No. 50. Negentigste Jaargang. 1888. V V R IJ D A G 20 APRIL. Arrond. Alkmaar. Nationale Militie. Almaliadi's nalatenschap. FEUILLETON. f r Prijs der gewone Advertentiën: Qbfdciitl Oebeclte. Bnitenlanb ALKMAARSGHË COURANT .f Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. In den nacht van 17 op 18 April 1.1. van het erf achter het huisbewoond door mej, M. H. Hogeboom te Heiloonabij de Tol 1°. twee ledekant-gordijnen, waarvan een staal ter ver gelijking aan het bureau van politie te Alkmaar te bekomen is 2°. twee roodgeruite bed- en dito peluwovertrekken 3°. één blauwgeruit bed- en dito peluwovertrek; 4°. vier linnen beddelakens, gemerkt D. H. V. A. 16, waaronder één versteld 5°. twee linnen hemden gemerkt M. H. H. 12 6°. twee linnen hemden gemerkt H. H. 12 7°. twee linnen en één katoenen sloopwit 8°. één geel sloop 9°. twee flanellen hemdjes 10°. drie witte rokken 11 één zakdoekje 12°. één theedoek met rooden rand 13°. één vrouwen onderbroek en dito borstrok 14°, twee streepjes drillen boezeroens 15°. één witte handdoek gemerkt D. H. 6. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing, inbeslagneming en bericht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is ge vraagd door de wed. J. SCHOUTEN geb. DE WINTER, wonende alhier, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drauk in het klein in het perceel aan de Voormeer, No. 3, welke vergunning thans ten name staat van JOHs. SCHOUTEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 18 April 1888. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de hier wonende of te deze gemeente behoo- rende verlofgangers, dat de Minister van Oorlog bij k.k besluiit van 7 April 1888 No. 10 gemachtigd is tot oproeping van verlofgangers der lichtingen 1885 en 1886, dat deze oproeping zich in hoofdzaak bepaalt tot het volgende Van de lichting 1885. 1 Augustus Pontonniers. 18 regiment grenadiers ea jagers en de 8 regimenten infanterie en genietroepenuitgezonderd de vestingtelegrafisten en de hospitaalsoldaten 20 de 6 batterijen veldartillerie van de 3 regimenten 27 korps rijdende artillerie. 71) Het waren gelukkige maanden, die nu volgden. Het was alsof het heden en de toekomst wilden goedmaken, wat het verleden Kracbwitz had doen lijden. Het echtpaar smaakte een rein en ongestoord geluk op Bieneck Met ernst en ijver wijdde zich de jonker zooals hij nog altijd genoemd werd, ofschoon de „jonge heer" reeds lang den mannelijken leeftijd had bereikt aan de belan gen zijner bezittingen en zijne vrouw stond hem d arin trouw ter zijde. „Bij al mijne liefde voor u", zei Kracb witz wel eens tot haar, „heb ik tocb altijd de gebeime vrees gekoesterd dat gij u nooit op uw gemak zondt voelen in onze duitscbe toestanden. Gelukkig is deze vrees gebleken ongegrond te zijn. Al stond uwe wieg aan gene zijde der grenzengij zyt toch eene echte duitscbe huisvrouw geworden. Deze lofrede werd dan steeds door eenen kus bezegeld. Toen de herfst wederom de bladeren der olmen kleurde met geel en rood, kwam er op Bieneck een nieuwe gastPasquita schonk haren echtgenoot eenen erfgenaam, eenen fermen jongen, die het zijnen overge- lukkigen vader al spoedig te bont maakte. Deze ge wichtige gebeurtenis bracht nieuw leven op het slot. Sinds eene eeuw had binnen Bienecks oude muren geen kleine schreeuwer het zijnen blijden ouders lastig gemaakt. 6 Om op het stille geluk van het huis ook niet de geringste schaduw te werpen, had Krachwitz het tot dusver ver meden Pasquita deelgenoote te maken van de onthul lingen die professor Garciloso hem op zijn sterfbed gedaan had. In goed vertrouwen hield zij dus den pro fessor voor haren vader en dagelijks bad zij voor hem onder het fraaie pastelbeeldjedat zij uit Segovia, Van de lichting 1886 Vestingartillerie de volgende kompagniën: 5 Mei 1 regt. 1 en 6, 2 regt. 1, 3, 3 regt. 6 en 9 8 4 regt. 4 en 9 15 4 regt. 1 5 Juni 1 regt. 4 en 7, 2 regt. 8 en 10, 3 regt. 4 en 8 9 1 regt. 10 12 h 4 regt. 11 19 4 regt. 2 26 4 regt. 3 10 Juli 3 regt. 5 en 7, 4 reg. 5 24 4 regt. 13 7 Augustus 1 regt. 5 en 8, 2 regt. 2 en 4 14 3 regt. 1 en 3, 4 regt. 8, 10 en 12 21 1 regt. 9 18 September 1 regt. 2 en 3, 2 regt. 5, 6, 7 en 9, 3 regt. 2 en 10, 4 regt. 6 en 7- 2 J uli Genietroepenuitgezonderd vestingtelegrafisten. 7 Augustus Vestingtelegrafisten behoorende tot de genie troepen. