No. 57. Negentigste Jaargang. 1888 ZONDAG 6 MEI. Een goed werk. Almaliadi's nalatenschap. Prijs der gewone Advertentiën: EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit twee bladen. FEUILLETON. 77) ALKMAARSCJIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. li. Bij een onderzoek van het op uitnocdiging der vereeniging Volksonderwijs samengestelde wetsontwerp op den leerplicht komen uit den aard der zaak al aanstonds in aanmerking de redenen van vrijstelling van de opgelegde verplichting. Volgens het ontwerp nu zijn de ouders, voogden of verzorgers, die de voor schriften der wet niet nakomen en dus hunne kinderen noch huisonderwijs noch schoolonderwijs doen genieten zooals dit nader in het ontwerp is omschreven, niet strafbaar 1°. indien er voor de kinderen aan een openbare school plaatsing is gevraagd, maar het verzoek niet is ingewilligd omdat er op de school geen plaats was 2°. indien een wet het schoolgaan der kinderen van een gezin verbiedt(b. v. wegens het heerschen van een besmettelijke ziekte maar ook wanneer de kin deren niet zijn ingeënt of de natuurlijke pokziekte niet hebben ondergaan Deze kinderen mogen thans op geene school worden toegelaten. Is het de be doeling vau de samenstellers van het wetsontwerp, dat de ouders van deze kinderen van alle verplichtingen vrij blijven? Uit de toelichting blijkt niet, dat op dit punt is gelet.) 3». indien de ouders schippers zijn, die geen vaste woonplaats hebben; (ook onzes inziens onvermijdelijk.) 4°. indien het verzuim plaats heeft wegens ziekte, lichaams- of zielsgebreken van de kinderen die het ontvangen van lager onderwijs belemmerenwegens het waarnemen van godsdienstplichten (waaronder zeker wel begrepen zal zijn het ontvangen van godsdienst onderwijs) of wegens ernstige ziekte van een der ouders of een sterfgeval van een der naaste bloedver wanten. (Indien men de redenen van vrijstelling in de wet wil opnemen en de beoordeeling daarvan niet aan een schoolcommissie, maar aan Burgemeester en Wet houders of aan den kantonrechter wil overlaten zal men goed doen de woorden «naaste bloedverwanten" te vervangen door den graad van bloedverwantschap op te geven. Bij de bl o e d v e r w a n t e n zal men ongetwijfeld ook de aangehuwden willen ver melden). Daarenboven vervalt alle strafbaar verzuim ten aanzien van kinderen van zes tot negen jaar, wanneer zij verder dan een half uur van de naastbijgelegen school wonen, en bij ongunstig weer zelfs wanneer die afstand meer dan een kwartier bedraagt. Eindelijk hebben Burgemeester en Wethouders de „Tot de thuisreis, gelukkige, die gij zijt. Heisas, ik heb geen thuis, niemand leeft er op de wereld, die met verlangen zou uitzien naar mijne terugkomst, niemand, die mij hartelijk en met open armen ontvangen zou Bij den hemeljonker schulden en zorgen hebben mij in de slechtste tijden niet zoo zwaar gedrukt als nu de groene kroon van Corsika en hier op dezen troon doorleef ik pijnlijker uren dan ik ooit deed in de Bastille van Parijsin de scbuldgevangenis te Am sterdam of onder het slavenjuk in Barbarije. Was het geene zware taak den burgeroorlog te bedwingen de tallooze familietwisten te beslechten en de ingekan kerde wraakzucht van dit even dappere als doldriftige volk eene betere richting te geven, bet af te richten op den algemeenen vijand, het dienstbaar te maken aan een verheven doel de vrijheid Ik heb de nijverheid nieuw leven ingeblazen door het aanleggen van wapen fabrieken spinnerijen en zoutziederijen; ik heb my in verbinding gesteld met de grootste spaansche, italiaansche en fransche fabrikantenom de handelsbetrekkingen van Corsika uit te breiden ik heb eindelijk met een klein, welgeoefend leger de Genueezen in bet hart van dit eiland vijfmaal eene nederlaag toegebracht. Wat baten deze kleine voordeelen tegenover 's vijands overmacht. Elke week ontving ik tijdiDg, dat er weer nieuwe oorlog schepen der Genueezen te Bastia zijn binnengevallen en daar deze ellendige kramers te laf zijn zelf den strijd te aanvaarden en te gierig om hulptroepen te wer ven, hebben zij hnnne gevangenissen geopendhunne galeien bemand en eene horde van tweeduizend moord- gierige misdadigers op ons losgelaten, die onze vreedzame bevoegdheid, op voordracht van het hoofd der school tijdelijk voor niet langer dan een maand vrijstelling te verleenen van schoolbezoek wegens huiselijke om standigheden en die vrijstelling kan later worden vernieuwddoch alleen met toestemming van den arrondissements-schoolopziener. Volgens de toelichting moet deze laatste