Negentigste Jaargang. 1888 WOENSDAG Alwaliadi's nalatenschap. No. 43. k APRIL. FEUILLETON» Prijs der gewone Advertentiën: Qbfticiitl (Bcbeeltc. finHtttlfttib. ALKNAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, DondGfdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TER ZOON. De persoon van O. LOPPERSUM afkomstig uit de ge meente Deventer, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. SOLLICITANTEN naar de betrekking van helpster (kweekelinge) bij het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de openbare school voor onvermogenden te Alkmaarin plaats van mej. M. F. SLIJPER, op verzoek eervol ontslagen, op f 40,jaarwedde, worden verzocht zich bij eigenhandig geschreven gezegeld verzoekschrift te wenden tot het gemeente bestuur van Alkmaar vóór 10 April 1888. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat eene tweede suppletoire be- grooting, dienst 1887, heden den gemeenteraad aangeboden, ge durende de eerstvolgende veertien dagen op de gemeente-secre tarie ter inzage neder gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT, 31 Maart 18S8. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de zittingen voor den herijk in de bui tengemeenten het IJkkantoor alhier van 8 April tot 12 Augustus as. geopend zal zijn, op de volgende dagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur, op 27, 28 en 30 April; op 18, 19 22, 23 25 en 26 Mei; op 11, 12, 13, 15 en 16 Juni; op 23467 21 en 23 Juli; op 4 en 6 Augustus. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 April 1888. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. DENEMARKEN. De rijksdag is op bevel des Ko- nings gesloten omdat de beide Kcmers het niet eens konden worden over de begrooting en het locpende dienstjaar ten einde was. DUITSCHLAND. De Keizer heeft bij besluit van den 31 amnestie verleend aan alle door pruisiscbe bur gerlijke ambtenaren veroordeelden wegens majesteitsbe- leediging, misdrijven en vergrijpen betrekkelijk de uit oefening der staatsburgerlijke rechteD, verzet tegen de gestelde machten storing der openbare orde, beleedi- ging van beambten, drukpersovertredingen en hande lingen in strijd met het recht van vereeniging en ver gadering. Keizer Wilhelm schijnt een vermogen van f 30.000.000 64) Don José wist niet, dat Pasquita en Krachwitz reeds gehuwd waren. Zoodra hij vernam dat de gehate medeminnaar zich in Genua ophield was zijn eerste gedachte hem het meisjedat hij met al deu gloed van eenen eersten hartstocht beminde en dat het gewaagd had hem te versmaden desnoods door list en geweld te ontrukken. Het daartoe strekkend plau was handig genoeg ontworpen. Zoodra Krachwitz door Wicbmansbausen van de baan geschoven was, wilde hij zich bij de verlaten eu hulpelooze Pasquita als „be schermer" opwerpen; hjj twijfelde er niet aan of zij zou hem niet lang weerstand kunnen bieden. Het toevaldat hem in kolonel Doracapiva den hertog van Eipperda deed herkennen beschouwde hij als een gunstig voorteeken. Zijn koeriers baddeo hem in kennis gesteld van 's hertogs ontvluchting uit Segovia en hij vermoedde in de verste verte nietdat deze goedgeslaagde vlucht aan de spaansche regeering, die tot dusver te vergeefs gepoogd hadEipperda als eeu staatsmisdadiger te vonnissenzeer gelegen gekomen was. Daar tusschen Spauje en Genua geen nitleve- ringscontract bestond, was don José niet bevoegd den hertog te laten gevaDgen nemen. Hij meende evenwel, door een daad van geweldzijne regeering aan zieh te zullen verplichten en wachtte daarom een gunstig oogen- blik af om Eipperda op te lichten. Zijne handlangers bewaakten reeds sedert uren de „Koning van Frankrijk", maar zij wachtten te vergeefs op den terugkeer van kolonel Doracapiva en zijne donna. Van Niko vergezeld, ondernam Krachwitz 'e avonds te hebben nagelateD, waarvan 3/5 toegevoegd worden aan het kroonfondsterwijl 2/5 komen aan Keizerin Augusta, Keizer Frederik en de groothertogin van Baden, ieder voor een gelijk deel. Ter beschikking van de Keizerin blijven gedurende haar leven het paleis Unter den Linden te Berlijn, het kasteel Babelsberg eu het paleis te Coblenz. Uit het verslag van de maatschappij tot redding van schipbreukelingen over 1887 blijktdat op de duitscbe kusten 62 schepen vergaan zijn waarbij de duitscbe reddingsstations goede diensten bewezen en veel hulp ge boden hebben. Aan boord dier verongelukte schepen bevonden zich 255 personen, van wie 244 gered werden en 11 verdronken. 