De beslissing No. 39. Negentigste Jaargang. 1888 ZONDAG 25 MAART. Almahadi's nalatenschap. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON Prijs der gewone Advertentiën: fiitiusttLnif ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondordag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM>. COS- TER ZOON. De verkiezingen zijn afgeloopen Wij kennen thans den uitslag. Wel zijn in sommige districten dezelfde personen gekozen, zoodat er nog enkele nieuwe ver kiezingen moeten plaats hebben, maar deze zullen wel geen verandering brengen in de verhouding der partijen. De nieuwe Tweede Kamer zal bestaau uit 45 liberalen, 27 antirevolutionairen, 26 katholieken, 1 conservatief en 1 sociaal-democraat. Dat ook de laatste, en wel de heer Domela Nieuwenhuis, zitting in de Tweede Kamer heelt gekregen is een hoogst opmerkelijk feit. Wij wisten wel, dat er in ons land sociaal-democraten waren, maar dat er in één district onder de kiezers zooveel gevonden zouden worden dat zij hun aanvoerder in herstemming zouden kunnen brengen had niemand vermoed en dat hij gekozen zou worden, achtte men eenvoudig ondenkbaar. Om dit mogelijk te maken heeft dan ook iets ondenkbaars plaats gehad de antirevolutionairen hebben hem ge stemd De man die het Nederlandsche volk zooveel ergernis heeft gegeven de man met wieu elke partij alle aanraking vermeedals ware zij beangst voor besmetting, met wiens denkbeelden geen ernstige poli tieke partij iets gemeens wilde hebben omdat men vreesde zich daarvoor in de oogen des volks te corn- promitteeren, die man is gekozen met medewerking van de partijdie meer dan eenige andere zich er altijd op liet voorstaan het gezag te handhaven en te waken voor de majesteit des Koningsvoor de sou- vereiniteit des Konings bij de gratie Godsen niet moede werd tegen de liberalen de beschuldiging te herhalendat het hen te doen is om God uit de school, uit den staat en uit de maatschappij te bannen en de volkssouvereiniteit te doen zegevieren. De liberalen zijn in de minderheid en de anti liberalen vormen de meerderheid. Ziedaar de uitkomst der verkiezingen. Maar als men gezegd heeft dat de meerderheid antiliberaaltegen de liberalen en tegen de liberale beginselen isdan heeft men ook alles gezegdwat van de meerderheid in haar geheel te zeggen is. Antirevolutionairen en katholieken stellen er prijs op, het voor iedereen duidelijk te maken, dat zij van verschillende beginselen uitgaan, dat zij z e 1 f- s t a n d i g e partijen zijn die alleen tijdelijke bond genootschappen kunnen sluiten, die geen gemeenschap pelijk programma van beginselen kunnen hebben, maar het tijdelijk eens kunnen worden over een programma van actie, over hetgeen in de naaste 60) Lord Cowes bield bestendig verblijf in Puerto. Hij had zijne dochter, een jong meisje van verrukkelijke echoonheid uit Cadiz laten overkomen en bij eene ge achte familie een onderkomen bezorgd. De lord hield innig veel van Guiendolin, kwam dagelijks naar haren ge zondheidstoestand vragen en bracht dikwijls veie uren bij baar door. Bij deze bezoeken leerde Cuwes een duitsch edelman kennen, wien het toeval in Puerto gebracht had, en die zijn vertrek, naar ik vermoed, uitstelde tengevolge eener ernstige liefde, die hij daar voor een moisje had opgevat. Deze duitscher was een zekere vrijheer von Selbitz, een groot en schoon man met een deftig voor komen hij had veel van de wereld gezien en toonde eene groote belangstelling voor kunstletterkunde en wetenschap, voor de bouwvallige overblijfselen der moor- scbe architectuur en voor de heldenzangen en de ge schiedenis van ons volk. Yillagios, dien Selbitz een be zoek gebracht had bracht hem in kennis met mijnen vader en hunne gemeenschappelijke geestdrift voor het verleden der Mooren hun beider studie der kronyken van oude historieschrijvers was de vaste grond voor eene vriendschap, die mettertijd steeds warmer en in niger werd. Mijn vader leerde in Selbitz eenen man kennen van hooge beschaving, wiens hart warm klopte voor al wat goed en schoon en edel was, eenen man, wiens ziel streefde naar waarheid en gerechtigheid. De voorname duitscher en de verachte moor bleken vau dezelfde idealistische natuur, en ondanks de klove, die de wereld tusschen hen gegraven had, sloten zij zich bij elkander aan uit louter hartelijke vriendschap. Tot lord Cowes stond de vrijheer in eene zonderlinge betrekking; ofschoon beiden beweerden elkander eerst te hebben leeren toekomst tot stand gebracht behoort te worden. Wat erger is, zelfs dat gemeenschappelijk programma van actie bestaat niet; men is er niet in geslaagd er