327stc Staats-Loterij. No. 10396 20.000; No. 9557 ƒ5000; No. 571/2000; Ns. 5143. 6083, 7268 en 17042 1000; No. 2169 400; Ns. 5284, 6690 en 10575 200; Ns. 2979, 3859, 7061, 11196, 11996, 16206 en 20^95 100. &cUgfrAti#cftc Scncfatc». OUlerlei. voorzitter der Galdersch- Overyaelscbe maatschappij ran landbouw. Te Leeuwarden is eene 71jarige vrouw met een doofpot in de band, van de trappen gevallen. Zy was onmiddellijk dood. Te Oude Niedorp ia tot lid van den raad gekozen de heer J. van der Oord. De heer P. van Dijk is gekozen tot hoofdingeland van het polderdistrict Oude Niedorp. GEMEENTERAADSZITTING VAN ZIJPE. 3 APRIL. Wij hadden heden dan al een zeer gemakkehjken dag. De behandeling der cp de agenda geplaatste punten eischte geen 15 minuten tijds. Of het weinig belangrijke de heeren Kaan, van Beusekom en Francis had d'oen besluiten, te huis te blijven dan wel of andere gewichtiger redenen oorzaak waren van hun absentie bleef onbekend. Met z'n acbteu en den secretaris moesten de zaken worden afgedaan. Allereerst werd aangeboden het door bet dagelijksch bestuur opgemaakte verslag van den toestand der ge meente over 1887, dat bij de leden ter lezing zal worden gezonden. De voorzitter deed daartoe het voorstel. Van al het belangrijke en niet belangrijke dat daarin voorkomt kunnen wij dus niets mededeelen om de een voudige reden dat wij er niets van te weten kwamen. Een concept besluit tot af- en overschrijving op de begrooting van dit jaar tot een bedrag van f 50, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Deze at en overschrijving was noodig geworden door de ver hooging der jaarwedde van den klerk ter secretarie met genoemd bedrag in de vergadering van 8 Januari j 1. De voorzitter deelt daarna mede, dat op de algemeene begraafplaats eenige hoornen zijn gorood aan stukken gezaagd en eenige takkebossen daarvan zijn gemaakt en hij vraagt machtiging om d;e publiek te verkoopen. De waarde is wel gering, doch publieke verkoopiug z.i. toch maar geraden. Niemand had er iets tegen, zoodat deze belangrijke yerkoop den 13 dezer zal geschieden. De heer Schuit deelt nu mede, dat in weerwil van het verbod om honden als trekdieren te gebraikea dit toch dikwijls geschiedt. Straks nog zag bij iemand die zijn hond onder den wagen had eD dezen zoo liet trek ken. De naam van den zoudnar werd ook genoemd en zoo kon de voorzitter beloven dat hij hem door den veldwachter zou laten waarschuwen voor verdere over treding onzer verordening. De voorzitter berinuerde het ten overvloede nog eens op geenerlei wijze mogen de honden aangespannen zijn los bij den wagen moeten ze loopen en van een muil korf moeten ze zijn voorzien. Die nu nog meent dat wij in de Zijpe de dieren niet genoeg beschermen, is zeker wel een ultra op dat gebied. Ook nog andere dieren hebban we tegenwoordig te beschermen, n.l. de jonge lammeren en dat wel tegen de beschermden van zooeven, de honden. Dat deze Uatsten bunne bescherming niet weten te waardeeren wordt hierdoor duidelijk. Zes weken moeten ze vast liggen of met een muilkorf rondloopen, opdat ze nun verniel- en vraatzucht niet botvieren aan het jolige doch vreedzame lam. Hoewel dit den inwoners is bekend gemaakt, zijn er toch sommigen die zich daaraan met storen. Dit b'eek ons beden uit de mededeetiug van den heer de Wit, die daarom meer en beter toezicnt van de politie verlangde. De voorzitter zou ook hierop zijne ondergeschikten opmerkzaam maken. 2e klasse, 2e lijst, 4 April. 2e klasse 3 lijst5 April. Nr. 20480 400; Nr. 9321 f 200; Nr. 3646 100. Donderdag 5 April. Ommen Uitgebracht 2095 geldige stemmen. Ge kozen J. van Alphen (ant.) met 1264 stemmen. Jbr. G. J van der Wijck (lib.) had er 833. en met een edel harthij houdt streng de Kod aan eene menschelijke behandeling zijner Blaven en ik zou de waarheid te kort doen, indien ik over hem klaagde. Van den tijd af, dat ik zyn vertrouwen genoot als be stuurder zijner ge.dmiddelen, kon ik mij zelfs in bijzondere voorrechten verbeugen; daarop steunende, waagde ik het op zek ren dag, mij aan zijne voeten te wer; en en hem te zeggen wat ik had moeten lijden en hem mijne vrijheid af te