No. 48, Negentigste Jaargang. 1888, Almaliadi's nalateascbap. ZONDAG 15 A P H I L. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën: Jaiuncalauö. burgbklijkjs stand. ONDERTROUWD. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. DRUKFOUT. In het artikel «Banken van leening" voorkomende in ons nummer van Zondag 8 April 11., staat in de 3e kolom te lezen, dat die banken bij koninklijk be sluit zijn geregeld ia 1.8SÖ Dit is natuurlijk een drukfout. Het moet zijn in 182®. De heeren J. de Boer te 's Hertogenbosch en C. de Euijter te Hurdinksveld waren den 12 laagste inschrijvers bij de aanbesteding van het leggen van de gegoten ijzeren buizenleiding met toebehooren en met inbegrip van alle werkzaamheden ten dienste der waterleiding te Leeuwarden. De locomotief van een goederentrein van Uit geest naar Helder is den 12 des avonds bij het station Heer Hugo Waard in het ongereede geraakt. Een locomotief uit Helder kwam te hulp, zoodat de reis na drie uren oponthoud kon worden voortgezet. De 12 des morgens is in de nabijheid van Urk de Harderwijker visseherschuit n° 19 door een hevigen rukwind omgeslagen, waardoor het negenjarig zoontje van den visscher, dat nog te slapen lag, verdronk. Des avonds werd dat vaartuig door zes Harderwijker schui ten naar een scheepswerf te Kampen gebracht, waar het lijk teruggevonden werd. Den 13 de? namiddags is de buckskinlabriek van gebroeders Schroeder te Eindhoven afgebrand. Kwar tier over twaalven, nadat het werkvolk was heengegaan, brak de brand uit en binnen een uur was de gebeele fabriek met kantoor en magazijn verbrand. De katoen ververij der firma J. de Heer, waarheen de vlammen reeds oversloegen, werd nog behoudon. Vele stukgoe deren konden gered worden. De fabriek was op de beurspolis verzekerd. Zeventig werklieden zijn zonder werk. Den 13 brak 's namiddags 12 uur brand uit bij P. Boe mee aan den Volger weg te Beemster. Het door twee gezinnen bewoonde huis brandde geheel af. Bij kon. besluit van den 13 is benoemd tot heem raad van den Anna Paulownapolder de beer Th. J. Waller, tot dijkgraaf van het heemraadschap van den Sehardam en Keukendijk de heer C. Kaaskooper, tot heemraad van het waterschap de Zuidpolder bij Edam de heer S. Buis en tot dijkgraaf van den polder de Zeevang de heer S. Bark. Te Hilversum was de heer L. G. Struike te Utrecht laagste inschrijver bij de aanbesteding van bet bou wen eener r. k. kerk met pastorie en bijbeboorende werken aldaar voor f 78600. Uit bet verslag omtrent de onweders in Neder land in 1887, uitgegeven door het kon. ned. meteorolo gisch instituut blijkt, dat de heer E. Engelenburg met Mei van dat jaar, aanvankelijk voor één jaar, de leiding 69) Op Gonzales' raad bezorgde ik de aennora om haar tegen alle mogelijke aanslagen van Pacheco's zijde te beveiligen, een onderkomen by eenen boer in het dorp Gestri. Daarna zette Gonzales en ik gezamenlijk onze vallen uit, om den spaanschen schurk te vangen. Op zekeren avond werd hij op eene wandeling door het woud van Cornigliana door gemaskerde mannen aan gevallen en gebonden men zette hem den dolk op de keel en liet hem de keus tusschen sterven of aan't licht te brengen, wat hij met u had gedaan. Het middel was ruwmaar werkte des te beter. De laffe schavuit smeekte zijn leven te sparen en verhaalde ons met sidderende stem en de doodskleur op bet gelaatdat hij u