ftimigulauft. voor versterkingswerken te Brest, Cherbourg en Toulon, over 8 jaren te rerdeelen en van den minister van financiën een, om bet dienstjaar te doen ingaan 1 Juli, in plaats van 1 Januari. Nadat den 28 met 196 tegen 105 stemmen besloten was over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp betreffende de uitgifte van Panama- loten werd het geheele ontwerp met 312 tegen 132 stemmen aangenomen. De Kamer is daarna tot den 15 uiteen gegaan. ITALIË. Tegen den 2 is de interpellatie in de Kamer aan de orde gesteld over de staatkundedoor de re geering ten aanzien van Afrika aangenomen. De Paus ontving den 29 de nederlandsche pelgrims en beantwoordde een door den bisschop van Utrecht voorgelezen adres in de fransche taal. Hij prees de nederlanders wegens de trouw aan hun geloof en spoorde hen aan, daarin te volharden. Ten slotte gaf hij hun zijn zegen. O.a. ontving hij een prachtig album met geziohten en beschrijvingen, door nederlandsche katho lieken vervaardigd. TUBKIJE. De Sultan bekrachtigde den 29 de uit gifte der nieuwe egyptische leening. De verhouding met Griekenland is op het oogenblik zeer gespannen. BULGARIJE. Prins Ferdinand wordt op zijne reis door de bevolking met opgewondenheid toegejuicht. Aan een hem te Plewna aangeboden feestmaal eene rede houdende zeide bij, uit deze bewijzen van gehechtheid de noodige kracht te putten, om de belangen des volks te verdedigen in de hoop van door de bulgaarsche va derlanders te worden gesteund. SERVIE. Nicola Christies70 jaren oudis als president-minister opgetreden. Zijne eerste daad is ge weest ontbinding der Schuptschina. Den 21 heeft de gemeenteraad van Anna Paulowna het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld op f 2559 en dat van de hondenbelasting op 191. Verder werd besloten tot het aangaan eener 4 pet. geldleening van f 6000 a pari, af te lossen in jaarlijksche termijnen van minstens f 500 en tot het aankoopen van een ter rein voor den bouw eener school met onderwijzerswoning in den Oostpoldergelegen aan den Zwinweg hoek Kruisweg, van den heer J. Scheuk te Wieringerwaard voor 800. De jaarwedde van den gemeente-geneesheer werd op 900 vastgesteld onder geneeskundige hulp en medicijnen zijn inenting en docdschouw begrepen, Bij kon. besluit van den 25 is het besluit van den raad der gemeente Voorschoten van den 13 be vorens waarbij mej. E. N. Hulert tot de Leemkule benoemd is tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aldaar tot 1 Juli 1888 geschorst op grond dat de termijn, waarop die benoeming zou ingaaD, 1 Mei geen voldoende tijdruimte aanbood ter beoordeeling, of dat beduit met de wet in strijd is. Deu 26 zijn de eerBte asperges van den kouden grond gestoken in de kweekerij van den heer E. Elink Sterk te Halsteren. Den 26 waren twee knechts in de branderij van de heeren Blankeukeim en Nolet aan de Zalmkade te Rotterdam bezig met bottelen, toen de een den ander uit plagerij met zand gooide, waardoor deze, 18 jaar oud, zoo in woede ont- takdat hij een mesdat bij de werkzaamheden gebruikt werdopnam en in de linker borst van zijnen 23jarigen kameraad stakdie bijna onmiddellijk den geest gaf. De maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland heeft den 27 besloten, overeenkomstig het voorstel van den Raad van Administratie, f 4102.50% te besteden tot afschrijving en 31250 als dividend uit te keeren. Den 27 zijn te Rotterdam de kandidaten der liberalende heeren W. J. Droogleever Fortuijn en mr. P. D. Kleij, gekozen tot lid van den gemeenteraad met 1299 en 1301 van de 2103 stemmen. Het aantal Met eenen spottenden lach om den mond stond Gonzales op. „Het zal den hcpelooze weinig troost versohaffen en deu doodelijk gewonde luttel verlichting geven, te weten, dat het anderen evenzoo zal gaan als hem. Maar zelfs de grootste smart neemt een einde en op dat einde houd ik verlangend het oog gevestigd." Met loorna schreden keerde Gonzales naar de ka juit terug. „Die oude opgewondenheid keert weder terug", sprak Zanarella hoofdschuddend. „God schikke alles ten beste 1 Kort na onze afvaart van Malaga maakte ik eenen verkenningstocht door de kajuiten en het ruim en by deze gelegenheid werd ik reeds getuige van een staaltje van Gonzales' zonderlingheid. Ik vond hem op de