smeeken. Daarnaar had de Aga, die naast de vele goede karaktertrekken die hij bezatde nationale fout der hebzucht met zijne geloofsgenooten deelt, geene ooren, hy gaf mij echter de vrijheid eenen brief naar Bieneek, mijne woonplaats, te schrijven, om van daaruit mijne los- kooping te bewerken en verklaarde zich zelfs bereid voor de verzeuding van dezen brief zorg te dragen. Een jaar is nu reeds verstreken. Ik had de hoop op verlossing bijna verloren en nu i«euhoft had zich neergezet op eene der mosbanken, die tusseben de platrnen verspreid stonden en deed Krachwttz naast zich plaats nemen. Wordt vervolgd. Den schrijver zij te dezer plaatse eene korte aanmerking veroorloofd. De figuur van den held van dit verhaal is geenszins een product der phantasie. De jonker von Krachwitz heeft werkelijk geleefd en de geschiedenis van zijne avonturen, van zijn leven en lijden eigenhandig opgeteekend in een dagboekdatdoor bemiddeling van eenen vriend, den schrijver ter hand gesteld is. Alleen de naam Krachwitz" is verdicht, omdat er nog vele nakome lingen van onzen held in leven zijnhet verhaal zjjner lotgevallen is evenwel op waarheid gegrond. Naar de londensche correspondent van het D. v. Z -H. mededeeltbleek uit een interpellatie in bet engelscbe lagerhuis, dat sedert 1883 niet minder dan 10.040 woningen voor iersche landarbeiders en hunne gezinnen met behulp van staatsgeld zyn gebouwd ter vervanging der ellendige hutten, waarin zij met hunne varkens samen wonen en dat nog 2158 aanvragen om woningen in overweging waren. Uit het antwoord op eene andere vraag bleekdat sedert het in werking treden der ier sche landwet van 1870, waarbij het gouvernement ge machtigd werd om gelden aan pachters tot aankoop hunner hoeven voor te schieten 821 pachters van die gunstige bepaling hadden gebruik gemaakt. Na verloop van tijd, en in elk geval reeds zoo spoedig zij zich van die kusting op hunne plaats hebben bevrijd wordt de hoeve hun eigendom. Onder bovengenoemd getal waren er eehter 56, die op den len Mei verleden jaar aan hunne verplichtingen niet hadden voldaan. Blijkens de pas verschenen officiëele britsche statistieke opgaven, zijo in Februari 1888 in het Vereenigd Konink rijk aangevoerd 130,005 centenaars boter, ter waarde van 782,619 pond sterl. Daarvan kwamen uit Nederland 3756 centenaars, ter waarde van 22,729 pd. s. tegen 5996 centenaars in Februari 1887 en 30,301 cent. in Febr. 1886, ter waarde respectievelijk van 35,260 en 83,844 pd. at. De aanvoeren van boter nemen gestadig be angrijk toe uit Denemarken en eenigszins uit Duitseh- land, terwijl zij afnemen uit Frankrijk, Canada en de Vereenigde Staten. Wat de margarine aangaat, hierbij vertoont zich het verschijnsel dat de aanvoer toe- doch de waarde daar van afneemt. In Februari van het jaar 1888 .verden in het geheel ingevoerd 96,849, in Februari 1887 96,198 en in Februari 18S6 90,411 centenaars, ter waarde respectievelijk van 281,100, 308,572 en 318,531 pd. sterl. De aanvoeren komen nog steeds voornamelijk uit Nederland en bij deze aanvoeren vertoont zich het zelfde verschijnsel. Dit bevestigt het eerste vermoeden, dat de nieuwe wet op de kunstboter werkelijk invloed uitoefent op den invoer der beste qualiteiten van dit artikeldiezooals men weetde natuurboter het meest concurrentie aandeden. De aanvoeren van kaas waren in Februari 1888 97,738 centenaars, ter waarde van 288,315 pd. St., tegen 75,178 centenaars ter waarde van 194,667 p.st. in Feb 1887. Zij kwamen voornamelijk uit Holland en de Vereenigde Staten. Do aanvoeren uit de Vereenigde Staten nemen toe en de waarden daarvan eveneens dooh in grootere verhouding. De aanvoeren uit Holland en de waarden daarvan namen af. De waarde der in Februari 1888 ingevoerde 311.735 „great Hundreds'' (een great hundred is 120 stuks) eieren bedroeg 139.981 pd.st. Van 4 Augustus9 September a.s. zal te Keulen eene internationale tuinbouw-teutoonstellingbij gelegenheid van het 25jarig bestaan van de „Ga tenbau-Geeellschaft Flora", plaats hebben. D ze tentoonstelling zal omvat ten tuinbouwgereedachappen tuin-architeotuurbloe- menverzamelingen tuinbouw litteratuur