No. 47. Negentigste Jaargang. 1888 V II IJ D A G 13 PRIL. Jacht cn Visscherij. Almaiiadi's nalatenschap, FEUILLETON, Prijs der gewone Advertentiën: 117/ herinneren dal hei porto voor g e frankeerde brieven voor Netl. Mntlie sinds f April verlaat/tl is lot KJICTiEN CENTEN per IA gram. Officiéél (0cbecltie. fênitenlatfb. iÜiiiaealauD. HkHVUiSCIIi: COIKtM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS' TER ZOON. De persoon van 0. LOPPERSUM afkomstig uit de ge meente Deventerwordt verzoekt zicli ter gemeente-secretarie aan te melden. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekend, dat ter secretarie dier gemeente kos teloos verkrijgbaar zijn blanco aanvragen ter be koming van jacht- en vischacten voor het dienstjaar 1888/89. Alkmaar, De Burgemeester voorn., 9 April 1888. A. MACLAINE PONT. DUITSCHLAND. Graaf Rantzauschoonzoon van prins Bismarck is door den Keizer benoemd tot prui- sisch gezant te Mnncben. Keizeriu Victoria had den 10 deR avonds een onder houd met prins Bismarck, dat 2 uren duurde. Volgens de National Zeitung zou de groothertog van Baden zich moeite geven, om het huwelijk van .prinses Victoria met prins Alexander van Battenberg tot eene voldoende oplossing te brengen. De Keizerin heeft de vrouwen van Berlijn bedankt voor hare trouwe deelneming bij gelegenheid van den dood van Keizer Wilhelm en de hoop uitgesproken, dat haar gemaal spoedig moge genezen. Door de gezamenlijke pogingen voor het welzijn van het vrouwelijk geslacht, was tot leniging van zedelijke en stoffelijke ellende veel verkregen. Er blijft echter nog meer te doen over waarvoor H. M. al hare krachten ter beschikking stelt, hopende dat de berlijnscheevenals de overige vrouwen van DuitschlaDd, ook verder zullen medewerken aan de groote haar opgelegde taak, het verzachten van nood en el lende en het leggen van vaste grondslagen voor waar achtig menschelijke deugden door betere verzorging van kindsheid en jeugd. De Keizer arbeidde den 11 des voormiddags nu t generaal Winterfeldt, reed des middags met de keizerin nit, ontving vervolgens een bezoek van den hertog van Baden en zijne gemalin die het middagmaal bleven gebruiken en had te 3 uren een onderhoud met prins Bismarck. ELZAS.LOTHARINGEN. Het besluit van den Keizer tot het verleeneu van amnestie met de daarbij behoorende beschikking van het ministerie is in den avond van den 10 openbaar gemaakt. De anneetie komt volkomen overeen met dievoor Pruisen uitge- 68) Het wes eene heerlijk schoonemet geuren be zwangerde morgenluchttoen de Silibar met gezwollen zeilen zee koos. Op het achterdek zagen Neubofi en Kraebwitz langzamerhand de groene kusten vau Afrika verdwijnen beiden in diepe gedachten verzon ken. Schitterend in 't zonlicht strekte zich Algiers voor ben uitop de witte rotsen ter zijde wierpen de muren van Bab Asein hunne breede schaduwen en aan hunnen voet schemerde Sidi Husseins liefelijk zo merverblijf door het groen van den weelderigen hof henen. Langzamerhand zonk de kust weg waarboven zich lichtgrijze, roodgetinte wolken samentrokken. Een halfuur later had de Silibar de volle zee bereikt en viel er van Algiers niets meer te ontdekken dan een schemerachtige witte streep, die eveneens spoedig onzichtbaar werd. „Kom mee Krachwitz", sprak Neuboff'„laten wij onze zenuwen die zoo zwaar op de proef gesteld zijn, versterken door een glas cypruswijn." In de stille kajuit, waarin alleen het eentonige golf geklots weerklonk, begon Neubofi nu zijne in alge meens trekken aangeduide plannen verder uiteen te zetten. Met behulp van talrijke ontwerpen en doku meuten, ontwikkelde hij helder en duidelijk zijne denkbeelden omtrent de herstelling van Corsika's zelfstandigheid en Krachwitzdie aanvankelijk half onwillig het oor geleend had aan de verklaringen en stellingen van den avonturier, volgde weldra met groote belangstelling diens betoog. De jonker herinnerde zich met welk een geestdrift Ripperda hem dikwijls had gesproken van Neuhoffs groote bekwaamheden en hoe hij zelf duarop steeds ongeloovig het hoofd geschud en half ironisch geglimlacht had. Hij zag zich nu gedron- vaaröigd. Bovendien wordt nog kwijtschelding verleend voor overtrediug der nog geldende frausche drukpers wet voor het uiten van kreten en het dragen van kenteekeconwaarvan het doel is tot oproer aan te zetten. ENGELAND. De leden der vergadering over de suiker- premiën kwamen den 10 weder bijeen, onder het voorzitter schap van baron de Worms. De vergadering onderzocht de nota's der verschillende regeeringen betrekkelijk