No. 42. Negentigste Jaargang. 1888 Buiten de grenzen. AlmatiadFs nalatenschap, ZOND AG 1 A P ft I L. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën: ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. De verkiezingen hebben onze aandacht te zeer bezig gehoudendan dat wij een woord zouden hebben kunnen wijden aan hetgeen in de laatste weken buiten onze grenzen is voorgevallen. Het was anders belangrijk genoeg. De oudste der Europeesche vorstende machtigste en de voorspoedigste tevensde negentig jarige Duitsche Keizer is overleden. Welk een tijdvak vertegenwoordigt deze monarch en welke groote ge beurtenissen en belangrijke lotwisselingen hebben zijne oogen aanschouwddie schier een eeuw lang het tooneel der wereld gade sloegen. Geboren op de trappen van den troon scheen hij echter, als tweede zoon des Konings, niet bestemd om ooit regeerend vorst te wordenen hij werd aan het eind van zijn lang leven geroepen oun een hoogeren titel te voeren dan één zijner voorvaderen en over een machtiger rijk te heerschen dan één hunner had gedroomd. Als negenjarige knaap moest hij voor de overwinnende Eranschen vluchtendie geheel zijn vaderland overstroomden van de westelijke tot de oostelijke grens, waar Napoleon i aan Keizer Alexander van Rusland de hand reikte, naar het scheen om het gebied over Europa met elkander te deelen. Pruisen, weinige jaren te voren onder Erederik den Groote zoo machtig, werd geknakt en vernederd en machteloos gemaaktzoodat het niet meer meetelde onder de mogendheden. Maar zes jaren later verheft het Prui sische volk zich weder met een geestdrift die de overwinning meesleept, en herwint zijn onaf hankelijk- heid en rang onder de volken. Van 1815 tot 1848 was de thans overleden Keizer getuige van de worste lingen van het volkin de verschillende Duitsche staten met de regeeringen en van den eiudeloozen strijd tusschen de regeeringen onderling, inzonderheid tusschen Pruisen en Oostenrijk om den voorrang in den Duitschen Bond, Hij zag het streven der volks mannen naar de eenheid van het algemeene Duitsche vaderland en den bloedigen strijd in de straten van Berlijn in Maart 1848. Hij zag den Pruisischen Koning, zijn broeder, het hoofd ontblooten voor de gesneuvelde opstandelingen en zich, met de Duitsche kleuren getooid, aan het hoofd plaatsen der Duitsche beweging. Hij zag het Duitsche parlement te Frankfort vergaderen en den Koning van Pruisen de erfelijke Duitsche keizerkroon aanbieden; hij zag die kroon van de hand wijzen, en toen daarop het overschot van het 63) Toen Eipperda met zijne jonge vrouw aan den arm weder op straat was, klonk hem eene zachte, oangt ame stem in de ooren. „Koralen koralen Koop eene koialenke ting signorageen tooi siert beter den bals eener scboone vrouw dan de juweelen der zee. Zie hier, excellenza bleekrcode voor eenen spotprijs; hier robynk.eurige, bier witte, de zeldzaamste on kostbaarste, die aan Legarie's kusten te vinden zijn. Wil de excellenza niet eenB kijken P Een van de talrijke marskramerswaaraan Genua nog heden zoo rijk is, een slanke jongeling met gebruind gelaat, aan eenen gestikten lederen band eene koralenkist over de schouders dragend, was Kipperda tot op korten afstand genaderd. „Ga maar rustig verder", vervolgde de jongeling fluisterend „en doe geene verrassing blijken ik ben Diaz Gonzales. Moeilijke keus niet waar, excellenza Voel deze ketting eens, zoo licht alB eene veder, en toch wat een glans welk een gloed Mijne zaken voerden mij naar Genus, hertog, en zoo was het zeer natuurlijk, dat ik hier naar u zocht, al was het maar om mij te overtuigen, dat uwe vlucht volkomen gelukt is. Wees op uwe hoede, hertog. Don José Pacheco is tot spaanseh gezant bij de republiek benoemd en ik moet mij al zeer zeer bedriegen als hij u niet herkend heefttoen gij het hotel verliet." „Die ketting staat mij wel aan, knaap, maar de prijs is belachelijk overdreven", antwoordde Eipperda luid en zacht voegde hij erbij „Wat heb ik van hem te vreezen De republiek is onzijdig grondgebied, en indien ik wilde, zon ik mij zonder vermomming en onder mijnen waren naam in de stad kunnen vertoonen. Alleen de Frankforter parlement zijn eenheidsplannen op repu- blikeinschen voet trachtte door te zetten en het Duitsche volk te wapen rieptrok hij zelf aan het hoofd der Pruisische troepen tegen de vrijscharen op, versloeg ze en dreef ze uiteen. Het herstel van den ouden Duitschen Bond was de vrucht