No. 51*. Negentigste Jaargang. 1888. ZONDAG 22 A Pi ill.. TWEEDE - /X T~> #fficiè«I i&cbeelte. Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaarop Woensdag 25 April 1888 's namiddags 123/». Sinittnlanb. Ëinneulftui). ALK1HMRSCHE COIIRANT. -^ -^vgra—t—on»»»—iimmiiibhmiwimii nailimiimiwii TE BEHANDELEN PUNTEN: Onderzoek der ingekomen geloofsbrieven van de heeren J. M. de Sonnaville en P. Rentmeester. yan de commissie van financiën. Rapport op de rekening der kamer van koophandel en fa brieken over 1887. het verzoek van regenten van het burgerweeshuis om machtiging tot het doen van af- en over schrijvingen in de begrooting dier instelling voor 1887. de rekening van het stedelijk muziekkorps over 1887. het verzoek van den schuttersraad om machtiging tot het doen van af- en overschrijvingen in de begrooting der schutterij voor 1887. c ff de rekening der bad- en zweminrichting over het 2e halfjaar 1887. ff de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1887. y an Burgemeester en Wethouders. 2e Suppletoire gemeente-begrooting dienst 1887, met rapport der commissie van financiën. Verzoek om machtiging tot regeling van eenige uitgaven op de gemeente-begrooting dienst 1887, met rapport der commissie van financiën. Rapport op het verzoek om vergunning van a. het Bestuur der St. Barbara-Stichting tot het leggen eener buis door den Zauderweg naar de sloot aldaar b. N. van der Voort tot het leggen van een riool uit zijne perceelen aan den Nieuwlandersingel naar de Singelgracht c. D. Nierop tot het leggen van een riool uit het perceel aan de Oudegracht wijk D No. 270 naar die gracht. Kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1888. Voorstel tot het geven van namen aan eenige straten, welke thans geen naam hebben. Benoeming van 2 leden en 2 plaatsvervangende leden van de commissie voor de schutterij. Namens den Voorzitter tan den Raad. Be Secretaris NU 11 OUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK HAAR brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is ge vraagd door U. DE OROOT Hz., wonende alhier, tot het voort zetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Verdronkenoord, C No. 74, wélke vergunning thans ten name staat van J. DE RAAT Az. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 21 April 1888. l)e Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BELGIE De Kamer heeft de begrooting van on derwijs met 50 tegen 24 stemmen aangenomen na eene beraadslaging, waarbij over de schoolwet dezelfde vraag stukken behandeld werden als ten vorigen jare. DUITSCHLAND. Het bulletin van den 19 des avonds half tien luidde, dat de Keizer over het geheel iets minder koorts had dan den 18. In den loop van den dag ontlastte zich eene tamelijk groote hoeveelheid etterachtige stof. De ademhaling was gemakkelijk ge worden. Dat van den 20 des voormiddags 9 uur luidde, dat de keizer een goeden nacht doorgebracht had. De koorts was verminderd en de ademhaling was over het algemeen goed. De algemeene toestand was verbeterd. Dat van den 20 des avonds 9 uurdat de toestand in den loop van den dag vrij goed was geweest, doch tegen den avond werd de koorts weder heviger en was de ademhaling minder gemakkelijk. De lijder wordt zwaar gevoed; inplaats van het zilveren buisje is den 20 zonder moeite een van aluminium aangebrachtdat minder zwaar is. De longen schijnen niet aangedaan te zijn. Pruisen. Huis van afgevaardigden. Het door de regeering iogediende voorstel tot verlichting der lasten, uit de schoolwet voor de gemeenten voort vloeiende iB aangenomen. Aan de gemeenten zal een bedrag van f 12,000.000 uitgekeerd worden, terwijl het schoolgeld voor de openbare volksschool afgeschaft is, ENGELAND. De Daily News