No. 46. Negentigste Jaargang. 1888. WOENSDAG Alnmhadi's nalatenschap. 11 A P 11 I L. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën: IWij herinneren flat het potato voor gefrankeerde brieven voor Ned. Mntlie sinds I April verlaagd is tot VMJTEVMEN CE Af VEN per IS grant- ©fficiësi OcbecÜe. fSniteulanb ALKMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. De persoon van O. LOPPËR8UM, afkomstig uit de ge meente Deventer, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. BDIIGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is ge vraagd door W. VAN DER HAAGEN, wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Koorstraatwijk A. No. 26 welke vergunning thans ten name staat van de wed. JOHs. VAN DER HAAGEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 10 April 1888. De Secretaris, NUHOUT van des VEEN. BELGIE. De minister van justitie Lej-une heeft ingediend het onlangs toegezegde wetsontwerp betredende de voorwaardelijke vrijlating van veroordeelden. Volgens dat ontwerp kan die vrijlating geschieden wanneer de helft der opgelegde gevangenisstrafbehoudens een minimum van drie maanden, is ondergaan. In geval van herhaling wordt het minimum op 6 maanden gestald en moet de reeds ondergane straf 2/3 van het geheel bedragen. De tot levenslange gevangen'sstraf veroor deelden kunnen voorwaardelijk worden vrijgelaten, wan neer zij tien jaar of, in geval van herhaling, veertien jaar gevangen hebben gezeten. Bij wangedrag of over treding der gestelde voorwaarden kan de vrijlating ten allen tijde worden ingetrokken. Is dit binnen eenen termijn, gelijkstaande met het dubbele van den nog te ondergaoen straftijd niet geschied dan wordt de vrij lating gehandhaafd. De vrijlating wordt bevolen door den minister van justitie op advies van het parket, dat de vervolging instelde, den betrokken procureur-generaal, den directeur der gevangenis en haren raad van beheer. Bij veroordeeling tot niet meer dan zes maanden gevangenisstraf van personen, nooit vroeger veroordeeld, zullen de hoven en rechtbanken bij een met redenen omkleed besluit de uitvoering van bet vonnis of het arrest voor een bepaalden tijd van ten hoogste vijf jaar kunnen schorsen. Beloopt de betrokken persoon binnen dien tijd geene nieuwe veroordeeling, dan is het vonnis of arrest bij het verstrijken daarvan vervallen. In het tegenovergestelde geval worden de vroeger en later opgelegde straffen bijeengevoegd. Bij een tweede ingediend ontwerp wordt verboden het vervaardigen en verspreiden van advertentiën in den vorm van obligatiëD, postzegels, bankbiljetten enz., en overtreding van dat verbod strafbaar gesteld met gevangenis van 8 dagen tot 2 maanden en boeten van 26 fr. tot 2000 fr. 67) „Het ligt in den aard der zaak, dat ik bij de groote mogendheden van het vasteland, die eerst sinds korten tijd op eenen goeden voet met elkander staan weinig belaDgsteliing en steun voor mjjne plannen zal vinden, althans vooreerst niet", hervatte hij, „Ik heb evenwel weten te bewerken, dat Oostenrijk de hand aftrekt van de republiek en de onzijdigheid in acht zal nemen. Daarmede is reeds veel gewonnen, want Genua's krijgs macht is zwak en de schatkist van den Hoogen Raad laat reeds den bodem zien. Bovendien heb ik in Hol land vele groote kapitalisten voor mij gewonnen die mij van geld en krijgsbehoeften zullen voorzien; Eranz Rakiczy de verdreven vorst van Zevenbergen, wil zich, uit w-aak tegen Oostenrijk, met zijne volgelingen aan mijne zijde scharen en met Engeland heb ik een geheim verdrag gesloten, waarin het zich verbindt tut het leveren van scbeepsbehceften en amunitie. Door middel van graaf Bonneval dien ik in Frankrijk leerde kennen en die tegenwoordig als Achmed-Pacha over het corps kon- stabels bevel voert, is bet mij gelukt den sultan, onder erkenning der turksche souvereiniteit, tot het zenden van tien regimenten hulptroepen te bewegen. Ook de keizer van Marokko is mij gunstig gezind dank zij de voorspraak van Ripperda. Corsika's kansen staan zoo gunstig mogelijkmaar land en volk zijn arm en de geldmiddelen, waarover ik tegenwoordig te beschikken hebzijn nauwelijks voldoende, om in de dringendste behoeften te voorzien. Gif, jonker von Krachwitz gij moet mij helpen. Gij kunt beschikken over millioenen offer een deel van uw goud op voor de vrijheid van een onderdrukt volkhef duizenden op uit hun ver nederend knechtschap en verdien daardoor den dank DENEMARKEN. De Koning heeft bij gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag aan de wegens staat kundige misdrijven veroordeelden amnestie verleend en de vernietiging gelast der aanhangige staatkundige gedingen. De Rijksdag is in de vorige week gesloten, zender dat de begrooting, waarop men hoop gehad had, goed gekeurd was. Het Landsthing keurde haar goed, doch het Folkething verwierp haar met groote meerderheid. Eene voorloopige begrooting is door de regeering weder vastgesteld zooals in de laatste jaren steeds het geval wa8.