste ¥t a a ts - L 0 t c r ij. No. 17208 20000; No. 7102 5000; No. 5745 f 1500; Na. 11761 en 17601 elk f 1000; Ns. 1177 en 12557 elk f 400 Ns. 1282 en 17709 elk f 200 Ns. 4705, 10061, 10394, 12966, 14642 en 17399 elk 100 Nr. 11539 f 1500; Nr. 9555 f 100CNr. 18784 f 400Na. 3260 16030 en 16242 f 200 Ns. 4294 en 13860 100. QtllerUi. Aantal Uitgebrachte kiezer; stemmen. 1374 1223 78 72 224 206 176 158 146 155 142 212 100 91 340 122 227 216 162 148 325 280 159 152 140 135 161 154 j 186 f 69 133 131 92 88 4797 de noodige gelden bjjeen zijn voer het verrichten van uitgebreide grondboringen in dat deel der Zuiderzee waar die nog niet plaats vonden. Op 1 Januari 1888 waren in Noordbrabant in gebruik in fabrieken 624 in stoomgemalen 37 in stoombooten 63 in locomobielen enz. 49 en in tram locomotieven 35 stoomketels met 799 stoomwerktuigen, hebbende gezamenlijk 11583 paardenkracht. De kantonrechter te Bolsward had een scnipper uit Wommels, die den 23 November 1.1. 's avonds om 11% uur op den openbaren weg een vuurwapen, eene kamerbuks gedragen had aan dat feit schuldig ver klaard, doch ontslagen van rechtsvervolging, omdat het geen strafbaar feit opleverde. Wel was bij art. 116 der algemeene politieverordening van de gemeente Hennaar- deradeel het dragen van vuurwapenen in het openbaar verbodenmaar dat verbod was hier te lande reeds ingevoerd bij eene declaratie van 1/28, waarbij tegen de overtreding geene straf bedreigd was. Dit geschiedde eerst bil art. 314 van den Code Péna). Bij de invoeringswet van het nieuwe strafwetboek was wel de Code Pénal afgeschaftmaar niet de declaratie van 1728 zoodat deze nog bestond en alzoo het dragen van vuu-wapenen in het ^openbaar bij algemeene wet verboden was. Van dat vonnis kwam het openbaar ministerie in hooger beroep bij de arr. rechtbank te Leeuwarden die van oordeel was, dat bedoelde verklaring van 1728 ver vangen was door het reeds afgeschafte art. 314 C. P., zoodat hier te lande geene algemeene rijkswet bestond waarbij dat onderwerp geregeld was en de gemeenteraad van Hennaardera lee! dus bevoegd was, het dragen van vuurwapenen te verbieden en tegen overtreding van dat verbod straf te bedreigen. Het vonnis van den kantonrechter werd vernietigd en de beklaagde veroor deeld tot 50 centen boete. De Rotterdemsche tramwegmaatschappij die over 1887 7% pet. dividend uitkeert, vervoerde in Rotterdam met de paardentram 4.448.214 pereonen met eene opbrengst van ƒ230.910 62%, te Leiden met de paardentram 265.829 personen met eeue opbrengst van f 23.483.08% en met de stoomtram Botterdam Schiedam 603.006 personen met eene opbrengst van f 87.318,80. Op 31 December bedroeg bet getal paarden 377 waarvan de waarde op de balans voorkwam tegen f 240 per paard. Voor voe ding en ligging der paarden werd uitgegeven f 99.080.37 of per dag eu per paard f0 7488. 164 Paarden werden door eene te Botterdam geheerscht hebbende besmet telijke ziekte (goedaardige droes) aangetast, doeh geen der aangetaste paarden stierf. Het personeel steeg van 315 tot 340 personen. De gezamenlijke ontvangsten belie pen f 542.646.32, de gezamenlijke u;tgaven ƒ382 122.68% alzoo winst f 160.523.63% waarvan f 6411.37 voor afschrijving besteed werd. De schriftelijke werkzaamheden bij het den 17 gehouden examen voor hoofd der school No. 2 to Heer Hugowaard bestonden in I. Neierlandache Taal. (Frag ment uit „Wachter wat is er van den nacnt r 1. America daagt op, bewelkomd steeds met kreten, 2. Maar andre, als toen Columb, van golf op golf gesmeten, 3 In 't eind haar kust omhelsde en 't. hem verschenen land 4. Verzekerde aan de Kerk en Koning Ferdinand 5. Onze eeuw, sints tachtig jaar, ziet aan die Westerstranden, 6. Met heilverlangend oog, niet uitgebreide handen 7. Een and'ren glans van roemeen andre ster van hoop 8. Voor 't oude en afgetobde en overvolle Euroop 9. Des werelds loop keerde om! Dat Westen icerd ons 't Oosten 10. Eens heillijdsdie onze aard van al de smart moet troosten 11. Geleden eeuw aan eeuw van de oude Dwingelandij 12! Daarheen! van waar het eerst die versche klank van "Vrij" 13. Euroop doordaverde. Daarheen wie lucht en leven lé! Behoeftwie boven stof en maatschappij wil zweven» 15. Op meiren oeverloos, op bergen sterrenhoog 16. Op velden, eind'loos vlak en 't onbeneveld oog 17. Door geene oneffenheên beleedigend Daarhenen! 