als zijn medeminnaar van donna Pasquita, door eenen zekeren kapitein Wichmanshausen op diens schip had laten sleepen en zoo ontvoeren. Waarheen de Ephemeros gestevend wasbeweerde don José niet te weten. De kerel werd op vrije voeten gesteld en, nauw aan onze handen ontkomen haastte hij zich ons door de politie te laten nazetten. Desniettegenstaande ont kwamen wij allen gelukkig aan onze vervolgers. Van Livorno begon nu onder Gonzales' leiding eene lange, vermoeiende en vergeefsche jacht op de „Ephemeros", die wij tot in alle havens van de Middellandsehe Zee 'agespoord hebben. Gij weet, hoeveel achting ik steeds v^or donna Pasquita koesterde; in dien tijd heb ik haar ieeren kennen als eene echte heldin en is mijne eerbied tot bewondering en ontzag gestegen. Door bemiddeling van Diaz Gonzales was een goed uitgerust schip lot onze beschikking gesteld. Gonzales' rcoverbende vormde dier waarnemingen van den heer Snellen heeft overge nomen. Volgens de ingekomen berichten trof de bliksem in dat jaar 42 gebouwen, nl. 12 boerenhuizen, 3 arbei derswoningen, 1 veestal, 4 woningen, 9 huizen, 2 kerken, 5 watermolens, 1 schaapskooi, 1 school, 2 kasteelen, 1 station en 1 telegraafkantoornegen boomen (2 wilgen, 3 eiken 1 iep, 1 populier, 1 hulst en 1 appel boom); 79 dieren, waarvan 60 kippen (gelijktijdig), 3 pinken, 3 koeien, 3 varkens, 7 schapen, 3 paarden; 1 hooi- en 1 korenmijt, 6 kerktorens, 2 fabrieksschoor- steenen en 8 personen. Terwijl 45 maal een brandbaar voorwerp getroffen werd, ontstond 22 maal geen branu, 5 maai een begin van brand en 18 maal brand. De heer C. Madderom te St. Pankras is benoemd tot onderwijzer (tijdelijk) aan de openbare school te Heemstede op f 550 jaarwedde. De onlangs ontslagen directeur der socialistische drukkerij „Excelsior" te 's Gravenhage wordt wegens verduistering van gelden vervolgd. De heer G. Kamphuijs heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad van Zaandam. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 12 be sloten tot uitbreiding der houthaven met ongeveer 1% bunder oppervlaktewaarvan de kosten geraamd zijn op 7000 en tot het bouwen van een kantoor ten dienste van den ryksontvanger voor f 2400 dat door het rijk gehuurd zal worden voor f 125 per jaar. De Anrhemsche tramwegmaatsebappij keert over 1887 ö4/io pet. dividend uit. Te Kampen is tot directeur der gasfabriek en der waterleiding benoemd de heer E. Hijner, adj. directeur der gasfabriek en hoogdruk-waterleiding te Dordrecht met 9 stemmen tegen 6 op den heer J. Blom Szn., adj. directeur der gasfabriek te Arnhem. Beroepen bij de ned. herv.. gemeente te Hoender- loo ds. D. J. C. Heldring te Velzen. Van de 44594 6 12jarige kinderen te Amster dam die op 1 Januari 1887 in de bevolkingregisters ingeschreven waren, genoten 4412, dat is 10 pet., geen onderwijs. In 1886 was dat getal 4606 of 10.7 pet. Onder die 4412 waren 816 kinderen geboren in 1875 en 1951 in 1880. Op 1 Januari 1887 werden de openbare scholen bezocht door 30786, de bijzondere door 17466 kinderen. Het N^derlandseb Panopticum te Amsterdam beeft over 1887 f 18107 winst opgeleverd tegen f 13589 over 1886, dank zjj eene wijziging in en eene betere inrich ting van het koffiehuis, niettegenstaande het bezoek klei ner was. Van dat win-tcjjfer werd f 13500 bestemd voor dividend of 1% pet. per aandeel, en f 4600 voor af schrijving. Sommige