No. 40. Negentigste Jaargang. 1888. Aituaiiadi's nalatenschap. WOENSDAG FEUILLETON. 28 MAAR T. Prijs der gewone Advertentiën: ISinucnlauö. COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS> TER ZOON. ALKMiUiSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 S franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. BELGIE. Een jongen van 14 jaarAlbert Laudy genaamd, te Bruasei, heeft zijn elfjarigen haiven broeder Corneille, die hem iets verweet, bij de keel gegrepen en geworgd en daarna het lijk met een doek aan een vensterruit gehangen om den schijn te doen ontstaan dat bij zich opgehangen had. Hij heeft alles bekend, toen hij in hechtenis werd genomen. In eene door de kamer van koophandel te Antwerpen tot de ingezetenen gerichte opwekking, om de 25 ver jaring van het verdrag betreffende den afkoop van den Scheldetol feestelijk te vieren, wordt medegedeeld, dat de tonnenmaat der schependie de haven van Ant werpen in 18G2 binnenliepen, van 579.899 geklommen is lot 3.801.952 in 1887. De minister van justitie heeft in de Kamer een wets ontwerp ingediendom het openbaar ministerie te machtigen tot het instellen van vervolgingen wegens laster en hoon jegens leden van de buitenlandsche vorstelijke lamilien of hoofden van staten. DUITSCHLAND. De Keizer heeft in een aan den kroonprins gericht schrijven van den 21 den wensch uitgesproken, dat bij zich door onmiddellijke deelneming met de zaken des rijks vertrouwd make. Hij wordt daarom belast met het behandelen en afdoen van die staatszaken, welke de Keizer hem zal toewijzen, waarbij hij in naam des Keizers zal kunnen onderteekenen zonder nieuwe machtiging voor ieder bijzonder geval. De Keizer hield den 23 den eersten ministerraad. Aile ministers waren daarvoor naar Charlottenburg gekomen. Het opruimen der in de vorige week gevallen sneeuw te Berlijn heeft aan de stad bijna f 300.000 gekost terwijl de begrafenis des Keizers eene uitgave van f 240 000 vorderde. ENGELAND. Bij den jaarlijkschen roeiwedstrijd op de Theems tusschen de studenten van Cambridge en Oxford heeft Cambridge gewonnen reet acht boctslengten voor. Tot dusver heeft Oxford 23 en Cambridge 20 malen gewonnenterwijl eens de strijd onbeslist bleef. Er waren door het mistige weder veel minder toeschou wers dan gewoonlijk. Hoogerhuis. Lord Dünraven heeft een wets ontwerp ingediend tot wijziging der samenstelling van het Hoogerhuis. Het Huis heeft besloten het in be handeling te nemen. Lagerhuis. Minister Gorst deelde een telegram van den Onderkoning van Indie mede, waarin de inne ming van het fort Lingtum in Tibet zonder tegenstand gemeld weid. ERANKRIJK. In de Académie van geneeskunde te Parijs is den 20 eene motie aangenomen waarbij uit overweging dat de gevallen van hondsdolheid steeds toenemenaan de bevoegde macht in herinnering ge bracht worden de reeds in 1885 aangenomen beginselen, dat op straat geene honden moeten worden toegelaten zonder belastingpennirig en gemuilband of aan een koord gehouden. De heer Brouardel achtte die maat regelen vereenigd onmisbaar en schatte het aantal honden, dat jaarlijks dientengevolge zou worden afgemaakt, op 50000; deed men dit niet, dan werd de hondsdolheid niet uitgeroeid. Te Marseille is als nieuwe kandidaat voor lid der Kamer tegenover den aanhanger der commune Eelix Pyat opgetreden de heer Edward Hervé, lid der Aka demie en hoofdredacteur van het orleanistische blad Soleil. In zyn tot de kiezers gericht manifest zegt hij dat hij optreedt als kandidaat van Koning Philips VII, van wien Erankrijk alleen heil heeft te