Groote Yoorjaarsveeraarkt Almaliadrs nalatenschap. No. 44. Negentigste Jaargang. 1888. V R IJ D A G 6 APIUL. GROOTE PAARDENMARKT op Woensdag 18 April. TE ALKMAAR op Maandag 16 x\ p r i 1 F E IJ a L L E T O rv. Prijs der gewone Advertentiën: ©fftciüel (Bebeelte. He gewone AMaandagsche vee markt wordt bij gelegenheid tier groote Woorjaarsrnarkt op IVoens 'dag 16 April 1*88 gehouden op de Uedetnpte ]\ieuwestootnabij de Mïananlkade en op den Koningsweg fSmitcutand ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,— De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren bij deze aan belanghebbende ouders en voogden dat volgens de algemeene schoolverordening, door den raad vastgesteld 22 December 1880 (Gemt. blad No. 81), de toe lating van leerlingen op de schooi voor onvermogen de n (armenschool) en de 2 tusschenscholen alhier slechts eenmaal 's jaars geschiedt en wel op 1 Mei, en dat alsdan tot die scholen toegelaten worden de kinderen die zes jaren oud zijn of dien leeftijd bereiken vóór 1 Augustus da. Bij de aanvrage om toelating, welke aan het hoofd der school vóór 15 April a.s. moet geschieden, moet, worden over gelegd het bewijs van geboortebenevens van inënting of na tuurlijke pokziekte der kinderen. Voor zooveel de tusschenscholen betreft, moet voor de bewoners der wijken A, B en E die aanvrage geschieden bij den heer A. P. Zeilmaker en voor de bewoners der wijken CD en E bij den heer W. S. P. Hope. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 31 Maart 1888. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. De persoon van O. LOPPERSUM afkomstig uit de ge meente Deventer, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. SOLLICITANTEN naar de betrekking van helpster (kweekelinge) bij het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de openbare school voor onvermogenden te Alkmaar, in plaats van mej. M. E. SLIJPER, op verzoek eervol ontslagen, op t 40,jaarwedde, worden verzocht zich bij eigenhandig geschreven gezegeld verzoekschrift te wenden tct het gemeente bestuur van Alkmaar vóór 10 April 1888. EN MMatMBMgBP3£a*.a*j»i,rgw,rifir«£ x oc DU1TSCHLAND. Den 30 is tusschen Elbing en Koningsbergen een trein uit het spoor geraakt tenge volge van eene verzakking in den doorweekten spoor- wegdijk. De machinist en stoker bleven dood terwijl 65) „Openhartig gesproken, Sidi Hua ein", antwoordde de vreemdeling „ik bad er op gerekend bij u meer bijval voor mijne plannen te vinden dan het geval schijnt. De schadeloosstelling, die ik Algiers aanbied wanneer het door gewapende hulp mijne onderneming tot een geweuscht einde helpt brengen, is in geen geval ge ringer dan diewaarmede ik aan de marokaansche regeering mijne dankbaarheid hoop te tooneo. Keizer Muley Abdilla en Osman-Pacha hebben mij eene veel gunstiger ontvangst bereid dan gij. Laat ons dit onderwerp laten varen. Spoedig zal de tijd komen dat gij tot de erkenning gedwongen wordt, dat het voor- deeliger zou zijn geweest mijne plannen te ondersteunen dan ze zoo beleedigend af te wijzen. Ik geloof, dat het vertrouwen van den sultan en den keizer van Ma rokko, de aanbevelingen van Rakoczy, Bonneval Achmed Paeba en andere groote veldheeren zoowel als de acte van vertrouwen van Costa Grafferi, Hyacinth Paoli eu de overige aanvoerders van de corsikaansche opstande lingen mij vrijwaren voor de beschuldiging een avon tuurlijke plannenmaker te zijn." „Jong bloed, warm bloed", antwoordde Aga, nadat hem de tolk den toornigen uitval van den vreemdeling had overgebracht. „Ik wantrouw u volstrekt niet, mijn vriend, alleen ben ik niet lichtzinnig genoeg u beloften te geven, welke ik misschien niet vervullen kan. De Dey is oud en gebrekkig; zijn dood kan dagelijks verwacht worden en ik weet nog niet eens, wie na hem als de beheerscher van dit rijk zal optreden." „Ik vind het vreemd, Sidi Hussein, dat gij onbekend zijt met wat de gebeele wereld weet. Wie beeft den Dey te kiezen, anders dan de Divan en de Janitsaren En wie is de voorzitter der Divan en het hoofd der Janitsaren Gij, Sidi Hussein, en niemand anders dan gij, zult Algeries verder eenige personen licht gekwetst werden. Den 26 is een dergelijk ongeluk gebeurd bij Einsterwolde waarbij vier personen omkwamen eu vijf zeer zwaar gekwetst werden. Op de Elbe is de toestand verbeterd, nadat de ijsverstoppingen met behulp van dynamiet en ijsbrekers doorgebroken waren. Den 1 heeft de Keizer ondanks het gure weder met zijne gemalin een bezoek gebracht aan zijne moeder te Berlijn doch in een gesloten rijtuig. Prins Bismarck