üumculauD is een trein, tengevolge van het wegslaan eener brug door het hooge water, in eene breek gestortwaardoor 12 reizigers gedood en 15 gekwetst zijn. De Maatschappij voor meel- en broodfabrieken te Rotterdam heeft den 17den heer K. H. Buchner, die als directeur wenschte af te treden met in gang van 1 Mei eervol ontslag verleend, de j»ar- wedde van den nieuwen directeur op 4000 behou den en uit meer dan honderd sollicitanten bij tweede stemming tot directeur benoemd den heer Kolf can Oosterwijk te Arnhem met 264 van de 437 stemmen. Het genootschap tot bevordering van den land bouw in Drente telt tegenwoordig 1224 leden tegen 1218 ten vorigen jare. Den 26 werd de rekening over 1887 goedgekeurd in ontvangst op f 3045 99, in uitgaaf op f 2871.271, alzoo met een batig slot van/174.7IJ. De heer J, E. Scholten van Groningen zal een hengst beschikbaar stellen uit de bas van het genootschap zal hem daarvoor gedurende 2 jaren elk jaar f 100 subsidie verleend worden, terwijl het dekgeld niet boo- ger zou mogen worden dan vier gulden. Op voorstel van het hoofdbestuur werd omtrent net verzoek van de afdeeiing Drente van bet Nederl. Rundveestamboek besloten de helft der inschrijvingskosten van runderen, behoorende aan leden van het genootschap te be strijden uit de kas van het genootschap. Den 2 des avonds heeft zekere Venerius, met twee meisjes loopende aan den Parkweg te Enschede terwijl deze meisjes even achter liepen van twee per sonen onverwacht een messteek in den buik en een boven den arm ontvangen. Eerstgenoemde was zoo ge vaarlijk dat hij reeds den 3 des ochtends overleed. Het vermoeden bestaatdat reeds lang tot deze daad besloten was daar deze man een slechten naam had en ten vorigen jare aan anderen messteken toege bracht had. De gemeenteraad van Wormerveer heeft den 4 de jaarwedde van den te benoemen directeur der gas fabriek bepaald op f 1000 met genot van vrije woning, vuur en licht, onbesloten tot het aangaan «ener 3% pet. geldleening groot f 60000 aflosbaar in 17 jaren, tot dekking der kosten voortvloeiende uit het overnemen der gasfabriek. Het primitief kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1888, werd vastgesteld op een vermoe delijk belastbaar inkomen, groot f 952750. Den 5 zjjn de onderhandelingen tusschen den minister van waterstaat en de maatschappij IJmuiden tot overdracht van de gronden benoodigd voor de te maken groote schutsluis met bijkomende werken gun stig afgeloopen. Vijftig bunders duingrond zijn door die maatschappij aan den staat overgedragen voor f 77000. Een vesting-artillerist, 21 jaren oud, in garnizoen te Utrecht en bij zijne ouders te Breda met verlof, is in den avond van den 5 door een messteek zoo hevig gewond, dat hij, naar het hospitaal vervoerd, aldaar den volgenden ochtend overleed. De vader van den verslagene was in dezelfde fabriek werkzaam met zekeren Sehetsmeier, met wien hij in vijandschap verkeerde en door wien hij reees meermalen, o. a een paar dagen vroeger, bedreigd was. Toen de vermoorde zijnen vader op zijn verzoek van de fabriek afhaalde en Sehetsmeier dezen wilde aanvallen, kwam de zoon voor den vader op en ontving toen van S. een steek met een groot mes in het linkeroog die tot in de hersenen drong. De dader, een vader van 7 kinderen, is in hechtenis genomen en heeft bekend, dat bij met een mes cm zich heen gestooten heeft. De Staatscourant van den 6 bevat een verslag uitgebracht aan den minister van waterstaat door de landbouwcommissie, over de middelen, welke van over heidswege kunnen worden aangewend tot verbetering van der toestand van het landbouwcrediet. Deze com missie komt tot de volgeude slotsom 1. wijziging der fiscale wetgeving, alleen om daardoor den verkoop van onroerend goed met het reebt van drukte het hem als een zware last op het hart, juist dezen man, den gewetenluozen gelukzoeker, den roover zijner eerste liefdedit groote, kostbare offer te moeten brengen. Hij trad eene schrede achteruit en liet de hand, die hij reeds bad opgeheven tot den handslag weder zinken. Ik geloof mij niet te vergissen", antwoordde hij ein delijk op koelen toon", wanneer ik onderstel, dat mijne invrijheidstelling afhankelijk is van dit voorgeslagen bondgenootschap. Is