wachten. Den 24 verkreeg Felix Pyat te Marseille 40204, de heer Hervé 23638, de gematigde republikein Fouquier 12440 en gene raal Boulanger slechts 983 stemmen. Daarentegen ver kreeg generaal Boulanger te Laon (dep. de l'Aisne) 45089, de gematigde republikein Doumer 26808de radicaal Jacquemard 24680, de monarchist Langrand 2389 stemmen. De generaals Bressonet, de Gressot, Thiery en Eran- chesson, respectivelyk van de genie, artillerie, infanterie en cavalerie maken met den reeds genoemden voorzitter, ge neraal Eóvrier, den krijgsraad over generaal Boulanger uit. In de eerste bijeenkomst werd besloten, aan den minister van binnenlandsche zaken de overlegging van alle op zijne zaak betrekking hebbende stukken te vragen. Den 24 des avonds werd in de voorstad van Parijs Belleville eene bijeenkomst van ongeveer 3000 personeD gehoudenwaarin besloten werd een telegram naar Marseille te zenden om de revolutionaire aanhan gers aan te sporenvooral niet op Boulanger maar op Eelix Pyat te stemmen. Het lid van den ge meenteraad van Parijs Joffrin deelde o. a. mede dat de geheele beweging in zake Boulanger alleen diende tot bevordering van de belangen der bonapartisten. Was bet pad eenmaal voor Boulanger gebaand, dan zou de naam Boulanger door een Napoleon vervangen zijn geworden Het hof heeft den 26 Wilson en zijne mede-beschul digden vrijgesproken. Kamer. Den 26 is mtt 290 tegen 170 stemmen besloten, het voorstel in overweging te nemen, waarbij machtiging wordt verleend tot uitgifte der Panama-loten. OOSIENRIJK-HONGARIJE. De Keizer heeft den kroonprins, Aartshertog Rudolf, tot inspecteur-generaal der oostenrijksche hongaarsche infanterie benoemd ais een blijk van zijne bijzondere zorg voor de infanterie het voornaamste wapen van het leger. PORTUGAL. Het geheele aantal slachtoffers door den brand in den schouwburg te Oporto bedraagt on geveer 120. Het gebouw was geheel van hout en meer dan voldaar er eene bijzondere voorstelling gegeven werd ten voordeele van de eerste tooneelapeelster aan die schouwburg en het op te voeren stuk zeer ia den smaak van bet publiek viel. Het gedrag van eenige matrozen en werklieden, die op de bovenste galerij zaten, 61) Rijkelijk vloeiden de tranen over het vermagerde ge laat van den monnik. Het kostte moeite in dezen armzaligen bedelaar, den koenen „Gier", die eens geheel Zuid-Spanje voor zijnen naam deed beven, of den voor namen lord te herkennen. Het was eene lange lijdens geschiedenis, die bij ons verhaalde. Bij het mishandelde lijk van Guiendolin zijne eenige dochter zijn afgod had het berouw hem aangegrepen. Onder vreeselijfae gewetenswroeging, had hij als bedelmonnik geheel Spanje doorgedwaald, in boetgewaad gekleed, en met den geesel aan den gordel. Nu wilde bij nog varder de wereld doortrekken maar eerst moest hjj afscheid nemen van het oord, waar hij door eigen schuld bet liefste verloor, wat hij had waar hij het meeat misdaan had. Met dezen diep rampzaligen man moest zelfs zijn onver- zoenlijkste vijand medelijden hebben. Toen de boet vaardige afscheid nam, haalde Aben Tarik den tweeden der overgebleven ringen uit zijne schuilplaats te voor schijn en bood hem den monnik aan. „Vóór wij scheiden, lord Cowes, zult gij mij nog wel eene vraag willen beant woorden 1 Herinnert gij u nog den vrijheer von Seibitz, dien gij hier in Puerto hebt leeren kennen Een gloeiend rood overdekte het gelaat van den lord. „Of ik my dezen nog herinner antwoordde hij. „Is het zoo gemakkelijk, den man te vergeten, dien men het zwaar ste onrecht aangedaan heeft Mijn vader knikte; zijn