No. 62' Negentigste Jaargang. 1888. ZONDAG 20 MEI. TWEEDE BLAD. Officieel (BebeelU. Inschrijving voor de Schutterij ten raadhuize der gemeente Alkmaar van 's middags 12 tot des namid. 2 uren op Dinsdag 22, 29, en Donderdag 24 en 51 Mei 1888. ItaitcnlAtib. ëinncnl&ttt). ALKMAARSCHE COURANT. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een blauw geverfde kist; een petroleumvat; een zak blauwe aardappelen; een paarden leidsel; een gouden stift van een remontoir horloge; een paar nieuwe handschoeneneen deurkruktwee r. c. kerkboekentwee witte bedgordijnen; een broche, voorzien van een rood handje; een hondenpenning No. 8SU een zwart vrouwen boezelaar. BELGIE. De Kamer heeft den 1G het wetsontwerp betreflende de voorwaardelijke invrijheidstelling en vrij lating van gevangenen en veroordeelden mot 73 tegen 4 stemmen en 4 onthoudingen aangenomen. Slechts enkele amendementen van ondergeschikten aard waar mede de regeering zich vereenigd bad werden goed gekeurd. DUITSCHLAND. Te Altona Iserlohn is de liberale kandidaat met ongeveer 4000 stemmen meerderheid gekozen tot lid van den Rijksdag. De Keizer heeft den 1G voor bet eerst na II April een rijtoer in het Cbarlottenburgerpark gedaan. Uij was vergezeld van de Keizerindr. Mackenzie en twee kleinkinderen. De buitenlucht oefent op hem een gun- stigen invloed uit. Hij zit thans den geheelen dag in een tent in het park. ENGELAND. De tegenwoordige lord-mayor van Londen de heer De Keyser, uit Vlaanderen afkomstig, heeft de burgemeesters van de voornaamste gemeenten in Belgie eu eenige andere personenwaaronder de raadsleden zijner geboorteplaats Termonde bij zich te gast gevraagd, aan welke uitnoodiging dezer dagen ge volg is gegeven. Lagerhuis. Den 1G verzocht minister Smith verlof tot onmiddellijke behandeling van de over eenkomst tusschen Engeland en Australië tot verdedi ging dezer kolonie gesloten. De heer Laboncbère ver zette zich hiertegen omdat de verbetering van 's lands weerbaarheid moest voorgaan doch zijn voorstel werd verworpen met 290 tegen 180 Btemmen. Genoemde overeenkomst werd daarna goedgekeurd. FRANKRIJK. Den 13 is te Hyères een wijnkooper, graaf de Viileneuve, in hechtenis genomen, die bijzonder goedkoopen wijn verkocht, na het gebruik waarvan de mensohen ziek werden. Voor eenigen tijd deden zich bij meer dan 250 ingezetenen van die gemeente die dezen wijn gedronken haddenverschijnselen van ver giftiging voor, welk feit aanleiding gaf tot een rechterlijk onderzoek. Thans zijn elf lijken opgegraven van per sonen die vermoedelijk gestorven zijn na het gebruik van dien wijn, om te worden onderzocht. De gouverneur-generaal van Algerie heeft aange drongen op een krediet van 500000 ter bestrijding der sprinkhanenplaag. De ministerraad besloot, de helft dier som aan de Kamer aan te vragen. De minister-president Floquet heeft den prefect der Seine doen weten, dat hij het besluit van den gemeen teraad van Parijs om 5000 toe te zenden aan de werkstakende glasblazers niet kon goedkeuren, omdat het voor hen eene ware aanmoediging zou zijn. Daar het besluit zonder bekrachtiging der regeering toch niet kan worden uitgevoerd, zoo was nietigverklaring daarvan onnoodig. Kamer. Den 17 is met 355 tegen 163 stemmen een buitengewoon krediet verleend ten behoeve van de ministeriëele departementenopdat deze aan de ten toonstelling van 1889 kunnen deelnemen. SPANJE. De Koningin-Regentes droeg den 16 bij haren intocht in Barcelona Koning Alfonsus op den arm, die den 17 2 jaar oud is geworden. Eene ontzag lijke volksmenigte bevond zich langs den weg en juichte Hare Majesteit met geestdrift toe. Den 20 wordt de tentoonstelling