ISiuncttlattb.. Door strijd tot zogen. RUMENIE. Volgens de Weener bladen zijn de on geregeldheden, in het begin der vorige week te Bucha rest voorgevallen, een gevolg geweest van kuiperijen van russische agenten met den heer Hitrovo, den rus- sischen gezant, aan het hooid. Den 28, 29 en 30 bleef het te Bucharest kalm. De Kamer heeft met 87 tegen 36 stemmen eene motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. De minister-president Bratiano heeft wederom zijn ontslag gevraagd. Prins Ghika, voorzitter van den Se naat die door de Koning belast werd met de samen stelling van een nieuw ministerie, heeft die opdracht afgewezen. SERVIE. De regeering is voornemens in het belang der openbare orde de uitgave der oppositie-bladen te verbieden. ZWEDEN. De Koning gaat eene buitenlandsche reis doen. Hij brengt eerst een bezoek aan het itali- aansche hof te Rome en gaat dan over Napels en Al giers naar Spanje en Portugal. Te Madrid zal hij een bezoek brengen aan de Koningin weduwe en te Lissa bon aan Koning Lodewijk die hem in 1886 een be zoek bracht. By kon. besluit van den 20 Maart is bepaald met het oog op art. 1 der wet van 1 Mei 1887dat de dienst der ingelijfden bij de militie te land van de lichting van 1882 en der ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1883 eindigt op 30 April 1888voor zoover op dien dag hun diensttijd reeds zou zijn ge ëindigd ware deze niet verlengd bij de wet van 31 Mei 1887 en bij kon. besluit van den 25, dat de afgifte van het bewijs van ontslag aan de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1883 en de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1884 geschorst wordt, totdat beslist is omtrent de bij de Staten-Generaa! in gediende wetsvoordrachtstrekkende om ben tot lan goren dienst te verplichten. Bij kon. besluit van den 29 zijn op nieuw voor 4 jaren met ingang van 1 Mei a. s., tot commissaris sen van het Entrepotdok te Amsterdam benoemd de heeren M. H. InsingerP. N. Muller en mr. M. C. van Hall. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 29 met 11 tegen 2 stemmen verworpen het voorstel van het lid den heer Pekelharing tot opheffing der openbare school voor meisjes. Aan mej. Dekker directrice der bewaarschool te Koog aan de Zaan, is den 29 op haar verzoek een eer vol ontslag verleend met ingsng van 1 Juli. De gemeenteraad van Yenioo heeft den 30 in beginsel besloten om het afgetreden r. k. armbestuur in rechten aan te spreken voor de groote sommen,door dat armbestuur bij eene firma belegd en tengevolge van het faillissement dier firma verloren geraakt. Gelijktijdig werd een nieuw bestuur benoemd. Den 31 heeft voor de srr. rechtbank te Haarlem te recht gestaan Linden van Egmond te Wijk aan Zee en Duin, beklaagd van in den nacht van den 10 op den 11 Februari onder Heemskerk uit eene weide 7 schapen te hebben ontvreemd, waarvan 5 schapen en 1 lam voor 10 pond vlaamsch' f 60) op de markt te Alkmaar verkocht werden terwijl 1 schaap, dat niet naar Alkmaar had kunnen loopen, in de weide van een ander terug gevonden was. Hoewel de dader alles ontkende en o. a ook, dat hij te Alkmaar in eene her berg geweest was, zoo werd dit feit toch ter terecht zitting bewezen. Tegen hem werd drie jaren gevange nisstraf geeischt. Bij kon, besluit ie bepaald, dat de nog in omloop zijnde schuldbekentenissen der 4J pet. geldleening oorspronkelijk groot f 3 000.000ten behoeve van het Amsterdamsche Entrepotdok, op en na 1 Mei a.s. door den Staat afgelost worden en van dien dag af ophouden rente te dragen. Aan de heeren E. W. baron van Tuijll van Serooskerken en J. H. van West Jr., voorzitter en Becretaris van het comité voor de belangen der Haar- lemsche paardenmarkten, is door den Koning vergunning „Kijk eens aan", sprak de een, „daar hijscht de „Ephemeros" de zeilen ook. Het schijnt den kapitein niet bijzonder best te zijn bevallen in Genuaik denk dat de landwyn in de ..Enterhaak" hem te zuur is geweest." „Hel en duivel, wat zoo'n Duitacher verdragen kan", lachte de ander. „Hij moet pek in zijn keel hebben en zijn matrozen ook. Heb je wel bemerkt, Marco, welke beste maatjes die lui onder