betoogt, dat Erank rijk verdeeld als het nu is, niet in staat is een oorlog te voeren. De Times beschouwt deu toestand in Erankrijk als buitengewoon ernstig zoowel voor dat land zelf als voor geheel Europa. Alles schijnt aan te duiden dat Erankrijk met spoed nadert tot een zoodauigen toestand waarin het niet anders kan handelen, dan op eene wijze, waarvan de gevolgen met te berekenen zijn. ERANKRIJK. Het bestuur van den Patriottenbond heeft den heer Déroulède voorstander van Boulanger, tot eere-voorzitter herkozentengevolge waarvan drie leden hun ontslag namen. Emile Ollivier, de minister van Napoleon III in 1870, die met hem den oorlog tegen Duitschland begon, had den 15 een onderhoud met den redacteur der Eigaro waarbij hij verklaarde de gevoelenswaardoor het volk tot Boulanger aangetrokken werd, zeer edel te vinden. Zeventien jaar lang was bet volk aangezegd zich stil te houden en te berusten in eene onherstelbare neder laag. Generaal Boulanger was de eenige geweestdie niet met de ziel van een verwonneling het bewind aan vaard en het volk toegeroepen had het hoofd op te richten, met moed en hoop de toekomst onder de oogen te zien. En toen terwijl de regeeringsmaunen zeiden „Spreek zoo luid nietBismarck mocht eens boos wor den", voelde het volk van Jeanne d'Arc eene siddering door de leden gaan, daar bet de ontembare kracht van zijn ras voelde herleven en het gaf zich over aan den generaalden eersten die niet langer wanhoopte aan de wedergeboorte van het vaderland. Wat men ook zegge of doeErankrijk is en blijft Rrjjgsbaftig en ver langt niet te worden aangevoerd door burgerluidie kransen van witte camelia's laten leggen op het graf van den beul van Elzas-Lotharingen. Bovendien wenscht het volk verlost te worden van eene onmogelijke, tegen strijdige, noodlottige grondwet. Wij leven niet onder eene Republieknoch onder eene Monarchie. Eene Republiek met een niet verantwoordelijken President en een parlementair stelsel is een onding. Wel door grondt het volk dit nietmaar het ziet de vruchten en het lijdt er onder. Het ziet zijne belastingen aldoor stijgen, zijne inkomsten verminderen, terwijl de regeer ders vermogende lieden wordenen het komt tot de slotsom dat het niet geregeerd, maar geëxploiteerd wordt. Dit moet uit zijn. De Koningen en Prinsen zijn verre; het volk kent hen weinig, de generaal is nabij en dezen grijpt men als werktuig ter bevrijding aan. De op hem gebouwde verwachtingen der bonapartisten achtte hij voorhands gewaagd z. i. zou hij er z:ch toe bepalen der Republiek een anderen vorm te geven. Van Boulangers optreden zou Duitschland geen casus belli muken want het wist wel, hoe moeielijk de zege in 1870 behaaid wasimmers toen handen de franschen meer de veldslagen verloren dan Duitschland ze ge wonnen. Tot Erankrijks nederlaag waren eene reeks van militaire verdeeldheden noodig geweest, tot welke 's menschen geest niet weder zou kunnen vervallen, al wilde hij. De voornaamste oorzaak dier nederlaag was het in 1869 door maarschalk Niel gesproken woord ge weest „Voortaan is het voordeel aan de zijde des ver dedigers". Boulanger was nu juist de man van den aanval. Over gens had Duitschland thans evenzeer be hoefte aan vrede als in 1870 aan oorlog. Zijne meening omtrent de tegenwoordige regeerders vatte hij aldus samen „Indien eene partij voor Lodewijk XIV, Napoleon I, Lodewijk Philips, generaal Cavaiguac en Napoleon III niets anders in de plaats heeft te stellen dan een Sadi- Carnotis zij veroordeeld en verloren." Kamer. De minister-president Floquet zeide den 19 dat hij alvorens de orde van den dag te hervatten, eene verklaring tusscben de regeering en de kamer noodig achtte. Hij meende, dat de toestand niet zoo gevaarlijk was