BinaculAttb. Met eene uitdrukking van ongehuicheld medelijden rustte Neuhofi's blik op den armen slaaf. paald kandidaat gesteld had116 en Andrieux 113 stemmen. Bij de tweede stemming werden uitgebracht op de beeren Clémenceau 169Brisson 151De?elle 37 en Andrieux 10 stemmen. De derde en beslissende stemming werd daarna tot den 4 verdaagdtoen de heer Méline, die gesteund werd door de eonserratieren en gelijk aantal stemmen als de heer Clémenceau had verkregenals ouder in jaren, tot voorzitter gekozen werd. De heer Méline betuigde zijn dank voor het in hem gestelde vertrouwen en aanvaardde zijn post. De beer Andrieux stelde voor dat de Kamer tot den 19 uiteen zou gaan, doch de heer Dreyfus wenschte verdaging tot den 15 Mei. De heer Félix Pyat hield eene heftige redevoering waarin hij o. a. zeide dat geen vacantie noodig was de leden der Kamer, die 25 fr. per dag genieten be hoorden te arbeiden en men liep gevaar bij terugkeer de deuren der Kamer gesloten te vinden. (Uitroepen) De termijn van 15 Mei werd met 367 tegen 182 stemmen verworpen. De heer Dreyfus vroeg daarop eene hoofdelijke stem ming voor de verdaging tot 8 Mei. Na eenige beraadslaging werd met 210 tegen 131 stemmen bepaald, dat zij tot den 19 zou uiteengaan. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 29 heeft een felle orkaan in verscheidene plaatsen brand doen ont staan. Zoo verbrandden te Csaba meer dan honderd buizen; het dorp flethars werd geheel en Groot-Kikinda bijna geheel in de asch gelegd. Op meer dan ééne plaats kwamen bij die branden menschen om. Den 30 is de Theiss buiten hare oevers getreden de grootste verwoestingen aanrichtende. Qeheele dorpen werden vernield en duizenden menseben leden kommer en gebrek. Door de overstroomingen zijn in verscheidene plaat sen reeds typhus en andere ziekten ontstaan. RUSLAND. Ten gevolge van een protest van het openbaar ministerie bij het districtegerecbtstiof te Mos kou, heeft de SeDaat het vonnis, waarbij een postbeambte, die een aangeteekenden en bij de maatschappij Victoria voor eene waarde van 120,000 roebels verzekerden brief had verduisterd, wis vrijgesproken, vernietigd. De Senaat gelastte dat de zaak opnieuw behandeld zou worden en diende den rechters, die het eerste vonnis uitspraken, eene strenge berisping toe. SPANJE. De minister van financiën heeft in de Kamer het ontwerp der begrooting voorgelezen. De uitgaven zijn geraamd op 849,323,285 en de inkomsten op 851,867,932 peseta's. Het buitengewoon krediet van 171,000,000 peseta's, noodig voor de uitbreiding der vloot, zal gedurende de eerste twee jaren worden gedekt door een voorschot, te geven door de maatschappij, die de tabaksregie heeft gepacht. Voor de volgende jaren zal een nader ont werp tot regeling worden ingediend. Het tekort over 1885 bedraagt 108,000,000over 1886 91,000,000 en over 1887 77,000,000 peseta's. RUMENIE. Het nieuwe ministerie is aldus samen gesteld voorzitter en binnenlandsche zaken, Rosetti buitenlandscho zaken, Carp; financiën, Ghermani; open bare werken Stirbey justitie Marghilonay oorlog generaal Barazziopenbaar onderwijs en (ad interim) koophandel, Majoresco. Den 4 las de heer Rosetti eene ministerieele verklaring in de Kamer voor. Daarin wordt o. a. gezegd dat hij zeer goed wistdat hij zonder het vertrouwen der Kamer niet kon regeeren. De afgevaardigden der oppositie vroegen daarop het woord doch op voorstel van het ministerie ging de Kamer tot den 9 uiteen. De in hechtenis