No. 53. Negentigste Jaargang. 1888. Alflialiadi's nalatenschap. V R IJ D A G 27 APRIL. FEUILLETON Prijs der gewone Advertentiën: ©ffïciêel Oetfeelte. Bnileuiütnb. 74) i3ttiucnl*uö ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De persoon van EELKE MOBACH, 1. w. Bolsward, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is be vraagd door C. KOOPMAN, wonende alhier, tot het voort zetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Baanpad, I, No. 165A, welke vergunning thans ten name staat van A. OP DEN KELDER. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 24 April 1888. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn verzonden gedurende de le helft der maand April 1888 B. van Dyk, van der Broek, Amsterdam; J. Schalken, Breda; li. Moleman, Dordrecht; A. Rienks, Leiden; wed. H. Oortwijn Van Hoogwoud: Jongbloed, Amsterdam. Verzonden geweest naar West-Indie: H. J. Wubbenhorst, Curafio. DUITSCHLAND. Koningin Victoria, die den 22 des avonds met prins en prinses van Battenberg van Florencewaar eene talrijke opgewonde volksmenigte haar uitgeleide deednaar Berlijn vertrokwerd op hare reis te Innsbrück door den Keizer van Oostenrijk, iu generaals uniform gekleed terwijl hij de orde van' den Kouseband droeg, begroet. De Koningin gebruikte met hare reisgenoten en met den Keizer en zijn gevolg het dejeuner en verbleef aldaar een uur. Van daar zette zij bare reis naar Munchen voort waar zij ver welkomd werd door den Prins Regent van Beieren de Koningin moeder en de prinsen Lodewijk en Arnulf.' Bij hare aankomst te Berlijn op den 24 des voormiddage te 9 uren, twee ureu vroeger dan gezegd was, zoodat slechts 200 personen aanwezig waren, werd zij opgewacht door hare dochter, de Keizerin met hare dochters, den Kroon prins met ziirje echtgenoote, prins Hendrik en den erfprins van Saksen-Meiningen. Zj begaf zich het eerst naar haren schoonzoon, den Keizer, die haar in zijne studeerkamer ontving. Dit bezoek duurde slechts eenige minuten. Van daar begaf zij zich naar Keizeriü Augusta, die door haren geheelen hofstoet omgeven wasen eindelijk naar het paleis van den Kroonprins. Overal werd zij door de menigte levendig toegejuicht. Den 25 ontving de Koningin prins Bismarck. Het bulletin omtrent den gezondheidstoestand des Kei zers luidde den 24 des avonds half acht, dat hij des na- middags wel een weinig koorts had maar dat tegen den avond vermindering kwam. De algemeene toestand was betrekkelijk bevredigend. Dat van den 25, des voormiddags 9 uur uitgegevendat de toestand na eenen goeden nacht naar omstandigheden bevredigend Op den achtergrond vormde de kleine beek eenen waterval van over de honderd voet hoogte. Ook uit eene smalle spleet in het rotsgewelf bruischten water massa's neder in een natuurlijken bekken. Uit het eerste, diep uitgeholde bekken stroomde het water schuimend door eene smalle groeve in het tweede. Hier was een ijzeren duiker aangelegd, waarmede men de verbinding tnsschen de beide bekkens afsluiten kon. Gebeurde dit, dan steeg het water in het eerste bekken al hooger en hooger en konden de golven binnen eenige uren de geheele grot overstroomen en eenen uitweg vinden door den uauwen ingang. „Ook deze dam is nog een overblijfsel uit den Moo- rentijd", sprak Gonzales, terwijl hij de yzeren plaat langzaam zakken liet„de vervolgden waren daardoor in staat zichzelf en hunne vervolgers te vernietigen. Binnen twee uur is alles afgeloopen." De yzeren dam was weldra gesloten en binnen wei nige minuten was het tweede bekken leeggeloopen. Op den bodem daarvan ontdekte Krachwitz een groot aantal lederen zaken van middelmatige grootte. De meeste waren naar Gonzales' zeggen met goudstaven sommige met tunesische dubbele piasters en andere muntspeciën nog anderen met edelgesteenten en ver sierselen gevuld. Enkele dezer zakken naar boven te dragen veroorzaakte geene bjzondeze moeite of last, maar met de meesten ^it niet. Zanarella daalde in de natuurlijke put neder, bond het eind van een sterk touw aan eene der zwaarste zakken vast, welke vervolgens door Kraehwitz, Gonzales en Niko naar boven gebeschen werd en zoo vervolgens tot de laatste toe. Binnen een paar uren was was. De koorts was, evenals den 24 weer verminderd. Daar de toestand in den loop van den dag slechts ge ringe verandering onderging, wordt voortaan slechts één bulletin per dag uitgegeven. Pruisen. Huis van Afgevaardigden. Den 21 ia bij tweede lezing de wet tot ondersteuning