No. 63. Negentigste Jaargang 1888. Aluuahaiirs nalatenschap. WOENSDAG 23 MEI. Prijs der gewone Advertentiën: Qbffictitl (Bebeelte. Inschrijving voor de Schutterij ten raadhuize der gemeente Alkmaar van 's middags 12 tot des namid. 2 uren op Dinsdag 29 en Donderdag 24 en 51 Mei 1888. fmitcatattb. FEUILLETON ALKMAARSCHE COURANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Fer regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau ALKMAAR brengen, in voldoening aan artikel 228 der gemeentewet, in herinnering aan belanghebbendendat alle schuldvorderingen over het jaar 1887 ten laste der gemeente Alkmaar vóór of op 30 J uni e. k. moeten worden ingeleverd en dat alle schuld vorderingen welke niet binnen dien termijn ingeleverd zijn verjaard en nietig zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 19 Mei 1888. De Secretaris, NUHOUT van deb VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne heden gehouden vergadering ingewilligd hebben het verzoek van S. DIE, om vergunning tot het hebben van een winkel in lompen, ijzer, beenen enz., in het perceel aan de Gedempte Nieuwesloot, No. 20. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 22 Mei 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De Kamer heeft den 19 met 61 stemmen, terwijl 16 leden zich van stemming onthieldeD, de bui tengewone kredieten voor militaire doeleinden, die voor de versterkingswerken aan de Maas daaronder begrepen, goedgekeurd. DUITSCHLAND. De Keizer hracht den nacht van den 18 op den 19 niet zoo gunstig door als den vorigen. De slaap werd herhaaldelijk door hoesten gestoord. Den 19 des ochtends gevoelde hij zich weer beterstond om half tien op en begaf zich om half elf naar bet park. Den 20, na een minder ruetigen nacht ten gevolge vaa meerdere hoestbuien, maakte hij een rijtoer door het park en vertoonde hij zich tweemaal aan de vensters vae het paleis waarbij de menigte hem met geestdrift be groette. Den 21na een bevredigenden nacht, maakte hij een lanp'durigen rijtoer ia een open rjjtuig en ver toonde hij zieh tweemaal in uniform aan een der vensters. De NordcL Allgem- Zeitung acht het niet onwaar schijnlijk, Daai' aanleiding van de onlangs aan de fransche grens plaats gehad hebbende gebeurtenis, dat een duitsch eiziger zonder blijkbaren grond verhinderd werd zijne 'eis in Frankrgk voort te zetten, dat deze uittarting der ransoben tot weerwraaks-maatregeien aanleiding zal geven. De poltie te Berlijn heeft aan de wielrijders, die drie- of vierwielers gebruiken vergunning verleend door de straten dier stad te rijden. Het verbod voor S3) (StO T.) De jonker kon dezec nacht de slaap niet vatten sijne opgewonden gedachten lieten hem geen rust. Na eene korte onrustige sluimering werd hij vroeg in den morgen gewekt door het doffe en verwarde geraas van stemmen; bij onderscheidde de bevelende stem van Neghoff. Hij dacht niet anders, dan dat er een vij andelijke aanval was daarom trok hij vlag eenige klee- dingstukken aan en ging op .het verdek. Hier had zich bijna de gebaele bemanning vereenigd; toch was er slechts in zooverre sprake van eenen vij- rndelijken aanval dat er een aanslag op bet leven des konings was voorbereid. Een der op wscbt staande matrozen had in de nabijheid van de kruitkamer een "mrdacht geritsel gehoord en daar een onbekend man e bezig was een touw met het kruit in onmiddelijke rbinding te brengen op heetsrdaad betrapt. De mis- adiger werd dadelijk op Jbet dek gesleurd en de ma- roos maakte alarm. Het oogenblikkelijk ingestelde nderzoek bracht aan het licht, dat de pleger van den inslag van genueescbe zijde was omgekocht om Neu- off te vermoorden. Hjj had zich vóór de afvaart van et schip te Alerta in een der donkere hoeken van bet iim verscholen en des nachts de kruitkamer verbonden et een lonttonw. De ontploffing zon naar zijne bere- ning in de onmiddelijke nabijheid van de italiaansche net plaats grijpen, hij zelf zon zwemmende degelegen- eid vinden om den vasten wal te bereiken eer het obip in de lucht vloog. Koning Theodoor knarsetandde van woede, toen Costa tweewielcrs blyft gehandhaafd om het gevaardat aan het tot staan brengen daarvan in volle straten ver bonden is doordat de berijder er moet afspringen. Pruisen. Het Heerenhuis is den 17 voor onfce- psalden tijd uiteengegaan na de wetsontwerpen tot regeling van den Weichse' en de Nogat en tot verbe tering van de Oder en de Spree onveranderd goed gekeurd te feebben. ENGELAND. De