So. 62. Negentigste Jaargang. ZONDAG 20 MEI. De werkgeversbond. Aliisaiiadi's nalatenschap. Prijs der gewone Advertentiën: EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit twee bladen. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COS> TEE ZOON. »In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten." Ziedaar de stalen wet sinds eeuwen aan de inenschheid gestelddie allengs het aardrijk dichter en dichter heeft bevolkt. Voor enkelen moge die wet niet of slechts in geringe mate gelden voor de over- groote meerderheid in alle klassen der maatschappij is zij onverbiddelijk Alleen de soort van arbeid is ver schillendmaar zonder arbeidzonder arbeid met rjver en overleg is het bestaande betrekkelijke wel- vaait het geluk van den mensch ondenkbaar. Zich aan die noodzakelijkheid te onttrekken is onmogelijk; hij die zijn taak met lust aanvaardtbespeurt daaren boven weldradat de arbeid zelf ook zijn lichtzijde heeft, genoegen verschaft, zijn geest wakker houdt en opgewekt, en hem een bron wordt van tevreden heid. Maar er komen dagen waarin niemand werken kan dagen van gebrek aan werk van ziekte en van ouderdom. Daarvoor moet vooruit gezorgd worden of tegen gebrek blijft geen ander middel over dan een beroep op de liefdadigheid van anderenwaar niet op te bouwen is en die wordeu de behoeftigen te talrijkook inderdaad onmachtig wordt om in algemeen gebrek te voorzien. Daarotn dient er zelf te worden gezorgd Voor hen die van een vast en dikwijls nauwelijks toereikend loon moeten leven is die zorg uiterst zwaar. Toch getuigen de talrijke ziekenbussenziekenfondsen enz., de Rijkspostspaar banken en zoovele daarnaast bloeiende particuliere spaarbanken van het plichtgevoel van den werkman om ook te zorgen voor de dagen waarin niet verdiend kan worden. Dat dit plichtgevoel bij velen niet genoeg ontwik keld iszal ieder moeten erkennen maar tevens zal bij moeten toestemmen dat het ook met den besten wil voor den werkman hoogst moeilijkvoor velen onder hen bepaald onmogelijk iszich ook eenig inkomen voor deu ouden dag te verzekeren wanneer hem dit niet gemakkelijk wordt gemaakt door het openstellen van een goede gelegenheid om daarvoor reeds zeer vroeg en verder geregeld bij te dragen en door eenige tegemoetkoming bij de opofferingen die hij zich daartoe moet getroosten. Aan sommige fa brieken bestaan reeds lang pensioenfondsen voor de arbeiders; maar een algemeene, voor allen openstaande gelegenheid bestaat in ons land eerst sinds eenige Jaren nadat het Werkliedenfonds der Nederlandsche PensioenvereenigiDg voor werklieden werd opgericht. 82) Het eerste jaar van mijn verblijf onder de roovers was nog niet verstreken en reeds had ik zulk een over wicht gekregen cp de rooverbende waaraan zeven vol ken hun aaodeel geleverd hadden dat ik na een voordeelig gevecht met eenen Malthezer kruiser door de kerels met algemeene stemmen tot hunneu aanvoerder werd benoemd. Nu volgde eene onafgebroken reeks van bloedige avonturen; aanvankelijk beproefde ik, en soms met gunstig gevolg, de wilde roof- en moordzucht mijner lieden zoo veel mogelijk te betengelen langzamer hand evenwel geraakte ook ik vertrouwd met de gruwelijke tooneeleu die de eene week na de andere voor mijne oogen werden afgespeeld ook ik werd in den loop der tijden door den invloed mijner verdierlijkte omgeving, een echte zeeroover. De zuid- en westkust van SpaDje waren het voor naamste veld onzer werkzaamheden en daar was de „Gier", zoo werd ik, naar den naam van mijn schip, genoemd het meest gevreesd. Zoo dikwijls de ge legenheid gunstig was wist ik onder allerlei vermom mingen Cadiz binnen te sluipen om Guiendolin te be zoeken en tegenover mijne onschuldige dochterdie geheel onwetend was omtrent het bloedige handwerk van haren vader, greep mjj dikwijls zulk een bitter berouw aan, gevoelde ik zulk eene naamlooze smart over mijn ellendig bestaan, dat ik vaak aan zelfmoord dacht. In Prebruari van het tweede jaar werd de „Gier" door eenige tegen haar uitgeruste spaansche oorlogs schepen in den grond geboord en een deel der beman ning waaronder ook ik, gevankelijk naar Cadiz opge bracht en vandaar naar Puerto gevoerd. Terwijl mijne lieden hun leven aan de galg eindigdenwist ik den Van die gelegenheid is tot nog toe echter weinig gebruik gemaakt. De slechte tijden werkten daartoe mee maar zelfs in gunstiger jaren zou de niet on belangrijke bijdrage, die van deu werkman van ge middelden en meer gevorderden leeftijd wordt gevor derd om zich op 60 of 65jarigen leeftijd