het protocol van den 19 Dec. 1.1., volgens welke alle kabi netten zich in beginsel voor de geheele afschaffing der suiker-premiëu verklaarden. Daarna werd de bijeen komst verdaagd om in bijzonderheden de nsaatrege'en te overwegenwaardoor aan de genomen besluiten uitvoering kan worden gegeven. ERANKRIJK. Het blad Le Matin beeft verscheidene telegrammen openbaar gemaaktgedurende de maand Februari gewisseld tusschen generaal Boulanger en zijnen vriend graaf Dillon welke bewijzen dat de generaai zich wel ingelaten heeft met de beweging ten gunste zijner kandidatuur als kamerlid, dat hij steeds ontkend had Graaf Dillou heeft tegen dat blad eene klacht ingediend wegens het stelen en openbaar maken van die de| êches, In twee departementen werd in de zitting der alge- meene raden eau voorstel ingediend om te eischen, dat generaai Boulanger op zijn post hersteld werd. Beide voorstellen werden evenwel verworpen. Drie en dertig leden van den gewestelijken Raad van het Noorder departement, waaronder de voorzitter en de onder-voorzitter hebben zich m9t een adres tot de kiezers gerichtwaarin zij ben aansporen bij de ver kiezing op den 15 hunne stem te onthouden aan Bou langer tenzij zij zich een meester willen geven zich de sabelregeering willen laten welgevallen, den weg voor een dictator voorbereiden en rampen over het land brengen willen. ITALIË. Te Bernalda, arrondissement Potenza waren de boeren ontevreden over de heffing van een hoofdeüjken omslag. Zjj liepen te zameu roepende: weg met den burgemeester weg met de belastingen 1 De gendarmes moesten tusschen beide komen en van hunne vuurwapenen gebruik maken, waarbij vier boeren gedood en verscheidene gekwetst werden. Ook eenige gendarmes we-oen gedood. De gemeenteraad vau Egmond aan Zee heeft bij besluit van den 27 Maart 1.1. aan den heer L. Landheer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aaa de openb school te Egmond aan Zee, ingaande den 1 Juui a.s. Bij kon. besluit van den 5 is de franscbe zaak gelastigde en consul-generaal in Siatn graaf de Ker- garadec, tijdelijk be ast met de waarneming van bet gen zijne minachting voor die zeer gerechtvaardigde meening prijs te geveu; Neuboff mocht zedelijk zeer diep gezonken zijn, ouiochenbaar bezat hij een buitengewoon verstand en eene geniale natuur. Krachwitz ver baasde zich weldra over het organiseerend talent van dezen manover de degelijkheid en scherpzinnigheid zijner berekeningen en zijne uitgebreide kennis der staat kundige toestanden en batrekkingen. Er was geen twijfel aan of Neuhofls plan moest gelukken, wan neer het tenminste op geene buitengewone hinderpalen stuiite eu Krachwitz kon zich niet weerhouden zijnen nieuwen bondgenoot ztjoe bewondering over diens ont werpen te betuigen. „Ik verheug my dubbel juist uit uwen mond dit oordeel te vernemen, waarde jonker", antwoordde Neu bofi', zijne papieren ter zijde schuivende. „Ik heb lang genoeg deze denkbeelden in mij omgedragen en lang genoeg getalmd eer ik ze durfde verwezenlijken. Heeft niet voor korten tyd zelfB een fransche markies, de onge lukkige Gentel van Langallery bet tot keizer van Madagascar gebracbt, eu waarom zou een duitsche baro zich niet kunnen opwerken tot koning vau Corsika Krachwitz bleet hierop het aDtwoord schuldighij dacht na over de onrechtvaardigheid van het lot dat dengene, die, driest en brutaal, zedelijkheid, recht en godsdienst met voeien getreden had, eene koningskroon misschien op het hoofd zou drukken en hem zeiven die geheel zijn leven naar het goede had gestreefd in slavenketenen geklonken had. In gedrukte stemming verscheen de jonker den vol. genden morgen op het dek van de Sillihar Beangsti gende droomen hadden zijne korte, onrust.ge sluimeiing verstoord en hem de rust na zoovele onrustige dagen onthouden. De trissche zeewind, die de zeilen deed zwel len, bracht hem evenwel verkwikking aan. De jonker liet zich eenen stoel brengen en nam plaats naast bet stuurrad. Als eene meeuw scheerde de Silibar over bet donker blauwe zeevlak; men had de Algerjjnscife kusten reeds ver achter zich en naderde snel Europa's geliefde stranden; consulaat-generaal der Nederlanden te Bang Kok, be noemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Den 6 is de beer H. Vijn Cz., burgemeester van Twisk met 62 van de 69 stemmen tot lid van den gemeenteraad aldaar gekozen. De werkstaking te Altaeloo is geëindigd. Het in de vorige week verworpen voorstel van den heer van Marken, om het werk te hervatten voor cent loon minder dan vroeger, werd den 9 met