heeft den 1 zijn 73 verjaardag ge vierd. De kroonprins zelf kwam hem geluk wenschen en woonde ook den feestmaaltijd bij. Prins Bismarck wijdde een dronk aan den Keizerwelke door den kroonprins beantwoord werd met een dronk op den gastheer. Prins Frederik erfprins van Waldeck Pyrmont broeder van de Koningin der Nederlanden, is te Bent- beim, alwaar bij een bezoek bracht aan zijnen zwager, den prins van BentheimBentheim door roodvonk aangetast. De Nordd. Allg. Zeitung deelt mede, dat, ongerekend de storing welke de nachtrust des Keizers menigvul- diger dan anders ondervindt door het opgeven van stoffen, welke intusschen bijna in het geheel niet meer gekleurd zijn de gezondheidstoestand des Keizers be trekkelijk bevredigend is. Wegens het ongunstige weder wandelt hij in de oranjerie en niet in het park. Som tijds noemt hij over dag eenige rust. FRANKRIJK. Het nieuwe Kamerlid, Felix Pyat is op een na het oudste lid der Kamer. In het blad le Matin wordt op de loftuitingen van Roebefort in de Intransigeant op generaal Boulanger wiens dapperheid en talenten niet genoeg te prijzen zijn geantwoorddat men die praatjes reeds sedert 1848 en 1849 kent. Vóór 50 jaren bad men Louis Napoleon en Blanqni. De anarchie en de dictatuur gaan steeds samen ten strijde tegen de vrijheid. Moet nu na 50 jaren weer van voren af aan begonnen worden Het boulangisme is niets daD comedieeen verkapt bonapartisme. Prinses Clementine van Coburgmoeder van prins Ferdinand van Bulgarije, is te Parijs aangekomen. Ge vraagd naar den toestand in dat rijk heeft zij mede gedeeld dat de buigaren een eenvoudig beschaafd vredelievend en werkzaam volk zijn en dat de binnen- landscbe toestand niets te wenschen overliet. Het optreden van den heer Goblet als minister van buitenl. zaken en het aftreden van den generaal Ljgerot als minister van oorlog hebben bij de gema tigde republikeinen groote ontevredenheid verwekt. De heer Goblet is zeer driftig en deze eigenschap is voor een minister van buitenlandsche zaken in de tegenwoordige omstaudigheden hoogst gevaarlijk. De ondervinding heelt dit reeds geleerd want, toen hij president-minister was tijdens het gebeurde aan de duitsche grenzen met Schnaebelé, stelde hij voor, de inhechtenisneming van den commissaris van politie door de duitsche politie te beantwoorden met eeu ultimatum troon bestijgenzoodra Corabdy de oogen ges oten heeft. Niemand weet dit beter dan gij zelf. Ik ben tot u gekomen, om u de vriendenhand te bieden, niet om uwe gunst af te bedelen. Vergun mij tot een ander onderwerp over te gaan. In Meigennez vernam ik, dat gij voor ongeveer een jaar van eenen duitschen slavenhan delaar een gevangene gekocht hebtdie een landsman van mij is, Zoudt gij geneigd zijn dezen man vrij te laten „Misschien. Welken naam draagt de slaaf?" „Ik weet niet boe hij onder ulieden wordt ge noemd, maar in zijn vaderland noemde men hem Hans Kaapar vou Krachwitz." Sidi Hussein beval den tolk, den slavenopzichter te roepen. Deze verscheen en wierp zich te aaide, bet tapijt met zijn voorhoofd aanrakende. Sidi Hussein liet zicb den voor eene oostersche tong moeilijk uit te spreken naam van deu christenslaaf herhalen eu vorderde van den opzichter eene nadere verklaring daaromtrent, die deze dadelijk gaf. „Uw landsman, mijn vriend", sprak de Aga, zich opnieuw tot zijnen bezoeker wendende, „is een van mijne meest bevoorrechte slaven. Kara Nisa beeft zieb mijn vertrouwen in zoo hoogen g-aad verwerven, dat ik hem tot mijnen chasinedar (schatmeester) uitverkoren heb. Ik mis bom zeer ongaarne, maar om u te believen, wil ik hem de vrijheid schenken. Gij moet niet met wrok in bet hart vau mij gaan. Tegen uitkeering van de koopsom tienduizend piasters, wanneer ik mij niet vergis staat Kara Nisa ter uwer beschikking gy kunt u omtrent deze zaak met Abmed Jenidscbe, den ópper-eunuch trachten te verstaan." De Aga wenkte met de band ten teekeu dat hij de audiëntie als geëindigd beschouwde. De vreemdeling maakte eene afgemeten buiging met minachting van alle deftige muzelmansche vormen en verliet het vertrek. Buiten gekomen, liet hij den opper-eunuch door den tolk verzoekeD, hem een gesprek met den chasinedar van den Aga toe te staan. De vreemdeling was voor- of met het samentrekken van een legerkorps bij de grenzen. Dit door den toeumaligen minister van oorlog, generaal Boulanger, ondersteunde plaD werd verhinderd door den toenmaligen minister vau buitenlandsche zaken Flourons, gesteund door president Grévy. In de aftre ding vau generaal Logerot zien zij het geven