No. 54* Negentigste Jaargang. 1888. ZONDAG 29 APRIL. TWEEDE BLAD. ©fficiëe! Oebeelte. INSCHRIJVING. SCHUTTERIJ. üniUniAttb. iSiaaeulAttö Studs-Berichten. SCHE C« A H T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien het verzoek van C. WEVER Jbz., vroeger te Wog- num, thans alhier, om vergunning tot het oprichten eener spek slagerij en vleeschhouwerij in het perceel aan de noordzijde van de Oudegracht wijk A No. 192 Gelet op de daartegen ingediende bezwaarschriften en op het rapport der gezondheidscommissie, wier gevoelen is inge wonnen Overwegende dat bij die bezwaarschriften tal van bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek zijn ingediendwaarnaar een nauwlettend onderzoek behoort te worden ingesteld; dat voor dit onderzoek, in verband meteene daarbij gerezen eigendomskwes tie over een tot voorschreven perceel behoorende doorgang, waar boven eene kamer van de daarnaast gelegen meisjesschool gebouwd is en over de rechten op een riool, dat door dien doorgang, door de open plaats en door een gedeeltelijk overbouwde steeg naar de Oudegracht loopt, geruime tijd noodig is, waardoor het niet mogelijk is, eene beschikking op dit verzoek te nemen binnen eene maand na het onderzoekbedoeld bij art. 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), dat op den 3 April 1888 plaats had Gelet op art. 7 en 8 der zoo even aangehaalde wet; Besluiten de beslissing op dit verzoek te verdagen. Afschrift van dit besluit zal worden medegedeeld aan den verzoeker, terwijl daarvan gelijktijdigdoor aankondiging aan het publiek kennis zal worden gegeven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT 24 April 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is ge vraagd door LAMBERTUS DE BOER, logement-en stalhou der te Schermerhorn, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Heiligland wijk C no. 24, welke vergunning thans ten name staat van de Wed. J. E. CLAUSING. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 26 April 1888. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien de wettelijke bepalingen omtrent de schutterijen Roepen bij deze, ten einde zich in de daartoe gereed ge maakte registers te doen inschrijvenop alle manspersoneningezetenen dezer gemeente op 1°. Ja nuari 1888 bun 25ste jaar ingetreden, en alzoo de geborenen van het jaar 1863, alsmede hen, die, ofschoon in andere ge meenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op 1°. Januari 1.1. hun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd alzoo de geborenen van de jaren 1853 tot en met 1862de vreemdelingen van den zelfden ouderdomdie sedert de laatste inschrijving in de ter men gevallen zijnom als ingezetenen te worden beschouwd benevens de gepasporteerde militairendie zich tot dusverre niet voor de schutterij hebben laten inschrijven. Zij maken tevens de ingezetenen bekend, dat de inschrijving zal beginnen 15 Mei aanstaande en ge heel moet zijn afgeloopen 1 Juni daaraanvolgende, wordende in een der vertrekken op het raadhuis alhier daartoe overge gaan op Dinsdag en Donderdag van iedere weekvan des mid dags 12 tot des namiddags 2 uren; een iegelijkzonder onderscheidof hij mocht vermee- nen al dan niet onder de bij de wet vrijgestelden of uitge- slotenen te behoorenverplicht is zich yoor de schutterij te doen inschrijven; zij, die in meer dan eene gemeente hun verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigdtot de in schrijving verplicht zijn binnen die gemeente, waar eene dienst doende schutterij aanwezig is, en bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutterij bestaat, zich te doen inschrijven in die gemeente, waar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden; en eindelijk zij, die zich niet vddr 1 Juni hebben doen inschrijven door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven en in eene geldboete verwezen terwijl zij daarenboven zonder loting bij de schutterij worden ingelijfd indien het blijkt, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitslui ting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingeze ten dezer gemeente, dien het aangaat, zich tot de inschrijving aantemelden, ter voorkoming der straf, bij nalatigheid vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 April 1888. