No. 60 Negentigste Jaargang. 1888 WO ENS OAG 16 MEI. Almaliadi's nalatenschap. Prijs der gewone Advertentiën: ©fficitel ©cbcclte. Inschrijving voor de Schutterij ten raadhuize der gemeente Alkmaar van 's middags 1*2 tot des na mid. '2 uren op Dinsdag 2229en Donderdag 17, 24 en 51 Mei 1888. I&nttealaub. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. Ter gemeente secretarie is tegen betaling van 1 1,verkrijg baar een exemplaar van het door burg. en weth. aan den ge meenteraad uitgebrachte verslag omtrent den toestand der gemeente Alkmaar over 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van K. J. KOS TER Cie. te Zijpe, om vergunning tot het oprichten van eene drukkerij met luchtdruk in het perceel aan de Koorstraat, wijk A, No. 16, en dat op Maandag 28 Mei 1888,'s middags te 12 urenten raadhuize gelegênheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die drukkerij bewaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 14 Mei 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Den 13 heeft de oud minister van justitie Baraliberaal, 53 jaren oud, bet feit herdacht, dat hij de stad Doornik 25 jaren achtereen ia de Kamer vertegenwoordigde. Meer dau 1200 personen uit alle deelen des lands kwamen te Doornik bijeen om deel te nemen aan den feestmaaltijd. DUITSCHLAND. De Keizer verliet den 12, na een zeer goeden nacht te hebben doorgebracht, het bed en bracht dien dag in zijne werkkamer, gedeeltelijk op de sofa, gedeeltelijk op eene stoel door. Hij verkeerde in eene voortreffelijke stemming en gebruikte rijkelijk voedsel. Den 13 kon hij zich voor het eerst zonder hulp naar zijn schrijfvertrek begeven en was hii, even als den 14, vrij wel. De etterafscheiding was gering. Den 24op den 69 verjaardag van Koningin Vic toria van Engeland, wordt te Charlottenburg het huwelijk voltrokken tusschen twee barer kleinkinderen, prins Heinrich van Pruisen zoon des Keizers met prinses Irene van Hessen. ENGELAND. De minister van oorlog, de heer Stanhope, antwoordde den 9 aan eenige invloedrijke personen, die kwamen aandringen op verbeteiing van de weerbaarheid des lands, dat de regeering zich onledig hield met het voorbereiden van maatregelen voor de betere bescherming der engelsche havens en kolen stations voor de beveiliging van Londen aan de zijde van de Theems en voor de uitbreiding van het leger. De suiker-conferentie stelde den 11 het eindprotocol 80) Koning Theodoor toonde zich zeer tevreden met de voordeelenuit Krachwit's zending behaald. Door niemand vergezeld dan door zijnen neef, baron Droste, Krachwitz en Niko, begaf hij zich op weg naar San Agnese. Hij had zich in ambtsgewaad gekleed en eenige compagniën soldaten in geforceerde marschen onder aan voering van zijnen neef, Frederik Neuhoff naar La Piano vooruitgezonden. Deze laatste voorzorgsmaatregel bleek te noodzakelijker, omdat de koning vernomen had, dat in de Golf van Porto genueesche schepen kruisten en de overblijfselen van het in de bergen verstrooide vijandelijke leger zich bij Girolata verzameld hadden. Zonder onderweg lastig te zijn gevallen kwam het kleine gezelschap op den avond van den 29 September te San Agnese aan en werd op deftige en hoffelijke wijze ontvangen door mevroaw von Beaubuissou die bij deze gelegenheid over den breeden donkeren kraag van bare kloosterkleeding een zwart ffuweelen band droeg, waaraan een zilveren moorenkop het wapen van Corsika hing. In bet helder verlichte audientie-vertrek van de abdis namen Neuhoff, Krachwitz en Droste die als schrijver fungeerde plaats; eer echter de onderhande lingen geopend werden greep er iets plaatsdat de drie gasten den schrik om het hart deed slaan. Mevrouw von Beaubuisson had in de nabijheid van de groote vleugeldeuren plaats genomen die toegang gaven tot eene zaal, welke juist tegenover de hoofd poort van het kasteel lag. Hier bleef zjj een oogenblik luisterend staan en wendde zich daarop snel tot hare drie bezoekers. „Een woord nogvóór wij beginnen", sprak zij op vast, dat den 12 onderteakend werd door al de verte genwoordigers der mogendheden dia het ontwerp met hun voorbehoud aan hunne regeeringen zullen overleggen. Uiterlijk den 16 Augustus «ulleu zij weder bijeen ge roepen worden tot het teekenen van het verdrag. Lagerhui». Een door den heer Watt ingediend voorstelom eene commissie te benoemen tot het on derzoeken der vraag, of het mogelijk en raadzaam was de spoorwegen door den Staat te doen aankoopen werd door den voorsteller ingetrokkennadat door verscheidene sprekers, waaronder ook