No. 48*. Negentigste Jaargang. 1888. ZONDAG 15 APRIL. (öfticiëel (BcbeelU. ISnitrnlaub. iSittacalAnb. ALK1AARSCHE COURANT. l)e persoon van O. LOPPER.8UMafkomstig uit de ge meente Deventerwordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. DUITSCHLAND. De Norddeuteche Allg. Zeitung laat zich, tegenover de verdachtmakingen der liberale pers, die prins Bismarck den „major domus van het huis Hohenzollern" noemt en andere dergelijke uitdrukkingen bezigt, aid's uit: „Op den Keizer maken verdachtmakingen van dezen aard even weinig iodruk, als dit bij zijn ontslapen vader bet geval was. Beiden droegen den kanselier op, hen naar zijn bede weten en onder eigen verantwoordelijk heid van raad te dienen. Zy twijfelden er nimmer aan, dat hij bij de uitoefening van zijn ambt de belangen van het stamhuis even nauwlettend zou behartigen als die van bet land. Dit vertrouwen is in bet tegenwoordig geval volkomen onafhankelijk van de vraag, of de kanselier al dan niet minister blijft. Er zou geen ver trouwen bestaan, indien van den kanselier kon verwacht worden dat hij, ten einde op zijn post te blijven, zijne overtuiging ten offer brengen en zich zwak tegenover den Keizer zou betoonen. Zulk een kanselier zou Keizer Frederik evenmin kunnen gebruiken ais wijlen Keizer "Wilhelm." In eene te Breslau door 1500 personen bezochte volks vergadering werd besloten, den Keizer een adres te zenden, waarin de wenseb geuit wordt, dat de Keizer, evenals zijn vadernooit den rijss-kanselier uit den staatsdienst ontsla Dr. Mackenzie die den 11 25 jaren getrouwd was en dien dag t» Londen met zijn gezin had willen vieren, is op verzoek des Keizers te Cbarlottenburg gebleven nadat Z, M. hem eenige dagen geleden verklaard had, dat in den loop dezer maand aandoeningen bij hem konden worden opgewektdie de aanwezigheid van den met zijn gestel zoo vertrouwden artsindien al niet noodzakelijk, dan toch wenschelijk lieten schijnen. Hij ontving dien dag van de Keizerin eene kostbare bloemenmand versierd met een blauw-geel-rooden strik. Op het blauwe lint was het portret der Keizerin, op het roode dat des Keizers aangebracht en op het gele de cijfers 11/4 1888 11/4 1913. Volgens de Nordd. Allgem. Zeitung was het noodig gewordenhet buisje in den keel bij deu Keizer te verwisselen daar het ademhalingskanaal nauwer was geworden. Den 12 werd een nieuw buisje, dat langer was, door prof. Bergmaan in de opening gebracht. De algemeene toestond leed daardoor niet, maar toch bleef de Keizer het overige van den dag in bed. De nacht van deu 12 op den 13 werd rustig doorgebracht. Den 13 stond hij om half acht op ontving des voormiddags de beeren Wilmowski en von Puttkamer en reed des namiddags met de Keizerin in een gesloten rijtuig naar Berlijn. Prinses Victoria volgde in een open rijtuig. ENGELAND. Uit het dezer dagen verschenen verslag der tabrieksinspecteurs omtrent de werking der wet regelende den arbeid in fabrieken blijkt dat 2778 overtredingen dier wet aangetoond honden worden. Daarvan leidden 2142 tot veroordeeling, 560 tot betaling der kosten en 76 tot vrijspraak. De meeste overtredingen bestonden in bet doen werken van kin deren en vrouwen gedurende den schafttijd en boven den by de wet vastgestelden tijd. De inspecteurs be tuigden in bet algemeen hunne tevredenheid over de medewerking der patroons. Het aantal ongelukken in fabrieken, waardoor werklieden langer dan twee dagen verhinderd werden te werken, daalde van 9000 in 1883 tot beneden 7000. Minister Salisbury heeft in eene te Carnarvon in Wales gehouden rede de hoop uitgesproken, dat het leven van Keizer Prederik nog lang moge worden ge spaard daar hij, evenals zijn vader, een trouwe vriend van Engeland en een wsarborg voor den vrede was. Wat den staatkundigen toestand betrof, kon hij kort zijn en slechts herhalen wat hij reeds meermalen ver klaard had namelijk dat alle regeeringspersonen in Europa