Het ministerie heeft zijn ontslag aan Z. M. den Koning aangeboden. In de vergadering van de afdeeling Zijpe der Hollandgche Maatschappij van landbouw den 26 aan de Schagerbrug gehouden, werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan van zijn beheer over 1887. Deze rekening sluit met eenen ontvangst van 255,52$, met eene uitgave van 168.84, gevende een batig saldo van f 83.68$. Na onderzoek en goedkeuring dezer rekening wordt de heer Bossen door den voor zitter bedankt voor zijn richtig beheer. Aan de orde is thans de uitreiking der prijzen die door leden dezer afdeeling op de algemeene tentoon stelling zijn behaald. Zij zijn 1. een getuigschrift (eervolle vermelding) voor een ram van volbloed texelsoh rasvoor den heer K. A. Kaan 2. idem voor een stapel kleine edammer en commissiekaas, voor den heer A. Eriks te Petten; 3. een 2e prijs, bestaande uit een getuigschrift en 10, voor commissiekaas, voor den heer A. Eriks te Petten 4. een 2e prijs bestaande uit een getuigschrift en f 5 voor chevaliergerst, voor den hee: D. Sleutel, Wieringerwaard. Alleen de laatste was in de vergadering tegenwoordig. De overigen zullen hnnne bekrooniDgen van den secretaris ontvangen. Daarna wordt gelezen een brief van het hoofdbestuur, houdende mededeeling dat er een cursus zal worden gegeven in het hoefbeslag der paarden, o. a. te Schagen op eiken Dinsdag en te Alkmaar op eiken Woensdag. De heer Sleutel verzocht aan het hoofdbestuur kennis te geven van de woonplaats der bestuursleden opdat deze in het jaarboekje kan worden vermeldaan welk verzoek de secretaris belooft te zullen voldoen. De heer Sleutel geeft tevens in bedenking dit jaar eene efdeelingstentoonstelling te houden. Na eenige besprekingen wordt daartoe besloten, indien het hoofd bestuur genegen is daarvoor subsidie te geven. De heer A. Bruin geeft in bedenking de verga deringen in bet vervolg te houden des avondsomdat ze op den dag gewoonlijk zeer slecht worden bezocht. De voorzitter herinnertdat dit in strijd zou zijn met bet huishoudelijk reglement. De heer Bruin, het betreurende dat tegenwoordig de veestapel achteruit gaat, vraagt ot het niet wecschelijk zoude zijn hier of daar een goeden rijstier te stationeeren. De heeren Sleutel en Koelman erkennen het wensche- lijke daarvan, doch maken opmerkzaam op de moeielijk- heden daaraan verbonden. De afdeeling ia niet bij machte daarvoor gelden beschikbaar te stellenzoodat het van de landlieden zelf dient uit te gaan en bij dezen stuit men tegenwoordig veelal op het gemis aan medewerking, indien het eenige kosten veroorzaakt en een hoog dekgeld wordt gevorderd. Algemeen is men echter overtuigd van het nut van een goeden rijstierwaarom dan ook besloten wordt pogingen in het werk te stellen eene vereeniging op te richten, welke ten doel heeft, mannelijke fokdieren voor het rundvee aan te koopen of in gebruik te be komen en bier en daar in de afdeeling te stationeeren. Ter bereiking van dit doel besloot men, eene vergadering te beleggen van belanghebbenden tegen Vrijdag 30 Maart a.s., des avonds ten 7 uur, ten huize van den kastelein A. Bruin te Schagerbrug. Nadat de volgende vergadering is bepaald op Maaudag 11 Juni, sloot de voorzitter de vergadering, In den nacht van Zondag op Maandag ontstond brand in het huis, bewoond door de wed. Bak, West- graftdijk, dat geheel is afgebrand. Het vee kon worden gered maar de gebeele inboedel werd eene prooi der