327ste Staats-Loterij. Nr. 16583 f 25000 Nr. 2168 f 5000Nr. 13761 f 1500; Ns. 344 en 129L1 f 1000; Nr. 17922 /400; Nr. 6065 f 200 Ns. 6046, 6850, 7320 en 8376 f 100. J$tab0-t$ericftteu< Den 17 zijn te Amsterdam drie van de zeven kandidaten voor onderwijzer geslaagd namelijk A. F. L. Troll en J. J. G. Yurtheim van Haarlem en B. J. van Maare te Amsterdam; den 18 mede drie van de zeven, namelyk A. Zuiderveld van Haarlem, F. H. M. Wil helm van Velzen en C. W. Muchall van Amsterdam. De kamer van koophandel en fabrieken te Gouda meldt in haar jaarverslag over 1887 dat dit jaar voor den kaashandel onder weinig gunstige vooruitziohten begon. Gaande weg nam echter de kooplust toe en bleef de prijs stygende in de zeer droge zomermaanden was hij tengevolge van den geringen aanvoer zelfs vrij hoog. Zonder uitzondering kenmerkten zich alle landen door gestadigen kooplust en werden voor werkelijk prima hoedanigheid ook flinke prijzen besteed. De mindere soorten waarvoor Engeland de grootste afnemer is hebben nog steeds te lijden van de aanvoeren uit Amerika en in de laatste jaren ook van de steeds toe nemende aanvoeren fabriekskaas vooral uit Friesland. Deze kaas, hoewel voor het geheel of een deel van haar vetgehalte beroofd, beeft zelden de gebreken van afwij kende soorten van zoete kaas en wordt soms tegen bespottelijk lage prijzen verkocht. Uit een door de afdeeling 's Gravenhage en Omatreken van de Nederl. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst ingesteld onderzoek naar de uitbreiding en inrichting der ziekenfondsen te 's Gravenhage is gebleken, dat aldaar meer dan 77000 ingezetenen door ziekenfondsen in hunne behoeften aan genees- en heel kundige hulp en geneesmiddelen voorzien welk aantal in evenredigheid tot de maatschappelijke gegoedheid der bevolking naar haar oordeel buitenmatig groot is, ook in vergelijking met andere groote gemeenten. Volgens hare overtuiging kan het niet uitblijven of eene over matige uitbreiding van het aantal ingeschrevenen bij ziekenfondsen moet een verkeerden invlood gaan uit oefenen op de goede verhouding an de geneeskundigen en de fondslijders bovendien moet daarbij de genees kundige verzorging der mingegoeden ongetwijfeld schade lijden. Tevens ziet zij daarin eene voorname reden van de bezwaren en moeilijkheden, welke van vele zijden aan de werking dier instellingen worden te last gelegd, vooral door het misbruik, dat de meergegoede en wel gestelde burgerij daarvan maakt. Ziekenfondsen toch moeten naar haar oordeel uitsluitend bestemd blijven voor de mingegoeden, den handwerksman en den dienst baren stand omdat zij bestemd zijn om te voorzien in de geneeskundige hulp van hen, wier maatschappelijke toestand niet toelaat dit op de gewone wijze uit eigen middelen te kunnen doen dus voor hen uit ovenge noemde standen der maatschappij. De Bataafsche Brandassnrantiemaatschappij te 's Gravenhage keert over 1887 16 pet, dividend uit. In de 3% pets, geldleening ten laste van de pro vincie Noordbrabant, groot f 50000, is ingeschreven voor f 167000 tegen 99£ tot 98| pet. Te Amsterdam! is onder den naam van „Vereeniging Multatuli" eene vereeniging gevestigd, welke ten doel heeft het populariseeren van Multatuli's werken welk doel zij zal trachten te bereiken door a. het houden van lezingen b. het verspreiden van geschriften c. het zich in verbinding stellen met andere Multatuli- elubs. Zij is aangegaan voor 29 jaren, terwijl de laagste contributie f 3 per jaar