Bnitetilanb. SitinsaUnD. der lagere, dan zal een vermaning of een veroordeeling wegens wetsovertreding allicht een ongunstigen indruk maken en ontstaat er groot gevaar, dat de plaatselijke commissie zich gekrenkt zal gevoelen en dat haar belangstelling en werklust, waar zooveel van afhangt, zullen verminderen. Wel zouden wij hem die een in de wet genoemde reden van vrijstelling had opge geven waaromtrent de schoolcommissie had gemeend te kunnen beslissen dat zij niet bestond de bevoegd heid willen toekennen om, zoo hij voor den kanton rechter gedagvaard werd, alsnog het bewijs te leveren dat die reden van vrijstelling inderdaad had bestaan Moet als reden van vrijstell ng in de wet worden opgenomen gewetensbezwaren tegen de openbare school, wanneer er voor de ouders geen gelegenheid bestaat om hunne kinderen naar een bijzondere school te zenden waartegen die bezwaren niet bestaan en het voor hen ondoenlijk is hun kinderen huisonderwijs te geven of te doen geven De vraag is belangrijk Misschien zal de tegenwoordige Regeering er in slagen den bestaanden toestand zoo te wijzigen, dat het be zwaar zich niet meer zal voordoen. De commissie die het ontwerp samenstelde en natuurlijk alleen re kening hield met den tegenwoordigen toestand, meende deze gewetensbezwaren niet onder de redenen van vrijstelling te moeten opnemen, omdat onze openbare school volgens de wet bruikbaar voor allen moet we zen en daarin niets mag worden geleerd of gedaan wat strijdig is met den eerbied aan de godsdienstige begrippen van andersdenkenden verschuldigd Dit is op zich zelf volkomen juist; maar omdat wij nu eenmaal weten welke gevolgen in ons land het voort durend bespelen van het klavier der volksconscientie gehad heeft, zouden wij met het hoofdbestuur der vereeniging Volksonderwijs en met de redactie van het Sociaal Weekblad zeggen neem ook deze reden van vrijstelling in de wet op Komt iemand voor de schoolcommissie uitdrukkelijk verklaren, dat zijn ge wetensbezwaren tegen de openbare school de eenige reden zijn, waarom hij er zijn kinderen niet heen zendt, berust er in. Kr zullen er zooveel niet zijn. Maar aan welk toezicht moet het huisonderwijs worden onderworpen Het ontwerp schrijft evenals de Fran- sche wet een jaarlijksch examen voor. Dit komt ons omslachtig voor vele belanghebbenden onaange naam en n et volstrekt noodig voor Wij zouden ons vergenoegen met eene bepaling als in het Belgisch ontwerp voorkwam: Bij gegronde reden tot twijfel onderzoekt de schoolcommissie of de kinderen die huisonderwijs ontvangeninderdaad worden onder wezen door ouders die daartoe in staat zijn of door bevoegde onderwijzers. Moeten alle onderwijzers beëedigd worden Het zal misschien noodig zijn maar niet om tegen bepaalde personen proces-verbaal te kunnen opmaken Dit zou hun verhou ing tegen de overtreders der wet te onaangenaam maken. Wanneer zij beëedigd worden, om de door hen gehouden registers van de kinderen die bij hen ter school gaan of huisonderwijs van hen ontvangen waarin tevens de schoolverzuimen met de opgegeven redenen van verschooning worden aangeteekendals bewijsmiddel in rechten te kunnen gebruiken, dan is het voor het doel der wet voldoende. Maar voordat er thans sprake kan zijn van de in voering van leerplicht in Nederland zal er tijd te over wezen, om deze en dergelijke vraagpunten rijpe lijk te overwegen DRUKFOUT. In het artikel „Een goed werk II", voorkomende in het nummer van Zondag 6 Mei 1.1., staat in de 2e helft van de eerste kolom: „Indien men de redenen van vrij- maar een eigenaardige, scherpe trek van den neus tot den mondhoek gal er eene weerzinwekkende uitdrukking aan. Verkropte bitterheid en arglist spraken er uit en alleen wanneer men den glans der heldere oogen zag, kon men den terugstootenden indruk vergeten die deze gelaatslijn maakte. Krachwitz was ten zeerste getroffen geweest door de verandering in het uiterlijk van de vroeger zoo beval lige en gevierde vrouw. Wel waren zeventien jaren een lange tijd, maar de jonker had verwachtde „schoone Regina'' als eene eerbiedwaardige oude dame en niet als eene vervallen schoonheid weer te zien. Ook de begroeting van den kant van mevrouw von Beaubuisson was uiterst koel; zij bad niets van de oude hartelijkheid ot van den moederlijken toondien zij eertijds tegen Krachwitz had aangeslagen. Het scheen, dat haar gelaat de trouwe