No. 56. Negentigste Jaargang. 1888. V R IJ D A G 4 MEI. Almahadl's nalatenschap. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën: ©fficiiel tScheelte STEDELIJK IIUSEUU fênUcuiattb. fShntsuiAub. ALKMAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS> TEE ZOON. De PASPOOETEN voor de manschappen der militie te land van de lichting^ 1882 en van de zeemilitie lichting 1883zijn voor zoover ontvangen beschik baar voor de belanghebbenden ter gemeente-secretarie. te ALKMAAE. Bezichtiging tegen f 0.10 de persoon Zondag 6 Mei van 's namiddags 1 tot 3 uur. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG 13 Mei, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter ver gadering der commissie van toezicht op Woensdag 9 Mei, 's namiddags 2 uur, op het stadshuis. Aan hinderen beneden 13 jaren worden geene toegangs kaarten afgegeven. Yerder is het Museum te bezichtigen tegen betaling van f 0,25 per persoon op MAANDAG enVEIJDAG van iedere week van des namiddags 1 tot 3 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagenvan S. DIK om vergunning tot het hebben van een winkel in lompen, ijzer, beenen enz., in het perceel aan de Gedempte Nieuwesloot, wijk B, No. 20, en dat op Dinsdag 15 Mei 1888, 's middags te 12 urenten raadbuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het hebben van die winkel in lompen ijzerbeenen enz. be zwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 1 Mei 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is ge vraagd door M. JONGES Kz. wonende alhier, tot het voortzet ten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan 't Hof wijk B no. 7, welke vergunning thans ten name staat van C. DENIJS en J. BAERT. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 Mei 1888. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. DUITSCHLAND. Professor Bergmann te Berlijn zal niet meer deelnemen aan de behandeling vaD deu Kei zer. Hij is vervangen door den 70jarigen directeur van het ziekenhuis Cbarité, dr. Bardeleben. Genoemde professor was met dr. Mackenzie op een zeer slechten voet en bovendien nog steeds ontevreden dat de door hem ten vorigen jare aangeraden operatie niet verricht was; hoewel hij van tijd tot tijd aan de consulten over des KeizerB toestand deel nam, zoo plaatste hij toch steeds ongaarne zijnen naam onder de bulletins. Graaf Herbert van Bismarck 38 jaren oud is be noemd tot pruisisch ministernadat prins Bismarck voor den hem door den Keizer toegedachten hertogs- 76) - Zanarella en Krachwitz stonden naast elkander op de bovenste trede der kajuitstrap en staarden onop houdelijk door watermassa's overstelpt, naar den duis teren hemelwaarlangs de spookachtige wolken vlogen en naar de wild voorbijjagende golven. Noch het een noch het ander schonk eenige hoop. Sterven was alles wat de elementen hun tcebulderden. Het werd Krach- wi!z koud om het hart bij deze gedachte. D.kwijls had hij den dood in het aangezicht gezien, maar nooit had hij het vreeselijke zijner nabijheid zoo gevoeld als nu. Sterven, waar eene dierbare vrouw en een geliefd kind op zijne terugkeer wachtten. Sterven in deze oneindige, doodsche waterwoestijn. O, dat was ontzettend „Krachwitz Zanarella legde zijne hand op Krach- witz's arm. „Ziet gij de wolken de maan Ik be drieg mij niet, de storm bedaart en daar in de verte, dia donkere streep daar daar ligt land daar ligt het eiland Eormentera In een oogenblik bevond zich Zanarella tusschen de vertwjjfelde manschappen. Een deel daarvan onderzocht op zijn bevel de pompen de anderen de booten, die aan boord aanwezig waren. De pompen bleken ver stopt en onbruikbaar en van de vier sloepen waren er twee uit elkander geslagen. De orkaan wasna zes uren achtereen met vreeselijk geweld te hebben gewoedbijna even plotseling gaan liggen als hij opgestoken was. Het wol kenfloers was uit elkander gescheurd en hier en daar kregen de schepelingen een stuk van den hemel te zien. Bij het zwakke maanlicht kon men zich overtuigen hoe vreeselijk de storm het schip had toegetakeld. Er was niets van de Esperama overgebleven dan een wrak. titel bedankt had omdat zijne middelen hem niet ver- oorlooven, dezen rang op waardige wijze op te houden. Deze benoeming wordt door da liberalen zeer afgekeurd. Het bulletin van den 1des voormiddags