Binnenlaat). stemming door de Kamer aangenomen met 177 tegen 48 stemmen. Bij de stemming in het openbaar waren er slechts 19 stemmen tegen. SPANJE. De Koningin-Regentes bracht den 19 een bezoek aan den hertog van Edinburg en zijne gemalin aan boord van hun jacht en bleef daar een half uur. De hertog de Prias, burgerlijk gonvernenr van Madrid, is den 20 overleden. ZUID-AFRIKA. De Volksraad heeft den heer Brand, president van den Oranje-Vrijstaateen verlof van drie maanden verleendom de door de geneesheeren na zijne ziekte voorgeschreven reis naar Europa te kunnen maken. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Bankoctrooi. Over het op nieuw onveranderd ingediende voorstel tot ver lenging en wijziging van het aan de Nederl. Bank verleende octrooi is liet voorloopig verslag verschenen, dat na eene ver wijzing naar het vroeger uitgebrachte verslag de thans voor het eerst te berde gebrachte opmerkingen en beschouwingen bevat over: lo. De wijze van behandeling dezer aangelegenheid. Verscheidene leden, die de houding in deze van de regeering afkeurden, vatten de wederindiening dezer voordracht op als eene poging om de nieuwe Kamer omtrent hare inzichten ten deze als 't ware te polsen, om dan naar aanleiding daarvan met de Bank onderhandelingen aan te knoopen, als ware een voor loopig verslag der Kamer een advies of instructie voor den minister. Zij gaven de voorkeur aan de wijze van handelen van den vorigen minister. De regeering had dadelijk bij haar optreden een beslist standpunt moeten innemenmet de Bank in onderhandeling behooren te treden en de uitkomsten daarvan moeten mededeelen. Anderen beschouwden daarentegen den door de regeering gevolgden weg als den juisten, o.a. op grond van den zeer begrijpelijken wenseh der regeeringom met de wel licht nieuwe en afwijkende inzichten dezer Kamer te worden in kennis gesteld vóór zij tot het aanknoopen van onderhan delingen wenschte over te gaan. Men betreurde hetdat de Bank tot onderhandelen op dit oogenblik ongeneigd was bevonden, en vroeg, of het in de bedoeling der regeering lag maatregelen te nemen tot eventueele verlenging van het bestaande octrooi,waarbij dan tevens het gelde lijk belang van den Staat genoegzaam zou gewaarborgd zijn. Vrij algemeen werd de wensch geuit dit wetsontwerp nog in deze zitting te behandelen. Het denkbeeld eener eventueele verlen ging van het octrooi vond schier nergens bijval. 2o Het bankstelsel van 1863. Op nieuw werd de wenschelijkheid betoogd van met het tegenwoordige bankstelsel te breken en het uitgeven en in omloop brengen van bankbiljetten bij uitsluiting op te dragen aan eene Staatsbank. 3o. Den duur der verlenging van het octrooi. De groote meerderheid wenschte niet mede te werken tot verlenging der bevoegdheid van de Nederl. Bank, om als circu latiebank te werken, met 25 jaren. De meeste leden achtten andermaal verlenging van den duur van het octrooi van 10 tot 10 jaren, met opzegging 2 jaren van te voren, raadzaam. 4o. De uitbreiding van de bevoegdheden of verplichtingen der Bank. Het gevoelen der regeering werd gevraagd over bet denk beeld dat bij de aanstaande vernieuwing van het octrooi de instelling evenzeer dienstbaar werd gemaakt aan den landbouw, als aan handel en nijverheid. Ook had men geen bezwaar tegen het doen van hypothecaire geldschieting. Onderscheidene leden meenden hiertegenover, dat het verschaffen van blijvend bedrijfs kapitaal strijdig zou zijn met den aard eener circulatiebank. Door sommige leden werden de volgende middelen aan de hand gedaan waardoor de Bank zonder zelve tot de uitgifte van pandbrieven over te gaan, wellicht ten voordeele van den landbouw zou kunnen werkzaam zijnlo. Toekenning der bevoegdheid tot het disconteeren van orderbriefjes op zes maanden, om ook het papier van landbouwers, dat op dien termijn pleegt afgegeven te wordenin hare portefeuille te kunnen opnemen. 