bepaling vooral dienen om alle «noodelooze hardheid" te vermijden, 't Is echter niet duidelijk of die bevoegdheid van Burgemeester en Wethouders zich ook uitstrekt ten aanzien van kin deren boven de negen jaren. Wij willen aannemen dat dit de bedoeling is; maar in elk geval zouden wij laten vervallen de bepaling dat voor de vrijstelling een voordracht wordt gevorderd van het hoofd der school, zoodat Burgemeester en Wethouders haar niet kunnen verleenen, indien het hoofd der school daartoe geen voordracht doet. Zoo toch wordt deze vrijstelling te veel afhankelijk van het oordeel van den onder wijzer die zoo streng kan zijndat hij zelden of nooit tot het doen van een voordracht overgaat. Doet hij het ten behoeve van den één en weigert hij het te doen ten behoeve van den anderdan laadt hij onvermijdelijk den schijn van partijdigheid op zich, en dit is een kwaad dat vooral vermeden moet worden. Het verzoek tot vrijstelling zou van de ouders, voogden of verzorgers kunnen uitgaan, en de onderwijzer zou er op gehoord kunnen worden. De volstrekte macht van den arrondissements schoolopziener om in strijd met het gevoelen van Burgemeester en Wethouders zijn toestemming voor de vernieuwing der vrijstelling te weigerenkomt ons daarenboven zeer bedenkelijk voor. Men stelle zich voordat Burgemeester en Wethouders vau oordeel zijn dat de huiselijke om standigheden ook na verloop van een maand van dien aard zijn gebleven, dat de vrijstelling behoort vernieuwd te worden maar dat de schoolopziener weigertals dan het kind van de school wegblijftzullen in ge meenten waar geen commissie van toezicht bestaat Burgemeester en Wethouders door denzelfden school opziener worden uitgenoodigd om de ouders, voogden of verzorgers voor zich te ontbieden, hen op het strafbare van het gepleegde feit te wijzen en voor herhaling daarvan te waarschuwen. Zullen zij dit met den noodigen klem kunnen doen terwijl naar hunne overtuiging er alle reden bestond om de vrijstelling te vernieuwen Bestaat er in de gemeente een plaatselijke commissie van toezicht, dan zal deze de ouders moeten vera anen en waarschuwen maar wie zal zoo iets willen vergen van een commissiedie vrijwillig, onbezoldigd, geheel uit liefde voor de zaak deze betrekking waarneemtindien zij meent dat Burgemeester en Wethouders juist hadden geoordeeld en de weigering van den schoolopziener niet op goede gronden berust? Van de toewijding van de leden dalen doen weergalmen van jammerkreten en moordge- huil. Al bestaat mijn legertje ook uit dappere manuen, die met vreugde goed en bloed voor de vrijheid zouden opofferen het is te zwak om dezen aanvalvan alle zijden ondernomente weerstaan. Ook beginnen wij gebrek te krijgen aan krijgsbehoeften de zwaarste zorg evenwel veroorzaakt mij mijn gebrek aan geld. Alleen de hoop op uwe hulp, Krachwitz, heeft mij tot nog toe van eenen laats! en, beslissenden stap weerhouden en nu is ook deze hoop verijdeld 1" Niet zonder medelijden beschouwde Krachwitz den kla- gendeu vorst, maar meer nog dan den persoon des konings gold dat medelijden het arme vrome volk dat in zijne vurige vrijheidsliefde, in zijne wilde vertwijfeling, geloof geslagen had aan de onvervnlbare beloften van eenen avonturier. Was het op de keper beschouwd niet eene nieuwe misdaad van dezen onzaligen raensch in het hart van de onderdrukte Corsikaneueene hoop te hebben verwekt, die nooit kon worden verwezenlijkt?" „Gij hebt mij in Algiers gesproken van verbonden met verscheidene mogendheden", sprak Krachwitz, „gij hadt toen hoop op de ondersteuning der staten langs de Middellandsche Zee, op Engeland's hulp „Bedrogen verwachtingenviel NeuhofF hem op bitteren toon in de rede. „Beloften deed men mij overal, doch niemand heeft woord gehouden. Turkije veront schuldigt zich met zijne gespannen verhouding tot Ferzie, Spanje wijst op zijne handelsverdragen met Genua. Engeland denkt aan zijne verplichtingen te hebben vol daan door mij eenige schepen te zenden; in Marokko is een nieuw vorstenhuis aan het roer gekomenin Algiers heerscht het veelkoppig monster der anarchie. Alleen uit Holland werd ik uog ondersteund door de handelshuizen BoomNeufville en Trochain maar ook vandaar heb ik in geene weken eenige tijding ont vangen, Ik zou reeds lang opnieuw eene reis naar het vasteland hebben aanvaard, om andere hulpbronnen op te sporen maar de zonderlinge houding, die Frankrijk dezer commission of van Burgemeester en Wethouders, waar geen commissie bestaat, mag voor de bestrijding van het schoolverzuim veel worden verwacht