een samen te stellen. Elke partij werkte voor zich op eigen verantwoordelijkheid en voor een eigen doel. Wel was de gemeenschappelijke leus bij de verkie zingen in geen geval een liberaal; maar daarbij ver gat men niet de kiezers op het hart te drukken, dat het volstrekt niet onverschillig wasof er een anti revolutionair werd gekozen of een katholiek; integendeel, ieder moest alle krachten inspannen om een vertegen woordiger van zijn eigen partij in de Kamer te brengen. Alleen tegenover de liberalen was men bondgenooteu, maar verder reikte het bondgenootschap niet. Krachtige medewerkers tot de jongste Grondwets herziening zijn door de katholieke partij den kiezers even hartelijk aanbevolen als candidaten die van die Grondwetsherziening niet kunnen gewagen zonder haar die ellendige" te noemen. Voorstanders van den vrijen handel stonden broederlijk naast verdedigers van beschermende rechten. Tusschen conservatieve en liberale Indische politiek werd geen verschil gemaakt. De anti-liberale meerderheid bestaat uit voor- eu tegenstanders van een inkomsten- of rentebelasting uit voor- en tegenstanders der plaatsvervanging uit ijveraars voor de afschaffing van de bijdragen uit de staatskas ten behoeve van de kerkgenootschappen en uit vurige verdedigers van de bestaande bepalingen omtrent deze uitkeeringen. Wat zal deze meerderheid ons brengen Wat zal deze meerderheid ons brengen Ziedaar de groote vraagdie véór en na de verkiezingen is ge daan en telkens weder wordt herhaald maar waarop niemand een antwoord kan geven. Zullen wij weldra een ministerie zien optreden uit de anti-liberale partijen gevormd? Zullen antirevolu tionairen en katholieken in onderling overleg het wagen de leiding van 's lands zaken in handen te nemen? Hunne aarzeling is duidelijk. Reeds is van katholieke zijde het betoog geleverddat zij daartoe niet verplicht zijn, maar zich kannen verschoonen op gronddat hunne meerderheid te gering is. Van antirevolutionaire zijde is aanvankelijk van sterker plichtgevoel geblekenmaar hoe zal het thans zijn nu nog 45 liberalen zijn overgebleven Maar de allereerste vraag is wel dezewat zal het tegenwoordige ministerie doen Zal het van oordeel wezen, nu het werk der Grondwetsherziening volbracht en de Tweede Kamer voor vier jaren gekozen is zoo als zij thans is samengesteld dat het nog langer de verantwoordelijkheid van 's lands bestuur kan dragen? Zal het rneenen in overleg met deze Kamer te kunnen regeereu Wij kunnen het nauwelijks gelooven Dat kennen in de woning, waar Guiendolin eeu tehuis gevonden had bewees toch allesdat zij elkander reeds vroeger hadden gezien of dat zij oude vrien den waren. Eerst kort voor de vreesetyke gebeurtenis, die Villagios' plan in duigen wierp en hem zelf het leven kostte, begon hunne vriendschap op merkbare wijze te verkoelen wanneer ik mij niet vergis, was weder- zijdsche ijverzucht daarvan de oorzaak. Het was op eenen nacht, eenen zoelen donkeren on- weêrnacht als deze dat de inwoners van Puerto door een ontzettend gedruisch en door eenen hellen vuurgloed uit hunnen slaap werden gewekt. Een engelsch smaldeel had in Rota, de haven van Puerto, zijne troepen ontscheept; eene geweldige massa p uuderzieke en rooflustige solde niers was de voorsteden van Puerto binnen gedrongen en verspreidde zich nu moordend en plunderend door de hoofdstraten. Hier en daar was de roode haan in de huizen gestoken en de lekkende vlammen verspreidden zich al verder en verder zoodat spoedig de halve stad in lichtelaaie stond. Het moorenkwartier, waar Aeparia's der bevolking huisden, scheen alleen verschoond te zullen blijven van de plunderaars en reeds hoopten wij Aben Tarik mijne grijze moeder en ik op redding, toen het geluid van stemmen en het kletteren van wapens vlak voor ons huis weerklonk de deur werd openge- stooten en eene gewapende wilde bende ia de kamer drong. Ik was destijds achttien jaren oud eu herinner mij duidelijk in alle bijzonderheden het tooneeldat nu werd aangericht. Aan de spits der indringers be vond zien lord Cowesde blanke sabel in de vuist met gloeiend, van woede verwrongen, gelaat en schit terende oogen. „Hond van een Moor", riep hij met luider stemme, „waar heb je de schatten van Almahadi verborgen Jij alleen kuut ze gestolen hebben uit de kelders van het gouvernementspaleis. Beken, of ik zal je den mond weten te openen." Mijne moeder en ik sprongen den aangevallene te bulp een vreeselijke sabelhouw wierp de eerste ter aarde mij bond men handen en voeten en wierp mij in eenen hoek en daar het ministerie in zijn geheel zal willen aanblijven komt ons ondenkbaar