aandeelhouders drongen op nog zuiniger beheer van het koffiehuis aan, wat betreft het dienstpersoneel. Bedankt voor bet beroep nacr de ned. berv. ge meente alhier door ds. C. B. Oorthuijs te Katwijk aan Zee. de bemanning, hij zelf was onze kommandant; ook donna Pasquita bevond zich aan boord. Een jaar of langer hadden wij, onder menigvuldige avonturen, die allen gelukkig afliepen, hoewel zij ons soms in ernstig gevaar brachten, de middellandsehe zee doorkruist, toen donna Pasquita plotseling ziek werd. Zes weken lang moes'en wy in Marseille blijven liggen, voor zij genas van de zware koortsen die haar aangegrepen hadden. Toen zij weder hersteld waswilde zij de jacht op de „Ephemeros" voortzetten, maar hiertegen üeb ik mij verzet, omdat ik niet wilde dulden, dat mijne dierbare meesteres zich ten tweeden male blootstelde aan de talrijke gevaren en lasten van het zeeleven. Gonzales, die zich in dezen tijd onze trouwste vriend betoonde en wien Pasquita, ondanks de-geheimzinnigheid, waarin zijn verleden en zijne persoonlijkheid gehuld zijn, vol komen vertrouwdebeloofde het onderzoek op eigen hand te zullen voortzetten en, op deze belofte steunende, kon uwe vrouw eindelijk besluiten met mij naar Bieneck te reizen. Ik wist, dat zij daar niets te vreezen bad en zich verblijden kon in eene trouwe, moederlijke verple ging. In Januari van dit jaar kwam uw brief op Bieneck aan, jonker. Een koopvaardijschip had uw schrijven van Algiers naar Venetië gebracht, en van daar was het door middel van vervoermiddelen van allerlei aard eindelijk op Bieneck aangeland. Bijna anderhalf jaar had het dus door de wereld rondgezworven om eindelijk gelukkig in ons bezit te komen. Hoe zal ik u de vreugde be schrijven die op de oude burcht heerschte toen uwe letteren ons de tijding brachten, dat gij tenminste nog leefdet, al was het ook in vernederende slavernij Het heeft mij en mijne oude moeder nog al wat moeite gekost, om donna Pasquita te overreden, af te zien van de moeielijke reisdie zij wilde ondernemen, om u los te koopen. Wij kwamen overeen, dat ik deze zending zou vervullen. En zoo geschiedde betik trok naar Spanje, waar ik volgens afspraak Gonzales ging op- Velen herinneren zich zeker nog levendig den genotvollen avond toen voor de eerste maal een ge deelte der artisten van de Hollandsche Opera uit Amster dam alhier eene uitvoering gaf. Een dergelijke kunst avond wacht ons wederom maandagden 30 dezer maand wanneerbij het welslagen der daartoe strek kende pogingen, fragmenten uit opera's als Troubadour, Hamlet, de Huzaren in het dorp, Czaar en scheeps timmerman enz. zullen wordjn ten gehoore gebracht. De medewerkingtoegezegd van de beste solisten waaronder de reeds hier zoo guustig bekende baryton, de heer Oreliozal, hopen en verwachten wij mede velen aansporen op de weldra te circuleeren lijst in te teekenen. De koninklijke engelsche klokkenspelers traden den 12 alhier in het lokaal Harmonie voor een talrijk publiek op en opnieuw bewezen zij hunne meesterschap in de zoo zeldzame kunst, om door een aantal klok ken niet alleen zuiver te spelen maar ook het forto en piano in acht te nemen. Het blijft steeds een ge not, de klokkenspelers in hun ouderwetscb eostuum te hoeren musieeeren. Eene aangename afwisseling was voorai de Dulcimer, een instrument, dat zich zeer goed hij de piano laat gebruiken en meesterlijk door den heer H y ward werd bespeeld. Ook werden enkele zangnum mers met veel gloed gezongen. Het slot van het pro gramma bestond in het „Wien Neerlands bloed", dat met geestdrift door het oubiiek werd toegejuicht. 