door de Koningin—Regentes geopend. Op het oogenblik liggen aldaar in de haven 28 groote pantserschepen en 56 andere oorlogsschepen en torpedo booten van verschillende mogendheden. Het fransche eskader is het sterkst en telt 18 schepen. Dan volgen de eskaders van Engeland Italië, Rusland en Oosten rijk. NederlandDuitscblandAmerika en Portugal zonden ieder een schip. Het nederlandscbe schip is de kruiser Joan Willem Friso. SERVIE. De volksopruier Hadje Hadzic is te Ne- gatin in hechtenis genomen. Hij trachtte benden van bulgaarsebe uitgewekenen bijeen te brengen om een aanval op Sofia te wagen. BULGARIJE. Prins Ferdinand braobt een be zoek aan Bergovitza alwaar hij met groote geestdrift ontvangen werd. Bij zijne terugkomst te Sofia stonden de troepen tot het paleis op een rij en hadden zij moeite het volk tegen te houdendat don vorst met geestdrift begroette. ZWITSERLAND. Te Eschen in het kanton St. Gallen zijn 18 huizen en 17 stallen afgebrand. Drie kinderen zijn daarbij omgekomen. EGYPTE. In 1887 zijn door het Suez-kanaal 2330 schepen gevaren onder engelsche 185 onder transche 159 onder duitsche 138 onder italiaansche, 123 onder nederlandscbe 82 onder oostenrijksohe en hongaarsche, 28 onder noorsche26 onder spaansche en 22 onder russische vlag verder nog 48 onder vlaggen van 7 ver schillende rijken. Van de 9196G door dat kanaal ver voerde militairen waren 2534 nederlandscbe en onder de stoomschepen, die van het electriseh licht gebruik maakten, waren de 17 stoomschepen van de stoomvaart maatschappij Nederland. De vlugste reis met electriseh licht werd volbracht door het russisohe stoomschip Mos- kowa, den afstand afleggende in 14% uur; daarop volgt het nederl. stoomschip Courad, gezagvoerder W. Adriani, in 15 uur 40 minuten. De gemiddelde tijd beloopt ongeveer 19 uren. ZUID-AFRIKA. De Transvaalsche Volksraad heeft de overeenkomst betreftende de Unie met de Nieuwe Republiekbehoudens goedkeuring- der engelsche re geering, aangenomen. Eene commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van Groot-Brittannie, Portugal,Trans vaal en Swaziland, is benoemd tot vaststelling der grens lijn welke Swaziland van hst portugeesche gebied en dat van de Transvaal scheidt. BRAZILIË. De goedkeuring der wet tot onverwijlde en|volkomen afschaffing der slavernij door de Regentes is door de bevolking te Rio Janeiro met buitengewoon vreugdebetoon begroet. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De voorstellers van het denkbeeld tot uitgave van een kort verslag van de Handelingen der Kamer heb ben tot nadere toelichting van hun voorstel de daarover in 1880—1881 gewisselde stukken, na welwillend ver leend verlof van den voorzitter der Kamer, aan hunne medeleden doen toekomen. By kon. besluit van deu 8 is aan den heer jhr. mr. K. A. Godin van Beaulort op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der bij kon. besluit van 18 Sept. 1886 No. 28 benoemde landbouwcommissie. De heer van Leeuwen te Arnhem heeft den 13 te Leipzig bij de velocipède-wedstrijden den kampioeu- rijder van Duitschland, den heer Voigt u.t Leipzig, verslagen. De afgelegde baan was 7500 el lang. Bij de den 15 gehonden stemming voor een lid van den gemeenteraad te Oudkarspel, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer G. Borst, verkreeg niemand de meerderheid er moet herstemming plaats hebben tusBchen de heeren J. Zomer en C. Borst Mz. Den 16 is te Hillegersberg een jongen, die met zijn broertje in den boomgaard speelde, door den blik sem doodelijk getroffen de ander bekwam verschillende brandwonden. Den 17 is te Rotterdam eene wasscherij en blee- kerij geheel afgebrandwaarbij