2o. Eene geheel zelfstandige en van de Bank afgescheiden afdeeling als hypotheekbank te doen optreden. 3o. Aan de Bank de bevoegdheid te verleenen een bedrag van kostbaar familieheiligdom in de niswaar voorheen het door Bartelomeo Lecco geschilderde portret van Anita gehangen bad. Alexander de oudste zoon des jonkers Krachwitz heette bij het volk nog altijd zoo, zelfs toen zijne baren reeds begonnen te grijzen werd gevolgd door drie broeders en eene zuster, welke, evenals hij, de vreugde en de trots der ouders werden. Ook Niko wilde, toen moeder Marijken naast den ouden Jakobns in den slottuin was begraven, niet langer alleen blijven. Beneden in het dorp woonde een braaf boerenmeisjedat Niko ondanks zijn bochel om zjjn goed hart lief bad en hem niettegenstaande zijn groot hoofd ter wille zijner geleerdheid bad leeren hoog achten en dit meisje werd zijne vrouw. Dat was nu een brniloft. Pasquita en Krachwitz werden er niet gemist en de laatste kon zich bet genoegen niet ontzeggen van de bruid tot den eersten dans op te leiden. Eenigen tijd na den terugkeer des jonkers van Corsika ontving men op Bieneck een onverwacht bezoek van Mercedes met hare drie kinderen. In October '37 was Ripperda te Tetnan aan de gevolgen eener zware ver koudheid overleden. Hij rustte op afrikaanscben bodem onder de cypressen van het kerkhof te Te'uan, waar men hem onder groote eerbetooning ter aarde be steld had. Mercedes was na den dood van haren echtgenoot naar Holland gereisd om de erfenis te regelen. Ripperda's bloedverwanten wilden de geldigheid van zijn tweede huwelijk niet erkennen en begonnen een proces tegen Mercedeswaarvan het beloop weinig kans op een spoedig einde voorspelde. De arme vrouw besloot daarom haar verlangen te volgen, door met bet over schot van baar vermogen naar Spanje terug te keeren. Op de reis daarheen bezocht zij Bieneck om bare oude vrienden vaarwel te zeggen. Het waren genoegelijke dagen die men nu in de berinnering aan het verlodene sleethoe aangenaam was betelkander by het flikkerend haardvuur in de gezellige huiskamer de onde avonturen nog eens te verbalen. Mercedes verteldedat Ripperda de laatste jaren zijns levens in stille eenzaamheid had doorgebracht, zich overgevend aan wijsgeerige bespiegelingen. De po litiek had bare bekoorlijkheid voor hem verloren en met een f 15.000.000 te plaatsen in hypotheek met uitsluiting der be voegdheid tot het uitgeven van pandbrieven. 4o. Het staatstoezicht. Regeling der metaaldekking. De wenschelijkheid werd betoogd de uitgifte van bankbiljetten, niet door muntvoorraad gedekt, tot een maximum te beperken. De koninklijke commissaris kon volgens sommigen zonder bezwaar vervallentenzij zijne verplichtingen en bevoegdbeden beter geregeld werden. Nog werd de wenschelijkheid betoogd eener winstverdeeling, waarbij zouden komen aan de Bank 4 pot. over het kapitaal van 16,000,000, benevens 4 pet. over het reservefonds van i 4,00,000, te zamen alzoo 5 pet. over 16,000,000vervol gens, van 57 pCt., de helft aan den Staat en de helft aan de Bank; en boven 7 pCt., aan den Staat en '/4aan de Bank' in plaats van en zooals het regeeringsvoorstel luidt. Het lid, de beer C 1 e r c x. beeft een nota overgelegd, waar in hij de openstelling der