vermoeden was gegrond geweesteen onverzoenlijke vijandschap scheidde Seibitz van Cowes en deze vijand schap was de oorzaak, dat de lord den tweeden ring van Almahadi uit Aben Tarik's hand ontving. Bij deze gelegenheid gaf mijn vader aan Cowes ook de nauw keurigste beschrijving van den weg naar het bergplateau „Aly Athars Vloek" en het graf vau Almahadi. Ik begreep het verband tusschen deze mij overbodig schij nende mededeeling en het bezit van den ring eerst in het volgende voorjaar, toen Aben Tarik meer en meer ver zwakte en ziek werd en den dood, die reeds lang zich in zijne gewonde borst bad gezeteld, te gemoet zag. Om streeks dezen tijd trokken wjj met elkander naar Alma- hadi's graf en baden daar voor zijne en onze ziel en de welvaart van onB volk. Daarop trokken wij verder de bergen in mijn vader voerde mij naar de plek, waar Almahadi's schatten verborgen lagen, en hier stelde bij my den derden en iaatsten ring van koning Boabdil ter band. „Mijne dagen zijp geteld", sprak mijn vader „maar gij zijt oud en ervaren genoeg, om het geheim te be waren, dat gij voortaan met geen ander deelen zult. De onmetelijke schat, die aan uwe voeten ligt, heelt geen bezitter en zal niemand behooren totdat Allah het anders beschikt. Aben Bessammijn zoonwilt gij bij het geloof aan den Eeuwige en Zijnen grooten profeetbij de nagedachtenis uwer moeder en bij uwe liefde tot my, zweren mijnen Iaatsten wil trouw en eer lijk te vervullen De stem mijns vaders klonk bij deze woorden zoo ernstigzoo doordringend en plechtig dat ik diep geroerd op de knieën viel en naar het oosten gekeerd, met opgeheven armen den eed zwoer, dien hjj mij voorzeide. Zeer uitvoerig zette Aben Tarik mij nu het snoode spel uiteen, dat men met hem en Almahadi gedreven bad en waarvan ik tot dusver slechts de voornaamste feiten vernomen of bijgewoond had. „Zelden", ging mijn vader voort „is eene misdaad met grooter handigheid op het touw gezet en uitgevoerd. Met een bloedend hart heb ik mij zeiven moeten bekennen dat het eene ijdele hoop wasdie ik hoesterde en dat een plan, als waarmede men mij het hoofd op hol bracht, onuitvoerbaar moest wezen. Daarom wil ik niet, dat Almahadi's goud iemand opnieuw in de verzoeking leiden zal. Den Almach tige verblijre de beschikking er over. Alle maanden bij droeg zeer bij tot het stichten van verwarring, daar zij, zonder iemand te ontzien met hunne vuisten messen en laarzen een uitweg baanden. Men zegtdat de politie gewaarschuwd was voor de voorstellingmaar dat deze het onnoidig geacht had ze te verbieden. Op last van den gemeenteraad zal een marmeren gedenk- teeken opgericht worden op de plaatswaai de over blijfselen der niet door de familie herkende slachtoffers begraven zullen worden. VEREENIG DE STATEN In I88f7 zijn te Nieuw-York 450 845 landverhuizers aangekomen, 83591 meer dan in 1886. ^HBtsmnwaHmiixar jaMnHmwHurtanHiBuaHBHi Het Qemeente-crediet te Amsterdam heeft in 1887 25 leeningen gesloten tot een bedrag van f 1.293.535 met 19 gemeenten en 6 waterschappen. De winst- en verliesrekening sloot met eene zuivere bate van ƒ51.133. Voor gewoon en buitengewoon dividend over 1887 wordt uitgekeerd op de aandeelen serie A 28 en op die van serie B 60 per aandeel van f 1000. In 1887 werden in het Kinderziekenhuis te Am sterdam 554 kinderen met 17817 verpleegdagen ver- p.eegd tegen 567 in 1886waarvan 209, als lijdende aan besmettelijke ziektenin het isoleergebouw. Van 17 Juni tot 1 October werden 77 kinderen met 3242 verpleegdagen in de dépendance te Wijk aan Zee ver pleegd zij namen 611 strand- en 624 binnenbaden. 