katholieke leden van het Lager huis, die behooren tot de nationalistische partij, hebben te Dublin beraadslaagd over het schrijven van den Paus en na langdurige besprekingen besloten, een adres naar het Vatikaan te zenden, ten betooge dat de door den Paus teu berde gebrachte beschuldigingen onjuist zijn en waarin den Paus tevens het recht ontzegd wordt, zich met de staatkundige aangelegenheden in Ierland in te laten» De iord-inayor van Locden heeft geweigerd de Guild- ball beschikbaar te stellen voor het houden eener groote openbare bijeenkomst, met het doel om aan te dringen op verbetering der nationale weerbaarheid, omdat hij niet wilde medewerken tot het verspreiden van cnnoodigen anget, In het Parlement bestond voldoende gelegenheid om dat vraagstuk ter sprake te brengen. Hij achtte de bijeenkomst das onnocdig en verklaarde zelfs, geene onvaderlandslievende beweging, die een groot volk on waardig is, te willen steunen. De hertog van Cambridge, opperbevelhebber van het leger, heeft den 17, na de weerbaarheid van Liverpool te hebben opgenomeD, in eene toespraak aan een hem aangeboden feestmaal verklaard, dat het engelsche volk eenige blaam verdiende, omdat het niet reeds vroeger bij de regeering op versterking der weerbaarheid aan gedrongen had. Dat er onmiddellijk gevaar bestond, noemde hij ongerijmd, maar het was Engelands plicht ten aanzien zjiner weerbaarheid gelijken tred te houden met de andera groote mogendheden. De weerbaarheid van Liverpool achtte hij zeer gebrekkig. Kolooirën. De volksvertegenwoordiging van Nieuw Zuid Wales heeft het wetsontwerp tot beperking der landverhuizing uit China aangenomen. Daarbij is o. a. bepaald, dat geene chineezen meer kunnen worden ge- nataraliseerd dat elk schip op de 300 ton slechts één chinees mag vervoeren dat het hoofdgeld van f 120 verhoogd wordt tot f 1200; dat de chineezen zich in enkele daartoe aangewezen districten mogen vestigen en handel drijven en niet in de mijnen mogen werken, zon der vergunning van de regeering. FKANKRUK. De fransche bank heeft den 15 en 16 niet minder dan 27 valsebe bankbiljetten van frcs. 500 in beslag genomen. Nadat de prelect der Seine den 16 den brief van den irinister-president Floquet betreffende het niet goed keuren van het besluit van den gemeenteraad van Parijs tot het uittrekken van f 5000 voor de werkstakende glasblazers in de zitting van den raad had voorgelezen, aeu: ijlings bericht bracht van den mislukten aanslag en beval, den om «rbarming kermenden booswicht zonder vorm van proces aan den grooten mast op te knoopen. „Ah Krachwitzheeft de schnck ook u reeds in uwe nachtrust gestoord", sprak de koning, toen hij den jonker opmerkte. „Des te beter 1 Treed wat naderbij, dan zult gij zonder twijfel dien kerel herkennen ai heeft bi; zich den rooden baard afgeschoren en al heeft men hem te Mequinez de ooren afgesneden Een der matrozen hield zijn peklont dicht voor het vaalbleeke gelaat van den jammerendehot was Wich- mansbansea, de voormalige kapitein van de „Epbemeros", dien Krachwitz voor zicu zag. Een oogenblik later weerklonk er een afgrijselijke kreet en bengelde er eene donkere massa aan den mast. Het recht had zijnen loop gehad. Tegen acht uur in denzelfden morgen liep het schip, dat de fransche vlag voerdede haven van Livorno binnen. Nenhoff, die zich evenals zijne volgelingen uitgezonderd Krachwitz onherkenbaar vermomd had liet zich met dezen aan land zetten. Men begaf zich naar de Albergo Pisanowaar koeriers nit Rome ver wacht werden. Tegen den middag reisde Krachwitz verderbij het afscheid drukte hem Neuhoff hartelijk de hand. „Vaarwel, jonker von Krachwitz," sprak hij op warmen toon. „Heb dank voor alles, wat gij voor mij gedaan hebt, en vergeef mij wat ik tegen u misdreef!" Zoo scheidden zij; zij zonden elkander nooit wederzien VIII. Door strijd ten zege Het was een zware, bloedige strijd geweest, dien onze held had moeten strijden nu echter wenkte hem zeide de voorzitter, dat, ondanks de welwillende belang stelling in het ministerie Floquetde raad niet anders dan betreuren kon de aan zijn besluit gegeven uitlegging. De raad had recht, om eenige al te lang reeds ver daagde democratische verbeteringen ten gunste der werklieden te verwachten. Met 47 tegen 8 stemmen is dezelfde som vervolgens ter beschikking gesteld van de burgemeesters der gemeenten in de departementen Seine en Seine en Oise ter leniging van de ellende der bewoners dier gemeenten