vau de geheele beweging, waarbij ten slotte Pruisen niets had gewonnen, en de Oostenrijkache staatkunde vierde haar triomf De iPrins van Pruisen", eenmaal zoo weinig bij het volk geziendat hij zich tijdelijk uit het land moest verwijderen werd in 1858 regent en plaats vervanger van zijn broeder den Koning, die niet meer in staat was de regeering waar te nemen. Een jaar later had Keizer Napoleon III het aanzien van Oostenrijk door den Italiaanschen oorlog geknakt, en begon men in Duitschland meer en meer in Pruisen de macht te zien, waarvan voldoende weerstand tegen Frauschen overmoed te verwachten was en waarbij het overig Duitschland zich daarom behoorde aan te sluiten. Kuim een jaar later, Januari 1861, volgde de Prins- Eegent zijn broeder als Koning van Pruisen open ruim anderhalf jaar daarnaSeptember 1862stond de baron von Bismarck Schöuhausen als minister president en tevens minister van Buiteulandsche Zaken hem ter zijom hem niet meer te verlaten. Eeeds waren de geschillen met het Huis der Afgevaardigden over de legeriurichting en de begrooting van Oorlog begonnen. De Pruisische regeering, door het Heerenhuis gesteundverklaarde de belangen des lands te zullen behartigen overeenkomstig haar eigene zienswijze en leger en vloot te zullen versterken ook al verwierp het Huis der Afgevaardigden de daartoe voorgestelde begrootingen. Inderdaad zette zij haar plannen door, en besteedde daarvoor de gelden die voor andere takken van den staatsdienst wareu toegestaan. Onge kende voorspoed bekroonde dit werk. In 1864 nam Pruisenmet Oostenrijk verbondenna de Denen verslagen te hebben Sleeswijk-Holstein in bezitde Duitsche toleenheid kwam tot standen in 1866 verklaarde Pruisen den Duitschen Bond vervallen en overwon tegelijk Oostenrijk Hannover en de Zuid- Duitsche legers. Oostenrijk werd nu van Duitschland losgemaaktPruisen met HannoverKeur-IIessen Nassau, Frankfort en Sleeswijk-Holstein vergroot, de Noord Duitsche Bond werd gevormd met Pruisen aan het hoofd en met de Zuid-Duitsche staten werden verdragen gesloten zoowel voor een aanvallenden oorlog als tot onderlinge verdediging. Pruisen stond eensklaps voor de oogen van het verbaasde Europa als een machtige staatsterk door zijn uitmuntend leger en door zijn nauwen band met het overig Duitschland. En toen Frankrijk in 1870 hinderlijke gedachte van opzien te zullen wekken, weer houdt mij daarvan Honderd bajocci is die ketting waardmaar ook niets meer Excellenza zal toch niet afdingen zoo'n rijk en voornaam heer tegenover eenen armen koopman r1 Gij hebt volkomen gelijk hertog. Door wettige middelen kan don Pacheco u niet schaden wel door onwettige. Ik bevond mij in de nabijheid van den „koning van Frankrijk" toen gij met donna Mercedes de herberg verliet en ik zag hoe don José u onmiddellijk volgde. Den blik, dien hij u nawierp, heb ik opgevangen en deze was voor mij welsprekender dan woorden. Volg mijnen raad, hertog, en keer niet terug naar uw logies. Kies u een ander nachtverblijf in den omtrek en reis van daaruit verder. De beer von Krachwitz kan u de bagage lancs omwegen toekenden. De koop is dus gesloten, excellenza hier is de ketting Eipperda wierp een geldstuk in de kast van den marskramer en woelde daarna nog eenige oogenblikken met zijne vingers schijnbaar aandachtig door de koralen. „Ter wilie van mijne vrouw wil ik uwen raad ter barte nemen Gonzales. U mijnen onbekendendier baren vriend breDg ik mijnen hartelijken dank voor de zelfopofferende hulp die gij mij bewezen hebt. Misschien stellen de omstandigheden mij eens in de gelegenheid u dezen dank docr daden te bewijzen." De maskramtr zwaaide met zijnen hoed. „God zij met u en uwe schoone, Excellenza 1" De waarschuwende woorden van den Moor waren niet zonder uitwerking gebleven zij hadden Eipperda achter dochtig gemaakt. Weliswaar mocht hij zich persoonlijk veilig achten op GeDueesch grondgebied, maar hij moest het zichzelven bekennen, dat don José, van het hooge standpunt uit, dat bij nu innam, hem gemakkelijk in bittere ongelegenheid zou kunnen brengen. En dat moest hij zien te voorkomen, al was het maar alleen om Mecedes. Na een kort overleg met Krachwitz besloot hij daarom, den eersten tijd een onderkomen te zoeken in een of ander weinig bezocht oord in de nabijheid van Genua, en later van daar de reis te vervolgen. Hij koesterde meende dezen stouten mededinger te kunnen en te moeten vernederen, werd de kroon op het werk