eenig inkomen te verzekeren ook al is dit nog zoo be scheiden, voor de meesten een nauwelijks te overwinnen beletselvoor velen een onoverkomelijke hinderpaal zijn. Voor hen zijn de premiëu te hoog en kunnen zij onmogelijk lager gesteld wordeu. Alleen voor hem die reeds op ]eugdigen leeftijd toetreedt wordt de zaak bereikbaar, maar hoevelen zijn er die op twintig- jarigen leeftijd aan den ouden dag beginnen te deuken en daarvoor uit eigen vrije beweging een premie voor een pensioenfonds afzonderen Zonder krachtige mede werking van de werkgevers gaat het nietis van den aanvang reeds gezegd en de ondervinding heeft die voorspelling bewaarheid. Gelukkig is voor die medewerking onlangs een deugdelijke grondslag gelegd. De burgemeester van Amsterdam ging voor, en bij hem sloten zich binnen en buiten Amsterdam een aantal groote fabrikanten en werkgevers aan. Zoo kwam den 20sten April 1.1. de Nederlandsche Werkgeversbond tot stand, die slechts op algemeene aansluiting wacht om een zegen te kunnen worden voor het land. Zie hier het doel van deze Vereenigmg. De leden van den bond willen hun werklieden een pensioen verzekeren voor deu ouden dag door gebruik te maken van het bestaande Nederlandsche Werklie denfonds of, ouder goedkeuring van het hoofdbestuur, van andere soliede maatschappijen van pensioenverze kering, en wel op de volgende wijze. In de eerste plaats verbinden zij zich om geen nieuwe werklieden in dienst te nemen beneden de 21 jaren, zonder dat zij reeds verzekerd zijn of zich terstond laten verze keren voor een wekelijksch pensioen op zestigjarigeu leeftijd. Het bedrag van dit pensioen behoeft niet op alle plaatsen even hoog te zijn. Hoe hooger het ishoe grooter ook de premie moet zijn die wekelijks wordt betaald. In de groote steden zijn de loonen hooger en kan dus ook de wekelijksche bijdrage iets hooger zyu dan in de kleine steden en op het platte land maar ook het leven is er duurder en daarom moet ook het pensioen later iets hooger zijn. De afdeelingen van den bond zullen daarom naar gelang van de verschillende plaatselijke toestanden de hoe grootheid van het werkmanspensioen bepaienmaar nergens zal het lager mogen z.jn dan ƒ3,'s weeks op 60jarigenf 4,50 op 65jarigen en f 6,op 70jarigen leeftijd. Voor een wekelijksch pensioen van f 3,op 60jarigen leeftijd bedraagt bij het Neder- dans te ontspringen door met den schurkachtigen com mandant van Puerto, markies Villagios, gemeene zaak te maken in een misdadig plan dat wij beraamd had den. Daar ik de hoop koester, dat deze zorgvuldig ge maakte aanteekeningen eens in goede handen zullen komen en ik dus bij gelegenheid deze zaak uitvoeriger wil behandelenzal ik hier slechts kortelijk aanstip, pendat het mij ten gevolge mijner vriendschap met markies Villagis zelf, mogelijk werdmij vrij en zonder gevaar in Puerto te bewegen. Dewijl niemand wistwelke persoon zich verborgen gehouden had achter den schrikverwekkenden naam van den „Gier", nam ik mijnen eigenlijken naam weder aan. Lord Cowes, die zoo langen tijd, afgestorven van de wereld, leelde, verscheen weder Het vurige verlangen naar miju kind bracht mij er toe, Guiendolin een onderkomen te bezorgen in Puerto en wel in het huis van een zeer eerwaardig man, den schilder Bartolomeo Lecco, die gemeenschappelijk met eene oude dame behalve eene kunstschool ook een soort pensionaat hield. In dit huis zou ik eene nieuwe kennis aankuoopen en eene oude hernieuwen. Deze laatste betreft mijnen wapenbroeder van Agrim en Whatering, mijnen be vrijder uit den kerker te Lemmerick Alexander von Selbitz die op zijne zwerftochten destijds Puerto had aangedaan de eerste een beeldschoon meisje eene wees die zich door meester Bartolomeo in zijne kunst liet inwijden. Wieals ik gedurende eene lange reeks van jaren onder allerlei avonturen de halve wereld rondgezworven heeftpleegt voor vrouwen- schoonheid veel minder gevoelig te wezen dan een jongeling. Anita Serabella Lionares zoo heette Lecco's leerlinge was evenwel een zoo betooverend wezen dat mijn hart tegenover haar weder jeugdig werd. Zij was geen kind meer en telde waarschijnlijk drie- of vierentwintig jaren. Er lag over haar geheele wezen iets liefelijks, zonder dat het die kuiscbe uitdrukking mistewelke elke bloeiende maagd kenmerkt. Hare gestalte was rijzig, hare vormen waren edel, baar gelaat met landsch Werkliedenfonds voor een werkman die op zijn 2lste jaar begint bij te dragen de premie 22^ cent 's weeks beginnen zij vroeger dan is het nog minder De werkgevers