No. 58. Negentigste Jaargang. 1888. WOENSDAG 9 MEI. Wegens den Hemelvaartsdag zal a s. Donderdagavond de Courant niet worden uitgegeven. De IJ itgevers. Nationale Militie. Een goed werk. FEUILLETON. Almaliadi's nalatenschap. Prijs der gewone Advertentiën: ©fficiiti (Scöeclte. 78) (S 1 o t). ALKMAARSCHE COIJRA\T. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. Zij die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van stads-heelkuniige te Alkmaarmet ingang van 1 Juli a.s., worden verzoekt ziek vóór 15 Mei a.s. bij een op zegel ge schreven verzoekschrift te wenden tot bet gemeentebestuur van Alkmaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne heden gehouden vergadering ingewilligd hebben het verzoek van J. A. DE GEUS, brood- en koekbakker alkierom vergunning tot het vestigen eener broodbakkerij in het perceel aan de Hofstraat wijk A, No. 25. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 7 Mei 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat het kohier der plaatselijke directe belasting over de dienst 1888 op 25 April j 1. door den gemeenteraad vastgesteld en bij besluit van 2 Mei d. a. door Gedeputeerde Staten van Noordholland onder No. 49 goed gekeurd, op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt, zijnde dat kohier tevens in afschrift gedurende 3 maanden, aanvang nemende 9 Mei 1888, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 Mei 1888. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast krachtens bekomen aanschrijving, onderstaande verlofgangers, om zichtot bijwoning der oefeningenbij hun korps te ver voegen op de dagen, hieronder vermeld, 's namiddags vóór 4 uren op 15 Mei 1888, garnizoen te 's Gravenhage, 4 regim. ves ting artillerie lichting 1886 WILLEM SPIERDIJK op 12 Juni 1888, garnizoen te Helder, 4 regim. vesting artillerie, lichting 1886, PIETER VERHOEVE en JOHANNES EGBERGEN. Zij moeten gekleed zijn in uniform en voorzien van de bij het verlof medegenomen kleeding en equipementstukken en hebben recht op vrij transport naar hun korps en een daggeld van 25 centen tijdig ter gemeente-secretarie aan te vragen. AlkmaarDe Burgemeester voornoemd, 7 Mei 1888. A. MACLAINE PONT. Neuhoff maakte eene beweging, alsof bij dea jonkers rechterhand wilde vatten om deze tot zich te trekken Krachwitz evenwel voorkwam dit bewijs van hartehjkheid, door eenen stap achteruit te treden. Theodoor verbeet noode zijne spijt. Deze vernedering, ter wille van zijn verleden was bittermaar Neuhoff had geleerd zich te beheer8chen. „Ik dank u in naam van het land", sprak hij kortaf. „In de eerste dagen van September zal er eene volks vergadering belegd wordeD, waarop ik mijn voornemen wil bekend maken om afstand te doen van den troon ot zelf naar het vasteland te reizenindien met No vember de toegezegde hulp nog niet is ontvangen. Zonder verwijl wil ik daarna het binnenland gaan inspecteeren; wanneer gij het goedvindt, kunnen wij elkander bij deze gelegenheid ontmoeten. Laat ons alsdan al het overige afspreken. Daar gij uwe reis naar San Agnese wel niet vóór morgenochtend zult aanvaardenzult gij mij ver- oorloven tot zoolang uw gastheer te zijn. Natuurlijk zal ik niet nalaten, u in kennis te brengen met mijne raadslieden, de hoofden van het volk; van hen kunt gy u laten vertellen, welke inspanning ik mij getroost heb om mijn volk ten zege te voeren, mijn land wel te doeD en langs dezen weg mijn verleden uit te wisschen.' Neuhoff had de laatste woorden met zichtbare ont roering gesprokentoch was zijn afscheid kort en afgemeten. Den volgenden morgen verliet Krachwitz Cervione, zekerheidshalve onder bedekking van eenige goed ge wapende krijgslieden. Het doel van den tocht was San Agnese. Er waren zeventien jaren verloopen sedert den gewichtigen dag, waarop de jonker zijne tante voor het De lastige vraag of alle redenen van vrijstelling van eene door de wet opgelegde verplichting ook in de wet moeten worden omschreven, of dat daarenbo ven veel aan het oordeel van den rechter moet worden overgelaten doet zich in meerdere of mindere mate voor bij elk onderwerp waarvan eene wettelijke re geling wordt ter hand genomen. Nu eens schijnt, naar den aard van het onderwerp, het eerste stelsel, dan weer het tweede de voorkeur te verdienen. Bij de regeling van den leerplicht zouden wij ons voor het tweede