weerspiegeling gebleven was van haar ziel. Met eene klanklooze, zalvende stem vroeg zij naar Krachwitz's toestand, bracht hem in bijbelsche bewoor dingen haren gelukwen:ch met zyn huwelijk en vroeg daarop, welk „gelukkig toeval" hem juist in deze storm achtige tijden naar Coraika gedreven had. „Niets meer of minder, dan eene persoonlijke ver plichting, die mij dwong, Koning Theodoor, den vroe- geren baron von Neuhoff, te bezoeken", antwoordde Krachwitz openhartig. „Ik lees in uwen verwon derden blik waarde tantedat gij u niet begrijpen kuntwat ik heb uit te staan met den man die op zoo duivelsche wijze mijn levensgeluk verstoord heelt. Er zijn, helaas, echter dikwijls omstandigheden, die ons dwingen onzen persoonlijken afkeer te bedwingen, en die geslagen vijanden de handen ineen doen leggen. „Een vijand van het plan een vriend van zijn man", zegt een duitsch spreekwoord; op mijzelven kan ik het om gekeerde toepassen „Een vijand van den maneen vriend van zijn plan." „Het is dus de zaak der Corsikanendie u uit den kring uwer huisgenooten naar ons eiland gevoerd heeft Mevrouw von Beaubuisson had ais door eene plotselinge vermoeidheid overvallen de oogen gesloten stelling in de wet wil opnemen en de beoordeeling daarvan niet aan een schoolcommissiemaar aan Bur gemeester en Wethouders of aan den Kantonrechter wil overlaten" enz. Hit den sin zal den opmerkzamen lezer blijkendat het woord maar hier moet vervallen of worden vervangen door het woord noch. BELGIE. De Kamer heeft met algemeene stemmen het wetsontwerp aangenomen waarbij de ouders, voog den of werkgevers strafbaar worden gesteld indien zij kinderen beneden de tien jaren gebruiken tot het ver richten van acrobatische toeren of andere werkzaamheden, welke hunne krachten te boven gaan. Het Gentsche blad Vooruit meldtdat de nederland- sche socialist J. A. Cohen in Holland tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld voor staatkundig misdrijf, die tijdelijk te Gent verbleef, den 2 bevel kreeg, dat hij het land moest verlaten. De werkstakers in de Borinage hebben het werk her vat zouder dat hun eenige loonsverhooging is toe gestaan. DUITSCHLAND. Den 5 hoorde de Keizer, nadat hij het bed verlaten badhet rapport van generaal Albedyll aan. De lichaamstemperatuur was dien dag lager dan in de drie wekengedurende welke de koorts zich vertoondeooit het geval was. De nacht van den 5 op den 6 was minder goed de Keizer werd door het opgeven herhaaldelijk in den slaap gestoord. Den 6 was hij echter vrij van koorts. Op raad zijner ge- neesheerea bleef hij te bed omdat hij zich eenigszins afgemat gevoelde. Den 7 was dit mede het geval. P eu ISBN. Huis van Afgevaardigden. Met algemeene stemmen is de verkiezing van twee af gevaardigden, waaronder een broeder van den minister von Puttkamer te Elbing, nietig verklaard omdat de regeeringsambtenaren hunnen invloed ten gunste van de gekozen conservatieve kandidaten hadden aangewend. Een voorstel van den liberalen afgevaardigde Rickert, om de regeering dringend uit te noodigen bare amb tenaren voortaan tot strikte onzijdigheid bij verkiezingen te verplichten, werd ondanks het verzet van den mi nister aangenomen. ENGELAND. Lagerhuis. Den 3 is de artikels- gewijze behandeling van het regeeringsontwerp ter hervor ming van de plaatselijke besturen in Engeland begon nen. Een amendement van den heer Stansfeld, om ook verandering te brengen in de verkiezing van de ge meenteraden en een einde te maken aan het uitbrengen van meer dan ééne stem door denzelfden persoon, werd met 214 tegen 128 stemmen verworpen. FRANKRIJK. De ministerraad heeft den 3 naar aanleiding van de mededeeling van den minister Loc- kroy dat hjj uitgenoodigd wasde verklaring der af gevaardigden van Parijswaartoe bij ook behoort, tegen de Boulangistisebe woelingen mede te onderteekenen als zijn oordeel uitgesproken dat daar het ministerie solidair en gemeenschappelijk jegens de Kamer verant woordelijk was geen lid daarvan persoonlyk een staat kundig stuk, van welken aard ook, mocht onderteekenen. Bovendien had de minister-president in de Kamer het gevoelen van het geheele ministerie tegen de plebisci- taire staatkunde uitgesproken zoodat de ministers af zonderlijk geene nieuwe vei klaringen daarover behoefden uit te spreken. De vrijmetselaars te Bordeaux hebben tot alle broeders in den lande eene oproeping gerichthen