elkander zijn P Dat gaat zoo familaar met elkander om, alsof het broeders waren." „Roovers zijn het, menschenrooveraantwoordde de eerste. „De flooge Raad moest het maar eens weten, dat de „Ephemeros" aan de afrikaansche kusten handel in slaven drijft, dan had hij zeker voor de laatste maal in onze haven voor anker gelegen." De jonge man aan de kaaimuur schrikte. Hij Btak zijn bleek gelaat een weinig uit den mantelkraag en richtte zyne donkere oogen strak op de „Ephemeros", langs welks bezaansmast langzaam eene witte vlag werd geheschen. Nauwelijks had hij dit bemerkt, of hij keerde zich snel om en verliet de havenplaats. „Bah", bromde hij halfluid voor zich heen, „wat gaat het mij aan hoe de kapitein met den jonker wil om springen? Het is een oude waarheid, dat in 'elevens stormen, de zwakkere het onderspit delven moet wat raakt mij de rest ik ben overwinnaar Een marskramer ging den jonkman rakelings voorbij. Had de rondzwervende kramer deze laatste woorden gehoord Hij bleef staan en zag den rustig verder wandelende met een langen dreigenden blik na. „Gij dwaalt, don José. Geen overwinnaar buiten God. verleend om bij gelegenheid van de op 26 Juli a.s. te houden Haarlemsche paardenmarkt wederom eene ver loting te doen plaats hebben van op die markt aan te koopen paarden enz. Heinekens bierbrouwerijmaatschappij te Amsterdam keert over 1886/7 een dividend van f 550.25 per aan deel uit. In het krankzinnigengesticht te Eraneker werden op 31 Dec. 1887 verpleegd 118 mannen en 123 vrouwen, samen 241 personen. De heer G. H. van Kasteel, predikant te Kollum, is tot predikant bij de ned. geref. gemeente (doleerende) te Haarlem gekozen. De Rotterdamsche Passagemaatschappij behaalde over 1887 f 18000 winstdaarvan is ruim f 15000 bestemd tot nitkeering van een dividend van 3 pet., terwijl het overige gevoegd is bij bet reservefonds dat thans tot ruim f 16000 geklommen is. De stoomtram Breskens Maideghem keert 5 pet. dividend uitde Ginnekensche tramwegmaatsehappij (Paardentram Breda—Ginneken) 57/ie pet. De gemeenteraad van Maassluis beeft besloten tot verbetering der havenwerken in verband met de nor maliseering van de rivier het Scheurwaarvan de kosten begroot zijn op f 105'. 00, waarin aan het rijk en de provincie zal worden verzoent elk 1/3 by te dragen en tot het aangaan eener geldleening van ten hoogste f 100000 voor het stichten eener drinkwater leiding. De vereeniging van "Weesvaders voor da opvoe ding en verzorging van onverzorgde weezen heeft de buitenplaats Lindelaan nabij Maarssen met den daaraan grenzenden boomgaard aangekocht. In het gesticht te Maarssen worden thans 16 weezen verpleegd, welk getal binnen een paar weken tot 22 zal klimmen. Te Borssele is in de vorige week eene vrouw door den bliksem gedood. De katholieke kiesvereeniging te Breda heeft voor de 2e Kamer kandidaat gesteld den heer baron Michiels van Verduijnen wethouder te 's Gravenhage de nieuw opgerichte kiesvereeniging Algemeen Belang den heer mr. van Cooth oud griffier der Staten van Noord brabant. Aan het verslag der gemeente-gasfabriek te Mid delburg over 1887 worden de volgende bijzonderheden ontleend. Volgens aanwijzing van don fabrieksmeter werden 618.373 kub. el gas voortgebracht tegen 586.006 in 1886 De lichtkrachtgemeten met den verificateur van Giroud, bedroeg gemiddeld 15.93 kaar sen. Het aantal gasverbruikers beliep 656 met 690 meters tegen 627 met 661 meters in 1886, Het gas verbruik steeg met ongeveer 8 pet. en bedroeg 437.733 kub. el tegen 405.824 in 1886de prijs van het gas was 8% pet. Het batig slot der exploitatierekening bedraagt 20.285.30J tegen 21 157.63% in 1886. Mej. J. R, Peaux te Wijk aan Zee is gedurende 4 maanden ingaande 1 April, benoemd tot leerares in het engelsch aan de middelb. school voor meisjes te Leeuwarden. Voor de akte van onderwijzer en onderwijzeres hebben zich in de provincie Noordholland 168 kandi daten aangemeld. Ds. J. Bergman te Weesp heeft bedankt voor het beroep naar de evang. luth. gemeente te Medemblik. Tot voorzitter van bet banbestuur te Scharwoude is herkozen de beer C. de Groot Jz., tot seorefcaris- penningmeéfcter