verklaren Ofschoon de commissie in het ontwerp, dat wij behandelen de gevallen waarin het school verzuim niet strafbaar zou zijnheeft opgenoemd wenscht zij echter, om «noodelooze hardheid" te voorkomen, gelijk wij gezien hebben, aan Burgemees ter en Wethouders de bevoegdheid toe te kennen om »wegens huiselijke omstandigheden" tijdelijk vrijstel ling van schoolbezoek te geven Wij hebben reeds onze opmerkingen gemaakt over de wijze waarop dit punt in het ontwerp is geregeld maar in elk geval erkent de commissie door deze bepaling, dat het niet wel doenlijk is alle redenen van vrijstelling in de wet uit te drukken. Men moet aan de personen die er over hebben te oordeelen zekere ruimte laten In de Fransche wet zijn wel enkele redenen van vrijstelling uitdrukkelijk genoemdmaar de schoolcommissie zal ook de andere omstandigheden, waarop men zich in bijzondere gevallen mocht beroepen moeten beoordeelen. Dat is dunkt ons de goede weg. Er behooren plaatselijke commissien benoemd te worden die alle redenen van vrijstelling onder zoeken en beoordeelenen ten slotte zouden voor den rechter gebracht kunnen worden de ouders, voog den of verzorgers, wier kinderen of pupillen de school verzuimen zonder opgave van redenen of wegens re denen waarvan de wettigheid of gegrondheid niet door de schoolcommissie is erkend. Volgens het Belgische ontwerp van 1888 zou de rechter in die gevallen de ouders, voogden of verzorgers zonder verder onderzoek veroordeelen. Ook in Frankrijk bestaat een gelijksoortige regeling. Alle redenen van verschooning worden er door de schoolcommissie onderzocht. Niet een enkel school verzuim geeft echter tot onderzoek aanleiding. Eerst indien een kind in eene maand vier maal ten minste een halven dag uit de school afwezig is gebleven zonder dat redenen van verschooning zijn opgegeven, die door de schoolcommissie als geldig zijn aangeno men, wordt de vader, de voogd of de voor het kind aansprakelijke persoon opgeroepen om voor de com- laatst had gezien wat was er in dien tijd niet ge leden en gestreden Te Casacconi riep Koning Theodoor den 2 September zijn parlement bijeen en legde hij d- verklaring af, waarvan wij hem in zijn gesprek met Krachwitz hebben hooren gewagen. Daarop trok hij onder sterk geleide naar het westen des lands, om zieh ook daar te laten huldigen. Tot zijn eigen verbadng werd hij op ditdoor den oudsten adel bewoonde, deel deseilands met ware geest drift ontvangen. Hij werd overladen met eerbewijzen en als een overwinnaar naar Sartene gevoerd, waar hij als blijk zijner dankbaarheid voor de trouwe aanhanke lijkheid zijDs volks, met kwistige hand titels en orden uitdeelde. Om het nuttige aan het aangename te ver binden stelde hij eene nieuwe ridderorde indie „Van de Bevrijding"; het lidmaatschap eischte een offer van duizend scudi. De geschiedseh rij vers verhalen, dat dit verbond reeds in de eerste maanden vierhonderd leden wierf, zoodat de vernuftige geldspeculatie van Neuhoff goede gevolgen had. De ridders „della libe- razione" droegen azuurblauwe buizen met eene zilveren ster op de borst en moesten den Koning gehoorzaamheid te land en te water zwerendaarenboven waren zij verplicht iederen dag twee psalmen, den veertigsten en den zevencigaten te bidden. Op de westkust van het eiland lag eene provincie des rijks, die bijna uitsluitend door grieksche kolonisten werd bewoond. Heeds in het jaar 1676 had een aantal MarnoteD, het juk der Turksche heerschappij moede, tot den raad van Genua het verzoek gericht, om op Corsika eene volksplanting te mogen stichten. De Doge steeds er op bedacht het woelige Corsikaansche volk met vreemde elementen te vermengen had met vreugde zijne toestemming gegeven en zijne opvolgers waren niet achterlijk gebleven in het versterken der kolonie door nieuwen toevoer van landverhuizers. In hunne dankbaarheid hielden deze Marnoten het nu voor hunne plicht, de zaak der Genueezen met alle macht en kracht te ondersteunen en zoodoende hadden de missie te verschijnen die hem aan de voorschriften der wet herinnert en hem zijn plicht onder het oog brengt Heeft binnen de eerste twaalf maanden veer hetzelfde plaats namelijk schoolverzuim gedurende ten minste een hal ven dag en wel vier malen in ééne maand zonder door de schoolcommissie gegrond geoordeelde reden van verschooningdan worden naam en