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BELGIE. De Senaat had in het in December 1.1. door de Kamer aangenomen wetsontwerp, houdende wijziging van eenige bepalingen betreffende de opleiding en de bevordering van officieren, sommige veranderingen gebracht, tengevolge waarvan dat ontwerp op nieuw in de Kamer in bebandeÜDg moest worden genomen. De geheele wet werd met 62 tegen 31 stemmen aangenomen, nadat het artikel betreffende de kennis der vlaamsche taal dat tot zooveel tegenstand aanleiding had gegeven, aan genomen was met 55 tegen 39 stemmen onder welke laatste acht leden der rechterzijde waren. Het artikel luidt thans als volgtTe beginnen met 1 Januari 1892 zal bij de examens, welke de adspirant-otficieeen moeten afleggen, alvorens tot tweede luitenant benoemd te worden aan de practische en elementaire kennis van bet vlaamsoh een gelijk aantal punten worden toegekend, als voor de kennis van het franach gegeven wordt. De iegeering heeft zoowel in de Kamer als in den Senaat bij eene interpellatie over de ongeregeldheden, te Brussel voorgevallen bij de voltrekking van het kerkelijk huwelijk van den prins van Croy-Dülmen met prinses Ludmilla van Arenberg, een onderzoek toegezegd. De burgemeester van Brussel verklaarde zich ook voor dat onderzoekal waren de ongeregeldheden niet zoo erg geweest als men meende. Die ongeregeldheden zouden voortgevloeid zijn uit de noodelooze tentoon spreiding van weelde en pracht bij dat huwelijk en uit de daarmede al te zeer afstekende eenvoudigheid bij het burgerlijk huwelijk. DUITSCHLAND. Het bulletin omtrent den toestand des Keizers van den 26 des voormiddags luidde, dat hij in den nacht van den 25 op den 26 goed geslapen had. De koorts was den 26 zeer gering. De algemeene toe stand werd beter. Den 27 gevoelde de Keizer zich na een goeden slaap aanmerkelijk beter. De koorts ver toont zich 's morgens niet meer maar keert 's avonds nog steeds terug. De algemeene toestand ging langzaam vooruit. Koningin Victoria is den 26 des avonds vijf minuten voor half acht met prinses Beatrioe en haren gemaal prins Hendrik van Battenberg uit Charlottenburg naar Vlissingen vertrokken, alwaar zij den 27 des morgens even na 8 uur aankwam. Onmiddelijk begaf zij zich aan boord der stoomboot, welke baar naar Engeland overbracht. De leden der keizerlijke familie namen aan het station afscheid. Eene talrijke volksmenigte deed haar uitgeleide. Te Berlijn heeft zich onder den naam van „Nederland en Oranje" eene vereeniging gevestigd, welke zich ten doel stelt, aan Nederlanders aldaar, die hulp behoeven en verdienen, stoffelijken of zedehjken steun te verieenen; bet geze'üg verkeer tusschen hare leden te bevorderen en door beoefening der nederlandscbe taal en instand houding van neder andsche gebruiken en gewoonten de betrekkingen met het vaderland te onderhouden. Be sprekingen over onderwerpen van godsdienstige of staatkundige strekking en hazardspelen zijn verboden. ENGELAND. Lagerhuis Den 26 stelde de afge vaardigde Carow voor, aan Ierland een zelfstandig provin ciaal bestuur te verleanen. Gladstone verklaarde zich voor dat voorsteldat ook in zoover door Chamberlain en Randolph Churchill werd gesteunddat zij in het vervolg een zelfstandig boEtuur der iersche County's wenschelijk achtten. Laatstgenoemde bleef buiten stem ming doch Chamberlain stemde tegen deze door den minister voor Ierland bestreden