genomen afgevaardigden en dagblad schrijvers zijn den 3 in vrijheid gesteld. De Hooge Raad heeft den 28 in het geding van kerkvoogden te T|amsweer tegen den heer F. Jansonius Onder het ruwe kleed van Kara Nisa bewoog zich zijne borst in stormachtige beweging. Het was hem on mogelijk te antwoorden, de ontroering verlamde hem de torg. Het stormde in zijne ziel. Hoe, behoorde deze man niet meer tot diegenen, die het op zijnen ondergang hadden toegelegd! Blonk aan de fijne, aristocratische hand van dezen man niet zijn eigen gestolen ring F Zelfs de zedelijke vernederingbet rampzalige leven en de menigvuldige lichamelijke ontberingen die Krachwitz zich als Kara Nisa, als slaaf van den Aga, had moeten getroosten waren niet in staat geweest hem de bittere uren uit het geheugen te wieschen, die Neuhcfl's onge voelige zelfzucht hem berokkend hadden. En deze Neu- hcfi, aan wiens gehaten naam zich voor hem zooveel uren van bittere beproeving vastknoopten, trad hem nu piotreling als vriend tegemoet en wilde zijn bevrijder worden hij de onverzoenlijke vijand van weleer. Hij voerde de verlossing met zich, die de ongelukkige slaal in zoo müDigen slapeloozeo nacht den hemel vnrig had afgebeden. Krachwitz streek zich met den wijden mouw van zijn gewaad over het gloeiende voorhoofd en droogde de zweetdroppels af, die daarop parelden. Hij trok de hand terug die Neuhoff nog altijd in de zijne hield. „Is het waarheid", vroeg hij op wantrouwenden toon. „Waarheid of weder leugen F" „Ik vergeef u deze vraag, jonker von Krachwitz", antwoordde hij, „gij hadt het recht die te doen. Ik ben er mij wel van bewust, dat ik mij onedel, zelfs laag en gemeen tegenover u gedragen heb. Maar bij de nagedachtenis van mijnen vader, zweer ik u, jonker von Krachwitz dat ik thans de waarheid spreek. Ik wil u de vrijheid hergeven en vraag daarvoor geenen ande ren dank dan de belofte, mij bijstand te zullen bieden in eene grootsohe en edele zaak. Laat ons wat heen en weder wandelen ik merk dat er uit de vensters der villa nieuwsgierige blikken op ons zijn gericht 1" Neuhoff trok Krachwitz met zich voort in de schaduw, aldaar, beslist, dat ook tea aanzien van het beheer der eigendommen van de gemeente het stemrecht geldt, dat ten opzichte van het bestuur in de nederlandsohe her vormde kerk is aangenomeu, door welke beslissing ver oordeeld is het door sommigen voorgestane etelsel, dat, met betrekking tot het beheer der goederen, het stem recht zou zijn bij alle leden der kerk niemand zelfs niet vrouwen en kinderen, uitgezonderd. Deze uitspraak is van groot belang voor de meeste kerkelijke gemeenten, die deel uitmaken van de naderl. herv. kerk omdat in verreweg de meeste van die ge meenten de regeling van het beheer geworteld is in bet beperkt stemrecht, en de kerkvoogden dus voortaan gevrijwaard zijn tegen de bedenking dat de grondslag hunner benoeming niet goed isomdat vrouwen en kinderen en wie meer het stemrecht derven, te huis werden gelaten by het leggen van dien grondslag. Den 31 reed een landbouwer uit de Vuursche tusschen Maartensdijk en Baarn die met zijne vrouw de markt te Utrecht bezocht had, per tilburij huiswaarts. Aan het begin van den Bütschen straatwegjuist tegenover het bekende landgoed „Het Hoogeland", schrikte het voor die tilbury gespannen paard, waarom de man uit het rijtuig stapte, om het paard te bedwin gen dat echter een ruk nam waardoor de vrouw uit de tilbury viel met bet achterhoofd zoodanig tegen