327ste Staats-Lo terij. r ;S>ta&g-ISerigfat6ti. No. 15239 f 15000; Nos. 12270, 12345 en 17854 f 1000; Nos. 5539 en 8539 f 400; Nos. 2568,10029, 14838, 18375 en 20719 f 200; Nos. 6897, 7071, 96s0, 12312, 13483, 20220 en 20644 f 100. kantongerecht. burgerlijke stand. Sïurs- su noodzakelijk ia geweeBtdat de verklaring van dezen cliënt behoorlijk gelegaliseerd ia geworden in het ver volg deze verklaringwaarvoor een nieuw formulier ia verkrijgbaar gesteld steeda door den eigenaar van de stukken persoonlijk in tegenwoordigheid van een engeltchen consul of vice-consul of, indien deze ambtenaren niet ter plaatse mochten aanwezig zijn in tegenwoordigheid van een notaris moet getekend worden. Deze verandering ia noodzakelijk geworden ten gevolge van de talrijke gevallen van fictieve verklaringen welke eenigen tijd geleden ontdekt zijn geworden en die tot de restitutie van groote sommen aan het gouvernement geleid hebben. De Vereeniging van inrichtingen tot bevordering der koepok-inenting in Nederland heeft in hare dezer dagen gehouden vergadering o. a. besloten tot het op uitgebreide schaal instellen van een onderzoek naar den toestand der koepok-inenting in Nederland en elders en de vragen vastgesteld, welke gericht zullen worden tot de koepok-inrichtingen voor animale en voor gehu maniseerde inenting in Nederlandde geneeskundige ambtenaren, de geneeskundigen, de gemeentebesturen, en de ministers van oorlogmarine koloniën en bui- tenl. zaken. De vergadering besloot zich, vooralsnog te onthouden van de aanbeveling van ééne centrale koe pok-inenting in Nederland, en daarentegen de uitbreiding van het aantal koepok-inrichtingen te blijven bevorderen, omdat tot dusverre 1. de onmiddellijke inenting (van kalf op arm of van arm op arm) betere uitkomsten oplevert dan de middellijke (van glaasjes, buisjes enz.) en 2. meerdere bronnen van koepokstof grootere waar borgen aanbieden, dat steeds (en vooral bij pokken-epi demieën) een voldoende voorraad deugdzame koepok stof beschikbaar is. Aan eene commissie werd opgedra gen dit onderwe-p aan een nauwgezet en veelzijdig onderzoek te onderwerpen. In een door dr. J. B. Dompeling uitgebracht verslag omtrent de koepok-inenting in ons land kwam o. a. de mededeeling voor dat op het einde van 1886 in Nederland nog 150.000 kinderen beneden de zes jaren, oningeënt voor. Aan mejuffrouw P. H. Blomtnendaal onderwij zeres aan de openbare school te Ursemis op haar verzoek met ingang van 1 Juli a. s. eervol ontslag verleend. Ter vervulling der daardoor ontstaande va cature worden onderwijzers opgeroepentegen een salaris van 500 's jaars. De heer S. B. Smit, civiel-ingenieur te 's Graven- hageis met 1 Juni benoemd tot sectie-ingenieur bij de Ned. Zuid-Afrikaanscbe spoorwegmaatschappij. In de Staatscourant wordt medegedeelddat blijkens nader bericht van den nederl. gezant te Stockholm het in den Zweedechen Bijksdag genomen besluit, om den invoer van kunstboter in Zweden te verbieden, vooreerst geen verder gevolg zal hebben. De Tweede Kamer toch heelt na de verwerping door de Eerste Kamer van andere op het botervraagstuk be trekkelijke voorstellen geene aanleiding gevonden bedoeld verbod van invoer van kunstboter alsnog bij de regeering aan te bevelen. Op 31 December 1887 waren in de provincie Limburg slechts 31 geneesbeeren waarvan 3 met ge deeltelijke bevoegdheid, en 4 officieren van gezondheid met burgerlijke praktijk. Het aantal vroedvrouwen bedroeg 62, het aantal apothekers 38, respectivelijk 3 en 2 minder dan op 31 December 1886. Er waren 2 tandmeesters, 1 meer. Beroepen bij de ohrist. geref gemeente te Hoofddorp ds. J. Schotel, pred. te Haarlem. Het hoofdbestuur van de Nederl. Maatschappij tot bevordering der pharmacie beeft aan de bestuurders der Hollandsche-, Bijn- en Centraal Spoorwegmaat schappijen verzocht te willen volgen het door de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen gegeven voorbeeld en de betaling der recepten ten bebceve hun ner zieken, welke thans geschiedt voor eene vaste som voor iederen persoon of voor elk recept, voortaan