bedraagt, bij vooruitbetaling in maandeljjkscbe termijnen te voldoen. Ue bevolking der provincie Groningen welke op 1 Januari 1887 bestond nit 133711 mannen en 136897 vrouwen, ramen 270608, was op 1 Januari 1888 ge klommen tot 135272 mannen en 138252 vrouwen, samen 273524. De bevolking vau Grouingen bedroeg op dat tijdstip 53050, van Veendam 10630 en van Slochteren 10114, Bij de Zwolsche Scbroefstoomvaartmaatscbappij thans varende met twee booten zal met het oog op bet belangrijke vervoer van koopmansgoederen nogaete derde boot in dienst gesteld worden die ook nog an dere steden zal aandoen De Noord-Zuidho landsche S'oointrammaatsokappij Haarlem- Leideu keert over 1887 5/^ pet. dividend uit. De Haagsche Tramwegmaatscbappij heeft op den 19 de inschrijving geopend tegen 95 pet. op 4759 obli- gatiën a f 500 elk, eener leeninggroot f 2.402.000 rentende 4% pet., aflosbaar a pari binnen 40 jaar. Te Goirle (Noordbrabant) had een schoenmaker een zweertje aan de bovenlip, dat ia aanraking kwam met een stnk leder. Het aangezicht zwol dadelijk vreeseljjk op zware koortsen volgden en nadat bloed vergiftiging was geconstateerd, werd het aangetaste deel weggesneden. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat dit leder afkomstig was van voor enkeie jaren uit Buenos-Ajres ingevoerde huiden, afkomstig van beesten, door vergiftiging gestorven. Het stedelijk muziekkorps der dienstdoende schut terij te 's Hertogenbosch heeft eene nitnoodiging ont vangen, cm tijdens de Meifeesten te Elberfeld een vyftal concerten te geven. Het bestuur der anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland en OraDje te Botterdam beeft gemeenschap pelijk ontslag genomen, naar aanleiding van de inmen ging van het centraal comité van antirevolutionaire kiesverenigingen bij het stellen van kandidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het hoofdkies district Rotterdam. Do gemeenteraad van Maastricht heeft aan het kerkbestuur van St Servaas eene subsidie van f 10000 verleend ter gedeeltelijke tegemoetkoming in de her stellingswerken van zijn kerkgebouw. Burg, en weth. van Amsterdam hebben dit jaaf 1 Mei als verhuisdag aangewezen. De minister van oinnenl zaken heeft aan het ge meentebestuur van Texel berichtdat de naam van dat eiland voortaan weder met een x gespeld zal worden. Deze mededeelmg werd door den gemeenteraad met toejuichingen begroet. ie Monnikendam is eene afdeeling van den soci- aal-democratisehen bond opgericht. fe— In de dennenbosschen van 't Westerveld in Drente zyn ongeveer 3 bunders bosch afgebrand. Aangenomen het beroep naar de doopsgezinde gemeente te Blokzijl door ds. J. P. van der Veete te Helder. De bevolking dar provincie Utrechtwelke op 1 Januari 188/ uit 105194 tnaouen en 107260 vrouwen bestond, was op 1 Januari 1888 geklommen tot 106986 mannen en 108972 vr., samen 215958. De bevolking van Utrecht bedroeg op 1 Januari 1888 81398 en van Amers foort 15218. Op last der justitie wordt een scheikundig onder zoek ingesteld naar de oorzaken van den dood van een vierjarig zoontje van den arbeider Geert Boo te Meppel, dat volgens gernchten door hem vergiftigd zou zijn. Mej. P. H. Blommendaalsedert Oot. 1881 on derwijzeres in de handwerken aan de openbare school te Ursem tevens onderwijzeres in de handwerken aan de openbare school te Rustenburg, heeft tegen 1 Juli a.8. haar eervol ontslag aangevraagd. Te Dordrecht is in den ouderdom van bijna 68 jaren overleden de oud-raadsheer