18. Wie van historie en ruinen zich kan spenen 19. Foor enkel menschheid en natuurwie arbeid wil, 20. 't Zij voor een bete broods, die slechts den honger still, 21. Hetzij om overvloed en schat. a. Verklaar hot cursief gedrukte in dit fragment, b. Welk woord is sints (reg. 5) en waarom? Wat kan 't meer zijn Voorbeelden. c. Welke verschillende beteekeniesen heeft bet woord wereld (reg. 9). Voorbeelden. Doe hetzelfde met voor (reg. 19). d. Ontbind reg. 17 —21 te beginnen bij Daarhenen 1 e. Vergelijk naar vorming en beteekenis :menschheid en menschel ij kheid. Bespreek den naamval van broods (reg. 20). Geef op, wanneer eeu woord nog meer in dien naamval staat. Voorbeelden. TT. Vraagstukken. 1. Geef eecige kenmerkende vraag stukjes die gij noodig oordeelt om uwe leerlingen te brengen tot de oplossing van het volgende de som van teller en noemer eener onverkleinbare breuk is 61. Ver- mindett men den teller met 5 en vermeerdert men den noemer met 9, don krijgt men eeue breuk, waarvan de waarde 4/9 is. Welke is de onverkleinbare breuk? 2. Van twee kapitalen, samen f 8750, geeft het grootste, a 4 pet. jaarlijks, achtmaal zooveel guldens aan rente als het verschil der beide kapitalen, a 5 pet., jaarlijks rijksdaalders oplevert. Hoe groot zijn dio kapitalen? 3. Nadat men bij den teller van zekere breuk 6 heeft geteld, vermenigvuldigt men den teller met 5 eu den noemer met 4, waardoor de breuk 2TJf maai zooveel waarde heeft bekomen. Welke was die Oreuk, als het verschil van teller en noemer 11TV maal in hun pro duct is begrepen 4. De opper? ante van een zinken bal verhoudt zich tot die van een looden als 16 tot 25. Indien het verschil in zwaarte der beide ballen 5.1 P. bedraagt, bosveel bedraajt dan het gewicht van iederen bal? (S. G. zink 7.059, S. G. lood 11.352. III. Opvoeding en onderwijs. 1. Opstel (tevens proeve van taal en stijl.): „De onderwijzer is geen zeeman, hij is een mijawerser"; 2. (beknopt te beantwoorden.) In korte trekken een leerplan te geven voor 'l ouder- wijs in de geschiedenis, met aanwijzing der hulpmidde len daarbij te gebruiken. De heer Poutsmadistrict-schoolopziener werd bij gestaan door den beer de Vries, hoold eener school te Haarlem. Het mondeling examen zal den 31 afge nomen worden. Het is aan de politie te Amsterdam gelakt eenige valsche muntstukken, matrijzen en verdere gereedschap pen te vinden in een tuin aan de Baarsjes vroeger behoord hebbende aan een der personen, in voorloopige hechtenis genomen wegens het vervaardigen en in om loop brengen van valsche rijksdaalders en guldens. Bij de herstemming voor een lid der prov. staten van Drente te Hoogeveen is gekozen de heer G. Broek huizen (lib met 1286 stemmen tegen 818 op den heer A. Geerts (anti-rev.) te Buinerwolde. De nieuwe verkiezing voor een lid der 2e Kamer in het hoofdkiesdistrict Sneek als gevolg van bet aan nemen door den heer W. M. Oppedijk voor Harlingen, is bepaald op den 28 en eventueele herstemming op den 11 April. 1QOf7 De Rotterdamsche Hypotheekbank keert over 1887 14 pet. dividend uit. Het aautal leden van de kiesvereeniging Burger plicht te Amsterdam is tot 745 en dat van de kiesver eeniging Amsterdam tot 511 geklommen. De tram HarlingenSneek moest wegens de sneeuw voorloopig gestaakt worden. Het maken van het feestgebouw ten dienste van het studentenkorps te Delft voor het aanstaande lus trum is aangenomen door den heer N. H. Zegveld te Leiden voor f 6880. Den 24 is hst 40 jaar geleden, dat de heer dr. W. J. F. Nuijecs bevorderd werd tot doctor in de geneeskunde. Het zoölogisch station van het Nederlaudsch Dierkundig Genootschap wordt voor een jaar te Bak huizen gevestigd op een stuk grond achter den Drom- medaris, door de gemeente in gebruik daarvoor afgestaan. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft aiwijzend beschikt op bet verzoek, om bet Gobelinbehang^ 111 de Weeskamer in gebruik af te staan voor de te 's Gra- venhage te houden tentoonstelling op grond dat bet te veel lijden zou. Het debiet in den winkel der coöperatieve winxel- vereeniging van Eigen Hulp te Helder heeït in 1837 f 28863 oedrageu. Uit de zuivere winst van 1300 wordt aan de leden 5^ pet. dividend uitgekeerd. Thans blijkt, dat de kiezers te Urk den 6 we! gestemd hebben docb dat de stembus niet geopend ia geworden omdat zij niet tijdig genoeg te Bakhuizen kon worden afgegevendaar de Zuiderzee toegevroreu was. Het niet aanwezig zijn dier bus oeteDde geen invloed uit op de meerderheid. Men schrijft ons uit Texel In verschillende opzichten z^n de toestanden op dit eiland na den opnieuw invallenden winter bedroevend te noemen. De scheepvaart was na den jougsten dooi niet weer geopend. Thans is de communicatie met den vasten wal weer ongeregeld; per ijavlet moet het brie venvervoer geschiedendaar zich aan de kusten der Zuiderzee op vele plaatsen zooveel ijs vertoontdat er geen druppel water te bespeuren is Het gevolg hier van is, Cat aan verschillende artikeleD, met name aan veevoeder, bepaald gebiek begint te komen. De wegen ziju bijna onbegaanbaar door de diake sneeuwlagen; van gemeentewege wordt echter ai het mogelijke gedaan om een geregeld verkeer te bevorderen. Bovenuieu is d9 haringvloot door een hevigen sneeuwstorm deetlijk ge teisterd. Geen wonder, dat men algemeen verlangt naar verandering. De liberale kiesvereeuigingen te Den Burg Oude-Schild en Oosterend hebben in hare jongste ver gaderingen besloten de candidaturen van de beoren S. T. Land (Tweede Kamer) en W. Mets Tz. (gemeen teraad) met alie kracht te steunen. De heer P. 8. Bakeis, president der liberale kiesvereeniging te Den Burgheeft op deze plaats en te Oude Schild eene redevoeriug gehouden ovet den tegenwoordigen politieken toestand in ons land. Te Eierland (De Cocksaorp) worden pogingen aangewend tot net oprichten van ee/*e liberale kiesvereeniging. Indien dit gelukt, zou dit de vierde vereeniging vau dien aard op Texel ziin, stookgelegenheden laat bovendien op het platteland veel te wenschen overvan dit aantal 92 komen er voor rekening van bet platteland alleen 77. De overige maanden wijzen ongeveer een zelfde cijfer aan van pl. m. 80 branden. Onder de 640 branden voor het platteland aangewezen, komen voor265 boer derijen of landbouwrisico's en blijkt uit het staatje, dat terwijl de steden in ds wintermaanden het meest door brand hebben te lijden dit op het platteland juist in den zomer het geval is. Een belangrijke factor zal echter wel zijn langdurige droogte en tengevolge daarvan op sommige plaatsen gebrek aan water. De oorzaken van deze branden worden in den regel als onbekend gemeld. Slechts 15 maal werd de blik sem als oorzaak opgegeven, en waar we gerust kunnen aannemen datwanneer daartoe maar eenigszins kans bestaatbrand aan bliksemslag wordt toegeschre ven als de meest onschuldige oorzaak kunnen we ge rust aannemen, dat zich die gevallen tot bovengenoemd aantal hebben beperkt. Meestal brandden de gemelde bouwhoeven totaal af. Bietendaken die zoo dikwijls aanleiding gaven tot uitbreiding vao het ongeluk, wanneer zullen wij daarvan geheel worden verlost? Hooibergen, stoom-, dorsch-en maaiwerktuigen, het toenemend gebruik van petroleum, geïsoleerde ligging der risico s, dikwijls totaal gemis van bluschmiddelen of deze laatste op zeer verren af stand gevoegd bij de moeilijkheid, die het den assura deur oplevert, om eventueelen kwaden trouw of grove nalatigheid te constateeren, doordien meestal ahe bewijs van schuld reeds vernietigd isvoordat brandweer of autoriteit op de plaats van bet onheil komen doet net ons wezenlijk niet verwonderen, dat landbouwrisicos hoe langer hoe moeilijker kunnen worden onder gebracht en slechts tot klimmende premie nemers vinden, 'erwlJ' vele Maatschappijen deze risico's geheel van haar bedrijf uitsluiten. Ter nadere illustratie van het bovenstaande zal niet onbelangrijk zijn te vernemen dat van de kleinere gemeenten in het afgeloopen jaar werden medegedeeld, alleen van Didam 11 branden, van Haatten 7, van Kaatsheuvel 6, van Echt 5, van Noordwolde 4, vun