te doen plaats hebben volgens de eerste „cathehorie der rationeele prijsbepaling van recepten", uitgegeven door D. B. Oen ten te Amsterdam. De tegenwoordige wijze van beta ling is in strijd met de goede uitoefening der artsenij- bereidkunst hier te lande en berust feitelijk op eene kansberekeningwaartoe de manschappen niet mogen medewerken. De suikerfabriek„Alkmaar" in den Oosthoek op Java is door de hypotbeekhoudster de factorij der Handelmaatschappij, voor de geringe som van f 25000 ingekocht. De zuivere winst der gemeentelijke gasfabriek te Deventer beeft over 1887 23.338.73% bedragen. Ds. P, van Wijk Jr., predikant bij de ev. lnth. gemeente te Botterdam ontving ven iemand die on bekend wensebt te b ij ven, f 5000 voor het lidmatenbuis dier gemeente aldaar. Te Wormerveer wordt met ingang van 1 Julia.s. een directeur der gemeentelijke gasfabriek benoemd op f 1000 jaarwedde met het genot van vrije woning, licht en cokes. De telegrafist 2 kl. M. van 't Vlie is verplaatst van Amsterdam naar Hoorn. De commissaris des konings in Gelderland heeft aan de burgemeesters in die provincie een aanschrijving gerichtwaarin zij uitgenoodigd worden een einde te maken aan den onwettigen toestand die hier en daar blijkt te bestaan dat lokaliteiten, waarvoor vergunning verleend is of die met zoodanige lokaliteiten binnenshuis gemeenschap hebben gebezigd worden tot den open baren dienstzooals tot bet houden van poldervergade ringen zittingen van stembureau's enz. en dat perso nen die vergunning hebben tevens een openbaar ambt bekleeden ais wethouder, poldermeester, lid van het college van zetters enz., zonder vrijstelling te hebben bekomen volgens de wet. Het gerechtshof te Arnhem heeft het vonnis der arr. rechtbank te Zutphen waarbij de beer König onder-stationschef aldaar tot eene maand gevangenis straf was veroordeeld wegens de op 25 December 1887 plaats gehad hebbende botsing tusschen een goederen en een personentrein door verkeerden wisselstandver nietigd en den beklaagde vrijgesproken. De wissel wachter H door wiens nalatigheid dit onbeil mede was veroorzaakt, is reeds als zoodanig ontslagen en heeft daarvoor reeds acht dagen gevangenisstraf ondergaan. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der provinciën de volgende aan schrijving gericht Art. 37 der kieswet bepaalt, dat de voorzitter van den gemeenteraad den kiezers stembriefjes doet toekomen, waarop, zoo het eene keuze van den gemeenteraad geldt, het zegel der gemeentezoo zij voor de Provinciale Staten of de Tweede Kamer moet geschieden dat der hoofdplaatsen van bet hoofd- en van het onder-kiesdis trict staat afgedrukt. In eenige gemeenten meent men dat dit voorschrift toelaatdien zegelafdruk te verkrijgen door middel der boekdrukpers. Dit komt mij voor niet geheel overeen te komen met eene juiste opvatting der wet. Hare bedoeling is geene andere dan door dien zegelafdruk eenon waarborg te erlangen dat het stembriefje inder daad door den voorziiter van den gemeenteraad is verstrekt. Een wapenafdrukdie door iedereen kan worden gebruiktlevert zoodanigen waarborg niet op. Volgens het gewone spraakgebruik wordt door de woorden „bet afdrukken van een zegel" stempeling aangeduid. Het schijnt dus oirbaar dat het afdrukken van bet door de wet voorgeschreven zegel op de stembriefjes voortaan door stempeling geschiede. Algemeene voor schriften omtrent de inrichting van bet gemeentezegel bestaan nietdit kan dus geheel aan het inzicht van de gemeente-besturen worden overgelaten. In navolging van art. 2 van het kon. besluit van 13 Maart 1844 (Staatsblad No. 18) kan bet zegel der gemeente bestaan in haar wapenteekendaar omheen kan eenig randschrift aangebracht worden; hoofdzaak ie, dat de zegolstempel blijke die der gemeente te zijn. Het boven aangehaalde wetsartikel zegt nog, dat bij verkiezingen voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer het stembriefje moet vertoonen het zegel van bet hoofd- en onderkiesdistrict. Het stembriefje zal dus in deze gevallen van twee zegels moeten voorzien zijn ouk in die ouderkiesdistricten