te 9 uur, luidde, dat de nacht door den Keizer iets minder gun stig was doorgebracht dan de vorige. De koorts was een weinig toegenomen maar overigens was er geene verandering in den toestand gekomen. Den nacht van den 1 op den 2 werd goed doorgebracht en de Keizer voelde zich beter. De koorts was gering. ENGELAND. Te Mid-Lanark in Schotland is de heer Phillipskandidaat van Gladstone's aanhangers met eene meerderheid van 930 stemmen gekozen tot lid van het Lagerhuis. In 1886 was die meerderheid 870. Den 28 heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen het zeilschip Smyrna van Londen naar Sydney op weg in eene stoomboot Motovan Bilbao op weg naar der Teyne. De Smyrna zonk bijna onmiddellijk eu twaalfde opvarenden verdronken. FRANKRIJK. Da oud-minister Brisson bestreed den 29 san een hem te Lyou aangeboden feestmaal het Boulangisme en spoorde alle republikeinen aan, het ministerie Floquet te ondersteunen. Boulanger, die de roode anjelier gekozen heeft als de bloem waarmede zijne aanhangers zich tooien heeft die keuze gedaan, in navolging van de keuze der bona- parti3ten na den val van het eerste Keizerrijk. Toen droegen zij ook een roode anjelier als berkenningsteeken. Het blad de Monde heeft het nieuwe blad Cocarde beet genomen. Het stelde een brief samen uit allerlei zinsneden uit redevoeringen door Napoleon Bonaparte- later Keizer Napoleon III, gehouden welke brief toe, geschreven werd aan Boulanger. De Cocarde nam dien brief dadelik over en noemde de daarin voorkomende verklaringen voortreffelijk. Zoodra dit geschied was maakte de Monde openbaar, wat het gedaan had. In het departement Isère verkreeg de heer Ginerd gematigd republikein, 38110 stemmen, Gaillard radicaal 31762 Boulanger 4708 stemmen alzoo herstemming. President Carnot heeft na Bordeaux de havenstad Rochefort nog bezocht en is vervolgens naar Parijs terug gekeerd. Den 1 is te Parijs het hoofdcomité van den bond, die de boulangistische beweging zal leiden benoemd. Het bestaat uit 10 personen, waaronder Rochefort. Lagnerre is voorzitter en Paul Deroulède secretaris. ITALIË. De katholieke bladen maken den tekst openbaar van de rede, den 29 docr den Paus tot de nederlandsche pelgrims gehouden. De Paus zeide o. a. „Wij ziju iu een tijdperk van worstelling en strijd; onze „vijanden verdubbelen hunne aanvallen de beweging „tegen de Kerk is steeds levendiger voortaan is tegen „onzen wil de strijd onvermijdelijk gewordeD." De Kamer verwierp den 2 met 133 tegen 115 stemmen het amendement op het ontwerp betreffende de plaatse lijke belastingen. Daarna ving de interpellatie over het Nog altijd gingen de golven zoo hoog, dat het zeer gevaarlijk was tot de booten die men voorzichtig in zee gelaten had eene toevlucht te nemen maar met deu zekeren ondergang van het schip in het vooruitzicht, begroette men dit laatste hulpmiddel hjjna als eene redding. Op het gehavende dek stond Zanarella zijne bevelen omtrent de booten uit te deelen hij was blootshoofd en de wind speelde met zijne lange grijze lokken en met zijne baard, die hem tot op de borst reikte. „Veroorloof mij eene vraag, overste", 6prak Krachwitz, op den oude toetredende„wat moet er worden van het goud „Van ons goud Bij den Hemeldaar had ik onze schatten bijna uit het oog verloren. Maar zie die booten eens, jonker Zij zijn nauwelijks groot genoeg voor de negentien mannendie er in moeten I Waar is Gonzales Ja waar was Gonzales Krachwitz had hem sedert het uitbreken van den sterm niet meer gezien en Zanarella evenmin. Beiden stormden nudoor angst gedreven, naar het scheepsruim om hem te zoeken. De kajuit was leeghare deuren evenwel stonden wijd open. Met kloppend hart zochten zij verder wat was dat? De kruitkamer was opengebroken, evenals de ruimtewaarin men het goud van Almahadi had geborgeo. Na eenige schreden slaakte Zanarella eenen kreet van ontzetting en sloeg zich met de handen tegen het voorhoofd. Met eenen waanzinnigen glimlach op het vaal bleeke gezicht, een groot mes in de eene en een fakkel in de andere hand zat Gonzales in het midden der kleine kamer nedergehurkt. De meeste lederen zakken waren opengesneden goudstaven munten edelgesteenten en versierselen Jagen overal verspreid en daartusschen ontdekte Zanarella tot zijnen schrik eene zwarte, korre lige