zonder uitzondering hun uiterste best deden om te verhinderen, dat er strijd ontstond uit de twisten tusschen verschillende rassen of uit andere oaeenigheden. Op het oogenblik bestond de gegronde hoop, dat deze pogingen met goeden uitslag bekroond zouden worden. Hij roemde zeer de bekwaamheden van den minister van financiën Goschen bracht lof toe aan den beer Chamberlain voor de wijze waarop bij zijne zending naar Amerika vervuld had en besprak verder uitvoerig de ingediende wet tot hervorming van het plaatselijk bestuur. Minister Smith heeft in het Lagerhuis de verklaring afgelegd, dat de regeering er geen bezwaar in zou zien om ook aan Ierland uitbreiding van plaatselijk bestuur te geven, indien de iereu maar lieten blijken, dat zij er geen misbruik van zouden maken om de grondwet te ondermijaen. Den 13 is eene onder commissie benoemd uit do leden der vergadering over de suikerpremiëu tot onderzoek VEn de aanhangige teohniscbe vraagstukken en het uit brengen van verslag daarover. Lagerhuis. Een voorstel der nationalisten om deD toestand der pachters in Ierland te verbeteren, werd met 247 tegen 190 stemmen verworden. Den 13 deelde minister Goschen mede, dat reeds 473 miljoen van de staatsschuld geconverteerd was. FRANKRIJK. In eene den 10 door duizend persouen bijgewoonde bijeenkomst betrekkelijk het in dienst nemen van buitenlandsche werklieden is na langdurige be raadslaging eene motie aangenomen, waarbij aangedron gen wordt op eene bepaling, dat niet meer dan 5 pet. der werklieden op de gemeentelijke en departementale werkplaatsen buitenlanders mogen zijn. Zij zouden ver der voorzien moeten wezen van bewijzen van goed ge drag in bun land, door den franschen consul voor gezien geteekend. Dezer dagen ontstond brand in een gedeelte van bet oude station Sint Lazare te Parijs. De vlammen namen zoo snel toedat ook de brandweer bet gebouw niet kon behouden. Acbt brandweermannen werden bij het instorten der trap onder bet puin bedolven en ernstig gekneusd. Twee van hen overleden onmiddellijk. De radicale afgevaardigde Laguerredie het Noor derdepartement rondreist om da kandidatuur van gene raal Boulanger te steunen, heelt naar aanleiding van de door het blad le Matin openbaar gemaakte telegrammen uit Valenciennes de volgende depeche aan genoemden generaal gezonden „Ik raad u als vriend, de ellendelingen, die particuliere „depechas vervalschen, zoo kras mogelijk te antwoorden „of te doen beantwoorden. Gij weet, dat de slaafsche „knecht van Duitsoblandde verachtelijke verrader „Flourensgetracht heeft ze aan zijn departement te „doen ontcijferen. Spaar dezen troep niet." De heer Gragnon gewezen prefect van politie, ont slagen wegens de verduistering van twee brieven van Wilson aan la Limonzin in de zaak Cafiarel, is benoemd tot directeur der algemeene veiligheid, in plaats van den heer Levaillant, wien een andere werkkring zal worden aangewezen, welke benoeming zoo door het Journal des Débats als de Temps en de République Frao9aise streng afgekeurd wordt. De bonapartisten stellen generaal Boulanger ook kan didaat voor eene deu 29 in het departement Gets te houden verkiezing. Slechts een honderdtal aannemers hebben zioh willen verbinden om volgens de door den gemeenteraad van Parijs gestelde voorwaarden d. i. voor de ioonen naar het officieel tarief en met 9 werkuren daags werklieden in dienst te nemen en den 7 zijn de 29 Syndicale Kamera van het bouwvak bijeengekomen, om een protest op te maken en den minister-president Flo- quet eeno audiëntie te vragen ter niteeuzetting van bare grieven. Den 9 kwamen ongeveer 500 aauDemers bijeen op welke bijeenkomst eenstemmig erkend werd, dat die maatregelen van den gemeenteraad even verder felijk zouden zijn voor de patroons als voor de werk lieden en belastingschuldigendoordien de degelijke en zuinige uitvoering van particuliere werken zou w:rden belemmerd, de gemeentewerken