93 personen wisten zich zelf te redden32 personen werden door aodere schepen op genomen 10 personen gered door buiten de vereeniging staande lieden en 109 door reddingstoestellen, waarvan 80 door reddingsbooten en 29 door lijnen, met behulp van vuurpijlen naar het in nood verkeerend schip ge schoten. Van de verongelukte schepen waren 50 duitscbe, 4 deensche, 3 engeische, 2 nederlandsche, 2 zweedsohe en een russisch vaartuig. Sedert de oprichting dezer maatschappij iu 1865 tot 1 Januari 1888 ziju door de duitsche reddingsstations 1697 personen gered. ENGELAND, Te Gower is eeu liberaal tot lid van het Lagerhuis gekozen met 606 stemmen meerderheid. In 1885 bedroeg die meerderheid 3457 stemmen. Den 28 is den heer Chamberlain het eereburgerschap van Birmingham aangeboden wegens zijne in Amerika aan de stad bewezen diensten. De door minister Goschen ingediende belastingplannen, welke vrij algemeen in beginsel goedgekeurd worden komen hoofdzakelijk hierop neer. De inkomstenbelasting wordt met 1 penny per pond sterling f 12) ver laagd en alzoo gebracht van 7 op 6 pence op welk bedrag de belasting voortaan behouden zal blijven. Land- beerendie van hunne landerijen geene inkomsten trekken, worden van de betaling dier belasting vrijge steld. De belasting op rijtuigen wordt vervangen door eene op wielen en het patent voor marskramersdie in wagens reizen, afgeschaft. Ten behoeve van het rijk zullen verder geheven worden 1 shilling/'(0,60) percent van alle waarden aan toonder een ander op de over dracht van zekere geregistreerde effecten, een recht van een per duizend op de registratie van nominaal kapitaal in aandeeien-maatsehappijen en vermeerdering van be lasting met 5 shillings f 3,00) per dozijn op alle gebottelde wijnen. Yoor de plaatselijke regeering zullen geheven worden eene belasting op zware wagens, eene andere op de wielen van wagens, die zwaarder zijn dan ongeveer 2 centenaars (ongeveer 100 P.), eene derde op paarden van weelde en renpaarden en een verhoogd successierecht. De belasting op wielen, welke door de voorstanders verdedigd wordtop grond dat bet volkomen billijk isdat zijdie van de wegen gebruik maken, ook voor het onderhoud daarvan betaleD, onder vindt den meesten tegenstand. de wandeling naar de „Palm van Sidon", in de Yia Livornese. Achter het venster van de kantoordeur glunrde Buvat hem na, die zich wel gewacht had den jonker aan hunne vroegere kennismaking te herinneren,- de dubbelzinnige rollen, die hij in de Cellamare-samen- zwering had gespeeldhielden hem daarvan terug. Weinig bekend als hij was in Gennakwam Krachwitz niet dan na veel vragen in de Via Livornese. Zij lag in het donkerste en vnilste gedeelte van het armenkwartier en hoofdschuddend maakte de jonker bij zichzelven de opmerking dat Schleben eene zonderlinge plaats voor het rendez-vous had gekozen. Onwillekeurig voelde hij met zijne band op de borst, waar bij zijn pistolen droeg. Zijn hart be gon plotseling sneller te kloppen. Het was geen vrees, die hem overviel het was datzelfde bange voorgevoel, waartegen Pasquita zich tevergeefs had verzet. „Is je degen wel scherp, Niko?" vroeg Krachwitz. „Men kan niet weten wat er gebeuren kan in deze duisternis." „Een gemeene buurt", bromde Niko. „Die straten hier zijn zoo eng, dat men als eenden achter elkander loopen moet en van plaveisel is goen sprake. Mijn degen is scherp, jonker, niemand zal mij te na komen he, hola, maak ruim baan Deze laatste uitroep gold een stevigen matroosdie juist uit eene taveerne kwam en tegen Niko aanrende. „Ga jij maar uit den weg, hondsvot", schreeuwde de ander, die klaarblijkelijk dronken was, „meen je, dat de wereld voor jou alleen gesohapen is?" „Het land voor mij en bet water voor jouonde zeerob" lachte Niko. „Maar het schijntdat je meer met een ander soort vocht op hebt 1 Hola waoht eens even, kan je ons ook zeggen, waar de Yia Livornese ligt „Sla rechts omen je loopt er met je neus tegen aan. Tegen de „Palm van Sidon" namelijk, waar je de onvervalschte malvezij kunt drinken en waar de Via Livornese begint." FRANKRIJK. De heer Floquet, voorzitter der Ka mer heeft den 31 de opdracht tot vorming van een ministerie