in het hooggerechts hof van Ned. Indiede heer mr. J. J. van Angelbeek. De geneeskundige inspecteur to Groningen wanr- eehuwt tegen het gebruik van de aldaar iu de laatsce dogen tegen verminderden prijs te koop aangeboden hammetjes, waarvan het gebruik in eenige huisgezinnen verschijnselen van vergiftiging heeft doen ontstaan. Ds. D. J. C. Heldring te Velzen heeft het beroep naar Hoenderloo aangenomen* De Standaard berichtdat mr. ./E. baron Mackajr de voordracht voor het ministerie thans aan den Koning ingezonden heeft. By den gemeenteraad van Enkhuizen is op het verzoekom aldaar eene cadettenschool te vestigen, van den minister van oorlog een schrijven ontvangen dat van dat verzoek aanteekening is gehouden om te gele gener tijd daarop te letten. Den 17 is voor f 2.565.030waarvan f 836.000 door oude aandeelhoudersdie de voorkeur genieten ingeschreven op de kapitaalsuitbreiding der Ontvang-en Betaalkas te Amsterdam met f 1,000,000. Bij kon. besluit van den 17 is aan den heer jhr. mr. J. W. G. Bareel van Hogelanden het gevraagde ontslag als burgemeester van Castricum en Heemskerk reeds eervol verleend. Bij kon. besluit van den 17 is benoemd tot con troleur van bet buitengewoon zegel te Amsterdam de heer P. Boodzact, candidaat-notaris te 's Gravenhage. Den 18 had te Rijnsburg eene botsing tusschen 2 stoomtrammen der Hollandsche Spoorweg-maatschappij plaats, waarbij eenige reizigers lieht gekwetst werden". Bij kon. besluit vau den 18 is benoemd tot voor zitter van den raad van toezicht op de rijks-postspaarbank het lid van dien raad, de heer P. A. L. van Ogtrop te Amsterdam. Den 18 geraakte te Deventer de stoker C. Klercqs op de sleepboot „de IJsel", vader van 5 kinderen, te Zutfen met zijn hoofd tusschen de stoommachine. Hij was onmiddellijk dood. a Den 18 zijn de Groothertog en de Groothertogin van Saksen-Weimar te 's Gravenhage aangekomen: zij brachten dadelijk een bezoek aan den Koning. Door het bestuur der Liberale Uuie is tot voor zitter gekozen de heer mr. E. Fokker te Middelburg ter vervanging van den heer mr. E H. Karaten dié door gezondhe dsredenen genoodzaakt was het voorzit terschap neder te leggen, doch deel blijft uitmaken van het bestuur. secretaris der regelingsoom missieden heer D. baron van Asbeck, Ensebius Buitensingel, 59, Arnhem. Doo' de verschillende spoorwegmaatschappijen wordt vermin dering van vracht verleend. 3e klasse 3e lijst, 18 April. 3e klasse, 4e lijst, 19 April. No. 19775 f 400. De kapitein ter zee H. Dijserinck wordt gezegd zich bereid verklaard te hebben als minister van marine op te treden. De veenarbeiders te Nieuw Amsterdam staakten den arbeid, omdat zij meer loon wilden hebben en on tevreden waren over den eiscb, hunne winkelwaren bij de veenbazen te moeten koopen. In den nacht van den 16 op den 17 sloegen zij tot ongeregeldheden over en gooiden zij bij verschillende werkgevers en winkeliers i!e ruiten in. By de heeren Dommers, burgemeester van Sohoanebeek en van Holte tot Echten directeur van E jhten's veenmaatscbapp'j bleef geen ruit heel. In middels schijnt de werkstaking weder geëindigd te zijn. De arr. rechtbank te Arnhem beeft den wonder doctor H. Sirie te Wageningen, door den kantonrechter a'daar wegens het onbevoegd uitoefenen der genees kunde tot CO boete of 2 maanden hechtenis veroor deeld vrijgesproken. Op eene te Amsterdam gehouden veiling van schil derijen, afkomstig uit het kabinet van wijlen den heer J. A. Völcker en van mevr. Holtius