aansporende krachtig op te treden tegen de caesaristische en reac tionaire woelingen. Te Parijs werd den 6 in een der wijken een socialist tot lid van den gemeenteraad gekozen met 11027 stem men terwijl Boulanger slechts 83 stemmen verkreeg. Te Marseille werden de door Felix Pyat aanbevolen kandidaten geslagen. Te Belgarde en Montagnac had den bij de verkiezing van raadsleden ongeregeldheden plaats. De stembussen werden vernield. en deed deze vraag op bijna onverstaanbaren toon' „Zoo is het", antwoordde Krachwitz„en de voor naamste drijfveer van mijn bezoek aan u is, uwe hulp in te roepen tot bevrijding van het volk welks gast gij zijt. De Corsikanen hebben het recht aan hunne zijde hun streven is dat der menechehjkbeid en ik heb in vroegeren tijd dikwijls genoeg gelegenheid gehad om de edele menschenliefde, die u vervult, te kunnen bewonderen." Krachwitz zweeg getroffen want Regina's oogen openden zich plotseling wijd en wierpen eenen blik vol gloeienden haat op den jonker. „Wat mij betreft, waarde neef", sprak zy scherp, „voor mij bestaat er geene scheiding tusschen persoon en zaak. Mijne belangstelling voor den vrijheidsoorlog van dit volk is verdwenen sedert het oogenblik dat een schurk zich aan het hoofd der vrijheidsbeweging stelde. Wanneer ik werkelijk eene gast der Corsikanen warezooals gij beweertik zou dit eiland reeds vóór zes maanden verlaten hebben de provincie waartoe San Agnese behoort is evenwel het eigendom der grieksche kolonie en deze dappere Marnoten hebben zooals gij weet, tot nog toe met schitterend gevolg het hoofd geboden aan de annexatie-plannen van den nieuwen Koning." „Ik geloof, dat gij den stand der zaken verkeerd inzietwaarde tante. Het geldt hier toch waarlijk nieteerzuchtige plannen van een enkel persoon te ondersteunen. Door mijnen mond smeekt u een volk om bijstanddat na eeuwenlange slavernij om vrijheid roept. Ware het niet bekrompen, zich wf te scheiden van wat recht en goed is, omdat een luim des toevals aan het hoofd van de partij der onderdrukten eenen gehaten tegenstander gesteld heeft P BovendieD, is het eene schande voor een eerlijk hart, om ter wille van eene groote zaak kleine vijandschappen over het hoofd te zien P En is niet elke persoonlijke haat, hoe rechtvaardig ook, nietig bij het verheven doeleen volk te redden Mevrouw von Beaubuisson stond langzaam op. Wordt vervolgd. Boulanger is voornemens een bezoek te brengen aan het Noorder-departementom den kiezers „boven en onder de aarde" dank te zeggen voor zijne verkiezing. Deze door den heer Laguerre gebezigde uitdrukking heeft haar oorsprong te danken aan het plan van Bou langer om ook in de mijnen af te dalen. De generaal heeft verder een boek geschrevenwaarvan 250300 exemplaren kosteloos verspreid zullen worden. De titel luidt De inval derduitschers. Inde voor rede zegt de schrijver, dat hij is een patriot, die alleen de nationale waardigheid wil handhaven en niet een man die naar oorlog haakt, zooals zijne tegenstanders beweren. GRIEKENLAND. De turkeche gezant te Athene, die bevel ontvangen had te vertrekken, heeft den 3 des avonds aan den griekschen president-minister medege deeld dat het hem gegeven bevelom naar Konstan- tinopel te komen ingetrokken was. ITALIË. De gemeenteraad van Rome weigert toe stemming te geven tot het oprichten van een standbeeld voor den in 1600 als ketter verbranden vrijzinnigen den ker Giordano Bruno. De zitting waarin die zaak behandeld werd, was zoo onstuimig, dat de toehoorders met geweld verwijderd moesten worden. De liberale bladen dringen op ontbinding van den raad aan, opdat de burgerij zelve beslisse hoe zij bestuurd wil worden. VEREENIGDE STATEN. Den 6 heeft bij Locust Gap in Pennsylvanie tusschen twee goederentreinen aan den voet eener helling eene botsing plaats gehad waardoor een wagen met kruit verbrijzeld werd. Het kruit ontplofte en vernielde 17 huizen in de nabijheid. De wagens vatten vuur waarbij 8 personen verbrand en 30 gewond werden. Twaalf wagens zijn geheel verbrijzeld. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van den 7. Na toelating en beëediging van den heer Hintzen, afge vaardigde voor Rotterdamwensckt de tijdelijke voorzitter generaal van der Sckrieck den heer Beelaertsvoorzitter, ge luk met zijne benoeming en verzoekt hemzijne betrekking te aanvaarden. Deze aanvaardt daarna zijne betrekking met de volgende rede Mijne heeren 'Het heeft Z. M. onzen geëerbiedigden Koning behaagd mij, op uwe zeer vereerende voordracht, te benoemen tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 'Dankbaar voor dat vertrouwen, door mij hoog gewaardeerd, is het echter niet zonder schroom, dat ik dezen zetel inneem, beseffende hoeveel mij ontbreekt om die taak te vervullen gelijk het betaamt, met waardigheid en vaardigheid tevens. «Die taak komt mij inderdaad zwaar voor; zwaar toch mag het heeten, ten allen tijde, onder alle omstandigheden, den geregelden loop van werkzaamheden te verzekeren, de vrijheid van het woord te waarborgen en het aanzien der Kamer te handhaven 'ln het besef dat mij daartoe zooveel ontbreekt roep ik dringend uwe toegevendheid, welwillendheid en steun in. »Die steun is mij te meer onontbeerlijk, nu ik de dagelijksche medewerking moet missen van den zeer beproefden griffier. Kan er op dit oogenblik iets zijn wat mij bemoedigt, dau voorzeker zijn het de recht hartelijke gevoelvolle woorden waarmede de tijdelijke voorzitter wel de goedheid heeft gehad tot mij te willen spreken. »Ik betuig den hooggeschatten tydelijken voorzitter mijne zeer bijzondere erkentelijkheid. »Het zal mijn streven zijn die verwachtingen niet al te zeer te beschamen en met onpartijdigheid uwe beraadslagingen te leidenwetende dat elke overtuigingmits voorgedragen in behoorlijken vorm en uitgesproken te j uister tijdrecht heeft te worden gehoord en onderworpen aan de vuurproef van het debat. 'Ik zal mij daarbij spiegelen aan het voorbeeld van de vorige hooggeachte voorzitters, ook aan dat van hem die het vorige tijdvak zoo waardiglijk heeft besloten en wiens leiding, om maar één voorbeeld te noemenbij de ingewikkelde discussien over de wijzigingen van het Wetboek van Strafvordering van evenveel inzicht getuigde als beleid. »Wij staan, mijne heeren, aan den ingang van een nieuw tijdperk in Nederlands staatsleven. »Moge het gemeen overleg tusschen 's Konings Regeering en de Vertegenwoordiging rijke vruchten dragen tot heil van het vaderland. Daartoe ruste 's Heeren zegen op onzen arbeid en worden mij de kracht en de wijsheid geschonken naar lichaam en geest uwe beraadslagingen zoo te leidendat zij bevorderlijk zijn aan den goeden naam van de Vertegenwoor diging van het Nederlandsche volk. 'Ik verklaar het voorzitterschap der Tweede Kamer te aan vaarden." (Toejuichingen.) Ingekomen is een voorstel van de heeren Schaepman en De Savornin Lohman tot wijziging van het reglement van orde der Kamer. Zal worden gedrukt en rondgedeeld. Tot voorzitters der afdeelingen werden gekozen de heeren RutgersLohmanvan der SchrieckE. Cremers en van Baar en tot onder-voorzitters de heeren Roëll, Bahlmann, de Geer, van der Loeff en Brantsen. Tot leden van de commissie voor de verzoekschriften zijn gekozen de beeren Heemskerk Harte MichielsSeijffardt en Boreel; tot leden der huishoudelijke commissie de heeren R. J. graaf Schimmelpenninck en Veegenstot leden der gemengde commissie voor de stenographie de heeren Schaepman, T. Mackay en de Beaufort. De benoeming van een griffier werd bepaald op den 8, 's na middags te 3 uren- Den heer Domela Nieuwenhuis werd op zijn verzoek verlof verleend op een nader te bepalen dag den minister van justitie te interpeileeren naar aanleiding van de werkstakingen in de veenkoloniën. Staatsbegrooting. Bij een ontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der begroo ting voor 1887 zijn 5000 meer aangevraagd voor bijdragen in de verpleging van behoeftige krankzinnigent 5000 meer voor examen-commissiënmet het oog op de voortdurende toeneming van het aantal examinandif 5000 meer voor het Academisch Ziekenhuis en het onderwijs in de verloskunde en f 4550 voor kosten van examens van adspiranten voor lager onderwijs in vreemde talen. Deze f 19,550 kunnen gedekt worden door mindere uitgaven op art, 134 (tijdelijke subsidiën aan gemeenten voor kosten van het lager onderwijs). Bank-octrooi. De regeering heeft het ontwerp tot verlenging van het octrooi der Nederl. Bank onveranderd ingediend De minister van financiën, ofschoon erkennende het recht der Wetgevende Macht om oppermachtig de voorwaarden eener verlenging vast te stellen achtte het toch bedenkelijk, in het ontwerp, waarmede het Bankbestuur zich vereenigd hadwijzigingen te brengen

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2