J3iaiiculau&. In ons vorig nummer staat abusief vermeld dat het perceel aan het Verdronkenoord „het Wapen van Mun ster" is opgehouden. Dit is echter het geval niet. Het werd bij den afslag niet verhoogddoch het is gegund. in het openbaar wordt verkocht, maar, als het meer opbrengt dan de beleener aan de bank schuldig is dit meerdere nog twee jaren voor hem wordt bewaard en eiken dag door hem kan worden ontvangen. Te Leiden en ook te Amsterdam heelt men de proef genomen met deze verkoophuizen en bevondendat zij den behoeftige veel duurder komen te staan dan de bank van leening. Te Leiden nam men de proef met een zilveren vork en lepeldie men in vyf ver schillende huizen verkocht met het recht om ze binnen zes maanden terug te koopen. De zilverwaarde van vork en lepel bedroeg f 8,25. In de bank had men ze kunnen beleenen voor f 7,In het eerste huis werd er ook f 7,voor betaaldin het 2de en 3<R f 6,50in het 4de 4,en in het 5de f 3tEn hoe stond het nu met den prijsdie men moest be talen om vork en lepel terug te koopen Het kwam hierop neerdat men in de bank van leening voor iederen gulden die men had ontvangen zou hebben moeten betalen 12 centen, terwijl men in de vijf ver schillende verkoophuizen voor iederen gulden moest betalen 36 centen in het lste85 in het 2de 41 in het 3de76 in het 4de en 94 centen in het vijfde huis Onderstel nu eens dat de eigenaar van de vork en lepel niet in staat was geweest ze binnen de zes maanden terug te koopen^of door onoplettendheid den termijn had laten verloopen en een dag te laat was gekomen dan zou hij zijn vork en lepel kwijt zijn geweest enzoo hij in het 4e of 5e huis was aangelander niet meer voor hebben ontvangen dan f 4,of f 3,terwijl zij f 8.25 waard waren. Zulke verkoophuizen zijn dus in het wezen der zaak niets anders dan banken van leening zonder de ver plichting om hetgeen het beleende voorwerp bij verkoop meer opbrengt dan de eigenaar aan de bank schuldig is. den eigenaar terug te geven. Zij moeten daarom met de banken van leening over ééne kam worden geschoren. Er kunnen er zijn, die van de onwetend heid en zorgeloosheid der behoeftigen geen misbruik maken maar het gevaar van misbruik is zóó groot dat men, in een tijd waarin men staatstoezicht noodig acht op begrafenisfondsen en levensverzekeringen waarin men staatstoezicht aanbeveelt op fabrieken en werkplaatsen ia het belang van het leven en de vei- igheid der werklieden, waarin men begrijpt den arbeid van vrouwen en onvolwassenen niet langer geheel vrij te kunnen laten en de verplichting tot verzekering van de arbeiders tegen ongelukken ziekte en over lijden in overweging neemt, moeilijk kan nalaten ook de banken van leening en huizen van koop met recht van wederinkoop aan wettelijke voorschriften en nauw keurig toezicht te onderwerpen. Aan de verslagen omtrent de werkzaamheden der como issie van toezicht op den doortocht en het vervoer van landverhuizers over 1S87 te Amsterdam en te Botterdam worden de volgende bijzonderheden ontleend. Uit Amsterdam werden 8057 landverhuizers vervoerd tegen 4647 in 1886uit Botterdam 12656 tegen 8514 in 1886. Het aantal nederlandsche landverhuizers be droeg 5018, 2385 uit Amsterdam en 2633 uit Botter dam; hieronder waren 2861 mannen 1030 vrouwen en 1127 kinderen beneden de 10 jaar. Over Vlissingen Dordrecht en Harlingen werden geene landverhuizers vervoerd. Van de 19192 uit Nederland vertrokken landverhuizers hadden 19188 Noord-Amerika tot be stemming 2 vertrokken naar Brazilië en 2 naar Australië. De vracht, die in Februari gesteld was op 36 per volwassen persoon 18 voor kinderen van 1 tot 12 jaar en 5 voor zuigelingen werd in April weder verhoogd tot f 48. De booten der Ned. Amerik. Stoomvaartmaatschappij waren steeds in uitstekenden toestand en voldeden in alle opzichten aan de wettelijke jaar op Corsica en drongen de opstandelingen in hunne bergen terug. Nu de nood zoo hoog geklommen was, wendden Giafferi, Arbelli, Geccaldi en de overige hoofden van den opstand zich tot alle in het buiten land aanwezige Corsikanen. Komt ons te hulp, kinderen der corsikaansche bergen!" zoo klonk bun nood kreet „snelt toe, om te strijden naast uwe