goudzakken zitten terwijl hij allerlei verwarde onsamenhangende woorden prevelde. Toen ik hem bij zijnen naam riep, staarde hij mij met wezenloozen blik onverschillig aan; die blik sneed mij door de ziel. Dik wijls reeds is de gedachte bij mij opgekomen dat de arme Gonzales voortdurend door eene en dezelfde ge dachte wordt beueersebtdie hij onmogelijk van zich kan afzetten het denkbeeld om de schattenwelke eenmaal het oude Moorenrijk in zijnen ouden luister moesten herstellen, te verkwisten eu te verstrooien. Gij herinnert u nog wel het verschrikkelijk oogenblik in de grot, toen Gonzales zich op uwen bediende wierp, ia de meeningdat de niets kwaads vermoedende knaap zich aan het gond wilde vergrijpen Van dien dag at koestert bij ook tegen u en zelfs tegen mij een zeker wantrouwentegen mij die sedert jaar en dag zijn onafscheidelijke wapenbroeder ben. Deze achterdocht heeft niets uit te staan met zijn eerlijk bartmaar spruit voort uit zijn gekrenkt verstand I" Op den morgen van den derden dag na de afvaart der Esperanza van Malagavertoonde zich de eerste voorbode van eenen naderenden, beftigen storm. De kiezers bedraagt 7060. De kandidaten der kath. en anti-revolutionairen de heeren W. A. Vrolijk en F. van der Valk verkregen 696 en 565 stemmen. De heer mr. J. Mascheck (r. k.). aanvankelijk door de anti-revol. gesteld, die bedankt had, bekwam 102 stemmenr De Hooge Raad heeft den 27 verworpen het beroep in cassatie van den directeur en de leeraren van het bisschoppelijk college te Roermond die door den gemeenteraad van de kiezerslijst geschrapt waren en welke beslissing gehandhaafd was door de arr. rechtbank te Roermonddie in facto aangenomen had dat de gebouwen waarin deze personen ge huisvest warenin eigendom toebehoorden aan de gemeente Roermond en aan het bisdom Roer mond en dat de direeteurvan wien zij als eersten huurder beweerden gehuurd te hebben, niet wa» eerste huurder, zoodat, al hadden de leeraren van den direc teur gehuurd, zij niet gehuurd zouden hebben van den eigenaar of eersten huurder. Den 27 des nachts omstreeks 2 uur is te Ootmarsum een door twee gezinnen bewoond huis afgebrand. Bij kon. besluit van den 27 is bepaald dat te Sloterdijk eeo postkantoor zal worden gevestigdhet tijdstip, waarop het in werking komt, zal nader worden bepaald. - Bij kon. besluit van den 28 is op hun daartoe te kennen gegeven verlangen eervol ontslag verleend aan den heer mr. JE. baron Mackay als rechter in de arr. rechtbank te Zutpben en aan den heer jhr. mr. G. L. M. H. Ruijs van Beereubroek als vice-president der arr. rechtbank te Maastricht. Het gerechtshof te 's Gravenbage heeft den 28 vernietigd het vonnis der arr. rechtbank te Middelburg, waarbij de directeur der Middelburgsche broodfabriek vrijgesproken was van het opzettelijk onrechtmatig gebruik maken van een handelsmerk, waarop een ander recht had en hemschuldig verklarende veroordeeld tot f 300 boete. De Groothertog van Saksen Weimar heeft den 28 een bezoek gebracht aau het Museum van Kunst nijverheid in den hout te Haarlem, waarna hij als raadslid van dat museum toegetreden is. In het hoofdkiesdistrict Zutphen is den 28 tot lid der ptov. staten van Gelderland gekozen de heer mr. A. J. baron van Nagell, burgemeester van Laren, liberaal, met 1208 stemmen tegen 707 op den heer jhr. mr. M. W. C. de Jonge, kandidaat der anti-rev. en kath., officier van justitie bij de acr. rechtbank te Zutphen. Bij kon. besluit van den 28 is met ingang van I Juni benoemd tot inspecteur vau den waterstaat de hoofdingenieur 1 klasse G. van Diesea. De exploitatie van het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam over 1887 liet eeu voordoelig slot van/12614,47% over tegen een verlies v.».n f 543,73 in 1886. Van de w inst, ten bedrage van f 11,174,36, moest in de eerste plaats het verlies over 1886, groot 2416,26, gedekt worden' zoodat voor uitdeeling beschikbaar bleef f 8728,10 waarvan de helfc aau aandeelhouders en de weder helft aan houders vau actions de jouissance toekomt. Daar het Paleis de grootste houder dier actions is werd de daarop te verkrijgen uitkeering ten be drage van f 6682,50, als winst geboektwaardoor de winst- en verlies-rekening sluit met een voordeelig saldo van 15,410,60, waarvan 15000 voor uitdeeling