van VValchren zyn flinke prijzen besteed. O. a. werden verkocht „De mooie min van David Bles f 2500een winterlandschap van W. Bodeman 710; van J. Bosboom, de Nieuwe Kerk te Amsterdam, een klein stuk, f 400 en de kathedraal te 's Hertogenbosch f 1020. E?n boschland schap in 1857 door B. C. Koekkoek geschilderd f 4300, een dergelijk, maar kleiner, f 2400, en een tafereeltje uit den saksisehen Schweiz, van 1851, f 960; van A. Koekkoek een riviergezicht f 610 en een zeege zicht f 400; van Louis Meyer, een Zuiderzee, f 410 en eene stormachtige zee 350 een landschap met dieren van B. P. Ommeganckf 343; lentebloemen, van G. J. J. van Os, f 420; landschap van W. Roelofs f 800; een dergelijk 500; A. Schelfhout, een zeer fraaié winter f 1360 en een zomerf 510eene kerk van Schenkel, 560; eene haven van J. C. Schotel f 450; van C. Springer een gezicht te Enkhuizen f 1800, een gezicht te Franeker 590 en een stadsgezicht 625. Van den ouden Verschuur, een wagen met twee paarden enz., f 1450; een stadsgezicht van S, L. Verveer 855, een stille zee van A. Waldorp f 4 0. Het gezicht op het Buitenhof door Gerrit Berkheyde en J. Hugbten- burg f 1160; het gezicht in Haarlem, door Gerrit Berkheyde 1687 f 850 en het stilleven van Jacob Wals- eapelle f 1300. Den 19, 20 en 21 Juli 1888 zal te Arnhem eene tentoonstelling worden gehouden van rundvee, paarden, varkens, schapen, geiten, landbouwwerk- en voertuigen, pluimgedierte, zuivelbereiding, bijenteelten hulpmiddelen bij het landbouw-onderwijsop bet sport- en tentoon stellingeterrein, aan den Velperweg, aldaar. Programma's en formulieren voor inzending zijn verkrijgbaar bij den Door den kerkeraad der herv. gemeente werd deu 17 het volgende zes- en drietal opgemaakt: Zestal: de heeren Adriani te Benswoude, Daubanton te Heemstede, v. Griethuijsen te Haren, Montagne te Vlissingen, Pikaar te Rhenen, Beesse te Vlissingen. Drietalde heeren Daubanton, Montagne en Pikaar. Uit vrees dat wij den indruk zouden geven, daaraan slechts eene ondergeschikte rol toe te keanen niet alleen maar ook in de overtuigingdat wij een plicht van waardeering vervullen, wenschen wij, bij het geven van enkele opmerkingen betreffende de, door de afdeeling AUmaar e. o. der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, Woensdag, den 18, alhier, gegeven uitvoering allereerst melding te maken van de voor treffelijke wijze, waarop door het eerelid van genoemde afdeeling, mej O het piano-accompagnemont geschiedde, een enkele maalbij do inleiding van het tweede deel van „Die Letzten Dinge", verdienstelijk bijgestaan door mej V. De afdeeling mag zieh gelukkig rekenen, haar steeds bereid te vinden, hare onmiskenbare talen ten bij de uitvoeringen ten beste te willen geven. De uitvoering van den 18 mag onder de best ge slaagde gerekend worden. Niettegenstaande de moeielijk* heden waarmede de afdeeling in de laatste dagen te worstelen had, het ergste deden vreezen werd het gestrande schipdoor de stuurlieden ver aten met gelukkige hand weder vlot gebracht, om met ongebroken kracht haren weg te vervolgen. Spohr's Oratorium von „die Letzten Dinge" bood groote bezwaren te overwinnen en veel studie is onge twijfeld noodig geweestom tot zulk eene goede uit voering te geraken als waarvan wij getuige waren. Werd reeds de aanvang „Preis und Ehre ihm' goed weergegeven en wonnen de koren daarmede reeds dadelijk de sympathie der hoordersbijzonder verdienen deze vermelding in hot „Das Lamm das erwürget 1st" na