het niet zoo?" Er vloog eene schaduw over Neuhoffs voorhoofd. Hij antwoordde niet dadelyk, maar des te sneller hervatte bij „Neen op mijn woord van eer neen Gij houdt mij voor slechter dan ik thans ben, Krachwitz, en ik kan u dit niet ten kwade duiden. Ik heb den opper eunuch reeds gezegd, dat bij bij mij aan boord van mijn schip kan komen waar de koopsom gereed ligt. Is deze in ontvangst genomen dan zijt gij vrij. En nu jonker herhaal ik mijne vrapgwilt gij mijn bondgenoot zijn? Wilt gij mij, en door mij, Corsika ondersteunen? Hier" Neuhoff opende zijn kaftan en in de zijden voering daarvan eenen geheimen zak „hier is de ring van Sedkerka en bier die van Cowes, ik geef ze c beiden terug. Onderzoek ze nauwkeuriger is geen bedrog ia het spel. Gij moogt geen zweem van wan trouwen jegens mij blijven koestereu en daarom vorder ik ook geeD penning ondersteuning voor mijne zaak van u, eer ik u rioor daden getoond beb, hoe heilig mij de plichten zijn die ik op mij genomen heb. Daarom wil ik ook, dat gij er persoonlijk over waken zult, dat de geldelijke hulp ten beste van bet dappere volk, waar voor ik in de bres gesprongen ben, worde aangewend. Versta mij wel jonker ik vraag u niets anders dan mij te willen helpen daar waar 't het goed recht der Corsikauen geldt. Laat mijn persoon geenen invloed uitoefenen op uw besluitniet ik het Gorsikaansche volk smeekt om uw bondgenootschap I Zoudt gij weigeren?" Krachwitz was blijven staan. De beide wandelaars bevonden zieh nu aan bet einde der platanenvallei eene bloemrijke vlakte strekte zich voor hen uit. In de weder-inkoop gemakkelijk te maken wordt niet door het belang vau den landbouw geboden 2. de invoering van een conventioneel privilege voor den geldschieter op het roerend goed van den geldop- nemer-landbouwer, of wel van een pandverband in dien zin dat het pand blijft in handen van den schuldenaar, verdient in het belang van den landbouw aanbeveling cn daarbij moet aan den geldschieter een droit de suite van 40 dagen worden verleend 3. eene bijzjndere regeling van het vee-verhuurcon- traet(Cbeptel) is niet noodig 4. in art. 4 van bet wetboek van koophandel moeten de woorden „alleen ten opzichte van kooplieden" ver vallen 5. bij art. 7 van het nieuwe bankoctrooi dient uit drukkelijk te worden bepaald, dat de operation van de Nederlandsche Bank ook zullen omvatten het discontee- ren van orderbriefjes van landbouwers, niet langer loo pende dan zes maanden 6. het is wenscbelijk dat de ingelegde gelden van de Rijkspostspaarbank ook belegd kunnen worden in rentegevende hypothecaire schuldvorderingen. Bij dit rapport is eene nota gevoegd van zes leden der commissie ter verdediging van eene afwijkende meening. Den 6 ontstond des avonds brand in eene woning aan de Varkenmarkt te Dordrecht door den slechten toestand van den schoorsteen. Onder de personen, die toesnelden om hulp te verleenen bevond zich de 42- jarige Willem van Nimwegen, gehuwd eu in het bezit van 7 kinderen, die, door een venster aan de achterzijde van het huis op bet dak willende klimmen daarbij door het losgaan van eenige steenen naar beneden viel, eerst op een plat en daarna op de steenen eener bin nenplaats. Hij bekwam zware verwondingen aan het hoofd en was weinige oogenbllkken later een lijk. De brand was inmiddels met een paar emmers water gebluscht. Den 7 is aan het Centraalstation te Amsterdam een man van eene heistelling gevallen. Hij was dade lijk dood. Den 7 is te Amsterdam overleden de heer E. A. T. Delpratgepens. generaal-majoor, oud-minister van oorlog en lid van den gemeenteraad. Den 7 is bet 12%jarig bestaan der Prins Hen drikstichting te Egmond aan Zee in den huiselijken kring herdacht met eene toespraak van den onlangs benoemden directeur, den heer G. E. A. van Hall, waarin een overzicht gegeven werd van den loop der zaken gedurende dat tijdvak. Na die toespraak werd door allen een lied gezongen, door een der verpleegden gedicht op de wijze van 'tWien Neerlandsch bloed. Bij den maaltijd ontviug elk der verpleegden van een vriend van den zeeman een halve flescb wijn en sigaren. Onder voorzitterschap van den heer J. P. Groot werd den 8 te Purmerend de algemeene vergadering gehouden van den