bestemd werd. De aandeelhouders ontvangen dientengevolge f 1,50 per aandeel en de houders der actions de jouis sance f 2,70 per stuk. Nadat den 28 in eene gewone vergadering van aandeelhouders deze uitdeeling goed gekeurd was, werd eene buitengewone vergadering, bij eengeroepen op verzoek van den beer T. A Huizenga, houder van 500 aandeelen, gehouden, waarop 3220 aandoe- len, uitbrengende 546 stemmen, vertegenwoordigd waren. Met 433 tegen 82 stemmenterwijl 7 leden buiten stemming bleven werd het volgende voorstel van den heer Huizenga na gewijzigd te zijn door den heer mr. N. A. Calisch aangenomen „Het bestuur te machtigen voor zooveel noodig te gelasien, alle maatregelen te nemen, welke noodig zijn om de sluiting van het gebouw eu aanhoorigheden vóór of op ultimo October a.sof zoo zulks niet kanzoo spoedig mogelijk na dien dagmogelijk te makenzoo hemel werd leikleurig en hing strak over de spiegel gladde zee; er was niet- het flauwste koeltje te bespeuren en de gloeiende hitte maakte het ademhalen moeilijk. Dit duurde tot aan den middag. Toen brak de storm los de leikleurige hemel werd eonsklaps zwarthier en daar bezet met violetkleurige wolken en er trilde een toon door de luchtals een door duizend kelen uitgestooten gil. Binnen eenige oogenblikken was de zee een beeld vaa toomelooze drift geworden. Wolken en baren schenen zich te willen vereenigen tot ééu verschrikkelijk geheelde eerste lieten hunne donkere koppen als wimpels om de masten vliegen terwijl de golven elkander opzweepten en zich op elkander sta pelden als gingen zij eene bestorming des hemels ondernemen. Verblindende bliksemschichten verjoegen van tijd tot tijd de diepe duisternis die over de ont boeide wateren lag. Trota alle maatregelen die men genomen bad om zich zoo goed uiogelijs tegen dezen orkaan te wapenen, was reeds de eerste golfatoot zoo geweldig J dat de Esperanza op zijde geworpen werd. En toen de storm zijne woede verdubbelde, werd de druk op de kale masten zoo sterk dat een kantelen van het schip te vreezen stond. Zsnareliadie de geheele bemanning in de kajait om zich vereenigd haddaar de golven onophoudelijk over het dek sloegen beval daarom ze te kappen. Er werd geen tegenstribbelend gemor ver nomen, ofschoon men zijn leven in de waagschaal stellen moest bij het gehoorzamen aan dit bevel. Drie der mannen boden zich aan; men bond hun een sterk touw om het middel en, aldus tegen overboord slaan behoed, begonnen zij bun gevaarlijk werk. In het gebulder vau den storm viel er niet aan te denken zich door kummando's te doen verstaan. De overige manschappen hurkten neder onder de valluiken, die naar de matrozenkooien voerden, en klemden kramp achtig hunne handen vast om de doorweekte touwen doir het doen afloopen der bestaande contracten en hei nalaten van uitdrukkelijke of stilzwijgende voortzetting van dezeals door het niet aangaan van nieuwe contractenalles zoowel met betrekking tot het orkestpersoneel en direc teuren als tot het bedanken der leden opdat de aan deelhouders in eene op naderen dag te bepalen ver gadering kunnen beslissen over de vraagof de ven nootschap na ultimo October a.s. of in verband met eventueel nu reeds bestaande en na dien dag nog loopende contractenzoo spoedig mogelijkzal worden gelikwideerd met verkoop der roerende en onroerende goederen en eigendommendan wel of de exploitatie zal worden in gericht en voortgezet op zoodanigen gewyzigden voet als volgens ingewonnen adviezen van deskundigen recht geeft voor de aandeelhouders betere resultaten te ver wachten." Daarna kwam aan de orde een voorstel van den heer Huizenga tot wijziging der statuten, dat na het intrek ken van enkele bepalingen aangenomen werd. Door die aanneming zalna verkregen koninklijke goedkeu ring het beheer der vennootschap opgedragen zijn aan vijf bestuurdersdie samen f 5000 en 5 pet van de winst genieten. De raad van toezicht houdt in ver band daarmede op te bestaan. Verscheidene aandeel houders, sameu uitbrengende 62 stemmen, kwamen op tegen het door de vergadering genomen besluitom elke wijziging afzonderlijk te behandelen en later tegen het besluitom het wijzigingsvoorstel iu zijn geheel in stemming te brengen, zonder de ingetrokken artikelen. Bij kon. besluit van den 28 is het raadsbesluit