vrije mededinging bepleit, die z. i. voor den Staatevenals voor het publiek voordeeliger is dan het stelsel van monopolie en bescherming, alsnog op het geld- gebied bestaande. In den nacht van den 14 op den 15 is brand uit gebroken in twee graanscbelven op de gronden van de beeren Verbeek in den Zaandammerpolder aan de over zijde van het Kanaal. De Zasndamsobe brandweer wist den brand tot die schelven te beperken en de zes daar naast staande te behouden. Te ZandgaBst (Friesland) zijn den 17 twee boeren plaatsen van de beeren Coopmans en CDossen door eene windhoos zwaar geteisterd. De schade wordt op f 8000 begroot. De bewoners bekwamen geen letsel. De politie heeft den 17 in de arrestanten-kamer te IJerserke 5 bankbiljetten ter waarde van 900 gespeld gevonden van onder tegen de britswelke bil jetten vermoedelijk afkomstig zijn vaD den diefstal bij de wed. de Rjo te Goes. Zij was dit onderzoek gaan instellen naar aanleiding van bet vinden van 140 in goudgeld in een pantoffel van een der verdachten tydens een verhoor op den 16. Te Haarlem is in den nacht van den 17 op den 18 procesverbaal opgemaakt tegen een werkman die eene zak met fazanten-eieien vervoerde. De meerderheid der reeders te Scheveningen heeft den 18 beslist, dat zij niet meer deel zullen nemen aan de Vlaardingsche jagerij, maar eene eigen haringjagerij zullen ondernemen eene commissie van 7 leden werd benoemd om de uitvoerbaarheid van dat plan nader te onderzoeken en de verdere maatregelen voor te bereiden. Den 18 hebben de stoomscheipenzuigers de werk zaamheden weder aangevangen op bet wrak der Lutine. De heer E. Venekamp, beambte ter secretarie te Purmerend, is den 18 benoemd tot secretaris en ont vanger der gemeente Woimer. De beer Tb. G. G. Valette te Hoorn is den 18 benoemd tot ieeraar voor de hoogduitsche taal aan het progymnasium te Gouda. Den 18 was de heer J. F, Philips te Helder laagste inschrijver voor f 85C0, van 17 inschrijvers naar bet verrichten van eenige werkzaamheden aan de ge bouwen enz. van het maritieme etablissement aldaar. Den 19 ia de eerste proelrit gehouden met de Poardetram HoornEnkbuizen door de gemeente Hoog- karspel tot aan de grenzen van Westwoud. In den nacht van den 19 op den 20 is te Haarlem brand uitgebroken in eene groote houten loods van twee verdiepingen, Destaande uit magazijn, timmermanswerk plaats, modelmakerij, pLotographische inrichting enz. op de werf Conrad van den heer Th. Figée aan den Spasindammerweg. De loods was verzekerd, doch de materialen niet, waaronder de inventaris van vier sche pen begrepen was. De overige werkplaatsen zijn behouden gebleven. Den 19 is te Amsterdam overleden de bekende uitgever, de heer P. N. van Kampen. Den 20 zijn drie vingers van een 70jarigen stoker te Spijkerboor op de naar Amsterdam vertrekkende Nieuwedieperboot verbrijzeld bij het oliën der in be- ironischen glimlach zag hij van zijne rustige plaats bet drijfrad der wereldgeschiedenis rondwentelen. De slotsom der ervaringen van zijn ondervindingrijk en veelbewogen leven drukte hij uit in het treurige woord waarmede bij gestorven was „Niets Op dezelfde wijze als Ripperda kon Krachwitz van Bieneck uit den strijd der volken aanschouwen. On weerswolken bedekten aan alle zyden den horizon toch braken door de nevelen reeds de zonnestralen van een beteren tijd. Frederik de Groote besteeg den troon van Pruisen en op hem hield de jonker bet oog ge vestigd. Toen in latere jaren zijn hart, dat zoo warm voor zijn vaderland kloptede smart werd aangedaan van den keurvorst van de Pfalz aan de zijde der