wet welke ten slotte met 282 tegen 195 stemmen verworpen werd. FRANKRIJK. De graaf van Parijs heeft den 24 bij het ontvangen van eenige staatkundige personen gezegd dat de crisis ernstig was. De inwendige ver deeldheid doemde de republiek tot onmacht. De tegen woordige regeering boezemde geen vertrouwen in en de radicalen brachten het land in verwarring. De laatste uitingen van bet algemeen stemrecht hadden deze be- teekenis, dat Frankrijk het tegenwoordige stelsel moede was en naar een ander haakte dat haar bevrijding kon brengen. Die beweging was het gevolg van de schan dalen en misbruiken van het parlementaire stelsel, onder de macht eener heerschzuchtige partij. Niets was bil lijker dan eene ontbindingen grondwetsherziening, welke op zijn programma voorkwam. Alle conservatieven moes ten herziening vragen aan bet wettig geraadpleegde land, dat begrijpen zou dat de oplossing alleen kan liggen in het herstel der monarchiewaaraan bij al zijne krachten zou wijden. APeen op die wijze kon aan het land de zekerheid worden teruggegeven, waaraan het behoefte had. De openbare receptie door President Carnot den 25 des avonds te Limoges, zijne geboorteplaats, gehouden, weid zeer druk bezocht. De President, die met groote welwillendheid ontvangen was, bedankte op een dronk van den maire voor die goede ontvangstzeggende dat de hulde der bevolking minder den man go/d, dan den waakzamen behoeder der repablikeinscbe instellingen. De gemeenteraad van Parijs keeft een voorstel van zijnen voorzitter, den heer Hovelacque waarbij onmid- delijke afschaffing van bet presidentschap, van de repu bliek en van den Senaat gevraagd wordt, naar eene commissie verwezen. Een der boulangistische deelnemers aan de ongere geldheden te Parijs is tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Wegens openbare aanranding der eerbaar heid bad bij reeds vroeger vier maanden gevangenisstraf ondergaan. Senaat. Den 26 is art. 1 der legerwet, waarbij de persoonlijke militaire dienstplicht verplichtend wordt gesteld voor alle franschen aangenomen met 162 stem men tegen I stem. Art. 2 waarbij de duur van den dienst op 25 jaren wordt bepaald, en de artikelen 3 en 4 werden mede aangenomen. Den 27 werden de artikelen tot en met 27 aangenomen. Kamer. Den 26 werd de verkiezing van den beer Flourens met 316 tegen 130 stemmen goedgekeurd. Daarna ving de beraadslaging aan over het voorstel betreffende de premieleening, uit te geven voor het Pana makanaal. Nadat het van spoedeischenden aard ver klaard was bield de heer Roudeleux eene uitvoerige rede tot bestrijding der voordracht en werd de verdere bespreking tot den 27 verdaagd. In die zitting ver klaarde de minister van financiën, dat het Panamakanaal eene particuliere onderneming was, welke de regeering niet met bare verantwoordelnkheid wilde dekken. De algemeene beraadslaging werd gesloten. Over de vraag, ot tot de artikelsgewijze behandeling zou worden over gegaan, kon niet gestemd worden, daar geen voidoend aantal leden tegenwoordig was. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de fransche en de russische gezant den Sultan aangeraden hebben geene toestemming te verieenen tot bet uitgeven eener nieuwe egyptiscbe leening die de bezetting van Egypte door Engeland zou bestendigen. Aan den Sultan moet echter te kennen zijn gegeven, dat zonder zijne toestemming gehandeld zou worden indien hij de uitgifte niet onverwijld goedkeurde. SERVIE. Het nieuwe radicale ministerie Gruitsch heeft weder zijn ontslag genomen, dat door den Koning reeds aangenomen is. ZWEDEN, De Tweede Kamer beeft besloten aan de regeering de indiening eener wet te vragen waar bij het vervaardigen en invoeren van margarine verbo den wordt. Mej. G. Egmond te Hoogwoud is den 24 te 's Her togenbosch a's onderwijzeres geslaagd. Den 24 is tot onderwijzer te