Provincialen Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen in Noord-Holland waar alle afdeelingen vertegenwoordigd waren. Na afdoening van huishoude lijke zaken werd besloten, een wedstrijd te boaden te Pur merend op Zondag 8 Juli a s terwijl den 9 eene matinee door de bekroonde corpsen zal gegeven worden. Aan den avond van dien dag zullen de feestelijkheden be sloten worden door het houden eener gondelvaart op bet Noordhollandsche Kanaal. De jury bestaat uit de heeren Joh. M. Ooenen, F. Wedemeijer en Joh. Zaag- tnans, die hunne benoeming bereids hadden aangenomen. Voor de plaats van den in 1889 te houden wedstrijd werd Zaandam bij loting aangewezen, Het hoofdbestuur van den Bond zal aan de Holl. Spoorwegmaatschappij vragen, op die dagen buitenge wone treinen te laten loopen en aan de beeren Gebr. Goedkoop, om buitengewone booten te laten varen. Den 8 is te Utrecht overleden de heer E. H. Kol, hoofd van een der oudste en voornaamste bankiershuizen aldaar, lid van de provinciale stalen van Utrecht en van den gemeenteraad. Den 9 zijn te Amsterdam 5 van de acht kandi daten als onderwijzer geslaagd, namelijk P. IJ pes, IJ. verte schemerde de staalbauwe zee, hier en daar schit terende in het zonlicht, Die zee scheidde hem van het vaderland, die zee sprak van wederzien na lange schei ding en verlossing uit eene smadelijke slavernij. Een onweerstaanbaar heimwee maakte zich met koortsachtig geweld van den jonker meester en geheel overstelpt door het zalige gevoeleindelijk de afgebeden rust te zullen vinden, vatte hij de hem aangeboden hand en sprak „Ik beu de nwe II. Het schip, waarmede Neuhoff naar Algiers was ge stevend, was door Osmad-Pacba te zijner beschikking ge steld. Neuhoff koesterde het plan, om naar Engeland te gaan ten einde in Londen van de gunstige stemming omtrent het herstel der corsikaanscbe onafhankelijkheid gebruik te maken. Hij had Krachwitz uitgenoodigd, om hem tot Havre te vergezellen en van daar uil naar de Rijnlanden terug te keereneen aanbod, dat van de zijde des jonkera dankbaar was aangenomen. De baron was zijne belofte om Krachwitz los te koopennagekomen. Ahmed Jenidsche had de tien duizend poastersdie zijn heer voor Kara Nissa ge vorderd had ontvangen en nog een aardig gesckenk bovendien; de jonker bad een hartelijk afscheid genomen van Sidi Hussein, die zijnen voormaiigen Chasinedar den zegen des profeten toewensebte op al zijne wegen. Daarop waren Neuhoff en Krachwitz te zamen naar eenen winkel gegaan waar zich de laatste van het hoofd tot de voeten in eene nieuwe arabische kleeder dracht stak. Neuhoff's vaartuig een afgedankt marokkaansch oorlogschipwaarvan de krijgshaftige naam Silihedar (wapendragerniet recht meer voor zijne tegenwoordige diensten paste, zou den volgenden morgen in zee steken. Den middag te voren had er aan boord een onderhoud plaats tusschen den voormaiigen kapitein der Courcillon- dragonders en den jonker von Krachwitzdat tot het sluiten van de volgende overeenkomst leidde „Baron Tbeodoor Anton van Neuhoff en jonker Hans Kooij en C H. Kesler te Haarlem, G. Blees te Zaandam en N. Hooijboer te Hoorn. De gemeenteraad van Deventer heeft den 9 be sloten tot het aangaan eener 3% pet. geldleening van f 325.000. Tot landsadvocaat is bij kon. besluit van den 8 in de plaats van wijlen den heer mr. G. M. van der Linden benoemd de heer mr. W. Tborbecke thans ad- vocaat bij den Hoogen Raad Het beroep in cassatie van den letterzetter Cohen, tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens opzettelijke beleediging des Konings, is door den Hoo gen Raad verwoipen. De gemeeDte Veenendaal heeft eene 3% pet. geld leening, groot f 20000, a pari kunnen sluiten. In het nummer van den 8 staat in het bericht omtrent de bevolking der provincie Gelderland Rbenen 13562, dit moet zijn Rh eden 13562. De gemeenteraad van Nijmegen heeft met 15 tegen 4 stemmen de benoeming van een hoofd der school voor gewoon lager onderwijs te Hees, nu de op deu 24 December gedane benoeming bij kon. besluit van den 2 Maart 1.1. vernietigd is uitgesteld en be sloten ten einde niet genoodzaakt te zijn te moeten benoemen uit de op de voordracht geplaatste personen, in die school voortaan ook onderwijs te doen