van de Doodljdenden door de laatste overstroomingen aangenomen en bij derde lezing de wet betreffende de kosten der volksschoolnadat de door de rogeering ondersteunde pogingen van de nationaal liberalen en een deel der conservatieven, om de bij de tweede lezing ge nomen besluiten gewijzigd te krijgen, niet gelukt waren. ENGELAND. De Daily Telegraph betuigt zijne in genomenheid met de ontmoeting van Keizer Erans Jozef en Koningin Victoria te Innsbrück. Daaruit blijkt de nauwe vriendschap tusschen Oostenrijk—Hongarije en Engeland en de vredelievende staatkunde van beide landen, De Morning Post zegt, dat ieder engelschman den ijver moet waardeeren dien Koningin Victoria betoont by haar streven tot handhaving van den vrede. De Koningin verleent nu nieuwe kracht aan de vriend schap welke Engeland en zijne boudgenooten vereenigt. De limes verneemt uit Weenen, dat de oostenrijksche gezant te Petersburg, graat' Wclckenstein, wegens zijne gezondheid ontslag heeft gekregen. In zijne plaats ver trekt graaf Kalnoky's secretaris, baron Arenthal naar Petersburg. Dat blad ziet in deze benoeming het bewijs, dat Oostenrijk eene verzoenende houding jegens Rusland' zal aannemen. Lagerhuis. Gladstone heeft den 23 voorgesteld, de successiebelasting aldus vast te stellen, dat evenveel betaald moet worden van roerend als van onroerend goed. Hij lichtte dit plan uitvoerig toe doch minister Hicks Beach deed uitkomen, dat het doel van den leider der oppositie niet zoo zeer was verbeteringen in het belastingstelsel in te voeren dan wel het ministerie te doen vallen. Minister Goschen bestreed het voorstel uit een geldelijk oogpunt en üo heer Hartiugton ver klaarde, dat zijne partij ook nu de regeering zouden steu nen. Na eene bespreking van vier uren werd Glad stone's voorstel met 310 tegen 217 stemmen verworpen. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs besprak een 23 in eene buitengewoon onstuimige 'zitting de 'ooulangistische beweging en nam een besluit, waarin de beweging voor Boulanger ten sterkste afgekeurd en vertrouwen uitgesproken werd in den minister pre sident Eloquet. r De studenten hielden den 23 eene groote bijeenkomst en besloten, geene betoogingeu meer te houden maar zich krachtig te verweren, indien zij weer werdén uit gedaagd. Bij de tweede verkiezing voor een lid der Kamer in het departement Aude is de radicaal-boulangist Perroul met 29350 stemmen gekozen. De opportunisten hadden geen kandidaat gesteld. Boulanger bekwam 4465 stem- men. Kamer. Den 24 is een reoht van 5 fres. op maïs meel aangenomen, maar dat op rijst en stroo verworpen. Op alcoholische dranken werd een recht van 70 fres aangenomen. Senaat. Den 24 werden de militaire wetsont werpen behandeld. De heer Buffet bestreed ze en verzocht verzending naar eene commissie, welk voorstel met 173 tegen 87 stemmen verworpen werd. SERVIE. De Sehnptchina heeft het regeeringsvoor- stel betreffende de legerhervorming aangenomen^ men met dit zware werk gereed. De duiker werd cp- nieuw opgetrokken en de watermassa's, uit hare boeien ontslagen, sehoten sissend en bruisend door de rotskloof naar hunne stroombedding terug. „Dat is volbracht", sprak Zanarella, zich het bezweete voorhoofd afdrogende. „Nu hebben wij maar te zorgen dat wij onze kostbare waar, zonder opzien te verwekken naar Malaga krijgen. Tegen den morgen kan de rest van onze bende, als boeren verkleed, met paarden en muildieren in het dal aankomen. Wij zullen delederen zakken dan in linnen naaien, om het te doen voorko men alsof wij tezamen met keren en peulvruchten ter markt Zanarella zweeg plotseling. Er klonk een zacht tril ende toon door de grot, weldra gevolgd door eenen luiden schreeuw. Niko was, gedreven door eene allernatuurlijkste nieuwsgierigheid, eene der zakken genaderd en had deze betast en beklopt. Gonzales moest dit hebben opgemerkt, want eensklaps stormde hij met verwrongen gelaat en waanzinnig schitterende oogen op den ontzet achteruit wijkenden dienaar los en pakte hem bij de keel. „Schurk", schreeuwde hij„ik worg jewanneer je nog eenmaal het hart hebt met je vuille handen Alma- hadis echatten te bezoedelen!" Bleek van schrik sprong Zanarella op hem toe In 's hemels naam Krachwitz help mij, dien waan- zinnige bedwingen. Het is weder een van die vreeseiijke aanvallen waarmede de ongelukkige sedert zijne ver wonding te kampen heelt Met krachtige vuist rukte de oude roover zijnen hoofd man van Niko los