broeders, om te overwinnen of te sterven. Laat niets u weerhou den, gordt de wapenen aan en komtHet vaderland roept uhet biedt u een roemvol graf en de onsterfe lijkheid Komt!"Ed zij kwamen. Van uit Italië en Frankrijk, van de Balearen en de Ionische eilanden snelden vele duizendtallen toegereed hun leven te laten voor de heilige zaak. Opnieuw keerde zich de oorlogskans ten ganste der Corsikanen. Wachtendonk delfde het onderspit bij San Pillegrino en Camille Dorea de genueesche gouverneur sneuvelde met zijne hulptroepen in den bloedigen strijd bij Calenza. Maar nienwe keurbenden onder den prins van Wurtenberg en Culmbach, onder Wallstein en Schmettow rukten uit Duitschland aan eu weer moest het arme volk zich buigen voor de geweldige overmacht, terwijl het gedrongen werd te Cirte eenen betrekkelijk voordeeligen vrede te sluiten. Deze was echter van korten duur. Een kamp op leven of dood kan alleen uitspraak doen tnsschen Corsikanen en Genueezen. De republiek zelf was het die het vredesverdrag verbrak. Baffaeli, Aitelli, Ceccaldi en Grafferidie uit uaam van het volk den vrede hadden gesloten, werden plotseling als hoogver raders in boeien geslagen en in de vunzige kasemattea der Genueezen opgesloten eD het oproer barstte weder uit en nu heviger dan ooit te voren." Neuhoff haalde diep adem en wierp eenen vorscben- den blik op Krachwitz, die in gespannen verwachting aan zijne lippen hing. „Tijdens het transport der genoemde gevangen Corsi kanen naar Genua", hervatte Neuhoff, „bevond ik mij daar ter plaatse. Op mijne voorspraak bij den prins van VV ur- tenberg, werden zy weder op vrije voeten gesteld. Vroe- voorschriften, terwijl geen enkele klacht over het voedsel of eene min aangename behandeling ontvangen werd. De gemiddelde duur van iedere reis bedroeg 15 dagen. Geregeld om de veertien dagen vertrok eene boot regelrecht op Nieuw-Xork. Het bestuur der Nederlandsche Tereeniging voor gemeentebelangen heeft besloten, den 29 Mei a.s. en, zoo noodig, de volgende dagen te Utrecht examen te houden voor adspirant-gemeente-Becretarissen en amb tenaren ter secretarie. Er zijn twee eommissiën benoemd, één voor het mondeling gedeelte en één voor het nazien van het schriftelijk werk. Dit het verslag der Ameterdamsche Hypotheek bank over 1887 blijkt, dat gesloten werden 89 leeningen ten bedrage van f 1,785,300. Sedert de oprichting der bank in Augustas 1882 is een bedrag van ƒ8,549,300 aan leeniDgen gesloten. Van deze som was op 31 December 1887 reeds afgelost f 1,883,100. De reserve kas beliep f 6025 en werd met f 3200 vergroot. Op de 3% pet. geldleening der gemeente Utrecht, groot f 400000 is ingeschreven voor f 1.277.200 voor koersen van 94 tot 98 pet. In 1887 werden door de politie te Helder 312 processen-verbaal wegens openbare dronkenschap opge maakt en 114 hondenniet voorzien van belasting penningen opgevangen. Op een dezer dagen te Bobeldijk bij Hoorn ge bonden boelhuis van vee brachten 4 pinken de geringe som van 77 op een daarvan slechts f 10 en een ander 17. Men zegtdat het vee in slechten staat verkeerde. Aangenomen naar de ned. herv. gemeente te Almeloo (toez ds. M. J. Adriani te Edam. Bij kon. besluit van den 27 Maart is nader be paald, welke ziekten van het vee voor besmettelijk wor den gehouden en welke der in de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No. 131) genoemde maatregelen bij het drei gen of beerschen van elke dier ziekten moeten toege past worden. Voor besmettelijk worden gehouden de volgende ziek ten van het vee 1° de veepest der herkauwende dieren 2° de longziekten der runderen 3° het mond- en klauwzeer (besmettelijke blaaruitslag van den mond en de klauwen) bij de herkauwende dieren en de varkens 4» de kwade droes en huidworm by de eenhoevige dieren 5° de schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 6° de echaapspokben bij de schapen de bokken en de geiten 7°. de varkensziekte (namelijk de besmettelijke vlek ziekte en de besmettelijke borstziekte der varkens) 8°. de trichinenziekte bij de varkens) 9°. het miltvuur bij alle vee 10°. de hondsdolheid bij alle vee. De bevolking der provincie Gelderland bestond op 1 Januari 1888 uit 256 916 