een steenen paal dat het geheel verbrijzeld en zij onmid dellijk een lijk was. Den 1 is te Haarlem brand ontstaan op den zolder boven de bakkerij van den broodbakker A F. Petera op jiet Groot Heiligland, welke vol hout en meel was. Die verdieping is geheel uitgebrand. Den 3 is te 's Gravenhage in bijna 62jarigen ouderdom overleden de heer jhr, mr. C. de Jonge raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage. Den 3 is de dienst op de hoofdtramiijaen uit gaande van het station Hollandsche Spoor te 's Gra venhage, gestaaktdaar de veearts de trampaarden in de stallen aan den Rijswijkscben weg verdacht heeft verklaard te lijden aan schurft. Den 3 is te Amsterdam aanbesteed het maken der werken tot aansluiting van den Staatsspoorweg Nijme genAmersfoort aan den Oosterspoorweg te Amers foort, geraamd op f 58000. Laagste inschrijver de beer C. Bos te Haarlemmermeer voor f 54390. Den 3 zijn te Rotterdam 297 obligatiëo uitgeloot van de 3 pet. leening van 1868 ten laste van die gemeente. De hooge prijzen zijn gevallen op 6S330 f 10000; 46580 f 1500; 29229 f 1000; 50882, 21193 58204, 64349, 17523, 566 en 60818 ieder met f 500; verder 45 stuks mot f 200 eD 242 stuks met f 100 ieder. Yan de in 1867 door het Paleis voor Volksvlijt gesloten geldleening zijn den 3 de volgende 24 seriën uitgeloot 472, 953, 989, 1090, 1364, 1378, 1407, 1603, 1721, 1799, 1862, 1981, 2003, 2061, 2184,2395,2487,2537, 2661, 3011, 3045, 3144, 3683, 3752. Premientrekking op 1 Mei. De gemeenteraad van Gouda heeft den 3 aan genomen het voorstel, om bij het burgerlijk arm bestuur een klachtenboek open te stellen, waarin be hoeftige zieken hunne klachten kunnen doen opnemen over de behandeling der stads-geneesheeren welke klachten don onderzocht zullen worden en uitslag ter kennis van den gemeenteraad gebracht. Het in ver band daarmede door 3 stads-geneesheeren gevraagd ontslag werd gelijktijdig verleend. Den 4 des nachts is te 's Gravenhage overleden de heer mr. G. M van der Lindenlands advocaat sedert December 1863 en sedert 1848 lid der Tweede Kamereerst voor Gjuda en Altaeloo en later voor Dordrechtzijne geboorteplaats. Hij was een van de trouwste aanhangers van Tnorbecke en een der beste sprekers van de liberale partij. Bij kon. besluiten van den 4 is met ingang van 1 Mei: 1° aan den heer Abr. Bredins op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onder-directeur van het ne der), museum van geschiedenis en kunst2° in zijne waar zij veilig waren tegen onbescheiden blikken. „Laat ik aanvangen met te vertellen", ging hij haastig voort, „hoe ik u op het spoor gekomen ben. Tydens mijn oponthoud in Meigeunez werd door marokaanacue troepen een schip buit gemaakt, dat de kustwachters reeds lang een doorn in bet oog was geweest. De kapitein daarvan had zich verlaagd tot slavenhandelaar; hij overviei van tijd tot tijd met zijne manschappen de koloniën aaD de kust, roofde daar alles wat hem in hinden kwam cd verkocht zijne gevangenen elders op voordeelige wijze. Het rooversgezelschap werd nu voor den rechter gebracht en na een kort proces tot de galg verwezen. Uit nieuwsgierigheid woonde ik de terechtzitting by en herkende een der hoofd schuldigen als uw vriend, kapitein Wichmanshau- sen. De schurk had ook mij erkenden smeekte in zijnen doodsangstdat ik mijnen invloed bij den kei zer zou aanwendenom voor hem genade te ver krijgen. Bij deze gelegenheid vernam ik uw onge lukkig lot, jonker. Tot myne verontwaardiging