maar dan moeten er geen vermaningen en waarschuwingen van hen gevorderd worden die zij onbillijk vinden. Zij zouden zich spoedig onttrekken of hun gewichtige taak als een bloote formaliteit gaan beschouwen. Wij zouden ineenen vooreerst dat er overal com- missiën van toezicht benoemd moeten worden, waarvan de Burgemeester en de Wethouders leden kunnen zijn. Zelfs in de kleinste gemeenten zal men licht een paar personen aantreffen, wier belangstelling ia het onder wijs hen voor deze taak bij uitstek geschikt maakt. Zal b. v. de dokter al niet aanstonds de aangewezen man zijn Hij die met den gezondheidstoestand der gezinnen uit den aard zijner betrekking bekend en in den regel ook met de huiselijke omstandigheden vertrouwd is En zouden wij in onzen tijd den moed geheel moeten opgeven om ook de godsdienstleeraars en geestelijken voor deze taak van vermaning en waarschuwing te winnen In de tweede plaats zouden wij de bevoegdheid om wegens bijzondere huiselijke omstandigheden vrijstelling van schoolbezoek te verleenen aan dezelfde commissiën van toezicht willen toekennen; die naar hare meening geen aanspraak hadden om voor hunne kinderen vrijstelling van school bezoek te erlangen die kunnen met gunstig gevolg door haar vermaand en gewaarschuwd worden maar die ook alleen. Volgens het ontwerp nu houdt ieder hoofd van een school aanteekening van elke afwezigheid der scholieren en van de redenen der afwezigheid in een register en zendt daarvan uittreksels aan den arrondissements schoolopziener, die de strafbare verzuimen voor elke gemeente op een lijst brengt en daarvan een afschrift zendt aan Burgemeester en Wethouders of aan de commissie van toezicht, zoo die bestaat met verzoek om de ouders te ontbieden, te vermanen en te waar schuwen. Dit schijnt eenvoudig, maar geeft aanleiding tot menige vraag. In de eerste plaats wie onderzoekt de geldigheid van de redenen der afwezigheid P Wij kunnen het in het ontwerp niet ontdekken. Als de onderwijzer b. v. in zijn register schrijftafwezig Pieter Visser wegens ziekteJan Bakker wegens ernstige ziekte van een bloedverwant, Gerrit Groot wegens ongunstige weersgesteldheid, is dan daarmee de zaak uit Deze verzuimen zijn toch volgens het ontwerp niet strafbaar. Hoe verneemt de onderwijzer de redenen van verzuim? Zijn de ouders verplicht de redenen op te geven Het staat niet in het ont werp; maar men zal antwoorden: dat is niet noodig, want als zij geen redenen opgeven, schrijft de onder wijzer in zijn register afwezig zonder kennisgeving, ofafwezig zonder opgave van redenen. Zoo wordt tegenover Corsika inneemtverhindert my het eiland voor langeren tijd te verlaten. Ach, Krachwitz",Neu- hofl richtte zich levendig op „daar komt het mij in de gedachte, dat gij mij en mijn volk eenen grooten dienst bewijzen kunt. Gij weet, dat mevrouw von Beaubuisson, uwe tante, priores is van het klooster San Agnese. San Agnese ligt op het westelijkste gedeelte van dit rijk en staat onder bescherming van Frankrijk. Ik weet zeker, dat mevrouw von Beaubuisson hare oude lief hebberij nog niet heeft laten varen en nog steeds in Frankrijks belang werkzaam is; dat zij, evenals vroeger met Dubois tegenwoordig met minister Fleury in nauwe betrekking staat en nanwkeurig op de hoogte is van de plannen van het hof van Versailles. Terwijl mevrouw von Beaubuisson mij geen onderhoad zou toe staan zal het ujonkerniet moeielyk vallen iets naders te vernemen omtrent Frankrijks plannen. Zoudt gij mij dezen dienst willen bewijzen De reis naar San Agnese neemt slechts korten tijd in beslag, zoodat uwe thuiskomst er slechts weinige dagen door verschoven wordt." Krachwitz antwoordde niet dadelijk en dit talmen scheen Neubofl toe een teeben van ontkenning te zijn, want in blijkbare opgewondenheid voer hij voort. „Ik zie wel Krachwitz, gij kunt maar niet vergeten wat er tnsschen ons voorgevallen ishet stuit u tegen de borst, mijne belangen te ondersteunen. Vergeet evenwel niet bid ik u dat ik niet meer baron NeuhofF ben die eens als uw doodvijand tegen u optrad maar de koning van Corsika de man op wien een ongelukkig volk vol hoop het oog gevestigd houdt. Vergeet niet wat ik u in den hof van Sidi Hussein gezegd heb, wat ge voor mij doetdaarvoor zegt Corsika n dank." „Ik heb dat niet vergeten Sire. Hoe diep ook de kloof isdie ons scheidt wanneer uwe bedoelingen groot en edel zijnbied ik a met vrengde de be hulpzame hand. Ik ben bereid naar San Agnese te rei zen en wacht op uwe verdere bevelen." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1