° Het verschil van gevoelen over de versterking van Kopenhagen is aanleiding geweestdat de onder handelingen tusschen de regeering en de oppositie over eene schikking op dezen grondslag, dat het Fol kething indemniteit zou verleenen voor de wetten, door de regeering zonder hare goedkeuring in de laatste jaren uitgevaardigd terwijl de regeering zou toegeven aan eenige eischen tot verlaging van begrootingspoaten, mislukt zijn. DUITSCHLAND. De National Zeitung houdt vol het aanvankelijk reeds uitgesproken gevoelen, dat de zaak van het huwelijk van prinses Victoria met prins Alexander van Battenberg afgedaan is. Prins Bismarck had staatkundige bezwaren tegen dat huwelijk en daar om is van het plan afgezien. De rijks-kanselier had geene reden voor het vragen van ontslag. Wat geschie den zou als het plan weder opgevat werd is eene andore vraag. Er laten zich toestanden denken, waarin tegen het huwelijk geene bezwaren zonden bestaan, bij voorbeeld wanneer het buigaarssbe vraagstuk opgelost was. Keizerin Victoria vertrok den 9 met hare drie doch ters uit Charlottenbu'g naar de provincie Posen om zich persoonlijk van den toestand der noodlijdenden tengevolge der overstroomingen te overtuigen. ENGELAND. Den 9 word met 184 tegen 109 stemmen bij eerste lezing de wet aangenomen betreffende de bezoldiging van een parlementairen onder-minister voor Ierland. Bij de voortgezette beraadslaging over de begrooting behield de heer Gladstone zich zijne meening over de belastinghervorming voor tot de be- grootingswet gereed wan maar danzeide hij zou het waarschijnlijk de plicht der oppositie zijn vtor te stellen, gelijke successiebelasting te heffen van roerende en on roerende goederen daar de roerende nu sterker belast werden. Minister Goschen verklaarde dat de regeering tegen dien tijd bereid zou zijn zulk een voorstel te ont vangen maar nu reeds te kunnen zeggen, dat de heer Gladstone zich vergiste, omdat de waarde van de grond eigendommen sterk gedaald was. FRANKRIJK. De nederlandsche commissie voor de tentoonstelling van 1889 is den 6 officieel aan den minister van koophandel voorgesteld geworden. De kappersbedienden te Parijs hebben besloten tot eene monaterbijeenkomat bij de hervatting der Kamer zitting, als eene beweging tegen de aacstellingsbureau's. van millioenen. Toen ik vele jaren geleden, den ring van uwen oom Sedkerka ontvreemde, het bloed stijgt mij nog van sohaamte naar de wangen dacht ik nog niet aan Corsika; onedele, zelfzuchtige plannen benevelden mij hoofd en hart en als eene straf van den Hemel moest ik a! mijne plannen in rook zien vervliegen. De papieren, die ik van het doodsbed van lord Cowes, den kluizenaar van St. Anna, meenam, be vatten niets dan herinneringen uit zijn veelbewogen leven; maar de hoofdzaak de onthulling van het geheim der ringen, de aanwijzing der plek, waar Almahadi's schatten rusten, zocht ik tevergeefs. Het spreekt van zelf dat alleen een onberekenbaar boosaardig toeval mij bad doen misgrijpen bij het bemachtigen van des paters nalatenschap, en toen mij later door Ripperda den voor slag gedaan werd hem de ringen van lord Cowes en graaf Sedkerka te verkoopen, wachtte ik mij wel op dit aanbod in te gaan. Wei deed ik het voorkomen alsot ik afstand wilde doen van mijne kleinodiën, want ik zat op zwart zaad en had geld noodig evenals nu. Maar de ringendie ik hem overhandigde waren niet de echte. De echte ringen behield ik voor mijzelf, 't Is waar, ik pleegde bedrog, doch dit mag mij niet te zwaar aan gerekend worden, daar ik toen reeds zwanger ging van een hoog en verheven plan, ter wille waarvan Ripperda mij mijn klein vergrijp zeker van harte zal vergeven. Te Mequinez ontviDg hij mij met open armen en toen ik hem myne plannen omtrent de bevrijding van Corsika uiteenzette, schaarde hij zich met geestdrift aan mijne zijde. Zelf buiten staat om groote geldelijke offers te brengen, verwees hij mij naar u. En daarom sta ik thans voor u, als smeekeiing, uit naam van eene groote, naar vrijheid smachtende, natie. Ik verzoek u geenszins mij het geheim vau Almahadi's schatten te openbaren integendeelik geef n de echte riDgeD van Cowes en Sedkerka als uw rechtmatig eigendom terug en doe daarmede vrij willig afstand van de eenige band die mij hecht aan dit geheim. Maar ik bid ujonker von Krachwitz help mij Corsika bevrijden Gij weet het beter nog dan Te Havre is een lid van den gemeenteraad, Thévin genaamd 61 jaar oud, onder-voorzitter