vlammen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Men schrijft ons uit Kolhorn Door eenige landbouwers in den Waard en Grostpol- op den divan zat, wierp eenen vragenden en vorschen- den blik op Gonzales. „Ik dank u hartelijk voor uwe mededeelingen, sennor", sprak bij „maar „Gij wacht nog op bet slot, op het aangrijpende slot mijner geschiedenis", viel Gonzales hem met eenen spot- achtigen glimlach in de rede. Gij zoudt gaarne vernemen, welke de drijfveer was, waardoor een eerlijk man in eenen roover herschapen werd. Heb geduld, jonker, ook dat zult gij hooren opdat gij leert inzien, dat Diaz Gon zales ten minste nietslechter is dan de roep, die van hem uitgaat De roover ondersteunde zich het hoofd met de hand; maar eer hij zijn verhaal kon voortzetten, werd de deur ge opend en trad Caramella geheel ontsteld de kamer binnen. „Ik vraag excuusjonker", stamelde zij zichtbaar verlegen„een man wacht in den tuin en beweert dat hij sennor Gomez noodzakelijk spreken moet. Maar ik durf hem niet binnenlaten de man ziet er zoo zonderling uit Gonzales legde de hand op den mond. „Zanarella", fluisterde bij Krachwitz toe „hij komt ons den uitslag berichten." De jonker sprong op. „Laat den vreemde binnen komen", Carmella", sprak bij. „Sedert wanneer ben je zoo bang gewordendat je den bode van den Alcalde niet durft inlaten Het meisje bloosde en verliet het vertrek. Eene angst volle minuut verstreek, waarin geen der beide mannen een woord sprak. Eindelijk hoorde men eenen vasten tred weerklinken in het voorbuis en in het volgende oogen- blik vertoonde zich de gestalte van den baardigen roover, die zich op „Aly Atars vloek" aan Krachwitz had voorgesteld als „overste Zanarella." Hij groette met de hand. „Vrij sprak hij. Krachwitz slaakte eenen vreugdekreet en stormde de deur uit, om Pasquita en Mercedes te roepen. De beide dames kwamen hem reeds te gemoet en bleven ver wonderd staaD, toen zjj het hooggekleurde, van vreugde glanzende, gelaat van den jonker zagen. „Hans is er bericht gekomen P Is de hertog „Vrij ja, hij is vrij en hij drukte Pasquita aan zijne borst. Mercedes was doodsbleek neergezonken maar hare oogen schitterden met liefelijken glans en van hare lippen klonk het zacht„Mijn Godik dank u Wordt vervolgd. der werd, in plaats van den geheelen oogst met de stoom machine te dorschen, een gedeelte bewaard en met den vlogel afgemaakt. Menig arbeider had hiermede den geheelen winter werk, waardoor het getal werkeloozen werd verminderd. De laatste openbare bijeenkomst inditsaisoen van de werkmansvereeniging „Vooruit" te Purmerende, werd allerprettigst opgeluisterd door den heer H. J. Garvelink van Uitgeest. Door een tal van met oordeel gekozen stukjes in proza en poëzie, deels zingende voorgedragen, wistfhij zijn talrijk en gemengd gehoor in ademlooze stilte te boeien; een stilte, die nu en dan dooreen gul len schaterlach en luide toejuiching werd afgewisseld. Deze avond zal niet licht vergeten worden door elk die er getuige van was, als een heerlijke tegenstelling met den sneeuwstorm waarmede de lieve lente haar intrede vierde. De voorzitter riep bij het sluiten der vergadering daarom zeer terecht niet alleen den leden, maar ook den begaafden spreker, een hartelijk tot weer ziens toe. Op de bovenzail van het hotel Apeldoorn te Vel- sen bevond zich Maandagavond het nieuwe kamerlid deheerjhr. mr. Boreel van Hogelanden, te midden van een groot aantal liberale kiezers uit verschillende plaatsen van