No. 57**. Negentigste Jaargang. 1888. ZONDAG 6 MEI. T t~tT A/O. tötficiëel (Sebeelte. STEDKLilJK. llUSEUfl BhutstilAub. BniUnUttb Jttgczonben &tt*kfecn, ALKMAARSCHE COURANT te ALKMAAR. Bezichtiging tegen f 0.10 de persoon Zondag 6 Mei van 's namiddags 1 tot 3 uur. K0STEL00ZE bezichtiging op ZONDAG 13 Mei, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter ver gadering der commissie van toezicht op W oonsdag 9 Mei, 's namiddags 2 uur, op het stadshuis. Aan kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangs kaarten afgegeven. Verder is bet Museum te bezichtigen tegen betaling van f 0,25 per persoon op MAANDAG en VRIJDAG van iedere week van des namiddags 1 tot 3 uur. Aan belanghebbenden wordt bericht, dat de BADINRICH TING in het MANNEN- en VROUWEN-GASTHUIS van 7 Mei alle dagen, uitgezonderd Zondag, geopend zal zijn van 's morgens 7 tot 's avonds 7 uur. Zij die van deze inrichting voor een enkel bad gebruik willen makenmoeten voorzien zijn van een door den binnenvader van het gasthuis af te geven kaartje. BELGIE. In de Kamer is den 2 in behandeling genomen een wetsvoorstel van den heer Woeste, om de wet van 1883 betreffende bet stemrecht der „capaci teiten" zoodanig te wijzigen, dat het bewijs van behoor lijk schoolbezoek niet langer noodig zou zijn om tot het examen ter verkrijging van het stemrecht te worden toegelaten. De heer Frère Orban achtte behoud dier voorwaarde noodig als een waarborg voor ontwikkeling en een eersten stap om te komen tot verplicht schoolbezoek en eene regeling van den kinderarbeid. De voorsteller en minister Beernaert betoogden daarentegen, dat men, in beginsel het kiesrecht der capaciteiten aannemende, logisch moest zijn en de gevolgen daarvan aanvaarden. Den 3 werd dat voorstel aangenomen met 78 tegen 16 stemmen. De Senaat keurde den 2 de begrooting van binnen- landsche zaken en van onderwijs met 30 tegen 19 stem men goed. Ongeveer 500 arbeiders in Zuid-Qaaregnon hebben den 3 het werk gestaakthooger loon eischende. Zij gedroegen zich rustig, maar men vreesde voor uitbreiding der werkstaking. DUITSCHLAND. Keizerin Victoria heeft den 2 de overstroomde streken in het Elbe-gebied bezocht, Het bulletin van den 3, des ochtends te 9 uur, luidde, dat de algemeene toestand des Keizers naar omstandig heden bevredigend was. De koorts was zeer gering. Dat van den 4 luiddedat de Keizer vrij van koorts was en nu en dan het bed verliet. De krachten namen allengs toe. Voorloopig worden geeno dagehjksche bulletins meer uitgegeven, FRANKRIJK. Den 6 hebben de verkiezingen voor 427484 leden der gemeenteraden plaats. In 17181 gemeenten telt de raad tien in 14307 twaalf, in 2720 zestien en in 22 zes en dertig leden terwijl in ge meenten boven 60000 inwoners de raad 36 en in Parijs 80 leden telt. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De begrooting vau onderwijs is den 2 in bet huis van afgevaardigden aange nomen met 189 tegen 53 stemmen, ITALIË. De minister van financien Magliani heeft zijn ontslag genomen naar aanleiding van bet besluit der Kamer over de plaatselijke belastingen. Bij het nemen van proeven met dynamietpatronen op het fort Tirbartino bij Rome zijn door het springen van een der patronen een generaal en verscheidene of ficieren min of meer ernstig gekwetst, terwijl de kroon prins die daarbij tegenwoordig waseenige liohte kneuzingen aan de dijen kreeg. Minister Crispi antwoordde den 3 in de Kamero. a. op eene rede van den heer Povio die de regeering ondervraagd had over de bondgenootschappen van Italië, dat hij niet geloofde dat prins Bismarck Oostenrijk naar Salonika wilde