de beer E. Scbermerhorn en tot lid de heer D. Beunder Pz. De statiojis-ebefs en hunne plaatsvervangers te Zaandam, Koog-Zaandijk, Wormerveer, Krommenie en Oostzaan zuilen tot onbezoldigde rijksveldwachters be noemd worden. Wegens de samenstelling van de opgaven aan de voorzitters der gemeenteraden voor' het opmaken der kiezerslijsten en van die aan Ged. Staten voor het opmaken van de lijsten der hoogstaangeslagenen, een en ander ter voorbereiding van de verkiezingen voor 1888 en volgende jaren, wordt aan de ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen eene vergoeding toegekend, berekend naar een halve cent per artikel van de kohieren, waaruit elke opgaaf getrokken is. Een gevangene in de celgevangenis te Schevenin- gen had tegen het vonnis waarbij hjj wegens straat- Vierde Boek. I. In de eerste helft van de vorige eeuw bestond Bab Asun de voorstad van Algiersbijna alleen uit het fort van dien naam, dat in 1582 door den venitiaanschen regent Hassan-Pacba gebouwd en in J798 door Dey Musiapha tot zijne tegenwoordige grootte verbouwd werd. Ter plaatse waar zich tegenwoordig eene breede rij paleizen, kazeinen scholen, hospitalen en andere openbare gebouwen verheft, vond men destijds slechts de landhuizen van eenige rijke sjeiks, die ter wille van de verkwikkende nabijheid der zee eu in spijt van de menigvuldige rooverijen van Spanjaarden en Grieken hier mee-tal hnnne tenten opsloegen. De schoonste en grootste van deze villa's, die, üoewel uit hout opgetrokken in hunne weelderig bonte praal, kunstwerken waren van moorseh-bijzantynsche bouw kunst het voornaamste dezer lusthuizen behoorde den Jamtsaar Aga Sidi Hussein ben Mohammed, een dapper krijgsman en een veelgeprezen diplomaat, van wien men algemeen wistdat hij de reenterhand was van den Dey van Algiers van den grijzen en deugdzamen Abderrabma Corabdy. Het landhuis vau Sidi Hussein lag aan den voet der schilderachtig in zee vooruitstekende rots, op den top waarvan de vestingwerken van het fort Bab Asun troonden; zijn tuinen strekten zich ver langs de kust uit. Bekwame handen hadden daarvan een waren tooverhof weten te maken. Allerlei geuren verspreidden zich van hier uit over de zee wanneer geen frissche bries op snik heets dagen aan Hussein verkoeling bracht. Aan den oostelijken horizon ontdekte men de besneeuwde roof veroordeeld washooger beroep aangeteekend, bij de behandeling waarvan hij getuigen tot ontlasting zou oproepen. Door tusschenkomst van een der bewaarders in die gevangenis had bij eene reeks van vragen, welke hij ter terechtzitting zou weuschen te doenmet de antwoorden welke hij daarop wenschte te ontvangen ten einde vrij gesproken te kannen worden aan die getuigen laten ter hand stellen, welk feit door de jus titie ontdekt werd waarop die bewaarder in hechtenis is genomen. Voor de uitbreiding en verbetering der lokalen in het Gemeenelandshuis te Delft is door het hoog heemraadschap Delfland f 15000 beschikbaar gesteld. De "s Gravenhaagscbe Passagemaatschappij ontving in 1887 aan winkelhuur f 38101 en aan huur van an dere aan de maatschappij behoorende panden f 5250. De exploitatiekosten bedroegen f 7101, ƒ2700 minder dan in 1886. Het verliessaldo over de gezamenlijke exploitatiejaren bedraagt f 33967. Op 31 Dec. waren verhuurd 47 winkels tegen 32 in 1886 en alle boven huizen op een na, dat tot zetel van het bestunr dient, eu alle bovenlokalen van het koffiehuis. De huurprijzen waren evenwel dalende. De directeur-generaal der maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen heeft aan den minister van waterstaat eene uitvoerige nota gezonden, waarin bijna punt voor punt de opmerkingen worden nagegaan van het openbaar gemaakte verslag van den raad van toe zicht op de spoorwegdiensten omtrent het onderzoek, ingesteld naar aanleiding van het spoorwegongeluk te Ruinerwold op 2 Jan. Verschillende voorstellingen van dat verslag worden daarin weerlegd. Het betoog van den raad berust in hoofdzaak daarop, dat volgens het telegraafregister te Meppel, door Rui nerwold aan Meppel te 8 50 veilig was gegeven voor trein 50 aan welke omstandigheid bijzonder