te No. 45^. Negentigste Jaargang. 1888. ZONDAG 8 APRIL. TWEEDE RT .AD. op Maandag 16 Ap GROOTE PAARDENMARKT op Woensdag 18 April. r i 1 #fficiëcl (Bebecltc. TE ALKMAAR Mte gewone Maandagsche vee markt wordt bij gelegenheid der groote 1'oorjaarstnarht op JUaan- 'dag ÉG April IN88 gehouden op tie ede»tip te IAie uwe si'ooinabij de AKanaulkade en op den Aoningsweg ButUtiUub. üSi&iusïilAad. 4LKMAABSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat aan ben vergunning is ge vraagd door VINCENT1US CORNELIS LUIJCX, wonende te Alkmaartot bet voortzetten van den verkoop van sterken drank in bet klein in bet perceel aan de Doelenstraat, boek Koningsweg, No. 37welke vergunning thans ten name staat van J. BURKUNK. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 7 April 1888. De Secretaris, NUHOUT van des YEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de gemeenteraad in zijne vergadering van 22 Maart 1.1. art. 1 der verordening op bet begraven en vervoeren van lijken gewijzigd beeft als volgt Be gewone tijd van begraven wordt gesteld des voormiddags gedurende het geheele jaar van 8 tot 12 uren en des namiddags van 1 April tot 1 September van 6 tot 9 uren en van l Sep tember tot 1 April van 2 tot 5 uren. Hij, die op een buitengewoon uur wil begraven, hee't daartoe verlof noodig van Burgemeester en Wethouders. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 7 April 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De persoon van O. LOPPERSUM, afkomstig uit de ge meente Deventer, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. EN BELGIE. Over het wetsontwerp tot bescherming van kinderen, werkzaam in reizende beroepen, is door de centrale sectie der Kamer reeds verslag uitgebiacht. Zoowel met het beginsel als met de voorgestelde toe passing daarvan kon men zicb vereenigen. Daarbij zijn het slecht behandelen van en bet opleggen van te zwaren arbeid aan kinderen op kermisvertooningen in paardenspellen enz. strafbaar gesteld. De ouders, die schuldig verklaard worden kunnen by rechterlijk ge wijsde van hanne ouderlijke macht en van de voogdij vervallen verklaard worden. Oefeningen van gevaar lijken aard worden voor kinderen beneden de IS jaren verboden, zelfs al ia hunne medewerking geheel lijdelijk. DUITSCHLAND. De Nordd. Zeitung meldt, dat de Sultan van Turkijeten einde een Dieuw bewijs van welwillendheid voor en ingenomenheid met het duitsche volk te geven bevolen heeftdat eeoe bijzondere com missie onder zijn beschermheerschap zal worden inge steld met het doelgelden in te zamelen voor de noodlijdenden door de overstroomingen in Duitsehland. De Koning van Italië zond aan den duitschen gezant te Rome f 20000 voor de slacbtofiers. Reeds voordat prins Alexander ven Battenberg naar Bulgarije vertrok, was er sprake van een huwelijk van dien prins met prinses Victoria, tweede dochter van den toenmaligen kroonprins, thans den Keizer van Duitseh land. Dat huwelijk, uit wederzijdsche genegenheid voort spruitende, werd te Berlijn tegengewerkt en raakte geheel buiten bespreking toen da loop der gebeurte nissen in Bulgarije Duitsehland tot eene strikte onzij digheid noodzaakte. Thans is dit huwelijk dat na het vertrek van den prins uit Bulgarije weder ter sprake kwam en steeds tegengehouden werd door Keizer Wilhelm, vermoedelijk op raad van prins von Bismarck, weder ter sprake gekomen. Men beweertdat de Keizerin het huwelijk steunt, doch dat de Keizer, in stemmende met bet gevoelen van prins Bismarck, zicb daartegen