eener voldoening aan de aanhangers van Boulanger. Het Journal des Débais noemt bet ministerie een ongeluk voor het land en beschouwt den beer Goblet als den meest afsebuwelijken minister van buitenlandsche zaken, dien men zich kan voorstellen. Kamer. Den 3 is de verwachte ministerieele ver klaring voorgelezen. De minister-president Floquet doet daarin een beroep op de eensgezindheid der republikeinacbe partijen Hij hoopt dat het Parlement zijne medewerking niet zal weigeren in omstandigheden, welke gebiedend eendracht eischec. Het land wil, dat op den weg van vooruitgang tevens verzoening betracht worde. De regeering koestert geeu vrees hoegenaamd, of de meerderheid zal zich bij elke ernstige hervorming op dezen weg laten leiden tot aanhoudende verwezenlijking van de ver wachtingen der natie en tot heil der republiek. Die hervormingen zullen nauwgezette overweging eischen. Voor een vraagstuk als dat der grondwets herziening is kalm overleg noodig een arbeid van zooveel gewicht, welke ten doel beeft de staatkundige inrichting ia volkomen overeenstemming te brengen met de republikeinsche beginselenmoet niet onder nomen worden onder omstandigheden, dio het welslagen in gevaar zouden brengen. De regeering zal daarom bet geschikte tijdstip voor deze hervorming aanwijzen en de noodigo verstandhouding tusschen Kamer en Senaat voorbereiden. Het land» hoeft minder belang bij de staatkundige regeling, dan bij die op het gebied van de geldmiddelen, nijverheid, handel en leger. Eene reeks wetten, waar door die groote vraagpunten worden uitgemaaktzal der Kamers aangeboden worden. De regeering zal ook eene wet indienen op bet recht van vereeniging, waardoor de betrekkingen tusschen kerk en staat geregeld worden, doch de geldelijke vraagstukken hebben den voorrang. Wij hopen tussehen de beide takken der wetgevende inacbt de noodige overeenstemming tot stand te brengen voor de invoering van belangrijke hervormingen in de begrooting vooral wat de belasting op sterke dranken en het recht van successie betreft. De nieuwe inrichting onzer nationale strijdkrachten stelt ons in staat te mogen rekenen op den eerbied welken men ons verschuldigd is. Zj is een waarborg voor de handhaving van deu vrede, waarnaa wij steeds onze beste krachten zullen wijden. Na het voorlezen dezer verklaring, welke door de gematigde republikeinen en de leden der rechterzijde met stilzwijgen ontvangen wasterwijl de radicalen haar toejuichten, werd overgegaan tot de verkiezing van een nieuwen voorzitter. Bij de eerste stemming verkre gen de heeren Brisson 156, Clémenceau, die zicb be zichtig genoeg zijn verzoek aan den opzichter door eene goede fooi kracht bij te zetten en dienten gevolge toonde Ahmed Jenidscbe zich volkomen bereid bet verzoek van den gast toe te Btaan. De beer met den geelrooden tnlband werd binnen gelaten in dat deel van den bof, dat ook voor vreemdelingen toegan kelijk was en men liet hem alleen met de verzekering, dat Kara Nisa spoedig verschijnen zou. Het duurde niet lang of een man van booge, slanke gestalte kwam langs het voetpad aanloopen. Hij droeg eenen arabischen mantel uit eene grove witte wollen stof vervaardigd, evenals zijn broek, die nauw om zijne knieën sloot. Zijn gelaat was glad geschoren en door de zon gebruind zijne trekken waren edel en voornaam, zijne wangen ingezonken en de blauwe oogen door donkere kringen omgeven. Hij droeg hort gesneden baar en ging blootshoofds. Hij was nog slechts eenige schreden van Sidi Hus sein's gast verwijderd toen de vreemdelingdoor het naderende gerucht uit zijn gepeins opgewekt, zicb plot seling omweudde. Do ander scheen te schrikken en bleef staan, ging daarop nog eenen stap voorwaarts en hield de band boven de oogen. Zijn gelaat werd op eens doodsbleek zijn blik wezenloos zijn gansche lichaam beefde, als door eenen electrischen schok ge troffen, en zijne lippen openden zich langzaam tot den wilden uitroep „Neuhrff!" In eenen oogwenk stond deze aan de zijde van den slaaf en hield dieus banden bij de polsen omvat. „Ik ben het, Krachwitz, ik ben hetmaar ik kom niet als de vijand van weleer, ik kom als vriend tot u. Bevrijden wil ik u van bet onteerende juk, dat gij torscht, ik wil u den weg naar bet vaderland banen om goed te maken, wat ik jegens u misdreven heb. Maar laat ons niet zoo luid spreken, want al gebruiken wij onze lands taal zou het toch niet onmogelijk zijn dat de tolk met zijne babbelachtige tong ons ver tond. En dat zou niet raadzaam wezen.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1