Schagen, in plaats van de onderwijzeres mej. Hermans vertrokken door den gemeenteraad benoemd G. Tjalsma te Ossenzijl, gemeente Oldemarkt. Den 24 werden te Nieuw-Amsterdam in eene vergadering van meest alle verveners beslotenhet werk tegen het in de vorige week afgedwongen hooge tarief te staken en een nieuw tarief op te maken waarvoor de arbeiders bet werk zouden kunnen her vatten. Het graafloon en eenig bijwerk werd met ongeveer f 0 60 per dagwerk, zijnde eene maat, bevat tende ruim 100 kub, el natte veenspeoie, verhoogd, welke omstreeks een vierde van de afgedwongen verhooging is. Bijna alle veeuarbeideis verklaarden zich bereid volgens dat tarief te werken, nadat de verveners eenparig ver klaard hadden dat er niet de minste grond voor die loonsverhooging bestond eensdeels omdat de lage turfprijzen dit niet toeiieten en anderdeels omdat de arbeiders bij den tegenwoordigen lagen prijs der levens middelen eene betrekkelijke hooge daghuur verdienden, maar dat de overweging, dat alle omliggende verveners loonsverhooging ingewilligd hadden, hen er tce gebracht had om dit offer ter wille van den lieven vrede te brengen. Het gerechtelijk onderzoek naar de daders der in de vorige week voorgevallen ongeregeldheden is aangevangen. Bij de den 25 gehouden verkiezing is de beer D. Dangermond gekozen tot lid van bet dagelijksoh bestuur der oanne Enkbuizen en tot hoofdingeland de beer J. Greiner. Den 25 en 26 zijn te Amsterdam van de 16 voor onderwijzeres geëxamineerden 3 geslaagdde dames W. H. L. M. Onrust, J. E. J. Bok en M. A. L. Jolles, allen te Amsterdam. Te Nijmegen heeft den 26 zekere Ferrari, verver van beroep, op zijne vrouw twee revolverschoten gelost en daarna den revolver op zich zeiven gerichtzoodat hij dood neerviel. De linkerhand der vrouw is door de eenen kogel doorboord, terwijl de andere door de slaap- streek in het hoofd is gedrongen, zoodat baar t< estand hopeloos was. Aan huiselijke onaangenaamheden ten gevolge van drankmisbruik van den man wordt deze gebeurtenis toegeschreven. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 25 April. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Winkelhuis, Fnidsen, B, 337, ,77. Str. D. Vethf 5925, Opgehouden. 2. Idem, Gedempte Nieuwesloot. A, 3Ü21, ,65. Str, D. Poll1720,— Verhoogd door P. Vennik met 10,— 3. Tuin, achter de Groote Kerk, A, 3084, ,05,70. Str. A. de Munk1250, Opgehouden. 4. Twee buizen onder een dak, Korenlaan, E, 613, 614 en ged. 612, —,01,15. Str. J. Muijs 750,— 5. Huis, aldaar, E, 612 ged., ,02,17. Str Chr. Vasbinder r 505, 4 en 5 Verhoogd door H. Lijnbacb q q. met 80, KANTONGERECHT. Zitting van 27 April 188 8. E. P. Wz, Egmond aan Zee, rijden met een hondenkar, 1 3 boete of 1 dag hecht. L. v. T., Akersloot, overtreding wet jacht en visscherij 4 boeten van t 20of 4 dagen hecht, voor elke boete. W. K. Lz., C. Z. Pz., K. Z. Wz. A. Cz„ H. S. Lz., M. K. Lz. en W. Z. Wz., allen Egmond aan Zeeals boven, ieder 10 boete of 3 dagen hecht. C. H., Rijpopenbare dronkenschap bij 3e herhaling21 dagen hecht, en plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maanden. D. S. J. en W. Jz., Egmond aan Zee, strooperijieder 14 dagen gev. J. S. DzEgmond aan Zee, als boven, 3 dagen gev. S. G. Jbz., Egmond aan Zee, als boven, 2 dagen gev. H. D., Alkmaar, met een wagen bespannen met een paard barder rijden dan in gematigden draf, t 1 boete of 1 dag hecht. J. K., Uitgeest, het na gezetten lijd open hebben van zijne tapperij t 3 boete of 1 dag hecht. K. V. Lz., G. V. Kz J. R., H. R., G. v. d. E,, K. M., G. B. en S. S., allen Uitgeest, na gezetten tijd vertoeven in eene tapperij, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. K. L. en G. v. d. E., Uitgeest, K. H., Heiloo, openbare dronkenschapieder t 0,50 boete of 1 dag hecht.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5