van Voorschoten van den 20 bevorens, tot benoeming van M. de Vries tot onderwijzer aan de openbare lagere school aldaartot 1 Juli 1888 geschorstomdat de termynwaarop de benoeming ingaat1 Meigeene voldoende tijdruimte aanbiedt ter beoordeeling, of dit besluit met de wet strijdig is. Den 29 is de stoomtramdienst Beverwijk—Wyk aan Zee weder aangevangen. Dagelijks loopen in beide richtingen vijf tramtreinen in aansluiting op de treinen van en naar Haarlem en Uitgeest. De Ingenieur deelt omtrent den nieuw opgetreden minister van waterstaat J. P. Havelaar, die minder algemeen bekend is, het volgende mede. Aanvankelijk voor den zeedienst bestemd en gedurende korten tijd als adelborst opgeleid aan het marine-instituut, ging hij om bijzondere redenen over naar de Akademie te Delft, waar hij in 1864 tot eiviel-ingenieur promoveerde. Daarna was hij eerst in het buitenland werkzaam en bekleedde vervolgens gedurende vele jaren debetrekking van Kameraar vau den Lekdijk Bovendamsin welke betrekking hij een werkzaam aandeel nam aan de in 1876 genomen doeltreffende maatregelen tot versterking van den Lekdijkwaarmede het beveiligen van een belangrijk deel van Holland en Utrecht tegen over stroomingen beoogd werd. Toen in 1875 eene som van 8000 bestemd werd voor het doen van boringen in het zuidelijk deel der Zuiderzee, werd Je leiding dezer werkzaamheden aan hem opgedragen. De uitkomsten bevestigden zooals men weetvolkomen de meening omtrent de vruchtbare geaardheid van den bodem gegrond op de vroeger van wege de Maatschappij voor Gronderediet gedane boringen. Bij de vorming van een provincialen waterstaat in Drente werd hij in 1879 tot ingenieur benoemd en bekwam in 1884 den titel van hoofdingenieur De beeren jhr. mr. W. C. A. Alberda van Eken- stein en D. K. Welt hebben hunne benoeming tot leden van de Eerste Kamer aangenomen. De Haagsche Tramwegmaatschappij keert over 1887 2% pet. dividend uit. In de haven te Zaandam had een jongeling het ong< luk van het dek van de stoomboot „Crown of Arra- gon" in het kolenhok te vallen, waardoor hij ernstig verwoud werd. Door de officieren der boot werd hij liefderijk geholpen en verbonden. De spoorwegarbeider K., die in Februari van dit jaar het ongeluk had te Uitgeest door eene machine deerlijk verwond te worden is thans hersteld tot zijn gezin teruggekeerdna 11 weken in bet gasthuis te Amsterdam te zijn behandeld. waaraan de drie kameraden vastgebonden waren. Een sterke ruk aan deze touwen zou den achtergeblevenen een teeken zijn, dat het werk geëindigd was. Zoo verstreek een kwartier. Opeens kwam het den wach tenden voor als klouk door het geraas van wind en golven eon dof gekraak. Spoedig daarop werd er aan bet eerste touw gerukt, de matrozen trokken uit al hunne macht en weldra viel ter door het half geopende valluik een zwaar levenloos lichaam. De storm bleek zijn eerste offer te hebben opgeeischt. Op het voorhoofd van den armen matrco3 vertoonde zich eene diepe wondedie klaarblijkelijk geslagen was door eenen vallenden mast. Opnieuw werd er aan een touw getrokken maar wat was dat? We!k een zonderling geluid trof daar hun oor? Men hoorde een geluid als van in dringende golven. Doornat van het water doodsbleek en over al zijne leden sidderend werd de tweede ma troos naar beneden getrokken. Op de kajuitstrap begaven bem de krachten. „De voormast heeft een lek in het dek geslagen", steunde bij „het water dringt in de hutten." Uit aller mond klonk een kreet van wanhoop, maar Zanarelta's slem overstemde dit angstig geschreeuw. „Haal da heunepzakken te voorschijn!" brulde hij, „stop het lek J" De wak kersten haasten zich aan dit bevel te voldoen, men wist dat het een strijd op leven en dood was. Zoodra men echter eenen blik had geslagen op de gapende opening, die de vallende mast gemaakt had, moest men tot het inzicht komen dat alle moeite vergeefs en de kans op redding verkeken was. De storm had klaar blijkelijk de mast met vreeaelijke kracht nedergesmakt, want niet alleen het dek maar ook een deel van den bakboordwand was verbrijzeld en juist daar spoot het water met onweerstaanbare kracht naar binnen. Binnen een kwartier zou het schip onvermijdelijk in de diepte moeten verdwijnen. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2