Fran- scben te zien deed bij zijnen zoon Alexander dienst nemen in da legers van den gevierden koning van Pruisen. Terwijl in Midden-Europa de vorsten om de hege monie over bet vaste land streden bevoebt zich het kleine eilandenrijk Corsika door eenen bloedigen strijd eene kortstondige vrijheid. Tweemaal had koning Theo- door nog beproefd de kansen te doen keerenmaar Fortuna bleek bet gelukskind niet langer trouw te zijn; bet hart vol bitterheid wierp Theodoor de kroon van Corsika van zich en trok naar bet vasteland terug. Nog eenmaal voerde Pasquale PaoliHyacinth's held haftige zoon bet dappere volk ten strijde en ten zegemaar bet zou zich niet langer in zijne vrijheid verbeugen, dan bet Frankrijk behaagde. In Juni 1769 bukte bet voor den overmaebtigen vijand. De toekomst evenwel hield de wraak van dit gepijnigde volk in den schoot; twee maanden na zijnen ondergang als natie bracht eene corsikaansche vrouw het kind ter wereld dat eens bet trotsche Genua voor immer zou vernietigen en dat aan Frankrijk zware offers zou vergen voor eenen kortstondigen luisterNapoleon Bonaparte. In bet voorjaar van 176L werd Bieneck bezocht door eenen man die zich onder den naam van overste Frederik bij Krachwitz liet aanmelden. Toen deze hem ontving en in het gelaat zagkon bij ternauwernood zijne verwondering verbergen. Aan welken tijd herinner den hem deze scboonekrachtige trekken F Waar had hij dit gelaat meer gezien Overste Frederik maakte eene diepe buiging voor den jonker. weging zijnde machine. Te Parmerend werd hem de eerste hulp verleend, waarna hij per zelfde boot naar Amsterdam werd gebracht. De postduivenvereniging De Luchtpost te Pur merend heeft den 20 een wedvlucht van nit Breda gehouden. Aldaar met zeer betrokken lacht opge laten kwam de eerste duif te Purmerend aan te 8 uur 38% min., eigenaar de beer N. A. Plemper van Balen. De daaropvolgende kwam te 8 uur 39% min. aan, eige naar de heer J. Munnikhuis Jr., aan wie de uitgeloofde prijzen werden toegekend. De afstand bedraagt 105 mijlen. De coöperatieve winkelvereeniging van Eigen Hnlp te 's Gravenhage, opgericht in 1878 met 363 leden, telde in 1887 2153 leden. De omzet in waren die in 1878 f 22.163.33 bedroeg met een dividend van 6% pet. voor de leden, bereikte in 1887 ƒ580.270.11, waarop 15 pet. winst voor de leden werd verkregen. Mej. A, M. van Neck, onderwijzeres te Zaandam, is benoemd tot onderwijzeres aan eene openbare school met uitgebreid leerplan te Middelburg, De Zuidhollnndsche Credietvereeniging verdiende in 1887 op de interestrekening f 71355.38op de provisierekening 33.668.25zoodat zij nog 6 pet. dividend kon uitkeeren, niettegenstaande eene afschrijving van f 28.207.99 voor op verstrekt krediet geleden verlies. De inkwartiering van militairen te Stad Almeloo tijdens de onlangs geëindigde werkstaking heeft, na de ontvangst der Rijks-vergoedingnog eeae uitgave ge vorderd van 2511.51. De gemeenteraad beeft be sloten, alvorens die uitgaaf te vereffenen te trachten van de regeering volledige vergoeding te verkrijgen. Een der leden opperde het denkbeeld te trachten die som vergoed te krijgen door de firma's Seholten, omdat de werkstaking uitsluitend tegen die firma's gericht was geweest en veroorzaakt was door eene ongemotiveerde loonsverlagingwant de werkgevers hadden wel niet woordelijk, maar toch daadwerkelijk de werkstakersin het gelijk gesteld. Hoewel dit denkbeeld door sommige leden billijk werd geacht, zoo vond een daartoe strek kend voorstel toch geene ondersteuning. De gemeenteraad van Deventer beeft besloten de gebeele 