aanvaard. Het nieuwe ministerie zal bestaan uit Floquet, bin- nenl. zaken de Freijciuetoorlog Krantz marine Eicard justitie Peytral financien Goblet buitenl. zaken Loubetopenbare werken Viette landbouw Lockroy openbaar onder wijs Pierre Legrand, koop handel. Het kwam den 2 des namiddags bijeen. In die zitting werd nog geene overeenstemming verkregen over het aan de Kamer aan te bieden programma. De berichtgever der Times te Parijs ziet voor de beslissing der Kamer, waardoor het ministerie moest aftreden, geen andere reden dan de zuebt der bo- napartistenom de beroering gaande te houden en die der radicalen, om Kabinetten omver te werpen. Er zijn tegenwoordig wel twintig partijgroepen gereed om elkaar te verscheuren en het land alle gevaren te deen loopen, om zelf aan het bewind te komen. Men kan slechts hopen dat Frankryk tegenover den drei genden chaos ten slotte al deze spooksels in hunne schuilhoeken zal weten terug te drijven. De Senaat heeft den 30 de begrooting met 227 tegen 9 stemmen goedgekeurd, nadat zij van de Kamer, welke de meeste der aangebrachte veranderingen verworpen had terug ontvangen was. De heer Pascal, in 1871 prefect en in 1873 onder minister van binnenlandsche zaken, vroeger orleanist, en later bonapartist, die tegenwoordig beschouwd werd als de aanvoerder der aanhangers van Jerome Napoleon, heelt den 28 door een pistoolschot een einde aan zijn leven gemaakt. Als redenen voor die daad heeft hij in twee achtergelaten brieven opgegeven geldzorgen en de onmogelijkheid, om zijn verttand en geestkracht benoorlyk te gebruiken. Te Marseille blijft de spanning tusschen fransche en italiaansche arbeiders bestaan. Twee aannemers waren genoodzaakt de italiaansche werklieden weg te zenden, omdat de franschen niet langer met hen wildeu werken. Toen de gezagvoerder van een aldaar aangekomen ita liaansch koopvaardijschip voor het lossen der lading alleen italiaansche werklieden wilde gebruiken, brachten de franschen hun beklag in bij den havenmeesterdie ze in het gelijk stelde. Kamer. Den 27 is f 220000 toegestaan voor de herstelling van de paleizen te Versailles over welker vervallen toestand zeer geklaagd was. ITALIË. De Koning van Abessinie heeft een twee den brief geschreven aan den bevelhebber der italiaan sche troepen waarin hij mededeeltdat hij nu geen vrede meer kan sluiten op de voorwaarden indertijd door Italië gesteld. RUSLAND. Den 31 is de wet afgekondigd, waarbij de zegelbelasting op rentegeveude stukken van welken aard ookals russisehe fondsen, aandeelen, obligatiën pandbrievenmede voor bnitenlandsche fondsen ver hoogd wordt. „Dank je wel, wjj willen die malvezij eens gaan proeven 1" Nauwelijks had Niko dit laatste woord gesproken, of hij stiet eenen balfgedempten schreeuw uit en stortte ter aarde. Een zware slag met een stomp instrument had hem op het achterhoofd getroffen. Bliksemsnel had Krachwitz zich omgewend en de pistolen nit zijn wambuis getrokken. Een schot knalde maar in hetzelfde oogenblik voelde de jonker zich door krachtige vuisten vastgegrepen een bal werd hem in den mond geduwd een zak over het hoofd getrokken en twee minuten later was het in de straat weder volkomen rustig. By Nikodie nog buiten kennis lag knielde een man met een marskramerskast op den rug neer. Hij poogde den gewonde uit zijne bewusteloosheid op te wekken. Het was de volgende morgen. Witte nevels trok ken als zwermen meeuwen over het lichtbewogen zeevlak de hemel was loodkleurig, er viel eeue dichte motregen, die door alles heendrong; de zon hield zich schuil; het was een droevige, sombere, koude dag. Ondanks het ongunetige weder en het vroege mor genuur, heerschte er aan de haven als altijd eene groote bedrijvigheid. Arbeiders, visschers matrozen, tolbe ambten en soldaten van de havenwacht alles woelde in drukke bezigheid door elkander en alle talen van het vasteland klonken hier als bij Babels torenbouw. Met den mantel vast toegesnoerd om zijne slanke gestalte en den vilten hoed over het voorhoofd getrokken, leunde een jonge man tegen de kaaimuur en staarde naar een der schepen, die op de witgekopte donker blauwe golven schommelden, In zijn nabijheid hielden twee matrozen zich onledig met het teeren van kabels en maakten daarbij een buurpraatje.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1