massa kruit „Ah, Zanarella ben jij het?" fluisterde de waanzinnige. „Kom hier bjj mij zitten hier zijn beleid der regeering in zake Afrika van den heer Renzi aan. Nadat de heeren Bronghi en Bogalini het woord ge voerd hadden, verklaarde de minister van oorlog, dat de veldtocht alleen ten doel had eene vertooning, geene verovering. Hij bracht voorts hulde aan generaal San Marzano en aan de troepen. Minister Crispi zeide, dat hij altijd het denkbeeld ondersteund had dat de veld tocht beperkt moest worden tot de ontruimde streken en dat plan was uitgevoerd. Hij verklaarde ten slotte vertrouwen te stellen in het sluiten van den vrede. Hy wenschtedat de Kamer duidelijk hare meeuing mocht te kennen geven. RUSLAND. De regeering heeft bevolen, dat de israëlitisehe inwoners van Helsingfors, uitgezonderd zij die in het leger gediend hebben de stad motten ver laten. TURKIJE. Nikolski-Effendi Satinsky is tot gouver neur van Creta benoemd, nadat Photiades-bey de be noeming had afgewezen. BULGARIJE. Majoor Popoffdie terecht stond wegens verduistering 'van geld uit de krijgskas is tot 1 jaren vestingstraf veroordeeld. De overige personen die daarvoor mede terecht stonden, werden veroordeeld tot gevangenisstraf van 4 tot 7 maanden. Allen zijn van hunnen rang bij het leger vervallen verklaard. ZUID-AFRIKA. Paul Kruger is met groote meer derheid tot president van de Zuid-Afrikaansche Repu bliek herkozen. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Nadat den 2 tot de toelating van alle leden besloten was en de leden, voor zooveel zij tegenwoordig waren, (gekleed in zwarten rok en witte das) toegelaten waren, aanvaardde de heer mr. \V. A. A. J. baron Schimmel- penninck van der Oye het voorzitterschap met de vol gende rede Mijne heeren Door 's Konings welbehagen geroepen tot Voorzitter van deze vergadering gedurende deze zitting, is het met schroom, dat ik de plaats inneem van mijn ambts voorganger, die in zoo hoogo mate uwe achting, vriend schap en medewerking gedurende een achttal jaren mocht genieten. Maar tevens aanvaard ik mijn taak met vertrouwen een vertrouwen, niet gegrond op be wustzijn van c-igen verdienstenmaar op de hoogge waardeerde welwillendheid en zoo vriendschappelijke bejegening gedurende mijn lidmaatschap der Kamer onafgebroken van alle medeleden ontvangen. Ik hoop, dat mijne vroegere ambtgenooten daarin zullen volharden en mijne nieuwe ambtgenooten zich daarbij zullen aansluiten. Slechts dan zal ik den steun vindendie onmisbaar is om mijn plicht naar eisch ten einde te vervullen. wij het veiligst. Laat de storm razen wat raakt het ons? Wy zijn niet bestemd om te verdrinken zinkt ons schipwel, kyk eens aandan zwaai ik mijnen fakkeldat de vonken er afvliegen en wij varen samen ten hemel I Daar boven is het beter dan bij de visschen j n de kille zee f' Zanarella wendde zijn van schrik verwrongen gelaat naar Krachwitz, die, tegen den waDd leunende, zijnen strakken blik onafgebroken op Gonzales gericht hield. „Jonker jonker!'1 klonk Niko's stem, „waar zijt gij toch „Men roept u Krachwitz ga Krachwitz greep Zanarella's hand en drukte ze krampachtig. „Wij moeten hem redden vriend zelfs al moest het ons eigen leven kosten 1" „Wat mijn leven betreft, daar is niet veel aan ver loren maar van het uwe haugt het geluk van een huisgezin afBedenk dat, Krachwitz, en verlaat ons." Niko gluurde met verbleekt gelaat het kleine kamertje in. „Om Gods wil, jonker, waar blijft gij? De bemanning wil niet langer wachten ieder oogenblik kunnen de booten worden afgestooten. Kom toch, kom dan tocb, anders zijn wij verloren I" „Ga 1" Zanarella sprak dit met eene krachtige be velende stem. „Laat mij alleen met dezen ongelukkige. Ik zal beproeven met hem op mijne schouders naar Formentera's kust te zwemmen en gelukt dit niet, dan zullen wij samen sterven De jonker voelde zich omhelzenvoelde hoe eene krachtige hand de zijne drukte, waarna Niko hem me- detrok naar het dek. Met eenen sprong was Zanarella nu aan Gonzales zijde en rukte hem den fakkel uit de hand. „Volg mijGonzales", sprak hij op rustigen toon „het schip zinkt, wij moeten beproeven ons te redden." „Te redden waarom Wat vraag ik naar hulp of redding; ik vrees den dood niet. Alleen in het

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1