drijven. Oostenrijk zal niets doen, wat strekken kan om den vrede te verstoren. Italië is de bondgenoot van Duitschland en Oostenrijk uit gemeenschappelijke begeerte om den vrede te handhaven. Op zee was Italië de bondgenoot van Engeland. Na eene redevoering van den heer Dongli herhaalde de minister zijne den 2 a'gelegde verklaring. Hij ver- eenigde zich met de motie-Pozzolini, laidende„De Ka mer, hare goedkeuring hechtende aan de staatkunde der regeering in Afiika gaat over tot de orde van den dag." Over deze motie zou langdurig beraadslaagd worden. De Kamer heeft do behandeling ten slotte op den 8 vastgesteld. In den loop zijner rede verklaarde de minister neg dat, indien Frankrijk eene vergoeding schonk, Italië zich niet tegen het sluiten van een handelsverdrag op den grondslag van het verdrag van 1881 zou verzetten. Wat de binnenlandsche staatkunde betrof, had de minister slechts ééu beginsel namelijk vrijheid voer allen en strengen eerbied voor de wet. De heer Povio verklaarde zich niet voldaan maar stelde geene motie voor. In het hoofdkiesdistrict Zaandam moet voor een lid der prov. staten van Noordholland herstemd worden tusschen de heeren K. Cz. de Boerburgemeester van Asaendelftdie 491 en A. Laan te Wormerveer die 460 van de 1232 op den 3 uitgebrachte stemmen bekwam. De heer W. Hovy te Amsterdam verkreeg 276 stemmen. De katholieke leden der Tweede Kamer hebben dezer dagen in een der losalen van het vergaderlokaal eeue bijeenkomst gehouden. Volgens de Tijd kan mede gedeeld wordendathoewel het daar behandelde uit den aard der zaak niet voor openbaarheid bestemd is bij deze nieuwe zitting toeh een eendrachtige samen werking van alle leden der partij mag worden te ge- moet gezien. De ontvanger van de registratie en domeinen te Helder heeft voor 4 jaren in het openbaar verpacht 1°. voor de vangst en teelt vaa schelpdieren, de viscb- plaatsen aan de openbare visscherij onttrokken langs den Anna Paulownapolder, beoosten de van Ewijcksluis, in 43 perceelen. Opbrengst f 2160 per jaartegen 39.548 per jaar bij de verpachting in 1885; 2°. zes perceelen wierwaarden in de Zuiderzee, gelegen in en buiten de evengemelde vischplaatsen bij Wieringen. Opbrengst f 143 per jaar. In 1884 werd alleen één dezer zes perceelen verpacht voor f 730, thans voor f 36. Het bekende logement London te Austerlitz bij Zeist is afgebrand. De Westlandsche Stoomtramwegraaatschappij keert over 1887 4 pet. dividend uit. Ter voorkoming dat manschappen tot militaire gevangenisstraf veroordeeld, met vervallenverklaring van den militairen stand, na uit do gevangenis ontslagen te zijn, zieh als gewoon militair gekleed op straat kunnen vertoonen, heeft de minister van justitie aan de besturen der strafgevangenissen verzochtden directeuren of cipiers te gelasten de militaire kleedingstukken welke deze veroordeelden droeg n bij het opnemen in de ge vangenis en die aan hen moeten worden teruggegeven, voortaan voor hun vertrek uit de gevangenis te laten ontdoen van het wapennummer en van alle militaire versierselen als de biezen, blinkende knoopen, enz. De werkstakingen onder de veenlieden in Fries land breiden zich hoe langer zoo meer uitterwijl de verveeners niet altijd genegen zijn aan de eischen om loonsverbooging te voldoen. Te Beetsterzwaag en Op- sterland zijn troepen aangekomen. Da werklieden aan de in aanbouw zijede openbare school te Luxwoldo staakten ook het werkdaartoe genoodzaakt door de uit de veenderij te Opsterland gekomen arbeiders. Onder Dunkerbroek willigden de werkgevers de eisehen der werklieden in. Het loon werd vastgesteld op f 6 per