voor; en dat de heer Heemskerk er in zou slagen de openvallende plaatsen weder naar behooren te bezetten is moeilijk aan te nemen. De heer Heemskerk moet, dunkt ons, overtuigd zijn, dat de anti liberale bondgenooten alleen reeds wat het onderwijs betreft, van de regeering maatregelen zouden eischen, waartoe hij niet kan medewerken. En als hij daarvan overtuigd iswaarom zou hij dan nog de proef willen nemen Wij moeten er ons dus op voorbereiden dat het ministerie de portefeuilles ter beschikking des Konings zal stellen en Zijne Majesteit zal adviseeren mannen tot zijne raadslieden te kiezendie kunnen geacht worden het vertrouwen te bezitten van de 55 Kamer leden die thans tegenover de 45 liberalen staan. En wat zullen wij dan zien gebeuren Wij weten het niet eu wij hebben geen lust ons in allerlei mogelijk heden eu waarschijnlijkheden te verdiepen. De liberalen behooren af te wachten, en mogen zich gelukkig achten dat het niet op hun weg ligt, hier raad te geven of een uitweg te openen om de vele moeilijkheden te ontgaan. Leden euleiders der antirevolutionaire of katholiekepartij, onder deze omstandigheden geroepen tot de samen stelling van een ministerie, zullen zich echter aan die taak niet kunnen en niet mogen onttrekken. De heer Heemskerk h eft eenmaal gezegd in elk geval moet er een regeering zijn Het is zeker wel de laatste grond om zijn eigen tegenwoordigheid aan de groene tafel te verdedigen. Het is een grond dien niemaud zal gebruiken, als er nog een andere te vinden is maar op zich zelf is het een waarheid er moet in elk geval eene regeering zijn en de politieke leiders der natie behooren haar op 's Konings roepstem samen te stellen. Maar op wie anders kan de taak dan rusten dan cp de nauw verbonden anti-liberale partijen, die wederkeerig elkanders candidaten hebben gesteund en helpen kiezen De heer T. van Santenpastoor bij de gemeente der oud-bisschoppelijke clerezij te Dordrecht, heeft in het aldaar bij gelegenheid der verkiezingen uitgegeven blad Burgerplicht een stuk geplaatst, waarbij hij mede deelde, dat het onwaar was, dat hij op den kansel gesproken had ten gunste van den anti-revolutionairen kandidaat van der Boreh van Verwolde; dat hij wèl een woord gesproken had over den plicht van iederen burger van welke party ook dat hij niet gaarne den kansel zon ontheiligen door politieke drijverij dat hij zich, als verkondiger van het Evangelie van het Godsrijk niet geroepen achtte zich te mengen in het regeeren van het rijk dezer wereld; dat hij de leden zijner gemeente als zelfstandig moest ik, gebonden, hulpeloos en onmachtig om een lid te verroeren toezien hoeonder leiding van Cowes de bandelooze troep Aben Tarik, mijnen armen vader op afschuwelijke manier begon te martelen, ten einde hem de bekentenis van de bergplaats der schatten af te persen. Maar Aben Tarik bleef standvastig en stom onder de ondragelijkste pijnen. Zijn oog rustte ern stig en beschuldigend op het verwrongen gelaat van den schot. Ik schreeuwde en wrong mij in mijne boeien men lette niet op mij. Eindelijk, toen de nood het hoogst gestegen was, kwam er hulp. In het voorhuis hoorde ik de heldere bevelende stem van den vrijheer von Selbitz en een oogenblik later sprong hij, in volle wepenrus- ting en gevolgd door eene kleine afdeeling stadssoldaten, het vertrek binnen. Een oogenblik staarde hij, als door den bliksem getroffen op het afschuwelijk tafreeldat dit aanbood, op bet ontrleeschte, halfnaakte lichaam van mijnen ongelnkkigen vader, die bewusteloos op den vloer lagdaarna echter viel zijn blik op lord Cowes; eene Biddering doortrilde hem en in wilde woede stormde hij met het bloote zwaard op den verraderlijken schot los. „Vrouwenschennereerlooze", riep hij, „waar hebt gij myue vrouw heen gevoerd Ellendige, de straf heeft je reeds getroflen. Terwijl gij weerloozen pijnigt, laf gebroed, is je kind, je dochter in de macht der plun deraars gevallen. Gij hebt aan mijn hart de zonneschijn ontrooft, daarvoor rooide de vergelding u het geluk van uw leven 1" Het bloed week den schot uit het gelaat. „Guiendo lin riep hij met vreeselijke stem. Daarop sloeg hij den op hem gemunten zwaardslag vau Selbitz at en stormde als een razende het huis uit. Selbitz had de waarheid gesproken. De roofgierige bende, die de lord op Puerto's rustige bewoners bad losgelaten, om zich ongehinderd van Almahadi's schatten te kunnen meester maken, was ook in het huis gedroDgen, dat Guiendolin bewoonde. De schildwacht voor het huis werd nedergeschoten en onder de moorddadige handen der

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1