vele wassohen van in gezetenen mede verbrand zijn. De gemeenteraad van Leiden heeft den 17 bij de herziening der verordening op de heffing van markt- gelden o. a. bepaalddat bij gelegenheid van de kermis of jaarmarkt voor de ingenomen ruimte per vierk. el of ge deelte daarvan eenmaal geheven zal worden 25oenten; voor draaimolens, velocipède-tenten of dergelijken f 100; voor schopstoelen schommels en dergelijken f 12,50 terwijl orgeldraaiers, muzikanten en kunstenvertoouers, die op straat hun beroep uitoefenen f 1 per persoon zullen betalen. Voor de 3% pet. geldleening ten laste van da gemeente Wormerveer, groot 60000, is ingeschreven tot koersen loopende van 96 tot 100 pet., maar voor het grootste gedeelte tegen 99% pet. De vereeniging „Getrouw schoolbezoek" te Heer Hugowaard heeft besloten, ook dit jaar den leerlingen der 4 openbare scholen die hoogstens 10 malen wille keurig verzuimden een schoolfeest te bereiden. Indien milde bijdragen der ingezetenen de uitvoering van het ontworpen plan mogelyt makenbelooft dit feest zeer prettig en leerzaam te zijn daar dan met de jongste kinderen een rijtoer en met de oudste een reisje naar Amsterdam gemaakt zal worden. Voor hoofd der Westerschool te Andijk hebben zich 31 sollicitanten aangemeld. By het plaatsen van palen voor de afrastering van een stuk weiland bij Amersfoort vloog de kop van de hamer, waarmede een werkman de palen in den grond dreef, van den steel en kwam met zooveel kraeht op het hoofd van zijn makker aan, dat bij bewusteloos ne- derstortte en aan de gevolgen overleed. Tot pastoor te Oudeschild op Texel is door den bisschop van Haarlem benoemd de heer S. H. van Ginkel. De Javasehe bank keert over 1887/8 een dividend van 6 pet. uit. Tot bad-artsinspecteur van het zeebad Sobeve- ningen is als opvolger van dr. P. M- Mess benoemd de heer W. Francken, med. doctor en arts te Rotterdam. Uit het verslag der Amsterdamscbe Bank over 1887 blijkt, dat, na afschrijving van f 30000 voor twijfelachtige sehuldoisohors, het winst saldo 55/.625.94 bedraagtwaarvan f 50000 te storten in het reserve fonds, °f 420.000 of 7 per aandeel uit te keeren en f 15.564 12 op nieuwe rekening over te brengen. Het bouwen eener r. k. kerk te Hengeloo is door het r. k. kerkbestuur gegund aan den heer W. S. Roo- denrijs te 's Gravenhage voor f 94186 en niet aan den laagsten inschrijver. Uit het verslag der Nederl. Tramwegmaatschappij over 1887 blijkt, dat thans 95 mijlen in exploitatie zijn en wel 17 met paarden en 78 met stoom als trekkracht. De kwijnende toestand van den landbouw en veeteelt in Friesland bleef op de ontvangsten der maatschappij een ongunstigen invloed uitoefenen. Over de verschil lende lijnen werden 376.287 reizigers vervoerd terwijl 59 abonnementskaarten afgegeven werden. De ont vangsten beliepen f 162,950,06 de exploitatiekosten f 98.279.04% of f 2.84 per dagmijl. De winst- en verliesrekening sluit met een batig slot van/10.882.54%. Dit cijferdat geheel tot afschrijving bestemd is zou gunstiger geweest zijnzoo het vervoer der posterijen niet tijdelijk gestaakt was het daarover bestaan heb bende geschil is ten gunste der maatschappij geëindigd. De gemeente-reiniging te Arnhem vordert over 1887 eene uitgave vau ongeveer f 44000. In de afgeloopen week is te Schoonhoven het 25jarig jubilé der instructie-compagnie feestelijk herdacht. - Te Oosterwolde, eene gemeente met ruim 9000 inwoners wordt voor 1888 eeu hoofdelijke omslag ge heven van f 29,500 of 8 pet. van het belastbaar inko men. Ieder geniet vrijstelling van de eerste f 200 van van het inkomon, zoodat een arbeider, die/6 per week verdient, f 8 belasting moet