verzetten zou. Deze z-.ak heeft aanleiding gegeven tot het gerucht, dat prins Bismarck zou aftre den om reden er tussehen hem en den Keizer verscbil van gevoelen bestond. ENGELAND De leden der suikerconferentie kwa men den 5 weder bijeen in bet ministerie van buiten- landsche zaken onder het voorzitterschap van baron de Worms. Sedert de laatste vergadering waren aile bui- tenlaudsehe regeeringen tot Engeland's voorstelom de uitvoerpremiën af ta schaffentoegetreden. Dien dag werd alleen de orde van werkzaamheden voor de volgende bijeenkomsten vastgesteld. In een hoofdartikel over het huwelijk van prins Alexander van Battenberg met de tweede dochter van den Keizer van Duitsehland betoogt de Times, dat het den Keizer van Rusland zeker ontstemmen zon, indien die prins met eene duitsche prinses in het huwelijk tracl. Eene gespannen verhouding tussehen de hoven te Peters burg en Berlijn zou daarvan zeker het gevolg zijn, FRANKRIJK. De heer F, F. Mélineafgevaar digde voor het departement der Vogezen benoemd tot voorzitter der Kamer, is geb. in 1838. Hij werd den 4 Sept. 1870, toen hij advokaat was, benoemd tot burgemeester van het eerste arrondissement van Parijs. In 1872 werd hij lid der Kamer, waar hij gewoonlijk met Thiers medeging. In 1881 was hij minister van landbouw. De Senaat is ook tot den 19, na de zitting der Algemeene Raden, uiteengegaan. Het daartoe strek kende besluit werd met algemeene stemmen geno men uit overwegingdat onder de tegenwoordige omstandigheden eene te lange verdaging der Kamers aanmerkelijke nadeelen zou opleveren. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken heeft aan Frankrijks vertegenwoordigers in het buitonland kennis gegeven van de samenstelling van het ministerie en in dat schrijven op den voorgrond gesteld dat hij besloten wasde vredelievende staatkunde zijner voor gangers voort te zetten. De minister van oorlog, de heer de Freycinet, heeft in een tot de korps-kommandanten gericht schrijven vooral de handhaving der krijgstucht aanbevolen. Daartegen over eiscbt Rochefort dat het ontslag van generaal Boulanger herroepen zal worden. Generaal Boulanger heeft afgezien van het voornemen om zelf zijne kandidatuur in het noorder-departement te verdedigen. Dit is overgelaten aan de heeren La- guerre, Laur en Le Hérissé, die overal zullen rond reizen om zijn programma te verdedigen. De advokaat Foucard te Valenciennes is de kandidaat der gematigde republikeinen. In het oosten des lands heeft in den nacht van den 4 op den 5 een zware sneeuwstorm gewoed. De meeste bladen beschouwen de eerste besluiten der Kamer als een bewijs van wantrouwen tegen het nieuwe ministerie. ITALIË, De Koning en de Koninginvergezeld van minister Crispi brachten den 5 een bezoek aan de Koningin van Engeland op hare villa Palmieri. De Koningin ontving de vortelijke personen in gezelschap van hare dochter de prinses van Battenberg en haren gemaal. Het bezoek duurde 20 minuteD. Er is sprake van een bezoek van de Koningin van Engeland aan de Keizerin van Duitsehland op bare terugreis na den 16. De Negus van Abessinië is met zijn leger terug ge trokken. Voor dezen terugtocht waren 28 uren noodig. De Koning had onder de soldaten het gerucht doen verspreideu dat de italianen den vrede van hem ge kocht hadden voor 10 kanonnen 1000 geweren en al het gelddat te Massowab in kas was. SPANJE. De minister van financiën heeft op eene interpellatie in de Kamer geantwoord, dat de tosstand der geldmiddelen steeds gunstiger werd, daar de tekorten op de beg.