beroep van den voor het kind aansprakelijken persoon aan de deur van het raadhuis aangeplakt, en bij tweede herhaling doet de schoolcommissie een klacht bij den vrederechter. Wij gelooven inderdaad dat bij een regeling van den leerplicht op dezen voet aan zeer vele kinderen, die nu in de eerste jaren van den zes- tot twaalf jarigen leeftijd de school in 't geheel met bezoeken of haar in de laatste jaren reeds verlaten, een voldoend lager onderwijs gedurende een zestal jaren verzekerd, en daarenboven het geregeld schoolbezoek in hooge mate bevorderd zou worden, ook zonder dat er veel veroordeelingen door den kantonrechter zouden worden uitgesproken De meesten zouden het zoover niet laten komen. Een aanschrijving aan ouders of voog den, zoodra hunne kinderen of pupillen den zesjarigen leeftijd hadden bereiktdat zij verplicht waren hen aan een openbare of bijzondere school te doen in schrijven of hun huisonderwijs te doen geven zou reeds een gunstigen invloed hebben. Het spreekt van zelfdat alle andere middelen tot bevordering van het schoolbezoekschoolfeesten prijsuitdeeling of toekenning van andere belooningen, in vele gemeen ten thans reeds met zoo goeden uitslag aangewend niet achterwege moesten blijven, maar in alle gemeen ten zouden moeten worden ingevoerd. Groote gemeenten zouden in afdeelingen verdeeld kunnen worden en voor elke afdeeling zou een afzonderlijke commissie kunnen worden ingesteld om voor de naleving der wet te zorgen de redenen van verschooning te be oordeelen de ouders te vermanen enz Schoolopzieners zouden in deze commissien zitting behooren te hebben. Zij zijn de aangewezen personen otn de gevallen van schoolverzuim in de commissie ter sprake te brengen en zooveel noodig toe te lichten. Ook de onderwijzers kunnen de inlichtingen geven waartoe zij in staat zijn Meent men iets van het belangrijk werkb v. de beoordeeling der redenen van verschooningniet geheel aan deze plaatselijke commissien te mogen overlaten, de mogelijkheid be staat om nog een andere commissie samen te stellen, waarbij men in hooger beroep zou kunnen komen. In het Belgische ontwerp was daarvoor gezorgd Aan bevelenswaardig zouden wij deze instelling niet durven noemen Verwerpt de hoogere commissie het oordeel Cars:kanen in hun eigen land eeDen vijand te bestrijden die hen evenaarde in kracht en moed. Op een zonderling gespleten, steil op zee uitstekende rots verhieven zich de grijze en verweerde muren en torera van het klooster der heilige Agnes. Met deze ruwe, doodsche en rustige streek waren de reusachtige afmetingen en het grove uiterlijk van het gebouw geheel in overeenstemming. Twee kolo?sale vierkante torens stonden als schildwachten Daast den voorgevel terwijl een derde ronde toren zich verhief op den top van de tamelijk ver in zee vooruitspringende rots. De nonnen van San Agnese behoorden voor het meerendeel tot de oudehoogadelijke geslachten van Italië Frankrijk en Spanje en waren damesdie zich of uit wrok, of uit teleurgestelde hoop ól wel uit inner- lijken drang onttrokken hadden aan het gewoel der wereld, maar die noode scheidden van de gemakken des levens. Vandaar, dat het ruwe uiterlijk van het klooster volstrekt geen betrouwbaren maatstaf bood voor het inwendige. Dit was behagelijk en eiegaDt, hoewel eenigs- zins stemmigzooals de salons in de voornaamste paleizen van Parijs, Madrid, Genua, Rome of Florence. Voornamelijk kenmerkte zieh de spreekkamer vaD de priores door e9n degelijken, deftigen comfort, dien men slechts in echt aristocratische tiuizen aantreften ware het niet, dat het groote zilveren crucifix aan den wand eenen eigenaardigen onwereldschen indruk had gemaakt, men zou zich in de voorstad St. Germain, in plaats van in een rotsklooster op Corsika hebben gedacht. Voor het open venster zat mevrouw von Beaubuisson in eenen leunstoel en tegenover haar Krachwitz. De „schoone Regina", zooals zij zich in haren bloeitijd zoo gaarne hoorde noemen, was eene oude dame geworden. De eens zoo slankebevallige gestalte was reeds een weinig gebogenals drukten haar de acht en vijftig jaren die haar over het grijzende hoofd getrokken waren, zwaar; hare eens zoo ronde, zachte vormen waren scherp geworden. Wel vertoonde haar gerim peld gelaat nog de sporen van vroegere schoonheid

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1