Gladstone, dat denkbeeld onuitvoerbaar verklaard was. De staatsschuld zou daardoor o. a verdriedubbelen. Eene motie van den heer Cbanning om de voorschriften betreffende sein- en rem-toestellen wissels enz. op de spoorwegen te herzien en te verscherpen, is do >r de regeering over genomen. De voorsteller deelde o. a. mede dat in de laatste 7 jaren 80 pet. van de met het rangeeren van treinen belaste personen gewond of gedood werden en dat in twee maanden tijds 17000 gevallen van over werken waren voorgekomen. Een voorstel, van radicale zijde gedaan om de uitgaven van de City te Londen onder hetzelfde toezicht te plaatsen als die van de andere steden des rijks, werd met 156 tegen 133 stem men verworpen. Bj de behandeling van dit voorstel wees een der leden op de toenemende verspreiding van onzedelijke boeken en prenten. Zoo werd o. a. medege deeld dat de uitgever Vizetelly van Zola's werken meer dan duizend exemplaren per week verkoopt. FRANKiQJK. Den 9 is door den minister-presi dent Fioquet plechtig ingewijd het gebouw der Bastille, dat met (le geheele wijk St. Antoine in bijna natuurlijke grootte, zooals zij vóór de omwenteling in 1789 was, op het Veld van Mars te Parijs aan den voet van deo toren Eiffel gesticht is, ter opluistering van de tentoonstelling in 1889, in denzelfden geest als ten vorigen jare het Marktplein op de tentoonstelling te Amsterdam. Bij die gelegenheid heeft de minister o. a. gezegddat als de voorvaderen vijttiea eeuwen oude afgodsbeelden om vergeworpen hebben, niemand thans zal neerknielen voor een afgod van vijftien dagen, daarmede Boulanger bedoelende. In het departement Isère zijn voor de verkiezing van een lid der Kamer op den 13 door de aanhangers van Boulanger en door de Cocarde wederom allerlei mid delen aangewendom de kiezers aan te sporen op Boulanger hunne stem uit te brengen. O. a. is bij duizenden een strooibiljet verspreidwaarin zijne ver kiezing ten dringendste werd aanbevolen en dat volgens een onderschrift door den generaal zeiven zou zijn goed gekeurd. Boulanger heeft een paar dagen vóór de verkiezing bekend gemaakt, dat hij geheel vreemd was aan deze beweging en niemand gemachtigd had zijnen naam onder dat stuk te plaatsen. De radicale Justice, het blad van Clémenceau, vraagt, waarom hij niet ter stond tegen de verspreiding van dat verkiezingsmanifest opgekomen is en de Eópubl'que franfaise spreekt over luideu, doordringenden toon, terwijl zij baron doorborendan blik op Theodoor vestigde. „Het is mij te goeder ure in de gedachte gekomen dat het wenschelijk zal zijn voor alle kwade gevallen onze beraadslagingen in tegen woordigheid van getuigen te houden. Ik heb mij daarom veroorloofd, eenen ouden bekende van u, baron Neuhoff, den spaanschen gezant te Genua, don José Pacheco, en eenen tweeden heer, die, zooals hij mij vertelde, evenzeer het gelnk gesmaakt heeft bij zekere gelegenheid in Parijs in het koffiehuis de „Lelie", wanneer ik mij niet vergis u te leeren kennen en hoogachten, den spaanBchen gevolmachtigde in de provincie Cothe don Paolo Mariani Marchese van Podovano, beiden met hun militair geleide uit te noodigen, om onze onder handelingen bij te wonen." Mevrouw von Beaubuisson stiet de vleugeldeuren open en in bet volgende oogenblik was de zaal met gewapenden gevuld. Het kletteren der zwaarden werd al spoedig overstemd door eene heldere stem, die riep „In naam der republiek: baron von NeDhoff, gij zijt mijn gevangene." Met eenen woesten kreet sprong Theodoor vooruit en trok het zwaard. Zijn eerste blik viel op Krachwitz die eveneens den degen getrokken en zich aan Droste's zijde geschaard had. „Schurk'', riep Neuhoff hem knarsetandend toe, „ben jij het, die mij verraden heeft Het oog van den jonker zocht de priores, wier donkere gestalte zich scherp afteekende tegen de uniformen der krijgsknechten. Hare gelaatstrekken waren verwrongen, bare oogen schoten vuurzij had den ffuweelen band met het wapen van Corsika van haren hals gereten en hield het zegevierend omhoog. „Denk aan Amêlie De zwaarden kletterden en men werd handgemeen. Neuhoff had zich altijd door zijae persoonlijke dapperheid onderscheiden. Indien hij toch verloren wasdan bleef hem niets over dan zijn leven zoo duur mogelijk te verkoopen. Viel hij den Genueezen in handen dan die verdachte houding van den generaal mede een afkeurend oordeel uit. Bij de verkiezing verkreeg de radicaal Gaillard 40260 de opportnuist Girard 31986 en generaal Boulanger 14223 stemmen. Eerstgenoemde is alzoo gekozen. Bij de aankomst van Boulanger te