als men geloofde. De vraag, waar hei op aankwam, was te weten of eene meerderheid bestond om de verwachte hervormingen tot stand te brengen. Hij zeide verderdat het gevaar niet van de linkerzijde dreigde. De regeering vroeg het vertrouwen der kamer voor het hervormingswerkdat zij ondernamen voor de ver dediging van het land tegen alle pretendenten vooral tegen hen die aan het land plebiscitaire raadselen stelden. (Langdurige toejuichingen links.) De heeren Andrieux en Eerry voerden daarna het woord. Eerstgenoemde betoogde dat de kiezers onte- vreden waren over de voortdurende afwisseling der ministeries en drong er op aan dat de regeering het land voldoening zou geven door de grondwet te herzien, want Erankrijk begeerde evenmin regeeringloosheid als eene dictatuur. De heer Eloquet antwoorddedat niemand behoefde te gelooven dat hij zijn programma van hervormingen zou laten varen. Zijne leuze bleefvooruitWat betreft de grondwetsherziening achtte hij het wenschelijk nog wat te wachten (toejuichingen van de opportunisten), doch hij meende de republikeinen te moeten waarschu wen tegen den val hun door de rechterzijde gezet. De heer Jutnel stelde voor, dat de Kamer verklare overtuigd te zijn dat de regeering de eerbiediging der republikeinsche staatsinstellingen zal weten te handha ven en tevens eene staatkunde van vooruitgang, hervor ming en vrijheid zal volgen. Deze motie werd onder luide toejuichingen der lin kerzijde met 370 legen 77 stemmen aangenomen. Vóór deze stemming kwam Boulanger de vergaderzaal binnen. Om 3 uur was hij reeds in gezelschap van de hee ren Ie Heriseé, La 'uerre en Délourède in het Palais Bour bon gekomen. Bij zijn binnentreden werd bij vergezeld van de heeren le Herissé en Laguerre. Ouder algemeene opschudding nam hij plaats tussehen de heeren Laisant en Laguerre. De radicale afgevaardigde Douville de Maillefen stelde voor, de bespreking van het programma der regeering uit te stellen tot 22 Mei. Dit voorstel werd verworpenevenals het voorstel der opportunisten om hiervoor den 15 Mei vast te stellen en wel met 376 tegen 79 stemmen. Met 240 tegen 215 stemmen werd daarentegen aan genomen het voorstel van den radicalen afgevaardigde Wickersheimerdat de afdeelingen deu 21 eene com missie zouden benoemen ter overweging van de ver schillende voorstellen tot grondwetsherziening. De aanneming van dit voorstel werd door de rechter zijde met toejuichingen begroet. De heer Rivet stelde voor, de beide redevoeringen van den heer Eicquet in het geheele land te doen aan plakken welk voorstel aangenomen werd met 305 tegen 174 stemmen. Toen de afgevaardigden uiteengiugenstond eene talrjjke volksmenigte in de nabijheid van het Palais Bourbon. Alle stratendie daarheen leidden waren afgezet. De bereden republikeinsche garde had zich voor het gebouw opgesteld en werd later door nieuwe brigades versterkt. Generaal Boulanger nam bij het einde der zitting met de heeren LaguerreDélourède en Laisant weder plaats in één rijtuig. Hier en daar werd geroepen Weg met Boulanger Maar toen het rijtuig het plein de la Concorde bad bereikt, weerklonk de kreet: Leve Boulanger Van alle kanten werden bloe men geworpen in het rijtuigdat slechts zeer lang zaam kon voortgaan. Het aantal personen, op het plein aanwezig, wordt geschat op 25000. In de rue Rivoli werd de Marseillaise aangeheven en deze beweging hield aan tot voor het hotel du Louvre, waar Boulanger zijn intrek heeft genomen. De politie moest versterking vragen, om de orde te handhaven. SPANJE. De Kamer heeft het tegenvoorstel betref fende het handelsverdrag met Italië met 71 tegen 27 stemmen verworpen waarna de aanneming van het regeeringsvoorstel plaats hal. Het handelsverdrag met Rusland werd