3% pet. geldleening van f 325000 te gunnen voor 96'/« pet. De commissie tot ondersteuning der werkhervatters onder de arbeiders der firma's Scholten te Almeloo heeft een schrijven onder ben verspreid, waarin zij verklaarde, dat ai wie goedkeurde, dat gelden, verzameld om hen te hel pen, voor iets anders bestemd werden, daardoor erken nen zou geen hulp meer noodig te hebben en dus van de commissie geen hnlp meer noodig te hebben, bij welk schrijven een biljet gevoegd was, dat de werk man slechts onderteekend behoefde te doen toekomen aan de commissie. Zij, die dit nalieten, zouden gerekend worden het voorstel van den heer Domeia Nieuwenhuis goed te keuren. De commissie gaf 510 biljetten uit, nl. 313 bij gebrs. Scbolten en Co, en 97 bij de firma H. B. Scholten. Van de 406 door de arbeiders in geleverde biljetten waren 309 van arbeiders der eerste 60 97 van die der tweede firma. Deze uitslag geeft een doorslaand bewijs, dat het voorstel van den heer Domela Nieuwenhuis door de werkstakers nagenoeg eenparig is afgekeurd. Het engelscbe gouvernement heeft nieuwe instruc ties gegeven met betrekking tot de verklaringen en affidavits welke afgelegd moeten wordenten einde coupons van buitenlandscbe effecten, welke in Londen betaalbaar zijn te bevrijden van de engelsche inkom stenbelasting. Deze instructies, welke met 1° Juni e.k. in werking zullen treden luiden dat daar waar tot op heden een bankier bet recht heeft gehad een ver klaring af te leggen voor zijn cliëntzonder dat het „Ik ben de zoon van Theodoor van Neuhoff, den voormaligen koning van Corsika", sprak hij op eenigszins bevenden toon „ik kom tot u op bevel mijns vaders. Men beeft hem te Londen in de schuldgevangenis geworpen, waar bij nu in de diepste ellende versmacht, en er is geen mensch, die hem helpen wil." Zwijgend, maar diep getroffen nam Krachwitz aan zijne sohrijftafel plaats en schreef eenen grooten wissel op zijnen bankier. Deze overhandigde hij den zoon van koning Theodoor. „Het bankiersbuis Tullert in Keulen zal dit accept honoreeren. Wees nu zoo goed, hoed en degen af te leggen *en doe mij bet genoegen mijn gast te zijn. Ik zal mijne vrouw waarschuwen die zich ook ver heugen zal, u te leeren kennen." Frederik van Neuhofi wees dit verzoek onder dank zegging van de band. „Mijn tijd is kostbaar", zeide hij op weifelenden toon. „Ik moet nog naar de Drostes te Rauschenberg en daarna naar mijne bloedverwanten in Pruisen ik heb over geen vrij uur te beschikken. Vóór ik vertrek, wil ik mij nog van eene andere opdracht kwijten. Mijn vader zou zich gaarne vleien, dat gij hem in toegevend heid gedacht en daarom heeft bij mij bevolen, u, als een gering blijk zijner dankbaarheiddit aandenken te overhandigenhet grootzegel van zijn voormalig ko ninkrijk Corsika." Het grootzegel van een bedelkoning welk eene wreede ironie. Toch was Krachwitz volkomen ernstig toen Frederik hem het geschenk aanbood en hij ant woordde, ondanks zichzelven, op geroerden toon „Als eene herinnering aan den tijd, toen ik gezamenlijk met uwen vader voor de vrijheid van een wakker vcik streed, aanvaard ik deze gedachtenis. Breng den koning den groet van zijnen wapenbroeder op Corsika 1" Toen Krachwitz zijne vrouw later het bezoek van overste Frederik verhaalde, vlijde Pasquita zich vast tegen haren man aan. „Glans, rijkdom, eer en roem wat is er geworden van al deze verheven idealen waarvoor Ripperda en Neuhoff geleefd en gestreden hebben „Niets „Be vrede in het beminnende hart is het hoogste en eenige geluk l EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2