Gonzales zonk bewustelos neder. Y. Het was in het begin van Augustus, toen Krachwitz en zijne tochtgenooten op de Esperanza het ruime sop kozen. Het goud van Almahadi wa3 zonder ongelukken de D. Fluister te Aardswoudheeft den 18 eene koe afgeleverd voor 161welke in October van het vorige jaar slechts f 80 waard was. Van 1 October tot 17 April gaf zij eiken dag ruim 24 kan meik deze werd voor de kleinste helft afgeroomd aan de kaas- fabriek afgeleverd a 5 cent de kan. Dus in dien tijd voor melk 240, waardevermeerdering 81, dan nog de boter die van de room gekarnd en de wei die van de fabriek teruggehaald werdwelk een en ander men veilig op 30 kan stellen. Dat is in juist 200 dagen een gezamenlijk voordeel van 350. Zeker eene groote zeldzaamheid, maar tevens een be wijs hoeveel voordeel een enkel stuk rundvee van goed ras, bij doelmatige voeding en zorgvuldige behandeling kan atwerpen. Den 20 is te Amsterdam opgericht een „Werk- geversbond" tot het bevorderen van werkliedenverzeke ring in den ruimsten zin, door alle daartoe dienstige middelen. Onder voorbehoud van latere eventueele uit- breiding van haar werkkring zal deze vereeniging al dadelijk haar doe) nastreven doordien hare leden-werk gevers (andereb kunnen als „begunstigers" toetreden en de zaak steunen) hunne werklieden verzekeren, en wel niet voor uitkeering in ééns bij overlijden (de eenige vorm van verzekering, die thans onder'de werklieden populair is) doch voor pensioen onder eenigen vorm. Bij voorbeur zal daartoe gebruik worden gemaakt van het nederlandsch werkliedenfonds, terwijl men zal stre ven daarvoor waarborg van staatswege te verkrijgen. Onder goedkeuring van het hoofdbestuur van den Werk- geversboud" kan echter verzekering bij andere"soliede maatschappijen worden toegelaten. De bond zal zijn doel trachten te bereiken voornamelijk door de werk zaamheden en instellingen zijner plaatselijke afdeelingen. De leden van den bond verbinden zich, volgens de vast- geste.de statuten om 1°. mannelijke werklieden en ook vrouwelijke zoo deze laatste het verlangen minder 21 jaar oud, niet in dienst te nemen tenzij zij verzekerd zijn of zich laten verzekeren voor een pen sioen waarvan het bedrag door eike afdeeling zal wor den bepaaldmaar dat niet minder mag zijn dan f 3 s weeks op 60jarigen leeftijd 2°. ten minste twee derden te betalen van de premie voor het sub 1°. bedoelde pensioen gevorderd. Deze stad binnen gesmokkeld. In een onderhoud tusschen Krachwitz, Gonzales en Zanarella was besloten dat de laatste met renpaarden vooruit reizen, onderweg een voldoend aantal der dubbele piasters tegen de landsmunt wisselen en daarvoor een schooner afhuuren zou. Zoo was het dan ook geschied. Zanarella stelde eenen bankier de volle waarde van het schip ter hand; mocht het zijn, dat de schoener niet op den bepaalden tijd in de haven terugkeerde, verviel de achtergelaten koopsom aan den eigenaar, terwijl de huurder voortaan als be- zitter moest worden aangemerkt. Dergelijke overeen komsten werden in dien tijd toen men eene reis ter zee verre boven eene te land verkooszeer dikwijls aangegaan. J Evenals alle koopvaarders was ook de Esperanz tegen aanvallen van saperschepen met eenige kleine kanon nen bewapend. Zanarella zorgde er in alle stilte voor, dat de verdedigingsmiddelen voor alle kwade kansen ditmaal aanmerkelijk versterkt werden. De oude bemanning der Esperanza dankte hij af met eene ruime schadeloosstelling, want de bende van Gonzales moest haar vervangen. De veranderde omstandigheden, waarin hij verkeerde, scaenen op Gonzales' gemoedstoestand reeds eenen gunstigen invloed uit te oefenen de vreeseiijke aan- j v».nL wo0dedie hij te doorstaan had en die noodzakelijk eeue groote verzwakking zijner zenuwen na zich moesten sleepen, hadden zich niet herhaald sedert dien nacht in de grot. Ook zijne diepe, sombere neer- slachtigheid was geweken. Intusschen vloog de Esperanza over de blauwe wateren der Middellandsche Zee. Onder in het scheepsruim lagen op en naast elkander de grijze zakkenwelke Almahadi's schatten inhielden. Door middel van eenen genueeschen handelaar, dien hij den vorigen dag in eene taveerne ontmoet en aangeklampt had, was Zanarella in het bezit gekomen van eenige couranten, en verscheidene openbare besluiten der Dogaria van Genua. Hij haastte zirh nu deze met toepasselijke op- en aanmerkingen aan zijne vrienden voir te lezen.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1