-ooting jaarlijks kleiner warden. iiimn WHBawaBBBBW Den 31 is te 's Gravenhage vojr de nattige hand werken o. a. geslaagd mej. A. J. M. ter Haar te Eg- mond aan Zee. Den 31 zijn ongeveer 40 personen uit Andyk als landverhuizers naar de Vereenigde Staten vertrokken en wel naar Roseland in den staat Illinois. Den 3 is te Helder in het gymnastiekgebouw een der beoefenaars, tijdens bij aan bet werken was op het hoofd gevallen waardoor eene hersenschudding ontstond. Den 4 is te Haarlem tot onderwijzeres aan de tusschenschool benoemd mej, C. E. Sobels te Haarlem. Don 4 had te Zijdewind, gem, OudeNiedorp, een vreeselijk ongeluk plaats. Twee zwagers, de heeren L. en G., vielen bij laatstgenoemden door of van den zol der, tengevolge waarvan L. spoedig bezweken is, terwijl G in hoogst bedenkelijken toestand verkeert. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 4 over eenkomstig den wensch der commissie van toezicht be sloten het museum des Zondags te 3 uren te sluiten en geheel te sluiten op den Nieuwjaarsdag, den eersten Pink sterdag, de beide Zondagen van de kermis en den eersten Kerstdagwegens het uite'st gering aantal bezoekers. - Den 4 zijn op de voordracht voor dijkgraaf in den polder de Lagehoek onder Opmeer en Hoogwoud ge plaatst de heeren J Schermer te Hoogwoud, J. van Leeuwen en Curn. Biersteker te Opmeer. De arr. rechtbank te Haarlem heeft den 5 van Egtnoud schuldig verklaard aan diefstal van schapen uit de weide en veroordeeld tot 2 jair gevangenisstraf. Den 5 zijn te Amsterdam 3 van do acht kandi daten voor onderwijzer ges nagd, namelijk de twee reeds genoemde aikmaarders en J. Speets te Hoorn den 6 vijf van de acht, namelijk: D. Brouwer, A. J. Doorn bos, A C. Hendriks te Haarlem G. Bakker te Zaan dam en H, Schipper te Naarden. De heer M. baron Mackay wordt gezegd zich den 5 naar Z. M. den Koning te hebben begeven ten einde mededeeling te doen van den uitslag der hem gegeven opdracht tot samenstelling van een ministerie. Bij kon. besluit van den 5 is benoemd tot com missaris van politie te Groningen de heer J.C. Vunderink, thans hoofdinspecteur van politie aldaar. Bij kon. besluit vaD den 6 is o. a. op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer jhr. F. Tedtng van Berkhout als 1 luitenant bij de dienstdoende schut terij te Haarlem en in zijne plaats benoemd de 2 luitenant jhr. P. Quarles van Ufford en te Hoorn tot 2 luitenant a la Buite benoemd de heer H. J. J. Verhoeff, thans schutter. Aan de kust van Texel gaat het met de haring vangst thans naar wensch. De uilkomsten rijn het geheele voorjaar nog niet zoo gunstig geweest als in de laatste week. Vroeger verkocht men de hariDg te Nieuwediep, tegenwoordig vervoert men ze tegen boogere prijzen naar Monnikendam, waar ze aan de bokkingrookerijen afgeleverd worden. Hoewel de weilanden op Texel nog zeer vochtig zijn en er in de afgeioopen week des nachts gedurig sneeuw gevallen is werden er toch sedert l April vrij wat kievitseieren gevonden. Op dienzelfden dag werden er 3 stuks aan Z. M. den Koning gezonden. Er zijn hier hartstochtelijke liefhebbers van het zoeken van genoemde eieren zóó zelfs dat sommigen er in de maand April eene halve broodwinning van maken en enkele leerlingen de school er om verzuimen. De eerste eieren golden 1 per stuk. -Te Gorinchem waren op 1 Januari 1888 898 overeenkomsten tot levering van water door de Gorin- cht-msche waterleiding gesloten met eene jaarlijkscbe opbrengst van f 10285,90 