12 April. Cornells Bleeker en Antje Brakenhoff. Jan van der Veen en Helena Pieternella Kenens. Pieter Blokker, alhier, en Elisabeth Molenaar, te Bergen. Pieter Houtkooper, alhier, en Jannetje Brak, te Oterleek. GEBOREN. 12 April. Johannes, Z. van Jozef Johannes Hofstee en Elisabeth Hoppe. Elisabeth Johanna Maria, D. van Martinus Anthonius Hendricus van den Burg en Henirika Jo hanna Erancisca Haverhausen. 14 Marinus SebastianusZ. van Jan Gijsbertus Lugten en Hendrika Versteeg. OVERLEDEN. 13 April. Maartje en Petronella ElisabethDs. van Cornelis Schoenmaker en Petronella Elisabeth Eeije, beiden 10 weken. Iv A N T O IN G E R E G H T. Zitting van 13 April 188 8. P. v. d. W., T. K. en P. v. H., Alkmaar, en N. B., echtge- noote van K. B., Zuidscharwoudeniet behoorlijk afsluiten van hun erf met de gemeentegronden, ontslagen van rechts vervolging. M. D., Amsterdamopenbare dronkenschapf 0,50 boete of 1 dag hecht. E. V. Jz., Egmond aan Zee, overtreding wet jacht en vis- scherij 1 10 boete of 3 dagen hecht. C. H., wed. van N. A., Alkmaar, verkoopen van sterken drank aan kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar, 3 boete of 1 dag hecht. C. B. Jz., J. G. Wz., C. B. Jz. en L. D. Kz., Egmond aan Zee, P. de J., Egmond a/d Hoef, strooperij, ieder 1 daggev. K. Z. Gz., J. B. Cz., J. de G. Dz., M. G. Jz., A. V. Wz., H. G. Jz., C. Z. Gz., K. Z. Cz., J. Z. Cz., L. B. Jz., P. D Kz., P. P. Lz., E. P. Dz. en A. V. Wz., allen Egmond aan Zeeals bovenieder 2 dagen gev. zoeken. Bij het schijnsel der volle maan stond ik 's nachts ten tweeden male op „Aly Athars Vloek", en vond daar, in plaats van Gonzales, die ziek was, zijnen wapenbroe der, zijnen vertrouwden vriend, die ook gedurende zijne reizen zijn plaatsvervanger aan den grafsteen van Almahadi geweest was. Zanarelli deed mij uitgeleide tot Gibraltar en wist mij daar eene plaats op een schip te bezorgen, waarmede ik vol hoop en vertrouwen naar de Algerijosche kusten stevendeom dezen morgen Ripperda's smaldeel, en weinige uren later, hem, dien ik zocht, mijnen besten, dierbaren, goeden jonker te ontmoeten I" Sprakeloos van ontroering drukte Krachwitz den trouwen dienaar aan zijne borst. Drie uren later praaide een transportschip van Tunis E'pperda's kleine vloot, dat de verrassende tijding bracht, dat op denzelfden dag, dat Neuhoff en Krachwitz Algiers verlaten hadden in deze stad een oproer uit gebroken was. De grijze Dey Abdsrrahman Corabdy was plotseling overleden en de Diva had den Aya Sidi Hussein tot zijnen opvolger uitgeroepen. De Janitsaren, die de Aya haatten om zijne strengheid, waren daarop tot rebellie overgeslagen. Het kwam tot eenen bloedi- strijd waarin Sidi Hussein den dood vond. Zonderlinge wending van het lot! Voor drie dagen had Krachwitz, om uit zyne slavernij verlost te worden, bet bekende gewichtige contract met Neuhoff moeten sluiten en nu vernam hij, dat de vrijheid hem van twee zijden tegelijk om niet zou zijn gebrachtten eerste door middel van Niko en ten andere door den plotselingen dood zijns meesters, Sidi-Hussein, den Aya der Janitsaren. Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1