het district Beverwijk te zamen gekomen. Nadat door den voorzitter der Centrale Liberale Kiesvereeni- ging in dat district, den heer Mijsberg, in goed gekozen woorden den heer Boreel het welkom was toegeroepen, nam deze het woord en zeide o. a. Meent niet dat ik veel zal spreken in de vergadering der Staten-Gene- raal want de gave des wooras bezit ik niet. Dit is evenwel geen bezwaarwant welsprekende mannen zijn er genoeg in de Kameren als hun getal vermeerderd werd zou er wel meer gesproken, maar wellicht minder tot stand gebracht worden. Dat ik aan het liberaal programma getrouw zal blijven behoef ik bijna niet te verklaren onnoodig acht ik het ook mijne gevoelens omtrent politiek als anderzints voor u te ontvouwen ze zijn u reeds bekend Alleen wensch ik nog met nadruk te verklarendat ik een beslist voorstander ben van algemeenen dienstplicht. Ieder burger is naar mijne meeniug verplicht om als hij kan zijn geboortegrond te helpen verdedigen. Met een woord van dank aan de k'ezerssloot spreker zijne korte maar degelijke en gemoedelijke toespraak die door de aanwezigen met warmte werd toegejuicht. Den 18 des morgens ging een boaren meisje uit do buurtschap Markveide, gemeente Diepenbeim, mat haar vrijer naar Haaksbergen om ean dienst te zoeken. Zij keerden niet terug en bleven steeds vermist. Den 23 zijn hunne lijken op eenige schreden afstand van elkander gevonden onder een paar dennenboomen aan den buitenkant van een dennenbosch in Markveide. Verscheidene handelsreizigers uit Dokkum, Leeu warden enz., die den 12 naar Schiermonnikoog gegaan waren met het plan hunne zaken af te doen en dan naar huis terug te keeren hebben daar verscheidene dagen moeten doorbrengen door de onmogelijkheid, om door het ijs en de sneeuw van het eilan i den vasten wal te bereiken. Den 23 waren zij nog op het eiland aanwezig en bestond er hoop, dat weldra de vaart heropend zou worden. Gedurende eenige dagen werden noch brieven, noch couranten ontvangen. Den 21 is te Koog aan de Zaan de heerJ. Crok by herstemming gekozen tot lid van den gemeenteraad met 94 tegen 49 stemmen op den beer J. Dekker Az. Den 23 heeft te Enkhuizen ten huize van den sigarenfabrikant L, eene gasontploffing plaats gehad. Door de vorst was een lek ontstaan in de gasleiding tussohen het plafond en den zolder in een zijner boven vertrekken. Aan het perceel werd veel schade toe gebracht. Den 23 des morgens tegen 6 uur is ruim een uur beneden Egmond een Vollendammer vischschuit gestrand; de bemanning kon er afkomen. Het bestuur van den polder „De Zeevang" heeft den 23 besloten, de polderlasten met f 1 per bunder te verminderen en voor dijkgraaf een drietal opgemaakt, bestaande uit de heeren S. Barksz, aftredende, te War der; P. Kleen te Kwadijk en C. Kaaskooper te Oost huizen. Den 24 is te 's Gravenhage in den ouderdom van 81 jaar overleden de gepens. vice-adtniraal G. Eabius, oud-lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam. Den 24 is te 's Gravenbage overleden de inspec teur bij den waterstaat, de beer H. S. J. Rose. De Koning heeft den 24 in plechtig gehoor ont vangen den generaal der cavalerie van het duitsche leger G. von Alvensleben, bevelhebber van het 13 leger korps, in buitengewone zending belast met de aankon diging der troonsbestijging van Z. M Keizer Frederik III van Duitschland Koning van Pruisen. Ter eere van dien generaal werd des middags ten hove een maaltijd gegeven, waaraan de Koning persoonlijk niet kon deel nemen en waarvoor bij zijne verontschuldigingen had aangeboden. De Koning benoemde hem tot ridder- grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. De generaal was vergezeld van een adjudant, den majuor G. von Hoeveldie benoemd is tot commandeur der orde vau de Eikenkroon. De Prov. Staten van Noordbrabant bebben den 24 besloten tot betaling van den eersten termijn groot f 100 000 als provinciale bijdrage in de werken tot verlegging van den Maasmond aan het rijk. De heeren G. B. 