slachtoffers der werksta king in de glasfabrieken. In eene onder leiding van baron De Mackau gehou den bijeenkomst van de leden der rechterzijde is op voorstel van den bonapartist De Cassagnao met alge meene stemmen beslotenmet alle parlementaire en extra-parlementaire m ddelen de door Boulanger onder nomen beweging te steunen. Boulanger heeft voor 250 ingeschreven ten behoeve van de werkstakende glasblazer3. De commissie uit den gemeenteraad van Parijs heeft een nieuw door de regeering opgemaakt plan, om door Parijs een stadsspoorweg aan te leggenmet bijna algemeene stemmen afgekeurd, op grond dat het slechts 33 pet. der bevolking ten goede zou komen tegen 43 pet. die door het ten vorigen jare verworpen plan gebaat zon zijn. Bij dat plan hadden ook de buitenwijken van dien spoorweg genot gehad. De kosten van het thans afgekeurde plan waren geraamd op f 118,000,000, ruim f 7,500,000 booger dan het vorigehoewel de lijnen 10 mijlen korter zouden zijn. De onteigening zou echter ruim 50 miljoen gevorderd hebben, omdat de spoorweg door bet drukste deel der stad zou gaan. De uitslag der gemeenteraadsverkiezingen op den 20 was te Epinal, Nancy, Limoges en Avignon ten gunste van de republikeinente Bastia ten behoeve van de bonapartisten en te Roubaix van de conservatieven. Senaat. Bij de voortgezette behandeling der nieuwe legerwet werd den 18 een voorstel van den heer Fresneau, om geestelijken en onderwijzers vrij te stellen van den krijgsdienst, verworpen met 211 tegen 106 stemmen. Generaal Oampenon verklaarde zich tegen art. 32 waarbij de diensttijd voor geestelijken en onderwijzers op een jaar werd bepaald en verlangde een algemeenen diensttijd van 3 jaren voor alle burgers. Do minister president Floquet ondersteunde dit door £2 leden on- derteekende voorstel en drong op bekrachtiging dezer wijziging aan waardoor de oorspronkelijke bepaling van het ontwerp hersteld zou worden, waarvoor de tegen woordige ministers indertijd ook gestemd hadden. De heer Berthelot, hoogleeraar, bestreed dit voorstel ten sterkste. Hij wees er op dat Frankrijk bij eene dergelijke rege ling van den krijgsdienst in watenschap en nijverheid de mededinging met andere volken niet meer zou kunnen volhouden. De rapporteur omtrent het wetsontwerp ver klaarde zich mede tegen het voorstel, dat met 195 tegen 87 stemmen verworpen werd waarna de lezing van het ontwerp aangenomen werd. ITALIË. De begroeting van financiën is bij geheime het nagejaagde doelde prijs der overwinningde ongestoorde vrede van een gelukkig huiselijk leven. De zwaluwendie in de oude schietgaten der Bienecker wachttorens nestelden en 's zomers het slot in wijde kringen omzweefden om door de heldere vensters in de gezellige vertrekken te glurenkonden wonderen verhalen van het echtelijk geluk dat daar binnen ge noten werd. Tot hunne geliefkoosde rustplaats hadden deze kleine gevederde lenteboden de beide grafsteenen in den slottuin uitverkoren. Op deze granietblokken zaten zij te kweelenalsof zij degenen die daaronder den eeuwigen slaap sliepenwilden verhalen van de vredige eendracht die er boven in het slot heerschte, en hoezeer de oude rentmeester den bal had misge slagen met zijne profetische waarschuwing voor het „zondige oogenpaar." „Dit „zondige" oogenpaar dat de wakkere Jakobus eens half angstig, half schnw-eerbiedig aan den jonker ontdekt hadwas sedert lang niet meer verborgen in de geheime nis vaa graaf Sedkerka's studeerkamer. Het zag sedert langen tijd van de eereplaats boven Pasquitas badstoel, die vroeger door het pastelbeeld van Garciloso's echtgenoote werd ingenomen op eene gelukkige jonge vrouw neer. Dit „zondige" oogenpaar, waaruit de innigste en reinste liefde sprak en dat de zee geleek, wanneer zich de maan in hare zwarte wateren weerspiegelt, was het gelukkig gesternte van het hnis en de beschermheilige der familie geworden. Geen vreemd geweld van bniten verstoorde de har monie van het huwelijksleven op Bieneck. Wel had in den tijd dat Krachwitz zijne vrouw in het zoo wonderlijk onthulde geheim harer geboorte moest inwijden Pas quita menig smartelijk nur doorleefd, doch de gedachte als meesteres te kunnen leven in de woning die hare ongelukkige moeder was ontzegd was zco verzoenend, dat zij spoedig ook dit verdriet te boven kwam. De nalatenschap van lord Cowes en de drie ringen van den Moorenkoning Boabdil bewaarde Krachwitz als een

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1