groote waarde is gehecht. De directeur-generaal acht het te betreuren, dat het den raad niet wensehelyk is voorge komen te onderzoeken, of werkelijk het te Meppel in geschreven telegram door Ruinerwold was geseind. Ware hij hiertoe overgegaandan zou gebleken zijndat bedoeld telegram niet door Ruinerwold was gegeven zoodat alle uit dit vermeende feit getrokken conclusiën en alle daarop gebouwde beschouwingen eiken grond missen. Reeds uit de stukken bij zijn verslag van den 13 Eebr. gevoegdhad zich de raad hiervan kunnen overtuigen. Verder wordt aangetoond, dat ook de veronderstelling van den raad dat te Ruinerwold de stationschef niet in het station aanwezig zou zijn geweest en de veilig heidsmaatregelen overgelaten waren aan zijnen zoon, door niets wordt gerechtvaardigd terwijl buitendien op dat stat on alle bestaande bepalingen ten opzichte van kruising-verlegging met juistheid en doorzicht zijn toe gepast zoodat heb eenige verwijtdat bedoeld station kan treffen, is, dat niet met zekerheid kan worden beweerd, dat de lichten in de afstandsseinen behoorlijk brandden en dat zelfs gegrond vermoeden bestaat, dat zulks voor het afstandssein zijde Meppel niet het geval is geweest. Evenmin is volgens de nota gebleken dat trein 50 met overgroote snelheid heeft gereden; eerder het tegen deel. Deze opvatting wordt door de door den raad zeiven aangegeven tijdstippen van vertrek uit Meppel van trein 50 en van trein 279 uit Koekange geheel gelogenstraft. Eindelijk wordtgeheel strijdig met de conclusiën van den raad, aangetoond, dat het onaannemelijk is dat de machinist van trein 50 het sein zijde Meppel op veilig gevonden heeft. Dit noemt do dir.-gen. met het oog op de verklaring vau de wachteres van wachtpost 4, de plaats der botsing, en den door de beide treinen te doorloopen afstand, materieel onmogelijk. Wat betreft den toestand, waarin de machinist van trein 50 verkeerde, wordt verwezen naar de mededeelin- gendoor den heer Smeenge in de zitting van de Tweede Kamer van 22 Eeb. gedaan. Deze afgevaar digde (die op de plaats des onheils tegenwoordig is geweest) is beter dan de raad of de ambtenaren der maat schappij bij machte, over dat punt een oordeel te vellen. Dat echter bij de maatschappij niet alleen misbruik van sterken drank met ontslag gestraft wordtdoch ook de aanwezigheid van sterken drank op de machine dat gevolg heelt, blijkt uit twee overgelegde circulaires toppen van den Kleinen Atlasdie zich in heldere en scherpe omtrekken tegen den diepblanwen hemel af- teekende, Sidi Hussein had bezoek. Een vreemdeling uit het Avondland had zich door een aanbevelingsbrief van den beschermer van Marokko, een audiëntie bij den almachtigen Aga weten te verschaffen. In een groot achthoekig en van muzeltnanscken rijkdom en smaak ge tuigend vertrek zat Sidi Hussein met kruiseling gesla gen beenen op eenen lagen divan tegenover zijn gast. Deze was een rijzig en welgevormd man, in wien men den zoou van het noorden herkende, ondanks zijn geel- rooden tulband zijn zijden kaftan en zijne wijde been kleederen. Tusschen deze beiden stond de tolk de invloedrijkste vertrouweling van voorname muzelmannen. Hij had een griffel en een perkamenttafel bij de hand en brachtdaar de vreemdeling de arabische taal niet geheel machtig was de beteekenis van het gesprokene aan den hoorder over. „Ik heb geen grond te twijfelen aan betgeen gij mij zegtvreemdeling", sprak Sidi Hussein na een lange aanspraak van zijnen bezoeker, „ik geloof evenwel,dat gij u vergist in de verhouding van dit rijk tot den sultan. De souvereiniteit die deze over Algiers uit oefent, bestaat sedert den dood van Baba Aly nog slechts in na-tm. Mocht Corsika dus vroeger of later onder turksche heerschappij komen, dan zou daarin voor ons nog zeer weinig voordeel steken, ofschoon ik niet ontkennen wil dat door deze oppermacht de mahome- daansche rijken aan de Middellandsche Zee een zeker overwicht op de christelijke zonden verkrijgen." Op het hooge en intelligente voorhoofd van den vreemdeling vertoonde zich een trek van misnoegen. Wordt venolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2