veel meer zouden kosten en belastingverhoogiog en algemeene stijging van prijzen daarvan het gevolg zouden zijn. Bovendien zou naijver ontstaan tusschen de booger be taalde werklieden aan gemeentewerken en hen, die voor particulieren werkten. Met slechts ééae stem tegen werd ten slotte eene motie aangenomen strekkende om krachtig verzet aan te teekenen tegen de houding van den raai en om het bestuur op te dragen de noodige stappen te doen ter handhaving van de vrijheid van arbeid. Eindelijk werd door hen een stuk ouderteekend, waarbij zij zich verbonden om niet in te schrijven bij aanbeste dingen door de stad Parijs, zoolang die op deze wijze geschiedden tevens zich het recht voorbehoudende om bij den Raad van State stappen te doen tot het nietig laten verklaren van zoodanige aanbestedingen. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg is vau oordeel, dat eene verhooging in rang van prins Alexander van Battenberg onder de revolutionaire partij in Bul garije de hoop weer zou kunnen opwekken, dat hij als vorst daarheen zou kunueu terugkeeren. Daardoor zouden de vredelievende betrekkingen tusscheu de mogendheden op het spel gezet worden en de gevolgen, welke dit zou kunnen hebbeD, strooken noch met prins Bismarck's programma, noch met de vriendschappelijke verzekeringen van Keizer Frederik. SPANJE. Sedert het optreden der Koningin als regentes is aan 231 ter dood veroordeelden ontheffing van de doodstraf verleend. Thans wenschte zij weder drie doodvonnissen niet voltrokken te zien. Het gold twee mannen en eene vrouwdie op de wreedste wijze den echtgenoot der laatste vermoord hadden. Zij outbood den minister-president Sagasta en ijverde voor bet toekennen eener lichtere straf, verklarende, dat zjj den ganschen nacht niet had kunnen slapen, denkende aan het lotdat dezen misdadigers boven het boofd hing. De minister-president antwoorddedat de door hen gepleegde misdaad zoo verschrikkelijk wasdat hij tot zijn leedwezen aan het verlangen der Koningin niet kon toegeven. Den 11 is bet doodvonnis voltrokken. Het van republikeinsche zijde in de Kamer gedane voorstel tot het verloenen eener algemeene amnestie voor staatkundige misdrijven is met 154 tegen 28 stemmen verworpen, nadat de minister president Sagasta zich beslist daartegen had verklaard. BULGARIJE. De regeering ontkent het samen trekken van troepen in Bulgarije of Rumolie. Te Sofia zou groote bezorgdheid heerschea voor een staatsgreep voor de veiligheid van den Vorst zouden bij het paleis bijzondere maatregelen zyn genomen. De Vereeniging van Nederlandsche Steenlabrikan- ten heeft den 5 met 30 tegen 6 stemmen besloten, een voorstel van vijf heeren aan te nemen om bij de regee ring aan te dringen op de heffing van een invoerrecht op de gebakken steenen en drijfsteenen, welke uit het buitenland hier worden ingevoerd. Den 9 is door den advocaat-generaal bij den Hoogen Raad de volgende conclusie genomen in zake den directeur der Paardetram Hoorn Kokhuizen Over wegende, dat de gemeenteverordening betzelfde onder werp regelt als de provinciale verordeningen al heeft de provinciale verordening ook andere voorschriften daarenboven (en wellicht ook de gemeente-verordening) dit niet wegneemt, dat in hetzelfde onderwerp ook ia voorzien door de plaatselijke verordening, deze dus van rechtswege is vervallen en eene veroordeeling daarop niet kan worden gebaseerd, concludeert tot verwerpiug der cassatievoorziening en dus tot bevestiging van bet vonnis der arrondissements-reohtbank te Alkmaar, d.i. vrijspraak van don beklaagde. Uitspraak 7 Mei. Den 10 zijn herkozen tot heemraad van den polder Heerhugowaard de heer K. van Dam en tot secretaris van dien polder de beer P. Wonder Az. Het nieuwe Concertgebouw te Amsterdam, dat den 11 ingewijd werd bevat achttien honderd zitplaatsen. Den 11 is tot lid der prov. Staten voor het hoofd- kiesdistrict 's Hertogeubosoh