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hun korps (behalve van Alkmaar naar Hoorn) en een daggeld van 25 centendat ter gemeente-secretarie der woonplaats kan worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 18 April 1888. A. MACLAINE PONT. BELGIE. Op de den 15 te Gent geopende tuin bouwtentoonstelling welke den vorigen dag door den Koning met den graaf van Vlaanderen, prins Boudewijn en den minister-president Beernaert bezocht was zijn de beide eerste prijzen, uitgeloofd voor hyacinthen en de eerste prijs voor tulpen toegekend aan de gebroeders Bijvoet te O verveen. Den 15 is de reusachtige gaskroon in het Alhambra- theater te Brussel p'otseling naar beneden gevallen. De deuren waren nauwelijks geopend, zoodat nog niemand in de zaal was. De voorstelling kon niet doorgaan. De Kamer heeft den 18 de overeenkomst van 16 No vember 1887 ter bestrijding van den handel in sterken drauk op de Noordzee aangenomen. DUITSCHLAND, Volgens den National Zeitung is er bij den Keizer geen sprake van eene eenvoudige ontsteking der bronches, maar de keelziekte heeft zich tot de bronches uitgebreid, waardoor de longen zeiven aangetast zijn. Deze nieuwe complicatie staat in oor zakelijk verband met het in de vorige week gebeurde Door de onjuiste plaatsing van het buisje was dit ver stopt geraakt; d; ardoor ziju de stoffen, die zich van het strottenhoofd afscheidden in plaats van door het buisje naar buiten verwijderd te worden langs dat buisje in de bronches gekomen waar zij eene ont steking deden ontstaan. Het bulletin van den 17 omtrent den toestand des Keizers dat onderteekend was zoowel door de geneesheeren die hem steeds behandelen als door de den vorigen dag geraadpleegde hoogleeraren Senator en Leijden vermelddedat de bronchitische verschijnselen sedert den 16 aanmerkelijk verminderd waren. Ook de koorts was minder geworden en de als veel gelijkend op hare vroeg gestorven moeder, had medegenomen en dat zij nu in hare slaapkamer ge plaatst had. Krachwitz vreesde haar geluk opni«uw te verstoren door haar de geheele waarheid mede te deelen. Hem zeiven bezorgde de gedachte aan de geheimzinnige geboorte zijner vrouw menig onrustig oogenblik. De treffende gelijkenis tussehen bet portret in de geheime nis van Sedkerka's studeerkamer en zijne vrouw, het zeld zame toevaldat de schilder van dit portret den zelfden naam droeg als die andere schilder welke Pa,quita als pasgeboren kind in Garciloso's huis gebracht had en emdelyk de omstandigheiddat, volgens des professors mededeelingen, de moeder zijner pleegdochter Anita geheeten hadevenals het origineel van het geheimzinnige portret dit alles gaf Krachwitz de zekerheid, dat het portret in de nis Anita Sarabella Ljomares, de moeder zijner vronw, voorstelde. Welke betrekking bestond er evenwel tussehen deze Anita en zijoen oom, wijlen graaf Sedkerka Waren zij door eenen band van liefde verbonden geweest, was Pasquita de dochter zijns ooms P Deze onderstelling lag voor de hand, doch wat Krachwitz, bij de gedachte eraan, ver schrikte was de herinnering aan de waarschuwende woorden des rentmeesters omtrent het „zondige vrouwen oog", dat het edel hart des graven had bedorven." Vervuld met deze gedachtetrad Krachwitz eens Sedkerka's studeerkamer die nu als receptie zaal dienst deed, binnen en opende de nis, welks geheim hij alleen kende. Was dat een „zondig vrouwenoog", dat op hem nederzag Neendat was het donkere, gevoelvolle oog van Pasquita, dat was haar zielvolledoordringende blik. Krachwitz voelde 00g n'e'i misleiden kon, maar daarmede was de twijfel in zijn binnenste nog niet opgelost. Door bemiddeling van den duitschen consul had de jonker te Salamanca een onderzoek doen instellen naar den persoon en de levensomstandigheden van den schilder Bartholomeo Lecco. Na langen tijd ontving hij een wei nig bevredigend antwoord. De bedoelde schilder was in nacht gunstiger geweest. De algemeene toestand was bevredigend. De temperatuur was den 17 des voormid dags 38.5 tegen 39.5 op den 16. De Keizer verliet dien dag des middags gedurende eenigen tijd het bed en verscheen aan het venster van het vertrek, waar hij ge woonlijk arbeidt. Met geestdrift werd hij door de talrijke voor het paleis bijeengekomen mAhigte toegejuicht. Des morgens had hij bet hoofd van het militair kabinet gedurende drie kwartier bij zicb gehad. Hij begaf zich des avonds vroeg ter ruste en bracht een vrij goeden nacht door. Wel werd de slaap