betalen. Den 4 Juli wordt het christelijk nationaal zendings- feest gehouden op Boekerocte bij Haarlem. De ope ningsrede wordt uitgesproken door ds. H. G. Hogerzeil uit Amsterdam. In de 1 Kamer, zooals deze thans is samengesteld, hebben zitting 26 mrs. in de rechten, 7 baronnen en 6 jonkheeren in de 2 Kamer 59 mrs. in de rechten, 5 doctoren, 2 graven, 10 baronnen en 6 jonkheeren, Het kapitaal der Amsterdamscbe Rijtuigmaat- schappij wordt van ƒ1.000.000 tot f 250.000 terug gebracht, nu de tijden van verlies voorbij zijn en de lasten der balans op de werkelyke waarde en niet op de boekwaarde gebracht mogen worden. Een der werklieden die bij de ontploffing in de gasfabriek te Gorinehem brandwonden bekwam is overleden. Hij laat eene vronw en drie kinderen na. Te Oss is een algemeen bekend strooper, 22 jaren oud, door het plotseling afgaan van zijn geweer bij het kruipen door eene haagzoo ernstig in pols en arm verwond, dat hij reeds overleden is. Te Loenen op de Veluwe is een papiermolen met eene groote voorraad papier en lompen afgebrand. De commissaris des Konings in Friesland heeft aan den kolonel-kommandant van het 1 regt. infanterie te Leeuwarden zijne bijzondere tevredenheid betuigd zoo voor de leiding als de houding der detachementen, die militairen bijstand hebben verleond bij de werksta kingen in die provincie. Uit het verslag, den 16 door commissarissen der spaarbank te West-Graftdyk uitgebracht, bleek, dat de som van f 9190,22, by het begin van het afgeloopen boekjaar aan de inleggers verschuldigd, door nieuwe inschrijvingen 1517,14) en door als kapitaal byge- schrevene rente [f 259,74) tot 10967,10 geklommen was. Het bedrag der opgevraagde en uitbetaalde gelden was echter 1746,02, zoodat aan het einde van het boekjaar aan de inleggers f 9221,08 verschuldigd was. Daar de bezittingen der bank een kapitaal van f 10619,97% vertegenwoordigden, bedroeg het reserve fonds f 1398,89% of ruim 15 pot. van het ingeschreven kapitaal. In de fabrieken van gebroeders Pallhe te Almeloo heeft den 17 des avonds een hevige brand gewoed en wel in de chemische wasscherij, waarschijnlijk ten gevolge van het ontbranden van naphta. Zes arbeiders bekwamen daarbij brandwonden. De werkzaamheden in de ververij en in de andere gebouwen konden den 18 op den ge wonen tijd voortgezet worden. Den 17 is op zijn kasteel te Keppel in den ouderdom van bijna 63 jaren overleden de heer mr. F. J. W. baron van Pallandt van Keppel, oud lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Den 17 des avonds is de r. k. kerk in de buurtschap het Sieuwent bij Ruurloo door den bliksem getroffen en bijna geheel afgebrand en den 16 des namiddags door dezelfde oorzaak de r. k. kerk te Harreveld. De Koning is den 17 met de Koningin en Prinses Wilhelmina uit 's Gravenhage naar hetLoo vertrokken. Zoowel aan het paleis als aan het stationsplein was eene groote menigte bijeen om den Koning te zien, die er vrij welvarend uitzag ou nog krachtig van houding was. Bij het verlaten van het opsn rijtuig gingen luide juichkreten op, waarna de Koning de menigte groette. Op zijn verlangen waren geene autoriteiten bij net vertrek aanwezig. Om bet rytuig voor stooten te vrij waren, waren de straatweg en trambaan grootendeels met zand bestrooid. In het hoofdkiesdistrict Zaandam is den 18 bij de herstemming voor een lid der prov. staten van Noord- holland gekozen de heer K. de Boer Cz., burgemeester van Assendelft, met 804 stemmen tegen 506 op den heer A. Laan te Wormerveer. Don 18 ia bij de ned. herv. gemeente te Haarlem beroepen ds. J. W. Knottenbelt te Schaarsbergen.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5