't Hooft te Haarlemmermeer en mr. C. M. J. Willenmier te Amsterdam bebben den 24, na goedkeuring hunner geloofsbrieven en beëediging, zitting genomen als leden der prov. staten van Noord- holland. De voorzitter wenschte den heer mr. W. baron Roëll geluk met zijne benoeming tot lid van Ged. Staten. De arr. rechtbank te Breda heeft eene 75jarige weduwe te Zundert tot ééu jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegen het veroorzaken van brand te Raamsdonk, waardoor eene boeren- en eene arbeiderswoning in den ascb gelegd werden. Tot hoofdingelanden van het waterschap Wijde Wormer zijn den 24 benoemd de heeren P. de Vries, A. Klaver Pz. en P. Kransen. Den 24 zijn in de provincie Orerijsel de leden der Eerste Kamer de heeren mr. A. van Naamen van Eemoes, A. J. Blijdenstein en C. T. Stork herkozen. De einduitslag isdat gekozen zijn 35 liberalen en 15 anti-liberalen. In de provincie Gelderland was de stand der partijen scherp tegenover elkaar. De heer mr. W. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije (a. r.) werd herkozen met 32 stemmen tegen 29 stem men op den heer baron van Pallandt van Keppelde beer jhr. H. A. D. Coenen (lib.) met 31 stemmen tegen 30 stemmen op den heer jhr. Er. van Nispen en 1 blanco; de heer mr. W. C. baron van Pallandt van Neerrijnen (a. r.) met 34 st. tegen 26 st. op den heer mr. C. J. Sikkesz (lib.) tot beden lid der Kamer; de heer mr. J. Thooft (lib.) met 32 st. tegen 30 st. op baron J. P. P. van Zuiilen van Nijeveltgezant te Parijs gekozen baron J. P. P. van Zuijlen van Nijevelt met 32 st, tegen 29 st. op den heer mr. Tijdeman te Tiel; en de heer J. E. H, baron van Nagel van Ampsen, lid van Ged. Staten met 31 st. tegen 29 op den heer E. T. J. H. Dobbelmann te Nymegen. Het grootst aantal stemmen in Zuidholland uitgebracht op een anti-libera len kandidaat was 25, namelijk op den heer mr. C. Cook te Leiden; het kleinst aantal stemmen op een liberalen kandidaat 44. In Limburg, waar geene tegenkandidaten gesteld waren, werden vele blanco biljetten gevonden, De stoomboot Alkmaar Packet No. 4, welke den 25 te 12 uur den lokaal-dienst Amsterdam—Zaandam waarnam, is in de Voorzaan in aanvaring gekomen met het laatste vaartuig van een sleep, uit de Binnenzaan komende, waardoor zij op de rijsdammen vast raakte. De reizigersongeveer 25 in getalwerden door een botter te ongeveer 2 uur te Zaandam aan den Dam afgezet. Later in den namiddag is de boot wel een oogenblik weer vlot gekomen doch door den sterken wind wederom aan lager wal gezet. Den 26 is door gecommitteerden van de zea Noord- holiandsche steden aanbesteed het vernieuwen van de Peltzerbrug te Broek in Waterland. Laagste in schrijver de heer Dirk Boon aldaar voor f 3735, wien het werk gegund is. Domela Nieuwenhuis betuigt in eene advertentie in Recht voor allen dank voor de talrijke en hartelijke bewijzen van sympathie, per telegraaf en per post zoo uit het binnen- als het buitenland