eenige keeren door hoesten gestoord en verdween da koorts nog niet geheel, doch de krachten bleven bevredigend. Da geneesheeren waren na hun onderzoek op den 18 om elf uur des voormiddags vrij tevreden. De kroonprins bracht den nacht te Berlijn door. Den 18 hield in den loop van den dag de beterschap aan zonder merkelijke vorde ringen te maken. De koorts bleef evenwel voort duren en belette den Keizer een rijtoer te maken, zooals eerst het voornemen was. De ademhaling was minder moeilijk. De Keizer had gedurende een half uur een onderhoud met prins Bismarck die hem over verschil, lende staatszaken kwam spreken. Tegen den avond was de toestand minder gunstig. De Kölnische Zeitung, die zeer gebeten is op de engelsehe geneesheeren van den Keizer, had gemeld dat de Keizer bij den eersten aanval op den 12 alleen voor verstikking gered was door de tijdige tusschen- komst van den hoogleeraar Bergmann die het korte buisje terstond door een langer vervangen liet. De berlijnache bladen, welke zeer verontwaardigd zijn over deze voorstelling, deelen nu mede, dat doctor Mac kenzie reeds den 10, dus twee dagen vóór den aanval, een langer buisje had besteld, omdat het eerste niet meer aan de behoeften voldeed. Zoodra het noodig werd dit nieuwe buisje iu de opening te brengen liet hij genoemden hoogleeraar verwittigen die zelf de ver wisseling niet verrichtte, maar door zijn adsistent dr. Bramann, die te San Retno de luchtpijpsnede deed, liet uitvoeren. Mackenzie wilde toen het geheele geval in een bulletin mededeelen maar op aandringen van den hoogleeraar Bergmann geschiedde dit niet. °Van minder goede zorg der engelsehe geneesheeren kan dus geen sprake zijn. Peuisbn, Huis van Afgevaardigden, Den 14 werd besloten het door de regeering den vori gen dag ingediende wetsontwerp, om ruim f 20,000,000 ter beschikking van de regeering te stellen om daaruit 1°. de noodlijdenden zoowel enkele personen als ge meenten, door de laatste overstroomingen te ondersteu nen 2'. de beschadigde dijkenspoorwegen enz. te herstellenden 16 in behandeling te nemen. Dien dag werd het naar de begrootingscommissie verzonden. Het wetsontwerp tot verbetering van de Weichsel en Nogat werd teruggezonden naar de commissie, die het reeds vóór de laatste overetrooming onderzocht. ENGELAND. Den 15 is de bekende letterkundige het jaar 1704 of 1705 te Salamanca overleden en daar ter plaatse ter aarde besteld zijne kleine nalatenschap was, bij gebrek aan nakomelingen, aan de stad vervallen. Dat was alles en dat alles was niets. Krachwitz moest zich schikken in het onvermijdelijke en van den tijd de noodige opheldering afwachten. De gebeurtenissen op staatkundig gebied, vooral die in Zuid-Europa, volgde Krachwitz voor zooverre hem dit door zijne persoonlijke betrekkingen mogelijk was, met groote belangstelling. Hij zag met schrik en angst den dag te gemoetwaarop Neuhoff bij hem zon aandringen op het naleven van hnnne overeenkomstden dag dat hij het huiselijk leven opnieuw zou moeten verlaten, om ten oorlog te trekken. Zijne laatste ontmoeting met den koe nen gelukzoeker had weliswaar zijne vroegere meening over Neuhofl zeer ten gunste van dezen gewijzigd de persoonlijkheid van den baron herinnerde hem echter te levendig de smarten, die hy om zijnentwille had doorstaanom hem niet bitter te stemmen bij de gedachte, dat eerlang opnieuw zijn weg zich met dien van zijnen vroegeron vijand zou kruisen. En toch had Hans Kaspar er geen enkele maal aan gedacht, om zich op de eene of andere manier aan de ver plichtingen, die hij op zich genomen had, te onttrekken, Neuhofl zou Meno Almahadi's schatten ontvangen hij zelf zou ze in zijn bezit stellen, maar met al het overige zou zich Diaz Gonzales belasten. Kracbwitz was ervan overtuigd, dat niemand ter wereld er beter voor zorgen kon dat de nalatenschap van den Moor naar Aben Tarik's wil werd besteed, dan juist Diaz Gonzales. Omtrent de verdere uitwerking van Neuhofl's plannen, was Krachwitz ondanks al zijne bemoeiingen in het onzekere gebleven. De weinige duitsohe en buiten- landsche couranten bevatten slechts onbeduidend nieuws over Corsika, dat, naar de algemeene meening, onder nog dieper dwingelandij en slavernij gebukt ging dan ooit te voren. Zoo naderde het jaar 1736. Onder gure storm winden had de lente haren intocht gehouden en te midden

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1