109 Gevallen van croup en diphterie kwamen voor, waarvan 52 pet. behouden werden. Van de 98 geopereerden d. i. waar de tracheotomie gedaan moest worden om stikken te voorkomen, stierven 56 en 42, d. i. 44 pet., bleven in leven eene zeer gunstige uitkomst, wanneer in aanmerking wordt genomendat meestal de zeer ernstige gevallen gezonden worden en dan dikwerf stik- kingsnood al aanwezig is. Van de 25 door roodvonk aangetasten overleed slechts één. De gemiddelde kosten voor eiken verpleegdag waren f 1.19 tegen 1.11 in 1886 en in het isoleergebouw f 1.89 tegen f 1.62. De instelling ontving aan legaten f 15045 98, terwijl de nalatenschap van den heer dr. C. M. van der Sande Lacostedie de instelling tot eenige erfgename had gemaakt, zuiver bedroeg 97786.90 Aan jaarlijksche bijdragen werd 11.540 ontvangen. De bevolking der provincie Zuidholland bestond op 1 Januari 1888 uit 447.257 maonea en 479.952 vr., samen 927 209 tegen 911534 op 1 Jan. 1887. Rot terdam telde 193 658, 'sGravenbage 149.447, Leiden 46.079, Dordrecht 31067, Delft 27591, Schiedam 25.069 Gouda 19 535, Kralingen 14.510, Vlaardingen 12 059, Gorinchem 11519 en Sliedrecht 10.003 personen. De Nationale Hypotheekbank, die in 1887 231 nieuwe leeningen sloot, met de verhooging van bestaande leeningen enz. een bedrag van ƒ3.320.100 uitmakende, keert over dat jaar 16 pet. dividend uit. Zij was acht tien maal genoopt tot den verkoop van onderpand, waarbij zij acht maal een verlies leed, tot een gezamenlijk bedrag van f 26995. volle maan zult gij, Aben Bessam, zoadra God mij van de aarde weggenomen heeft, op het graf van Alma hadi bidden en bij deze gelegenheid zult gij steeds den derden ring bij u dragen. Hem, die op „Aly Atars vloek" aan den grafsteen van den Iaatsten moorenkoning u de beide andere ringen van Boabdil overhandigt, zal het goud van Almahadi toebebooren, wanneer hij er de menschheid mee dienen en het wijden wil aan al wat goed en edel schoon en verheven is. Vriend en vijand, Seibitz en Cowes, hebben de beide andere ringen de wereld ingedragen de hemel weet in wiens band zij eens zullen samenkomen. Wanneer gij uwen dood voelt naderen zoo wil ik, dat gij den oudsten uwer zonen inwijd in mijn geheim, want ik hoop dat gij eens zult huwen opdat onze stam niet uitsterve. Wan neer echter voor n het geluk niet weggelegd mocht wezen, eens op zonen, als de kroon van uwen ouderdom, neer te zien, schenk dan den ring aan hem, die u het naast staat en in wien gij het meeste ve-trouwen stelt. Wanneer ziekte, gevangenschap of het verblijf in vreemde landen u verhinderen zelf de wacht te houden mag alleen hy, op wiens tronw gij buizen bouwen kunt, uw plaatsvervanger aan Almahadi's grafsteen zijn. Voor den zoon d e van Aben Tarik zijne opvoeding ontving, zal dit goud geene bekoorlijkheid bezitten. Mocht even wel de duivel u in verzoeking leiden gedenk dan den eed dien gij gezworen hebt aan mijne voeten." Aldus sprak mijn vader tot mij. Toenmaals begreep ik niet, waarom de verborgen schatten juist aan eenen vreemdeling behooren moesten; eerst later werd het my helder, dat mijns vaders diepe menschenkennis hem tot dezen wensch gedreven had. Almahadi's schatten waren in zijn oog niet meer een middel tot maahtmaar een middel tot ondergang Toen wij weder in ons buis aangekomen waren, legde Aben Tarik zich neder. Drie dagen later weende ik bij zijn lijk. Dit is het, jonker von Krachwitz, wat ik n te verhalen had." Krachwitzdie met over elkander geslagen armen

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1