geven in de fransche taalin verband waarmede eene nieuwe oproeping van sollicitanten, met akte voor de i'ransche taal, moet geschieden. De regenmeter te Frederiksoord gaf in Maart 103.5 streep regen en sneeuwwater tegen 42.5 in Maart 1887 en 50 in Maart van het tijdvak 1873 1887. De Amsterdamsche Bank zal over 1887 7 pet. dividend uitkeeren, nadat eene som van 50000, 21483.81 meer dan het door de statuten gevorderde bedrag in het reservefonds is gestort. Aan de afdeeiing Uitgeest van de Algemeene Vereenigiug van Bloembollencultuur is de tweede prijs (vergulde medaille) toegekend voor de inzending van trosaarcissen op de deu 15 Maart te Hietzing in Oos tenrijk gehouden tentoonstelling. Op de achtste algemeene vergadering van de Vereeniging het Rundvee-Stamboek Noordholland is o. a. besloten aan het bestuur een crediet van ten hoogste f 150 te verleenen tot ondersteuning van eene even- tueele, gemeenschappelijke inzending van vee, landbouw- en zuivelvoonbrengseien op de internationale tentoon stelling te Parijs in 1889. De heer K. Tensen Pz. werd herbenoemd tot voorzitter het door een lid ontwikkelde bezwaar, dat de betrekkingen van president en hoofd inspecteur in een persoon vereenigd waren, werd door de vergadering niet gedeeld. De heeren J. van Kampen en Koopman werden herbenoemd en de heer J. J. Winkel benoemd tot bestuurslid, terwijl de heer A. Kool herbenoemd werd tot secretaris-penningmeester. Met 1 September kunnen kweekelingen geplaatst worden bij de rijks kweekscholen voor onderwijzers te 's Hertogenbosch, Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht. Zij, die daarvoor in aanmerking wenechen te komen moeten zich vóór 15 Juni a. s. bij den directeur der school, die zij wenschen te bezoeken, aanmelden. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten zij de voorkeur, die wonen waar de kweekschool gevestigd is, of die, elders wonende, zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet hiervan door de ouders of voogden der adspiranten melding worden gemaakt. De heer dr. Schaepman heeft in een aan de kiezers van Breda gericht schrijven betoogd, dat plicht hem geboden had voor Wijk bij Duurstede in de Tweede Kamer zitting te nemen Hij heeft verder van zijne kiezers afscheid genomen en den beer Michiels van Verduynen te 's Gravenbage als zijnen opvolger aan bevolen. De kunstschilder Louis Apol is door den Koning- Groothertog benoemd tot ridder van de Eikenkroon. De verkiezing van een lid dor prov. staten van Noordholland voor het hoofdkiesdistrict Zaandam m de Kaspar von Krachwitz verbinden zich wederkeerig tot het naleven der volgende bepalingen Genoemde von Krachwitz neemt de verplichting op zich 1°. Om met alle middelen, die hem ten dienste Btaan, de verborgen schatten van den overleden moorschen Grande Meno Almabadi op te sporen en in bezit te nemen. 2°. Een deel dier schatten op zya minst een achtste, op te offeren voor de bevrijding der Corsikanen van het Genueesche juk, en 3°. Op verzoek van bovengenoemden Neuboff, dezen het voor de bevrijding van Corsika bestemde deelin persoon aan te bieden. Genoemde Neuhoff verbindt zich 1°. De buip van gezegden von Krachwitz eerst dan in te roepen, wanneer uit den loop der omstandigheden en uit de eerste gewichtige yoordeelen ten duide lijkste blijkt, dat de bevrijding van Corsika langs diplomatieken weg of langs dien van het geweld kans van slagen heeft. 2°. De geldelijke hulp van von Krachwitz enkel en alleen ten gunste van het corsikaanscbe volk en in geen geval tot persoonlijke doeleinden te besteden en den jonker von Krachwitz te veroorlovenin gemeenschap met de corsikaansche hoofden toe te zien dat deze belofte stiptelijk worde nagekomen. 3°. Na de bevrijding van Corsika bij de nieuwe lands- rege8ring te bewerken, dat men Krachwitz, tot dank voor zijne vrijwillige ondersteuning, met eene gepaste betrekking bekleede. De beide contractanten verbinden zich tot nakoming dezer bepalingen op hun woord als edelman." Van dit zonderlinge verdrag werden twee afschriften gemaakt en door Krachwitz en Neuhoff onderteekend. Zoo waren uit deze beide doodvijanden twee nauw ver bonden vrienden geboren. Wordl vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2