gekozen de heer J W. R. van Gulick katholiek met 1361 van de 1718 geldige stemmen. Van de 3878 kiezers namen slechts 1736 aan de stemming deel. De gemeenteraad van Schagen heeft den 11 dezer op een nader schrijven van den directeur der paarde- trim Hoorn Enkkuizen, om zoo mogelijk geldelijken steun der gemeente voor die onderneming, besloten, zich aan bet in de vorige vergadering genomen besluit te houden en zioh te onthouden van de toezegging van dien steun. In die zitting is de kermis voor dit jaar weder bepaald op acht dagen, aanvangende den 17 Juni. Den 12 zijn drie van de acht kandidaten als on derwijzer geslaagdnamelijk S. Prins te Zaandam K. Querner te Beemeter en M, Spaander te Edam; den 13 twee van de acht, W. van Twisk te Amster dam en C. Stoffers te Zaandam. Bij kon. besluit vau den 12 is 1° aan den heer dr. J. J. Doedes met ingang van 18 Sept. a. s. eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijks Universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten2° tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan die universiteit, om onderwijs te geven in de encyolopaedie der godge leerdheid in de geschiedenis van het christendom en in de christelijke arcbaeologie, benoemd dr. H.G. Kleijn, predikant by de ned. herv. gemeente te Hooge Zwaluwe; 3°. met aanvulling van het kon. besluit van den 6 April 1883 dr. G. H. Lamers, boogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan die Universiteit, met iugang van het studiejaar 1888/89, ook belast met het ouderwijs in de geschiedenis der leer aangaande God 4°. met wijziging van het kon. besluit van den 18 Mei 1883 dr. J. Cramer hoogieeraar in de faculteit der godge leerdheid aan die universiteit, met ingang van het stu diejaar 1888/89 ontheven van het onderwijs in de ge schiedenis van het christendom en daarentegen belast met bet onderwijs in de uitlegging van het Nieuwe Testament. Den 12 hebben alle arbeiders in de fabrieken der firma's Gebr. Scbolten en Co. en H. en B. Scholten te Almeloo het werk hervat. Niemand werd de toegang geweigerd. Sommigen zongen bet vrijheidslied. De orde was overigens goed. Den 12, des avonds ruim elf uur, is in de Tweede Woteringdwarsstraat bij de Vijzelgracht te Amsterdam een moordaanslag gepleegd op eene bij hare moeder inwonende strijkster Kathariua EDgelblik door David Venetie, die met haar verkeering had willen aanknoo- pen, doch waartegen hare moeder zich verklaard had, omdat zij een aardig weekloon verdiende en hij niet al te veel verdiende en weinig lust in werken bad. Nadat alle pogingen om de verloving weder op te vatten, mislukt waren, had hy zijne toevlucht tot bedreiging ge nomen, doch ook dit hielp niet; alleen had dit tenge volge gehad, dat haar broeder haar uit het strijkhuis haalde, omdat David de gewoonte had haar te volgen. Bij het gaan met haren broeder door genoemde straat, waar hare zuster woonde, kwam David plotseling ter hoogte van die woning op baar toe en vroeg baar te spreken. Toen dit geweigerd werd haalde hij een revolver voor den dag, waarop zij een winkeltje wilde invluchten, doch te laat. Zij werd bij het oor getroffen door een kogel, die haar gezicht doorboorde tot onder de kin terwijl haar broeder een schramp aan bet oor kreeg. Zij zeeg neder en de mooideuaar, denkende dat zij dood was, richtte het pistool op zich zelf, dat echter weigerde en vluchtte daarop. Hij werd achter volgd en bij de wachtkamer der tram op de Wetering schans ingehaald en aangehouden. Het meisje werd naar het binnengasthuis gebracht, waar de kogel uit de wond verwijderd werd. Haar toestand is zorgwekkend. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneen stuk zink een kruisje aan een lintje; een sleutel; een onderstukje van een gouden oorbelletje; een bloedkoralen halskettingje met gouden sluiting; een rolletje boezelaarsgoedeenig breiwerk.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5