algeraeene stem men aangenomen mits allen tot de fabriek toegelaten werden. De heeren Scholten h'bben op de vraag, of zij hiermede genoegen natueD, bevestigend geantwoord, zoodat den 12 allen deu arbeid zouden hervatten. Den 9 is te Arasterdam besloten tot den aanleg eener overdekte bad- en zweminrichting aan de Marnix- straat naast het Turngebouw. Het maatschappelijk kapitaal werd vastgesteld op 225000, waarvan f 140,000 in aandeelen en f 85^00 in obUgatiën ter inschrijving aangeboden zullen worden. De gemeenteraad van Deventer heeft den 9 be sloten het subsidie, groot f 350000, aan de Kon. Ned. Lokaal-Spoorwegmaatschappij uit te betalen op 1 Juni of op den dag dat alle lijnen in exploitatie komen. Voor het tweede gedeelte, groot f 50.000 in de 4 pet. geldleening ten laste van de gemeente 's Hertogen bosch groot f 400.000, tot dekking der kosten van oprichting der gemeente-gasfabriek werd den 9 inge schreven voor een bedrag van f 400,400, waarvan werd toegewezen 6000 a 102"/,003300 10276/, T 500 a 102%00, f 3500 a 102% 00 22.000 a 102%°O5 en f 15.000 a JO2%00, B.j kou. besluit van den 10 is met ingang van den 16, benoemd tot directeur en onderwijzer der R jks- Kweeksehool voor onderwijzers te Haarlem de beer P. H. van der Leij thans onderwijzer aan die school. Den 10 is te Haarlem de heer VV. H. Hubrecht, hoofdingenieur van den waterstaat, na eene ziekte van 4 dagen, in den ouderdom van 49 jaren overladen. Bij beschikking van den minister van binnenland sche zaken van den 10 is met ingang van den 1 Mei aan den beer J. F. E. de Neufville op zijn verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk ambtenaar bij het Nederl. Museum t« Amsterdam. Bij kon. besluit van den 10 zijn als blijk vau Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid de zilveren me- dalje en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. beslnit van 22 September 1855 n°. 64toegekend aan C. Boon Mzn., schipper,wonende te De Cocksdorp (Texel), wegens moed, beleid en zelfopoffering, betoond bij de red ding vau den schipper en den knecht van een in de nabij heid van het eiland Texel op 11 Oat.1887 gezonken tjalk schip en de bronzen medalje met voornoemd getuigschrift aan A. Boon Czo., A Boon Mzn., A. Bakker, P. Bak ker Jzn. en W. Stark, behoorende tot de bemanning van de blazerschuit van C. Boon Mzu., wegens moed eu zelfopofferingbij en in gemelde redding bewezen A. Brakke, rijks-ambtenaar te Wessem, wegens het met levensgevaar redden van een knaap, nabij de rivier de m musjj dimmen k>-iMj»j f—rwm— toch was het geene onvermengde blijdschap die den jonker bebeerschte. Angstige gedachten beklemden hem de borst. Hoe zou hij Pxsquita wedervinden Op den dag van zijn huwelijk had een bang voorgevoel hem aangegrepen en uit had hem Niko op het bart doen drukken, Pasquita onverwijld naar Bieneck, onder de bescherming der oude rentmeestersvrouw, te brengen wanneer een noodlottig toeval hem, deu jonker, ge welddadig van baar mocht scheiden. Op Niko's trouw kon men staat maken en dat was het, wat den jonker in de bitterste vertwijfeling altijd eene zekere gerust stelling verschaft bad. Ni rgens ter wereld vond Pas quita beter en veiliger schuilplaats dan op Bieneck; maar Kraehwitz's zich rusteloos afmattende hersenen hadden nog geen voldoend antwoord kunnen vinden op de kwellende vraag: „Is het Pasquita gelukt uit Genua te ontkomeu, of is zij misschien het slachtoffer van don José's duivelsche lagen en lieten geworden „Verheugt ge u in eenen scherpen blik, Krachwitz klonk Neuhoff's stem achter den droomer. „Kijk eens naar het westen. Is het niet de Marokkaaneche vlag die van gindBche masttoppen waait Krachwitz tuurde door den verrekijker, dien Neuboff beu. toereikte, in de bedoelde richting. Voor de kust, die daar uit zee opdookkruiste een kleiu eskaderde jonker telde acht schepen. Hij gaf zich de grootste moeite om de kleuren der vlaggen te herkennen, hetgeen hem evenwel niet gelukte, daar de afstand te groot was voor een ongeoefend oog. „Het zijn Marokkanen, mijnheer!" riep een mat oos, die in de touwladders hing, naar beneden. „Ik berken ze duidelijk; wanneer ik mij niet vergis, is het grootste vaartuig de Biahkamilla." „De Biahkamilla, het schip van Ostnan-Pacba Dat zou eene welkome ontmoeting wezen riep Neuhoff. „Gooi om je roer de Marokkanen te gemoet Het bevel werd ten uitvoer gebracht en binnen eenige uren mengde zich de Silibar onder de schepen van het smaldeel. Men praaide do Biahkamilla en

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1