hoorde ik verder, hoe gjj op last van don Jo Pacheco door Wiohmanshausen uit Genua geroofd, op de „Ephemeros" gesleeptnaar Algiers vervoerd en hier aan Sidi Hussein verkocht werd. Uw treurig lot was de oor zaak, dat ik Wichmanshausen's verzoek inwilligde: ik bad hem toch beloofd voor zijne invrijbeidsstelliDg te pleiten wanneer hij mij uwe verblijfplaats wilde mede- deelen. Hij heeft het aan mij te danken, dat hij de galg ontkwam en met afgesneden ooren werd weggejaagd." Neuhoff zweeg en wierp eenen opmerkzamen blik op Krachwitzdie met d9n rug tegen den stam eener plataan leunde. Met de punt zijner laars maakte deze allerlei zonderlinge figuren in het beate zand en uitte daarbij van tijd tot tijd half onverstaanbare woorden. „Don José was het dus don José en wat dreef hem daartoe F De nijd de wraak de yverzucht." Krachwitz sprong plotseling op en zijne oogen fonkelden vso woede. „Hij haatte my, omdat Pasquita mij liefhad en hem versmaadde en daarom dorstte zijne ziel naar mijnen ondergang. O, baron Neuhoff, gij weet niet, plaats benoemd de heer jhr. B. W. F. van Riemsdjjk, commies aan het ministerie van binnenl. zaken. De heer F. Kikkers oud lid van den gemeen teraad van Breda beveelt zich zeiven voor lid der 2e Kamer aldaar aan. De kandidatuur van den heer J. F. de Boojj schijnt niet door te gaan althans drie bestuursleden van de kiesvereeniging Breda's welzijn namen na eene heftige bespreking hnn ontslag toen den 30 gebleken wasdat de tegen dien dag uitge schreven vergadering door slechts één persoon zonder medeweten der overige bestuursledenbelegd was en dat niemand iets van een geproclameerden kandidaat af wist. De Amsterdamsehe hypotheekbank keert over 1887 12 pet. uit. De besturen der liberale kiesvereenigingen van het voormalige hoofdkiesdistrict Middelburg hebben aan den heer mr. J. P. I. Bnteux plechtig uitgereikt eene zilveren medailje met daarop gegraveerd toepasselijk opschrift, als bewijs van erkentelijkheid voor zijne aan vaarding der kandidatuur voor de Tweede Kamer in 1886 en 1887. Het Nutsdepartement te Anna Panlowna heeft besloten tot de oprichting van een ziekenfonds. De badplaats Domburg is in 1887 bezocht door 738 vreemdelingen welk getal grooter is dan in de laatste jaren. De Amsterdamsehe Omnibusmaatachappij vervoerde in het eerste, kwartaal 1888 2 098.920 reizigers tegen 2.100.651 in gelijk tijdvak van 1887. Gedurende de maand Maart ziju bij de rijkspost spaarbank te Rijp ingelegd f 23,50 en uitbetaald f 54,91%l, alzoo 31,41% meer uitbetaald dan ingelegd. Over den spoorweg Haarlem—Zandvoort werden in Februari 4418 reizigers vervoerd. De opbrengst was f 914.12, zijnde per dag an per mijl f 3.71. Op 1 Januari 1.1. waren in de strafgevangenis te Leeuwarden 261 gevangenenvan welk aantal in het eerste kwartaal 13 ontslagen werden en een overleed. Te Breda worden pogingen aangewend om het duizendjarig bestaan der stad in dit jaar feestelijk te vieren. De beer J. Breebaart, hoofd der bijzondere school te Koog-Zaandijk, ia benoemd tot hoofd der bijzondere sahool met uitgebreid leerplan te Middelburg. De heeren Scholten te Almeloo hebben den 31 op het schrijven van de commissie uit de werkstakers geantwoord dat zij na de op den 16 Maart bekend gemaakte concessie, waarop de hervatting van het werk niet gevolgd isgeene nieuwe voorstellenaan wien ook, gedaan hebben. Wanneer het den werklieden inderdaad meenens was het werk te hervatten en de commissie volmacht