Dainkerken was eene talrijke volksmenigte aan het station die gedeel telijk hem toejuichte, gedeeltelijk kreten van afkeuring liet hooren. De politie-agenten die in grooten getale aanwezig waren, beletten zijne aanhangers tot zijn rijtuig door te dringea. Op straatgaande naar zijn hotel werd hij niet toegejuicht. Aan het de3 middags ge geven feestmaal hield hij eene redevoering waarin hij o. a. zeide „gij hebt mij gewroken bij de laatste stem ming na de lasteringen waarmede men mij heeft over laden. Wreekt nu ook Frankrijk en de republiek bij de algemeene verkiezingen." Overigens viel er niets bij zonders voor. Te Eijsel, waar de ontvangst gelijk was aan die te Duinkerken werd hem in het Alcazar een feestmaal aangeboden, waaraan 600 personen deel namen. Hij hield eene redewaarin hij tegen de Kamer te velde trok en de afgevaardigden „rois faineants" noemde. Elk denkbeeld van oorlog of dictatuur verwierp hij. Te Anzin en Denain was de ontvangst ook dezelfde. Te Denain ontving hij de mijnwerkers. De heer Laguerre hield eene toespraak, zeggende, dat de rol van Bou langer eerst aanving. De studenten te Parijs geven een bijzonder blad Le Quartier uit ter opzettelijke bestrijding van het Boulangisme en in het bijzonder van het blad De Cocarde. Avroasarteen kleerentnakorrevolutionair, begaf zich naar Boulanger, om hem te vragen hoe hij over de Commune dacht. Volgens een van dat onderhoud openbaar gemaakt verhaal zou Boulanger o. a. gezegd hebben: „Frankrijk is vóór mij en ik zou wel dwaas zijn als ik er geen partij van trok." Den volgenden dag antwoordde Boulanger, dat bet onderhoud verkeerd weergegeven was en hij die woorden niet gebezigd had. Daarop hield Avronsarb de juistheid van het gezegde vol. Aubertm die voor eenigen tijd in het gebouw der Kamer een revolverschot op den heer Jules Ferry losteis a's krankzinnig niet aansprakelijk verklaard. Volgens de Panache bladen is generaal Boulanger niet de schrijver van het op zijnen naam uitgegeven boek. Hij zou alleen de voorrede geschreven en daar voor f 50000 ontvangen hebben. De schrijver is de heer Barthólemy, een gewezen officier, die reeds vroeger eenige werken over krijgszaken uitgaf. Volgens de XlXe Siècle verkrijgt Boulanger het geld voor zijn verkiezings-veidtocht door het uitgeven van kasbriefjes door de maatschappij Boulanger, Laguerre Thióbaud Co. tot een bedrag van fres. 25000, betaalbaar met fres. 50000 op den dag, dat Bjulanger het gezag in handen krijgt. Den 10 is op de Seine in de nabijheid van het plaatsje Andelijsrecht over het gehucht de la Mare, een bootje waarin vijftien jongelieden gezeten waren omgekantelddoordat zij, zich vermakende met het wachtten hem het schavot of de galeien. Liever dus den dood gevonden in eenen roemrijken strijd. Naast hem vochten Krachwitz en Droste. Waar hunne degens suisden vlood bloed het waren echt-duitsche houwen, die zij uitdeelden. „De wapens neer galmde de marchese Podovano. „Baron von Neuhoff, geef u over de beide anderen mogen vrij vertrekken. Laat de degens zakken, of, voor den duivel, ik laat vuur geven Hij bad deze woorden nog niet uitgesproken, toen uit den hof dofte geweerschoten weerklonken, vermengd met woest geschreeuw en verwarde kreten. Voor een oogenblik zonken de wapens men luisterde. Plotseling sprong de buitendeur open en stortte een nieuw aangekomene met blanke sabel en verhit gelaat de kamer binnen. „Niko 1" De bochel stond verwonderd stildaarop begonnen zijne oogen te schitteren en brak hij in eenen vroolijken lach nit. „Daar zie ik waarachtig, dat men hier boven ook al aan den gang geweest is", riep hij in de duitsche taal en tot den jonker doordringende. „Verbeeldt n, ik stond rustig in don bof bij de paarden, toen er een paar kerels op mij af kwamen, die mij blijkbaar een kop kleiner schenen te willen maken. Ik heb natuurlijk zoo goed mogelijk mijne kostbare huid verdedigd en geweldige slagen nitgedeeld, maar zeker zou ik voor de overmacht hebben moeten bukken wanneer niet op eenmaal den geheelen kloosterhof door de onzen ware bezet ge worden. De duivel weethoe dat in zijn werk gegaan is maar waar is het. Men zoekt den koniDg „Leve de koning weerklonk het tusschen het knallen der geweerschoten, die beneden vielen en men kon duidelijk hooren, dat het gejoel reeds naderde door de kloostergangen. Neuhoff en de zijnen juichten; over het gelaat van den marchese Podovano verspreidde zich evenwel eene vale bleekheid. „Doe geene verdere moeitemjjne heeren", lachte

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1