mannen en 250.613 vrouwen, samen 507.529 tegen 502 049 op 1 Januari 1887. De bevolking van Arnhem bedroeg op 1 Januari 1888 48 297, Nijmegen 31113, Apeldoorn 18.347, Zutphen 16 884, Bhenen 13 562 en Ede 12.810. Den 5 is een lampenpakhuis te Wageningen van de firma Kok, in eigendom toebeboorende aan den heer M. de Boos met een tweetal woningen geheel afgebrand. Niettegenstaande den hevigen wind, bleven de aan grenzende perceelen gespaard. In de scboolspaarbauk te St. Pancras is in het eerste kwartaal van 1888 ingebracht ƒ75,73 en terug gevraagd 153,86%. Op aitnoodiging van den kerkeraad zal de heer ds. C. J. Mulder, laatstelijk te Doetincbem vóór zijn vertrek naar IndieZondag, 8 Aprilden dienst ver vallen in de evang. Inth. kerk alhier. Wy raden onze stadgenooten aan een kijkje te nemen dat gaarne verleend wordt ten huize van ger had ik reeds met twee hunner, Grafferi en Ceccaldi, beraadslaagd over de bevrijding van hun vaderland. Ik reisde met hen naar Livorno, waar wij eene samenkomst hielden met den kanunnik Ortieoni, den dappersten voorvechter der corsikaansche vrijheid, eD verder met CostaHyacinthe Paoli en andere hoofden van den opstand. Op deze vergadering werden de onderhande lingen voortgezet. Ik zeide u reeds, dat ik, otscOoon in het geheim, voortdurend een werkzaam aan ieel had gehad in alles wat er voorviel op het eiland, en in de hoop, eenmaal eenen overwegenden invloed te kunnen uit oefenen op het lot der vrijheidlievende CorsikaneD, mijne betrekkingen met de europeesche kahinelten zooveel mogelijk onderhonden en versterkt had. Hierop steu nende, kon ik den vertegenwoordigers van den opstand de verzekering geven dat ik binnen een jaar den Co--- sikanen de middelen verschaffen zou, om het genueesche juk voor altyd af te schudden. Ik begrijp den ernstigen en vragenden blik dien gij op mij werpt jonker von Krachwitz; ditmaal evenwel is het wantrouwen, dat gij koestert, misplaatst. Ik hoop later gelegenheid te vinden u myn verdrag met Ortieoni, den gevolmach tigde van het Comité Revolutionairete toonen, zoowel als de dobumentendie mijne betrekkingen met ver schillende regeeringen bewijzen en uit deze papieren zult gy de overtuiging krijgen, dat ik geene aroombee^en na jaag of luchtkasteelen bouw, mair dat ik het reeds half volbrachte heldenwerk het opheffen van een edel en heldhaftig volk uit de diepste verdrukking, wil voltooien. Moedige, bekwame en onbaatzucatige man nen zyn mijne bondgenooten. Eén helper mis ik echter nog in de rij der verlossers en die zijt gij, jonker von Krachwitz!" Door eene plotselinge ontroering overweldigd en opgeschrikt uit zijn droomerig gepeins, was Krachwitz van de mosbank opgesprongen. Met korte, driftige schreden liep bij heen en weder, bleef van tijd tot tijd plotseling stilstaan of leunde eenige oogenblikken met slap neerhangende armen tegen den stam van een plataan, den heer Luytop het Luttik-Oudorp. Daar staat ter verzending naar de nationale tentoonstelling van kunst nijverheid te 's Gravenbage gereed eene door den heer A. Luyt entworpen en geschilderde boogvormige muur- versiering waarvan teekening en uitvoering den mees ten lot verdienen. De midden-cartouche, waarvoor een rozenstruik zich bevallig slingertde zijdelingsche ara besken met bladeren en vrncbteDversiering zyn fraai en levendig geschilderd en bomen goed uit tegenover den in stemmigen toon gehouden rand. Wij verheug, n ons, dat dit kunstvoortbrengsel onze stad ter haagsche ten toonstelling zal helpen vertegenwoordigen -T en tevens, dat de vervaardiger op nieuw het bewijs geleverd heeft, dat men voor de meer en meer in zwang komende zaal- en plafondbeschildering (in een der vertrekken van den heer L. mag men zich daarvan overtuigen)hier waarlijk geene bnlp van elders behoeft. In eene den 4 alhier gehouden vergadering van de afdeeling Alkmaar der nederlandsche maatschappy voor tuinbouw en plantkunde trad de heer Jos. Th. Cattie van Arnhem, als spreker op. In eene boeiende rede schetste hij de wijze, waarop ook bet planteDryk was bevorderlijk geweest tot de beschaving van het menschdom en deelde bij een tal van byzonderheden mede omtrent het overbrengen naar en het