had, om te handelen, dan waren zij, evenals vroegervolkomen bereid de wenschen der werklieden aan te hooren en die te bespreken. Den 3 zijn de leden der commissie daarop door de heeren Scholten gehoordde werklieden wilden den arbeid hervatten tegen het oude loonwelk aanbod van de hand gewezen werd. Daarop werd den 4 onder leiding van den heer van Marken op uitnoodiging van dezen en den heer Post eene vergadering van volwassen werk stakers gehouden waarop de door de heeren Scholten den 16 Maart gedane voorstellen, namelijk om voor halve loonsvermindering den arbeid te hervatten, en die reeds door de commissie voor onaanuemelijk verklaard waren, verworpen werden met 256 tegen 4 stemmen. Een voorstel van den heer van Marken om genoegen te nemen met eene loonsvermindering van cent, werd mede met 218 tegen 18 stemmen verworpen. In het hoofdkiesdistrict Draten is van liberale zijde kandidaat gesteld de heer mr. Tijdeman te Breda, van katholieke zijde de heer mr. J. A. N Travaglino, van anti-revolutionaire zijde de bee Beelaerts van Blokland, niet herkozen kamerlid. De heer mr. C. J. Sickesz, van alle zijden daartoe uitgenoodigd en overtuigd geworden, dat zyne niet-bér- kiezing als lid der Eerste Kamer geheel aan het toeval te wijten is, heeft in ernstige overweging genomen terug te komen op het door hem genomen ontslag als wat ik heb moeten dragendulden en lijden in al die ja-en van zware beproeving. Gij zoudt mij be wonderen, om de kracht die ik noodig had, nog langer te leven." „Krachwitz 1" Neuhoff zocht nog eenmaal zich van Hans Kaspar's hand meester te maken. „Geloof mij, ik koesier eene warme deelneming in uw tol en ik betreur het diepdat de omstandigheden mij eens ge dwongen hebben als vijand tegen u op te treden. Het is zeker iets vreeselyks een vrij en zorgeloos leven te moeten verwisselen met den druk der slavernij en ik verbaas mij over den moed en de onwrikbare manhaf tigheid, waarmede gij dit onuitsprekelijk bittere lijden tot het einde toe gedragen hebt." „Manhaftigheid", antwoordde Krachwitz op Neuhoffs deelnemende woordeD, „dat is te veel gezegd, want er zijn uren geweestwaarin mijne kracht gebroken was waarin ik God en de wereld vervloekte en hst oogenblik mijner geboorte verwenschte. Eéne gedachte, één beeld, ééne straal van hoop heeft mij in mijn lyden bewaard voor zelfmoord. Gij weet niet, dat ik in den tijd, waarin nieuwe rampen mij troffenhet hoogste geluk myns levens smaakte, dat ik namelijk op den dag, tot-n de schurk Wichmanshausen mij op aansporen van don Pacheco overviel en op de „Ephemeros" liet sleepen, pas veertien dagen mei myne Pasquita verbonden was. Gij weet niet, dat mijD jong, beminnel. k vrouwtje zeil de middellijke oor zaak was, dat ik aan de kust van Afrika als slaaf verkocht werd, om niet in staat te zijn, mijn eigen vrouw tegen de eerlooze aanslagen van don José te beschermen. Meer dan de last der slavenboeien drukte mij de verterende vrees, dat Pasquita misscuien het slachtoffer van dezen spaanschen hond kon zijn geworpen en alleen in kal mere uren vond is troost in de gedachte aan bare trouw en aan de beide vrienden, die ik in Genna had achter gelaten en die de verlatene zeker in hunne bescher ming hadden genomen. Mijn lichamelijk lyden werd verzacht, toen mijn gunstig gesternte mij uit Wich manshausen's geweld bevrijdde. Ik vond in den op zichter van Sidi Hussein eenen man van beschaving

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2