ontvangen bij gele genheid zijner verkiezing tot lid der Tweede Kamer alsmede voor de smaad- en scheldbrieven, die bewijzen, hoe men vrees schijnt te hebben voor zijn optreden- Alsdan vervolgt hyMen verwachte echter niet te veel van mij daar ik alleen onmachtig ben tegenover de 99 anderen. Het eenige wat ik vermag, is steeds te protesteeren tegen willekeur en onrecht nu in de Kamer, evenals vroeger daar buiten. Echter mijn plaats moet bovenal blijven onder 't volk en niet onder hen die een deel des volks vertegenwoordigen. Mijn ver kiezing heeft bovenal beteekenis, omdat zij getuigenis aflegt hoe diep 't socialisme reeds wortel schoot in de burgerij. Benoemd tot onderwijzeres te Krommenie mej. A. A. Prins te Oegstgeest op f 500 jaarwedde met moge lijkheid van opklimming tot f 650 uit 5 sollicitanten. Te Krommenie wordt een derde stoomzeildoek- fabriek opgericht door don heer Kaars Sijpesteijn te Heems'ede. De herkozen leden der Eerste Kamer in Limburg, de heeren H. PijlsL. Regout en L. Magnée hadden vóór de verkiezing aan de Prov. Staten een schrijven gericht, waarbij zij zich voor eene herkiezing aanbevolen haddeno. a. toezeggendehunne beste krachten te zullen wijden aan de bestrijding van het vrijhandelstelsel. Een gortpelmolen aan de Zaan, die voor 4 jaren verkocht werd voor f 5700, is in de vorige week ver kocht voor f 3200. In vroegere jaren werd voor een dergelijken molen bij onderhandschen verkoop 14000 betaald. Op de aflevering der telegrammen van wege de met 1 April a s. voor het algemeen verkeer aangewezen telegraafkantoren op de stations der HollandacheIJzeren Spoorwegmaatschappij AbbekerkLambertschaag en MidwoudOostwoud, zijn de regelen omtrent de heffing van een bestelgeld toepasselijk. Dit zal mede het geval zijn voor het kantoor op het station BenningbroekSijbe- karspel, doch alleen in de richting van Sijbekarspel. De bezorging van telegrammen naar Benningbroek geschiedt kosteloos. De arr. rechtbank te Maastricht heeft rechtsingang verleend tegen den secretaris der gemeente Hoensbroek, beschuldigd van het valschelijk opmaken van een raads besluit. De rekening wegens de staatsontvangsten en nitgaven over het dienstjaar 1885 wijst aan, dat de ont vangsten 116.038.791.50$, de uitgaven f 122.158.337.13 bedragen, zoodat er een nadeeiig slotisvan ƒ6 119.545.62$, dat nader bij de wet moet worden gedekt. Aan de aandeelhouders der Amsterdamsche Rijn- Beurtvaart kan over 1887 geen dividend uitgekeerd worden. Wel was het bruto vrachtcyfer meer dan in 1886 maar de buitengewoon langdurig lage water stand had niet alleen stremming in de regelmatige vaart veroorzaakt, maar bovendien zeer belangrijke lichters- kosten. Er werden vervoerd bergwaarts 7617 lasten, waarvan 4086 transito; dalwaarts 7328 lasten, waarvan 1157 transito. De Burger-bouwmaatschappij te Amsterdam keert over 1887 5$ pet. dividend uit. Te Kampen is uit 212 sollicitanten de heer G. Morhée, adj. directeur der gevangenis te Dordreoht, tot directeur van het stads werkbuis gekozen. Da vermeerdering van het aantal zitplaatsen in de vergaderzaal der Tweede Kamer tot 100 is verkregen door het maken aan het einde der gangpaden tusschen de banken van zitbanken tegen de houten schotten waarvoor een beweeg- en verplaatsbaar tafelblad zal worden gesteld. De Prov. Staten van Zuidbolland zijn voornemens geweest den hoogleeraar mr. J. T. Buys tot lid der Eerste

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2