verbinden zich nu om van die premie twee derden, dat is 15 centen, te betalen; het overblijvend één derde, of 71 cents, wordt wekelijks op het loon gekort. Voor het opkomend geslacht kan op die wijze worden gezorgd. Willen werklieden, arbeiders, knechts, leerlingen beneden de 21 jaren bij de leden van den Werkgeversbond in dienst komen, dan moeten zij zich laten verzekeren en daartoe wekelijks cents bij dragen. Die bijdrage is niet te hoog en daarom kan van hen de verzekering in billijkheid geëischt worden. Maar wat te doen met de werklieden beneden de 21 jarendie reeds in dienst zijn Ook voor hen ver binden de leden van den Werkgeversbond zich om evenals voor de nieuwe werklieden twee derden van de premie te betalen en dus ook hen op dezelfde wijze te verzekeren doch alleen wanneer zij het ver langen en dus bereid zijn daarvoor wekelijks ten hoogste 7 cents bij te dragen. Ons komt het voor, dat - het geen moeite zal kosten de jeugdige werk lieden die reeds in dienst zijn daartoe over te halen en hen het groote belang dat zij daarbij hebben te doen inzien. Zelfs zouden wij bijna een misschien voorbarige vraag willen doen. Zou er namelijk be zwaar tegen bestaan de werklieden beneden de 21 jaren die reeds in dienst zijnte verplichten zich binnen een jaar op deze wijze te verzekeren? Cents in de week is van deze jeugdige menschen niet te veel gevergdom hen op 60jarigeu leeftijd een pensioen van f 3,'s weeks te waarborgen. Voor oudere werklieden is de zaak bezwaarlijker. Het meereudeel heeft een gezin niet zelden een tal rijk gezin en hoe ouder men ishoe hooger de pre mie moet zijn. Wat deze werklieden boven de 21 jaren betreft, verbinden de leden van den Werkgevers- bond zich om ook voor hen wekelijks 15 centen te betalen, indien de werkman ook zijnerzijds ten minste 1\ cents 's weeks op zijn loon wil laten korten, om voor hen op de meest voordeelige wijze een ver zekering te sluiten voor een wekelijksch pensioen. Patroon en werkman zullen dan samen overleggen bij welke maatschappij en onder Wrlke voorwaarden die verzekering het voordeeligst (en veiligst) kan worden gesloten. Hoe ouder de werkman is, wanneer hij daarmee beginthoe kleiner echter het pensioen zal zijn of wil hij ook tot omstreeks f 3,'s weeks komendan zal de premie zoo hoog moeten zijn, dat zij een onoverkomelijk bezwaar oplevert Daarom is bepaald, dat de afdeelingen van den bond zullen trach ten uit giften vrijwillige bijdragen enz. fondsen te het licht bewolkte, reine voorhoofd, de grieksche neus en de weelderige lippen onberispelijk schoon. Den be koorlijksten indruk maakte evenwel de donkere glans van hare zachte oogen. O, deze oogen ik was er door be- tooverd van de eerste maal af, dat ik mij er in spiegelen mocht en tot in de eenzaamheid mijner kluizenaarshut heeft mij hunne onweerstaanbare macht beheerscht. Zij waren als de zee, wanneer de maan zich in hare donkere wateren weerspiegelt. Ik kon niet ontkennen, dat ook Selbitz groote belangstelling voor de schoone Anita koesterde maar in mijne dolle liefdein den heeten gloed mijner hartstocht wanhoopte ik er niet aan, mijnen medeminnaar uit den zadel te zullen lichten. Mijne vurige betuigingen werden intusschen vrij koel door Anita ontvangen; trotsch en voornaam werden ze van de hand gewezen en het scheen mij toe, dat zij mij van dag tot dag met ijziger koelheid bejegende. Dat kon ik niet verdragenhet bracht mijn hart in oproer, haar bezit scheen mij eene zaligheid toe en in mijne wanhoop besloot ik, mij met geweld van haar meester te maken en haar te ontvoeren. De nachtwaarin door mijn toedoen eene horde engelsche vrijbuiters Puerto zoude bestormen, om deu gouverneur aan mij over te leveren scheen mij toe de gunstigste gelegenheid te zijn om mijn snood ontwerp uit te voeren. Ik koesterde het plan Anita door eenige mijner vertrouwdste handlangers tot de verstrooide overblijfselen mijner voormalige bende stond ik nog altijd in nauwe betrekking naar Xeres te laten ontvoeren. Daar zou zij voorloopig bewaakt worden, tot ik zelf zou zijn aangekomen. De aanval op Puerto gelukte; Anita's schaking, zooals ik die voorgenomen had, werd evenwel verhinderd door eene verschrikkelijke gebeurtenis. Het bloed stolt mij in de aderen, en mijn hoofd dreigt te bersten van berouw en smart, wanneer ik aan die uren terugdenk. Niet dan in korte woorden kan ik den verschrikkelijken slag mededeelen, waarmede de eeuwige vergelding mij trof. Alle voorbereidende maat-

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1