vim. Dopkeop wien door den kleermaker Schreuder geschoten werd is aan zijne wonden bezweken. De betrekking van adjudant van den minister van marine wordt opgedragen aan den luitenant ter zee Ie klasse Hordijk kommandant van de stoomkanonneer- boot Brak laatstelijk werkzaam bij de hydrograpiscbe afdeeling aan het departementop zijn verzoek zal deze benoeming eerst ingaan na de deelneming aan de zomer- cefeningen der marine. Als schrijver van het artikel in uwe courant van den 6 April j.l. over hot feitdat nog nooit een enkele schutter onzer plaatselijke d.d. schutterij een enkel schot heeft gelost of, wat op hetzelfde neerkomtde wet op de schutterijen van het jaar 1827 in hare in tensieve strekking hier ter plaatse geheel is genegeerd, zij het mij veroorloofd, geachte heer uitgever, u nogmaals mijn hartelijken dank te betuigen voor de welwillende opname. Foor de publieke zaak, voor die des vaderlands, uwe kolommen disponibel stelien, wanneer daarbij voor kin deren bevattelijke algemeene waarheden den ingezetenen worden aangeboden is uw orgaan in zijn zedelijken roeping met eere en waarheid opvoeren. (1) Had ik, evenals bij het onlangs geplaatste stuk over do „Banken van leening", dat evenmin door den schrij ver onderteekend, (2) als van publieken, niet persoonlijken aard zijnde liever gezien, dat u het onder de „leading articles" hadt ingedeeld het plaatsen onder de stads- berichten is eene zaak uwer bemoeiing en sluit de onder- teekening uit. De naam des schrijvers behoefde trouwens in deze publioke feiten niet tot vlag te verstrekken om de la ding te dekken in welk geval het ook onder de „in gezonden stukken" behoorde gerangschikt te zijn. (1) YVij zijn zeer gevoelig voor schrijver's waardeerende woor den aan ons adres en nemen het, zij 't ook misschien tegen zijne bedoeling, als een compliment aan, dat wij de voorkeur geven aan eenen zakelijken en bevattelijken vorm van betoog boven eenen, die zijne kracht in scherpte van uitdrukking zoekt. Wij voor ons hebben de ondervinding opgedaan, dat men daarmede zijn doel nader komtdan op de laatste wijze. Zoodra dan ook een schrijver zijn geesteskind onder de vlag onzer redactie de wereld wil inzendenzal hij zich moeten getroosten, dat z ij er haren stempel op drukt. Wil men het geschrevene met eigen naam dekken, dan aan den schrijver de verantwoordelijkheid. (2) Het schijnt noodig den heer Paehlig optemerken dat voor den inhoud van bedoeld hoofdartikel de redactie verant woordelijk is en men haar steeds bereid zal vinden, die ten volle te aanvaarden. Redactie. Dit verschil dient men te kennen, alvorens iets te beweren over het niet aanwezig zijn van den naam des schrijvers. De uitgever neemt het hem aangeboden bericht overaan hem het oordeel wat al of niet op te nemen in verband met de waardigheid van zijn naam, het prestige zijner courant. Ik heb alleen feiten in een logisch verband aaneen- gekoppeld en zoodoende eene historische uiteenzetting gegeven van de rodenen, waarom mijne medeburgers voortaan de schutterij niet meer zullen zien uitrukken, mijne medeburgers voor wie Hofdijk zong Iu Alkmaar is een lied gezongen Zoo fier zoo schoon Dat weerklank vond op duizend tongen Met forschen toon. Het klonk „van Alkmaar de Victorie En sinds dien stond Was 't als een hymne der historie ln aller mond. In eendracht saam en kloek begonnen Den strijd getroost Wat door de vaderen is begonnen Voleinde 't kroost. Oranje in 't hart enz. Een ieder zal toestemmen dat de courant hiervoor de aangewezen weg is of zou soms iemand veronderstellen dat ik met mijne collega's Alkmaar's ingezetenen op