enz. Behalve een aantal medaljes van verschillende ge nootschappen als prijzen beschikbaar gesteld zijn van Z, M. den Keizer drie gouden medaljes en van H. M. de Keizerin drie eerepry.en ontvangen. Te Parijs heerscht thans een9 afschuwelijke mode, d e de doctoren te verg-efs trachten te bezweren. Men begint de kinderen te blanketten. In de openbare tui nen ziet men wichten van twee, drie jaar met geverfde wenkbrauwen. Andere malle moeders vinden de ge laatskleur der kleinen te levendig en besmeren de roo e wangen met eene laag poudre de ris ja zells ziet men meisjes van tien jaar reeds met de bewuste zwarte streep onder de oogen, waardoor deze grooter schijnen. Dat onder zulke omstandigheden vijftien tot zestienjarige meisjes reeds een kleurloos, door het blanketsel ver woest gelaat hebben is niet het grootste ongeluk, dat deze mode tengevolge hebben kan. Sedert het begin van het loopende jaar worden op de staatsspoorwegen in den Elzas proeven genomen met het eiectriseh verlichten van treinen. De electrische stroom wordt voortgebracht door eene kleine batterij van accumulatoren, welke onder iedere wagen is geplaatst. Iedere batterij bestaat uit 36 elementen die op on derscheidene stations, welke reeds eiectriseh veHicht zijn, geladen worden. Op deze wijze worden de dynamo's enz. op deze stations bij dag ten nutte gemaakt. De capaciteit dezer balteryen bedraagt 40 ampère uren de elementen staan in eboniten kisten en bevat ten electroden van een nieuw fabrikaatzij bestaan namelijk uiteen iooden lijst, waarin een zeker aantal verti kaal geplaatste loodon staafjes staan. Deze electroden zijn veel zwaarder dan die welke gewoonlijk gebruikt worden. Iedere wagen wordt verlicht door 5 gloeilampen, elk van 10 normaalkaarsen waarvoor eene stroomsteckte van 0 5 tot 0.6 ampères wordt gevorderd. De conducteur kan het licht regelen door middel van een kleinen rheostaatdie bij iedere batterij is aangebracht. De heeren A. List eu J. J. T. Kooy, leerlingen van de rijks nodmaallessen alhier zijn geslaagd voor het onderwijzers-examen. Uit een ons ter plaatsing toegezonden artikel nemen wij het volgende over Ook hier ter plaatse hebben wij eene werkstaking. Het corps officieren der d.d. schutterij heeft bet wetk gestaakt en ook Lier is het de oude kwestie Oneenigheid tuBscben patroon en werkman of in casu oneenigbeid tusschen de regeeringen van stad en land ter eener- en het corps officieren ter andere zijde. Heeft het mij altyd verwonderd dat in den schutters raad alhierook maar een enkel lid was te vinden dat een schutter wilde veroordeelen wegens absentie omdat by opkomende toch niet kon worden geoefend volgens de wet thans is ook hieraan eindelijk een eindede schutters zullen niet meer opgeroepen worden tot tijd en wijle aan het voorschrift der wet zal kunnen worden voldaan. De quintessens de* geheele schutterywet toch ligt in artikel 42 luidende „de schutterijen zullen jaarlijks van den 1 April tot „den 1 October op gezette dagen in het schieten naar „de schijf worden geoefend." en aangezien deze wet reeds dateert van het jaar 1827, mag men beweren dat in het begin dezer eeuw reeds de overtuiging gevestigd was, dat van deze oefe ningen uitsluitend heil te verwachten was ten bate van het weerbaarheidsvermogen van hem, die, zonder k-ijgs- man van beroep te zijn, toch ook geroepen zou worden ingevolge de wet, voor Koning en Vaderland te strij den; ja men mag gerust aannemen, dat de titulatuur dezer strijdmacht haren oorsprong vindt juist in de uit stekende kracht, die zij op dit gebied zou weten te ontwikkelen. Is ook de geheele militaire wetenschap sedert voor melden tijd juist iu deze richting voorbeeldeloos ont wikkeld de profetie dier wet-ontwerpers meer dan schitterend vervuldis zij verre overtroffen 1 hier ter plaatse heeft men van dan aanvang af steeds gedaan alsof dit alles beheerschende wetsvoorschrift niet bestond en onverklaarbaar mag het heeten hoe opeenvolgende kommandanten der Aikmaarscbe schutterij het plichts besef hebben opgevat, verbonden aau den afgelegden eed: „Ik zweer te zu'len zijn getrouw asn den Kouing en „dat ik mij atiptelijk naar