tagen 600 overeenkomsten met f 6440 opbrengst op 1 Jan. 1887. De beer mr, .3L baron Mackay heeft de benoeming tot lid der Tweede Kamer voor het district Amersfoort aangenomen. De heer E. G. Jonker, oud-gezagvoerder ter koop vaardij is verkozen tot directeur van bet Zeemanshuis te Amsterdam in plaats van den heer D. van Ketwicb, die wegeus ver gevorderden leeftijd zijn ontslag nam. De gemeenteraad van Edam heeft den 27 Maart besloten, de voorjaar tammerenmarkt van zoogenaamde overhoaders, welke door de weersgesteldheid op den derden Donderdag in Maart geheel mislukt is, dit jaar te houden op den vierden Maandag in Aprildus op den 23. Het eerete te Gorredijk gevonden kievitsei is door een inwoner gekocht en gezonden aan het Kamerlid Domela Nieuweuhuis. Te Zuudert is de bliksem in den toren geslagen, waardoor verscheidene leien afgeworpen zijn en het kruis krom gebogeD en boven de wijzerplaat der klok een groot gat in den muur geslagen is. De geagreëerde klerk van den rijksontvanger te Emmen is op last van den officier van justitie te Assen te Beiien aangebonden wegens een tekort in de kas naar men zegt van f 800. - Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Egmoud aan Zee de heer C. P. van Diestemir. predikant te Utrecht. De Amsterdamsche Deli-eompagnie keert over 1887 80 pet. dividend uit. Het reservefonds is geklom men tot f 732,488,51 terwijl uit de balaue bleek, dat de verschillende ondernemingen geheel afgeschreven waren. Verder is bosloteu, het kapitaal uit te breiden tot 1,000,000 en de op de f 300,000 nieuwe aan- deelen te behalen winst eveneens te boeken op de reserve-rekeningwelke tot f 2,500,000 zal mogen worden opgevoerd. De Maatschappij tot exploitatie van het Bible- hotel te Amsterdam heeft na ruime afschrijvingen op gebouwen en inventaris 4 pot. dividend uitgekeerd. Behalve de uitloting van 3 obligatiën van f 1000 van de bestaande obligaiieleening werden wegens overvloed van kasgeld nog 10 obligatiën van f 1000 bij uitloting afgelost. De bevolking de' provincie Drente bestond op 1 Januari 1888 uit 67565 mannen en 61588 vrouwen, samen 129153 tegen 127309 op 1 Jan. 1887. De be volking van Assen bestoud op 1 Jan. 1888 uit 4387 mannen en 4537 vrouwensamen 8324van Emmen uit 12»83 en Hoogeveen uit 11859. De rekening der stedeljjke gasfabriek te Leiden over 1887 sluit met het belangrijke voordeelige slot van 1 72.610.09%. De Koning heeft op den dringenden raad van zijnen geneesheer afgezien van zijn voornemen, om in persoon de Staten Generaal te openen. De heer mr. W. H. de Beaufort heeft verklaard voor Steenwijk zitting te zullen nemen, mocht hij daar gekozen worden. Den heer dr. D. Harling sedert 1840 predikant bij de doopsgezinde gemeente te Enkhuizen, zal wegens gezondheidsredenen op zijn verzoek eervol emeritaat verleend worden. - In Juni of Juli wordt op nader te bepalen dag en plaats gelegenheid gegeven tot het afl ggen van de practische examens van apotheker, waarvoor men zicb vóór 1 Juni a s. schriftelijk moet aanmelden bij den voorzitter der examen-c. mtniesieden hoogieeraar dr. J. W. Gunning te Amsterdam, onder overlegging van stukken. De heer Willink Ketjen heeft in booger beroep als getuigen tot ontlasting in zijne zaak doen dagvaar den de ministers van binnenl. en baitenl. zaken en van kolon en, alsmede den hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage De Haariemsche Brandverzekering-maatschappij, keert over 1887 14 pet. uit.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5