Renkum 4, van Bergum BokstelHaren behagen en Wijhe ieder 5 branden. Voorts ontstond op veie plaatsen tweemaal brand. Een aantal bijzonderheden zouden aan bovengemelde kunnen worden toegevoegd waarvan eene nadere be schouwing van belang zou zijn voor den braniverze- keraaromstandigheden waaronder, dag en uur wanneer brand ontstond daar do benen- ten in de dagbladen daaromtrent meestal onvolledig zijn. Uit het bovenstaande reeds zal blijken van noe groot belang het iswanneer eene volkomen betrouwbare statistiek kan worden aangelegd. Dat de regeering deze zaak ter hand nemen zal zal nog wel langen tijd tot de pia vota blijven behooren. Toch zou van particuliere zijde zeer veel kunnen worden gedaan, wanneer allen, die met brandverzeke ring in betrekking staan of omtrent plaats gehad heb bende branden bijzonderheden kunnen madedeelen be richten aan de relactie van dit blad willon toezenden; wij stellen ons beschikbaar en zullen ons de moeite geven de gegevens te rangschikken en ter zijner tijd de uitkomsten daarvan openbaar te masen. Ten voordeele van de weduwen en weezen van de met de vischbom „Cornelia Johanna" in den storm van den 2 Sept. 1887 verongelukte bemanning te Egmond aan Zee, ia verschenen bij den uitgever P. Kluitman to Alkmaar, een muziekstuk, getiteld Weldadigheid. Voor eeDe zangstem met piano begeleiding. Gedicht van W. J. Hofdijk. Muziek vanBchard Hol108e werk. Prijs 40 cents. Waar namen als Hofdijk en Hol zich paren aan een dergelijk doel daar hopen wij dat voor de groote behoeften waarin nog steeds dient voorzien te wordenweder eene belangrijke bijdrage moge toevloeien. Ie klassele lijst, 19 Maart. le klasse2e lijst20 Maart. Men leest in de Verzekeringsbode. In den onlangs door ons opgeraaakteo staat van 890 branden, die in het vorig jaar hebben plaata gehad, komen er bet meest voor in de maand Augustus nl. 108, terwijl er in November, December en Januari slechts respectievelijk 54, 56 en 58 worden gemeld. Opmerkelijk is betdat juist in de maanden wanneer door het gebruik van zooveel meer vuur en licht dan in den zomeren er dus zooveel tnesr oorzaken van brand kunnen worden gevreesd de uitkomst zoo ten nadeele van de zomermaand was. Juli en October bleven elkander gelijk met 70. April daarentegen telde er 92 zulks waarschijnlijk ten gevolge van het allengs vuil worden der schoorsteenen door het stoken in de daaraan voorafgaande maanden. De inrichting van ia de deu 16 genouden vergadering van leden van de afdeeling Alkmaar der Vereeniging Volksonder wijs waarin de heeren E M. van Soest en G. Saaie alhier en J. Hoek te Oudorp ais bestuursleden herkozen werden, is besloten, de aandacht van heeren fabrikanten en werkbazm te vestigen op bit feit, dat leerlingen, die den volledigen cursus aan de openbare school voor onvermogenden en aan de openbare usschenscbolen doorloopen hebben van bet gemeentebestuur een ge tuigschrift daarvan ontvangen eu hunne medewerking in 'te roepen om ter bevordering van eeu geregeld en trouw schoolbezoek bij bet aannemen van jongens aan hen de voorkeur te geven, die dat bewijs kunnen over leggen. Voor de Vrijdag, 23 dezer, alhier te houden Paascbtentoonstelling van rijstieren, melkvee, vet rundvee, rammen en fokschapen op het Doelenvold zijn 166 nummers aangegeven, waarvan 03 vette runderen en 70 fokdieren zijn. Deze groote aanvoer, die vorige ver overtreft pleit wal voor den toenemenden bloei dezer tentoonstelling, te meer te waardeeren, nu zij de laatste jaren eenen vrij ongelijken strijd hee/t vol te bonden met die te Rotterdam. De goede naam der Alkmaarsche Paaschtentoonateliing ook ia het buiten land reeds niet meer onbekend, mag eenen levendigen handel doen verwachten. Den 20 zijn bij de herstemming, voor zoover bij de uitgifte van dit blad bekend in do onderstaande 1 I •..obro.olG Alkmaar Ondorp Heiloo Bergen Schoorl Wermenhuizen Haringkarspel St. Maarten Sshagen Wieringerwaard Barsingerhorn Nieuwe Niedorp Oude Niedorp Heer Hugowaard Oudkarspel Noordscharwoude Zuidscharwoude Broek op Langedyk St. Pankras Koedijk Oterleek

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3