de bepalingen der wet op de „schutterijen zal gedragen" onverklaarbaar het optreden van het gemeentebestuur van Alkmaar, dat alhoewel 'tlofieljk pogingen o ïder- houdt bij het nageslacht tot het doen instandhouden van liet hier en daar verzwakte elders geheel verloren gevoel van bewondering voor het plaatselijke voorge- s'aeht van Anno 1573 niets hoegenaamd dee om datzelfde nageslacht in de gelegenheid te stellen dien aiouden roem op waardige wijze te kunnen bandhaven; maar steeds jaarlijks p m. f 2590 aan de zoogenaamde „dienstdoende" schutterij waarbij nog nooit een enkel schutter een enkel geweer heeft afgeschoten toestaat. Ten einde evenwel op dit gebied de kroon op bet hoofd te zet en, is ze fs dezer dagen aau eane burgerver- eenigingdie aanvroeg een schietbaan te mogen op richten voor eigen rekening, dit verzoek door het dage lijksch bestuur geweigerd en het motief gevonden in vreeze voor het vee dat in de buurt weidende b; Nu er evenwel sprake is van kans op financieel voor deel in verband met Neerlands defensiewezen, nu heeft het gemeentebestuur zich gehaast en bij acclamatie besloten den minister van oorlog te verzoeken de nieuw op te richten cadettenschool hier te vestigen terwijl terrein en gebouwen met aandrang grat's worden aan geboden; toeh mag msn niet aannemen dat het gemeen tebestuur inderdaad zou veronderstellen, dat cadets zullen worden voorbereid tot hoog re militaire weten schappen, zondor zieh in het schieten naar de schijf te oefenen. De eerste Btad van Nederland is do laatste geworden op het gebied van defensie. Overal te midden van het grazepde vee vindt men in den omtrek van de sleden met d.d. schutterij ten of meer schietbanen; ongevallen doen zich niet voor het systeem „Veltman" heeft ze onmogelijk gemaakt - overal oefent men zich alleen Alkmaar's ingezetenen kunnen bet geweer niet richten oefenen zich met oog en haud blijven onbekwaam en al klopt ook hen het hart warm bij de gedachte aan Vaderland en Koning al willen ook zy het gevaar tarten te midden van de verschrikkingen des oorlogs volslagen hulpbehoevend zullen zij daar eventueel staan te midden hunner bevoorrechte collega's. Doch ter zake Steeds in afwachting levende sedert de laatste mis lukte poging op dit gebied had het corps officieien thaus ook nog een anderen tak, dea inweudigen dienst betreflende, ter verbetering onder handen genomen en, steunende op de voorschriften der wetverbetering verzoeht Ook hierop eene afwijzende beschikkmg onder bet motto „vooralsnog'' dat in de tegenwoordige taal der bureaucratie beteekeni„laat ons de dingen die komen kunnenafwachten stil afwachten nu de nieuwe „grondwet da mogelijkheid van het komen heeft ge opend ten opzichte van „reorganisatie." Het corps o'ficieren stelt zich evenwel niet verant woorde yk voor dezen toestand en heeft nu kennis gegeven aan de besturen van stad en land dat het ook „vooralsnog" Alkmaar's schutters niet in den waan wil latendat liefde tot het vaderland hunne belangen beheerscht maar hun zal worden medegedeeld dat bij afwezigheid eener schietbaan de oefeningen achterwege blijven, die door de wet zijn voorgeschreven, totdat aan da wet zal kunnen worden voldaan. ARRONDISSEMENTS-RECRTBANK. Behandeling van strafzaken op 3 April 1838. M. W. en K. M., Uitgeestdiefstalieder 3 maanden ge„. JL., Uitgeestbeschadiging van boomenf 3 boete of 1 dag hecht. J. K., Heiloo, diefstal, f 3 boete of i dag hecht. C. K., Spierdijk, verwonding, 8 dagen gev. J. M., Oostwoud, mishandeling, 3 dagen gev. J. S., Bovenkarspel, mishandeling, 3 weken gev. P. K., Opperdoes, diefstal, 1 6 boete of 3 dagen hecht. J. B„ J. M., C. B., And ijk C. M., Wervershooff; J. E., Andijk, diefstal, ieder 6 boete of 3 dagen hecht. J. S., Bovenkarspel, diefstal, vrijgesproken. V. R., Groot,ebroek P. R- Bovenkarspeldiefstalieder 8 dagen gev. A. B., Bovenkarspel, diefstal, t 0 bo3te of 3 dagen liecht^ P. K., Grootebroek, diefstal, f 12 boete of 6 dagen hecht. H. v. d. J.. P. O., Grootebroekdiefstalieder t 6 boete „f 3 dagen hecht. 2 Bedelaars zijn tot verschillende stralen veroordeeld.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3