van een comité voor weldadigheidsfeesten, beheerder eener spaarbank en sedert 1872 kassier eener andere maatschappij die sedert den dood zijner vrouw een zeer losbandig en verkwistend leven leiddein hechtenis genomeD, be schuldigd van geldverdaisteringen tot een bedrag van ten hoogste f 15000 Den 9 hadden drie verkiezingen voor een lid der Kamer plaats. Te Carcassonne, departement Aude, ver kreeg Ferroul, radicaal, 21516,Coural 15869 en Boulanger 7151 stemmen; te Laon, departement Aisne, waar eene herstemming plaat' had, werd de heer Doumer, radicaal, verkozen met 42244 stemmen; de conservatieve candidaat Jacquemart verkreeg 33444, Boulanger 11611 en Lan grand 3121 stemman. In het departement Dordogne veftreeg Boulanger 49379 stemmen en Clersourcy, repu blikein 29000. In 110 van de 588 gemeenten van net district was de uitslag nog niet bekend maar de ver kiezing van generaal Boulanger wordt zeker geacht. Te Perigueux de hoofdstad van dat departement, be kwam Boulanger 2815, Clersourcy 1135 stemmen. GRIEKENLAND. De arbeiders aan het kanaal van Corinthe hebben den 8 den arbeid hervat. SPANJE. Volgens officieele berichten van de Philip- pijnen behaalden de Spanjaarden verscbe dene overwin ningen in den Solo-Archipelbezetten dientengevolge veel grondgebied en vernielden eenige forten. Zij ver loren 15 dooden en 60 gekwetsten de inboorlingen hadden 50 dooden en vele gekwetsten. Volgens de Epoca zal een tegenvoorstel van den minister van financiën in de Kamer worden ingediend, de belasting op de rente der staatsschuld bepalende op 17 pet, welk voorstel door den minister bestreden zal worden. Den 6 viel in het midden des rijks veel sneeuw. RUMENIE. Het nieuwe ministerie heelt dadelijk eene verklaring naar Berlijn en Weenen gezonden waarbij de verzekering is gegeven dat de staatkunde van den heer Bratiano zal worden voortgezet en dat het streven zal zijn om in de eerste plaats de vriend schappelijke betrekkingen met Duitschland en Oostenrijk te handhaven. Eene ontbinding der Kamer wordt ver wacht. De heer Carp minister van buitenlandsche zaken verklaarde den 9 in de Kamerdat de Koning het tegenwoordig ministerie gekozen had, omdat het tusschen de partijen staat. Het zou onpartijdigheid betrachten in de buitenlandsche staatkunde en in het binnenland de nationale wenschen bevredigen. Wat de verkiezin gen betreft bij achtte het onmogelijk bij de thans heerschende opwinding ter stembus te gaan; men moest kalmer tijden afwachten. De regeering hoopte dan de Kamer te ontbinden. Ten slotte vroeg hij de goedkeu ring der begrooting. VEREENIGDE STATEN. Bij Newhampton in Iowa iemand anders, wat het zegt, slavenketenen te moeten dragen. Wat gaat den mensch boven zijne vrijheid, en wat is kostbaarder dan de onafhankelijkheid van een geheel volk Is al het goud der aarde te veel, om een natie hare boeien er mede te helpen verbreken Volgens Ripperda was het goud van Almahadi be stemd, om het oude Moorenrjjk te herstellen ook hier, jonker von Krachwitz, is er sprake van een volk, dat, door de willekeur van vreemden tot slavernij gedoemd, zijne zelfstandigheid te hergeven maar deze onder neming is gegrondvest op vasteren bodem dan de lucht- kasteeiei, die men bouwde, om den troon der Boabdils weder op te richten. Vermochten ook alle echatten der aarde niet den verbrijzelden troon van het Alhambra in zijnen ouden lniter te herstellen; het goud van den ouden Moorenvorst is voldoende, om een oogelukkig volk nit den diepen smaad op te heffen; het kan en mag sewijd worden aan de glorie van deze krachtige natie. Waren de Mooren geroepen, de Corsikanen zijn uitverko ren en voor de laatsten zal weggelegd zijü, wat den eersteu mislukte. Jonker von Krachwitz ik vraag u zou uw oom de ridderlijke Sedkerka in wiens rechten gij getreden zijt en wiens plichten gij overgenomen hebt zou Selbitz geaarzeld hebben een deel van zijnen rijkdom op te offeren voor de vrijheid? Jonker von Krachwitz, zoudt gij weigeren mijn bondgenoot te worden Met vlammende oogen stond Nenhoff tegenover den man in het slavenkleed en stak hem de rechterband toe. Maar deze weifelde die te drukken. Honderde vragen rezen bij Krachwitz op, om te worden verdron gen door antwoorden en gedachten, die elkander weder- spraken. Onwillekeurig voerde hem de herinnering terug tot het veriedeD. Klonk het koene plandat Neuhoff zoo vurig en overredend had uiteengezet, niet bijna als de groote leugen, waarmede Villagios eens het verborgen goud van Almahadi trachtte te bemachtigen Was gene beter dan deze En toch het was Krach witz alsof eene geheime stem hem influisterde dat Neuhoff ditmaa1 de waarheid sprak. Ondanks deze stem

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1