de sopraan solo. Meer dan deze deden zij den climax daarin uitkomen en gaven zij daaraan de vereischtg uitdrukking. De tenor, de heer J. G, J. W., van Leiden, had zeer zeker gelukkige momenten, hoezeer hij ons nu en dan wat zwak scheen met name in het duet „Sei mir nicht schrecklich." De bas solo, in den aanvang van het 2e deel, gaf den heer S. S., vau Botterdam, gelegenheid, zijne krachtige, volle, zware stem, die ons aan Fischer deed denken, in al horen omvang te doen uitkomen. De sopraan van mej. Jeane Landrévan Haarlem, had dat liefelijke en zuivere, dat den hoorder medesleept en geheel onder den indruk brengt van haren zang. Al kan hetzelfde niet gezegd worden van de alt van mej. Elite Berghuijstocii had ook zij hare verdienstelijke oogenblikken. Baider medewerking heeft veei tot het welslagen dezer uitvoering bijgedraoen. Niet onvermeld mag blijven het quartet solo en koor, dat wij het glanspunt van het geheele ora oriutn zouden willen noemen, n.l. het „Selig sind die Todten", waarin het quartet met innigheid zong en de koren zieh van hunne voortreffelijkste zijde deden kennen. Aan het dichterlijke toonwerk, „Der Rose Pilgerfahrt" van Robert Schumann, dat, geheel verscheiden a s het is van het voorafgegane oratorium, bestemd scheen, om de plechtige stemming in het gemoed van den hoorder min of meer te temperen en aDdere snaren daarin te doen trillen, viel evenzeer eene uitmuntende vertolking ion deel. Dat werk waarin vooral de solisten en de vrouwenkoren op den voorgrond traden, bleek met groote voorliefde ingestudeerd en werd over het algemeen flink gezongen. Het liefelijke „Verlnngst du's, Röslein", gezongen door het lid der zangvereeniging, mej. P,, werd zeer goed weergegeven, evenals het „Gebet", dat door mej. Landré werd gezongen. De bas, de heer S. S., was ook hier voortreffelijk, terwiji de alt, mej. Berghuijs', mede op een woord van waardeering aanspraak heeft. De tenor had in „Bald hat das neue Töobterlein" een zijner gelukkigste oogenblikken. Deu bas, den heer J. M. v. W., als den „Miiller", hoorden wij voor de eerste maal. Zyn aandeel in de solihoe gering ook gaf ous de overtuigingdat de zangvereeniging eenen aanwinst heeft gedaan door zijn toetreden. Mogen wij een volgend maal iets meer van hem te hooren krijgenï Het zij ons vergund, te wijzen op het minder zuivere in het Elfencborinwir tanzon wir tenzen", waarin de fis steeds te laag werd gezongen. Zoo had ook bij het Wo bin ich" wat meer pianissimo zeer zeker niet geschaad. Het inzetten van het koor „Was klingen denn die Hörner" was wel wat al te onstuimighet scheen ons toe, alsof een of meer der tenoren de klank der horens te natuurlijk wilde nabootsenhetgeen een minder gewenscht efleot bezorgde. Niettegen staande die enkele vlekjes, mag de afdeeling op deze uitvoering met voldoening terugzien. Zij strekt haar tot eer en, met haar, haren onvermoeid werkzamen directeur, den heer Paul C, Koermann wiens aandeel aan het succeswaarop de koren dezen avond in het bijzonder mogen bogenzeker gaarne door ieder zal worden erkend. Hij bewijst de man te zijn op de rechte plaats. Zijne arbeid spreekt voor hem. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 18 April. Arnolds Johanna Agatha, D. van Arie Adrianus Smo- renberg en Albertje Wijker. 19 Alida Efemia, D. van Hermanus Godijn en Feta- metje Veel. OVERLEDEN. 17 April. Geertje Hoogland, wed. Henricus Koster, 5S j.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3