acclimati- seeren in Europa van verschillende planten en gewassen. De voorzitter der afdeeling, de heer J. van Leeuwen Az., bracht den heer Cattie een woord van welver dienden dank. In de pauze werden onder de aanwezige dames van leden die mede toegang tot deze soort van vergade ringen hebben drie planten verloot. Van wege bedoelde afdeeling is de eerste stoot ge geven tot de oprichting eener coöperatieve vereeniging van tuinlieden hier ter stededie zich het verkoopen van groenten op de amsterdamsche markt ten doel stelt. Naar wij vernemen is deze vereeniging nu ge vormd en zijn reeds een groot aantal belanghebbenden tot het lidmaatschap daarvan toegetreden. Erratum. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneen huissleuteleen gouden peervormig oorbelletje; een bloedkoralen halsketting met gouden sluiting; een rolletje boezelaarsgoed; eenig breiwerk; een bloed koralen halsketting; een klein hondje, zwart met witte vlekken; een zilveren oorknopje met glazen steentje. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 5 April. Gerbrand Smit, te Haarlem, onl. te Haarlemmermeer, en Aaltje Schrieken, alhier. Johannes Borst, wednr. van Wilhelmina Maria Homeyer en J ohanna Elisabeth Kesler, wed. van Eerdinand Zwaanswijk. GEBOREN. 6 April GerritZ. van Casper Borst en Carstina Bronner. Bernardus Antonius, Z. van Dirk Hendrik Horstmans- hoff en Cornelia Hoekmeyer. Corneiis Bernardus, Z. van Joachim Seegers en Johanna Catharina Breed. KANTONGERECHT, fitting van 6 April 188 8. K. Z. Gz., K. Z. Ez., K. V. Wz-, L. G. Jz, L. K. Mz, C. S. Jz., J. B. Ez., W. Z. Ez., K. de G. Jz, R. Z. Kz, E. S. Az, G. S. Jz, A. K. Az, P. D. Pz. en J. V Cz, allen Egmond aan Zeeovertreding wet jacht en visscherijieder 10 boete of 3 dagen hecht. A. V. Jz, P. D. Jr., C. G. Lz. en C. K. Lz, Egmond aan Zeeals bovenieder f 3 boete of 1 dag hecht. E S Kz, Egmond aan Zee, als boven, 10 boete of 2 dagen hecht. E. de G Jz, Egmond aan Zee, overtreding wet jacht ea visscherijtweemaal gepleegd2 boeten van 10 of 2 dagen hecht, voor elke boete. C. Z. Pz. Egmond aan Zee, als boven, 2 boeten van t 10 of 3 dagen hecht, voor elke boete. T. H. de V, Alkmaar, het des nachts onbeheerd op den openbaren weg aldaar laten staan van een wagen, t 0,50 boete of 1 dag hecht. C. B, Zuidsckarwoudeopenbare dronkenschap, 0,50 boete of 1 dag hecht. S. O, Alkmaarrijden met een hondenkart 1 boete of 1 dag heeht. om daarna zijne haastige wandeling te hervatten. Neu- boff's met vuur eD welsprekende geestdrift voorgedragen uchilderingen maakten op den ongelukkige, wien de ondervonden tegenspoeden en geleden rampen, in al die lydensja'-eD, een vreemdeling in de woelige wereld hadden doen worden, eenen eigenaardigen indruk. Met ieder woord, dat met warmte en overtuiging van Nenhoff's lippen stroomde, glom eene vonk van den ouden levensmoed in hem op. Het bloed stroomde hem sneller door de aderen en het hart klopte hem van nieuwe hoop en nieuw vertrouwen. Het was hem te moede alsof hem bet leven hergeven werd alsof eene nieuwe en scboonere wereld voor hem open lag hy gevoelde zioh als een herstellende die, na eene lange, zware ziekte, voor het eerst met volle teugen de versterkende zeelucht geniet. Met de helden van Corsika gevoelde hij eenen machtigen aandrang, een onweerstaanbaar verlangen naar vryheid en als het gekletter der zwaarden en als zege kreten klonken hem Neuhoff's vurige woorden in het gretig luisterend oor. In dit heerlijke gevoel van herle ving uit de vertwyfelende neerslachtigheid, waarin hem het leed der jaren had doen verzinken vergat hij dat de man, die hem de vrijheid beloofde te brengen, eens zyn bitterste vijand was geweest Krachwitz had den spreker aangehoord, zonder hem met een enkel woord in de rede te vallen zelfs bij Neuhoff's laatste verzekering ontsnapte hem geen uitroep van verwondering. Het kwam hem zeer natuurlijk voor dat de koel berekende egoïst hem niet voor niet de beh-lpzame band bood en bij vermoedde tot welken prys hy zijne vryheid zon moeten koopen. ^lok Neuhoff stond op hij nam den jonker in den arm en begon met hem op en neer te wandelen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2