mede goedgekeurd. RUMENIE. De boeren gaan voort met wijziging der laudbouw-overeenkomsten te eischen. Zevenentwin tig dorpen wanen den 18 reeds door de troepen bezet. Den 18 werd te 'Si&ravenhage aanbesteed het verdiepen van het groot scheepva&rwater injhet Scheur, tusechen Maassluis en het Kanaal aan het beneden eind van Rozenburg. Laagste inschrijver de .heer A, van der Ylies te Zaltbommel voor f 56873; de raming was f 66000. Den 19 is te Amsterdam van de zeyen voor on derwijzer geëxammeerden één geslaagd, W. A. Kwantes te Haarl-m: den 20 slaagden drie van de acht, P. Vi ser te Oudharspel, G. W. ühlenbroek te Haarlem en D. Kroak tejAmsterdam. Den 19 is te Utrecht een knaap bij het vastleggen eener schuit in de Singelgracht gevallen en verdronken. Het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1888te Leiden is den 19 vastgesteld op 140554,65, zijnde 2e/,0 pet. van het belastbaar inkomen. Den 19des morgens, is in een logement in de Raamstraat te Rotterdam op een 19jarig meisje, dat aard appelen zat te schillen door den persoon met wien zij verkeerde een moord gepleegd. Onverwachts rukte hij haar het mes uit de handen en stak het haar in de rechterborst. Daarop liep hij weg, zeggende een dokter te zullen gaan halen, doch anderhalf uur later werd hij in de nabijheid van de woning zijner ouders gevon den. Minnenijd schijnt de aanleiding tot dezen moord te zijn. Den 19 is door het prov. bestuur van Noord holland aanbesteed 1°. het uitvoeren van baggerwerken in het Noordzaokanaal en Zijkanaal H (Barndegat), en in hot uitlozingskanaal ten noordwesten van Zijkauaal D (naar Nauerna), geraamd op f 18840. Laagste inschrij vers de heeren A. Volker te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchem voor f 13320; 2». het onderhoud van den dijk tussehen Naarden en Muiderberg en van den zeedijk beoosten Naarden van 1 Mei J888 tot 1 Mei 1889, geraamd op 571. Laagste inschrijver de heer C. Wz, Gooijer te Naarden, voor 479. Bij kon. besluit van den 20 is met ingang van 1 Mei tot burgemeester der gemeente Zuid- en Noord- Schermer benoemd de heer K, Oly Cz., secretaris dier gemeente. Den 20 ontlastte zich boven Kolhorn een hevig onweder. Een slag viel gelijktijdig met den bliksem en was zoo hevig, dat de deuren der school opensprongen, hetgeen groote ontsteltenis te weeg bracht. De kinderen verlieten in de grootste wanorde en overhaasting de school, allen zeer ontsteld en verschrikt, terwijl vaders en moeders, het rumoer in en bij de school hoorende, dachten, dat de bliksem was ingeslagen en uit alle richtingen naar de school snelden sommigen half ge kleed, en een aantal ongeschoeid. De pauiek was groot; gelukkig kreeg geen enkel kind letsel al vielen de kinderen in een der portalen over eikander, een dam vormende, waar andere weer over gingen. Toch was bij alle verwarring de school zeer spoedig ontruimd. Sporen van treffing kon men aan de school niet vinden; wel werd een boom in de onmiddellijke nabijheid getroffen. De kon. Nederl. Beierseh bierbrouwerij keert over 1887 geen dividend Uithet saldo der behaalde winst is bestemd tot afschrijving. De credietvereeniging le Amsterdam keert over 1887 5% pet. aan de aandeelhouders en 4 pet aan de krediet genietende leden uit. De Twentsche bankvereeniging B. W. Blijdenstein en Co. keert over 1887 6'/< pet. dividend uit. De 's Gravenhaagsche Zwem- en Badinrichting (Mauritskade) behaalde met de exploitatie in 1887 eene winst van t 7492,45, waardoor het schadelijk slot van vroegere jaren per resto slechts 2217,02 groot is gebleven. Da. G. H. van Kasteel te Kollum heeft bedankt voor het beroep naar de ned. geref. kerk (doleerende) te Haarlem.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5