gezet door een zegevierenden oorlogwaaraan gansch Duitschland deelnamen de Duitsche eenheid ge- groudvest. Geen vaster band dan die in een geweldigen oorlog tegen een gemeenschappelijken vijand met bloed wordt bezegeldVersailleshet lustoord van den grooten Franschen Koniug der vorige eeuwzag in deze eeuw de gezamenlijke Duitsche Vorsten den Pruisischen Koning tot Keizer van Duitschland ver heffen. De Keizer is dood leve de Keizer Zoo klinkt het steeds, waar de erfopvolging der vorsten behoorlijk is geregeld en zoo klonk het ook in Duitschland toen Keizer Wilhelm stierf en zijn zoon hem opvolgde als Keizer Frederik. Dat »leve de Keizer 1" heeft hier echter een dubbele en zeer ernstige beteekenis het klinkt als een uitroep van vreugde maar meer nog als een angstige bede. Hoelang zal dat leven nog duren En Bismarckde machtige en krachtige Bismarck is hoogbejaard en Moltke is oud. Het beproefde oude geslacht gaat voorbij en als ook de tegenwoordige Keizer weidra zijn vader mocht volgen, treedt een veel jongere Vorst in zijn plaats en zullen anderejeugdiger raadslieden hem ter zijde staan. Zullen die even behoedzaam zijn als de oudere die het groote werk der Duitsche eenheid tot stand brachten en wier groote en natuurlijke zorg daarna bestond in hare bevestiging en beveiliging Onder den tegenwoordigen Keizer wordt de Duitsche staatkunde der laatste jaren onder Bismarck's leiding ongewijzigd voortgezet. De bond met Oostenrijk en Italië blijft bestaan; in de verhouding met Rusland, Frankrijk en Engeland wordt geen verandering ge bracht, Rusland ziet echter niet af van zijn toeleg om den bestaanden toestand aan den Balkan te ver storen. Het is er in geslaagd, den Sultan te bewegen het bestuur van den Vorst van Bulgarije onwettig te verklaren; daarbij is het echter, voorloopig althans, gelukkig gebleven. Na dezen stapwaartoe hij na lange aarzeling overging meent de Sultan vooreerst weer genoeg gedaan te hebben om Ruslaud te bevredigen, en sluit hij zich geheel aan bij Engeland, Oostenrijk en Italiëdie van meening zijn dat het nu ook bij woorden moet blijven en er volstrekt geen reden bestaat om ze door daarmede overeenstemmende daden te doen volgen. Frankrijk ziet te gelijk met den voormaligen com muneman Pyat den thans op pensioen gestelden generaal Boulanger tot lid der Kamer der Afgevaar digden verheven. Boulanger, met groote meerderheid van stemmen gekozen verlaat dus het leger en kan w. i—aaiMBgawwr— het p an, zich in Holland met zijne familie te verzoenen, na zijne bezittingen ia het zuiden te gelde te hebben gemaakt. Toen Krachwitz met zijne echtgenoote in het hdtel terugkeerde, om Ripperda's onverwacht vertrek op eene zoo min mogelijk opzien barende wijze voor te bereiden, wachtte hem daar een bodedia hem een gesloten briefje overhandigde. „Van wien vroeg de jonker verwonderd terwijl by hoofdschuddend de sierlijke letters op het adres bekeek. De overbrenger haalde de schouders op. „Ik weet bet niet", antwoordde hij „een heer heefj mij betaald om het in den „koning van Frankrijk" te brengen." Krachwitz verbrak het zegel. „Hooggeachte jonker", las hij met steigende verwon dering, „ik weet niet of gij u mijner nog herinnert uit den vrooijjken tijd van '18 en '19. Zoo niet roep u dan de gezellige avonden voor den geest terug, die gij in de achterkamer van het koffiehuis „de Leiie" doorge bracht hebt. Misschien valt u dan mijn persoon weder in. Het toeval heelt mij voor korten tijd met mevrouw, uwe tante, de achtenswaardige Regina von Bea bu's- son, te zemen gevoerd en daar ditzelfde toeval mij in de vreemdeüngenlijst van den „koning van Frankrijk" uwen naam deed ontdekkenzou ik gaarne de ge legenheid waarnemenu eenige belangrijke mededee- lingen omtrent genoemde dame te doen. Wanneer ik wist om welken tijd gij u in het hótel ophieldt, zou ik niets liever doen dan u mijne opwachting maken daar ik evenwel vermoed dat gij alleen den nacht in uw logies doorbrengt, stel ik u voor, dat wij ons van avond om aeht uur in de „Palm van Sidon" Via Luri- nese, vereenigen. Niet alleen, omdat mijne mededeelin- gen, zooals ik uw schreef, van groot belang voor u zijn, maar ook omdat ik u, na eene scheiding van zoo langen tijd, weder eens de hand wensch te drukken, hoop ik, dat gij mijn verzoek niet van de hand zult wijzen. Tot wederzisns dus, mijn waarde jonker 1 Uw getrouwe Caeus Sohlieben."

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1