straat kan te woord staan en mededeelen waarom het zoo geliefde schouwspel, na genoten wintervacantie, niet wederom aanvangt op denzelfden tijd en gelijke wijze als zij, hunne ouders en voorouders het beleefden? Neen voortaan alleen wanneer de helsche machten losbreken, wanneer brand of oproer de gemoederen met schrik en ontsteltenis zuilen vervullenzal ook het bataillon d.d. schutterij aantreden als politie dienst doen of het geweer gebruikende als speer optreden als een stam uit de binnenlanden van Afrikabij wien bet gebruik van kruit en lood nog onbekend is. Het publiek gemaakte verweerschrift voor het Dage- lijksche Bestuur wil ik niet bespreken slechts dit er uit Het vaagt aan met de mededeeling dat na 1885 door officieren der schutterij geen verzoek om oprichting eener schietbaan is ingekomen, terwijl iets vóór het slot wordt gezegd Hadden de officieren, het gemis eener schietbaan betreurende, enz. Uit deze 2 aanhalingen spreekt het foutieve staud- punt van het Dagelijksche Bestuur, De wet van 1827 schrijft voor, dat de schutters zich moeten oefenen in het schieten naar de schijf en in het jaar 1886 verwachtten Burgemeester en Wethouders eerst nog een verzoek tot oprichting van een gelegenheid om te kunnen sehieten. Door den Koning benoemd tot officier der d.d, schut terij, verwacht men, opdat die benoeming gen sinecure zij schutters een schietbaan geweren en amunitie wanneer die er niet zijn, betreurt een officier dit niet alleen, maar bij is daarbij met verbazing geslagen, dat hij moet bemerken hoe de vork in den steel zit en de gestelde machten 's Konings benoeming en 's la ds wet krachteloos hebben gehouden meer dan „zestig" jaren en dat alleen om een zekere hoeveelheid geld die nog niet nader is aangeduid dan ouder den term „belang rijke kosten." Dat een door den toenmaligen waarnemenden kom mandant der Alkmaarsche schutterij ontworpen schiet baan, in een hollenweg door een kapitein van de in fanterie werd afgekeurd bewijst alleen dat de toen malige waarnemende kommandant het mis had. Dezer dagen heeft mij een hoofd-officier van het leger gezegd, dat het eene beleediging zou zijn, het geheele corps officieren van het nederlandsche leger aangedaan, wanneer men beweerdedat een hunner niet in staat zou zijn om Alkmaar een schietbaan te maken, d. i. eene alleszins veilige gelegenheid tot het geven van geweervuur. Verder wordt in bet verweerschrift gezegd dat art. 42 der wet op de schutterijen geheel iu dat schrijven miskend wordteene gezonde opvatting brengt mede, dat de schutters niet dadelijk naar de schijf moeten schieten. Welnu van af het jaar 1827 tot 1888 hebben de schutters niet naar de schijf geschoten dit is zeer zeker en juist niet dadelijk; of het ook zeer zeker en juist eene gezonde opvatting is van art. 42 laat ik aau ieder weldenkende over. Nogthans neem ik geen afscheid van den vriendelijken lezer dan met deze kleine variatie op een van Hofdijk's coupletten in Alenuaria Victrix Zoo rijze dan in uw groene dreveu De schietbaan op Eu boude uw kernspreuk steeds in leven Door de eeuwen heen Dit zij zoo I PAEHLIG. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneen porternonnaie met geld een zilveren vingerringetjeeen roode zakdoek inhoudende een mesje en lucifersdoosje; een gouden medailjon met portret; een rozenkrans in etui; een kleedje; 65 centen; een glacé dameshandschoen; een zwart knoopdoekje; een vermoedelijk gouden ketting met medailjoneen brileen porternonnaie inhoudende 13 centen; een meisjeshoed; eenige sleutels; een hondenpenning.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5