welke bestaan uit een gedeelte van ééne gemeente. Dan is het gemeente zegel het zegel zoowel van het hcotd- als van het onderkiesdistrict, en behoort dit dus op het stembriefje tweemaal afgedrukt te worden. Art. 37 der kieswet bepaalt verder, dat de stembriefjes worden verzonden bij gesloten brie! van oproeping. In eenige gemeenten meent mendat bet voldoende is die sluiting door inschuiving in oen briefomslag te doen geschieden. Die wijze beantwoordt eebter niet aan het voorschriftslui ting van den brief of van het briefomslag schijnt mij onvermijdelijk. Ik heb de eer u te verzoeken van een en ander mededeeling te doen aan de gemeentebesturen uwer provincie met verzoek zorg te dragen dat voortaan dienovereenkomstig worde gehandeld, Benoemd tot onderwijzer te Assendelft K. Ban- kras te Stift-Weerseloo. - Tot lid van het dagelijksch bestuur van de banne en den polder Ursem in plaats van J. Klaver die ontslag nam, is gekozen de beer Jb. Groot Jbz. met 32 van de 43 stemmen. De heer D. Boots bekwam 11 stemmen. Door het bestuur van den waterstaat is aan de ingenieurs 2e klasse de beeren C. de Bruijn te Amster dam eu W. K. du Croix te 's Gravenhage opgedragen, de voornaamste havenwerken in het buitenland te be zoeken. Uit bet verslag van de afdeeling Zekerheidsstel ling voor ambtenaren en beambten der Vereeniging „E?gen Hulp" over 1887 blijkt dat in dat jaar aan 54 rakenplichtigen een borgtocht werd verstrekt, waar voor f 305.600 2% pet, inschrijving op bet grootboek verbonden werd. Het tctaal der borgtochtpiiohtigen aan wie hulp is verleend, bedraagt 203 voor een bedrag van f 1.703.200 inschrijving. Omtrent den brand in de chemische stoom wasscherij in de fabriek van gebroeders Palthe te Almeloo is nader gebleken dat de brand des namiddags vóór 2 uren ontstond in het lokaal, waar de stoffen met benzine enz. behandeld worden. De werklieden dezer afdeeling verlieten het sloten de ijzeren deuren en ramen en lieten voortdurend stoom daarin. In het volle vertrou wen in de zoogenaamde brandvrijheid van het gebouw en in deze wijze van blussohing, die bij vroegere der gelijke ongevallen doeltreffend was gebleken werd daarmede voortgegaan. Te half 7 werd eene hevige ontploffing gehoord en sloegen de vlammen naar buiten. Acht werklieden werden gewond, waarvan twee zeer ernstig. De brand bleef tot het lokaal beperkt. De gemeentereiniging te Zaandam ontving in 1887 f 4317.24 tegenover eene uitgaaf van f 11396,03, alzoo een tekort van f 7078,79, f 2900 minder dan in 1886. 5e klasse 5e lijst, 22 Mei. YEBSLAG van den toestand der gemeente Alkmaar over 1887, uitgebracht door Burge meester en Wethouders aan den gemeenteraad. (V e r v o 1 g.) Op 31 December waren 550 contracten tot levering van duinwater gesloten tegen 392 op 31 December 1886. De waterverkoop per emmer te Bergen bracht f 7.80 op tegen 8.10 in 1886by de twee alhier geplaatste standpijpen tot waterverkoop werd f 180.97 ontvangenals aan het Baaksje 66.50 en bij het Groot-Nieuwland f 114.47. De gemeente heeft op den verleenden waarborg van f 14300 slechts f 3737.44 moeten betalen terwijl gerekend was op f 6300. De gezondheidstoestand was gedurende het geheele jaar gunstig en gedurende de laatste maanden des jaars zelfs buitengewoon gunstig, terwijl de gemeente van besmettelijke ziekten verschoond bleef. Slechts één geval van diphtheritis met doodelijken afloop in Februari en 2 gevallen vau mazelen één in April en één in Jnni, welke beide ljjders herstelden, kwamen voor. Op de gemeentelijke begraafplaats werden 240, op de Israëlitische begraafplaats 7 lijken begraven. De 240 op de gemeentelijke begraafplaats waren verdeeld als volgt147 op het voor protestanten bestemde deel waarvan 35 in eigen graven en 93 op het voor r. k. bestemde deelwaarvan 7 in eigen graven. Met 1 Ja nuari 1888 werd de nieuwe r. k. begraafplaats in gebruik genomen. 431 inëDtingen werden verricht, waarran 52 bij kin deren beneden het jaar, 177 bij kinderen van 1 tot 3, 174 bij die van 3 tot 6, 27 bij die van 6 tot 12 en 1 boven 12 jaren. Het eenige bordeel dat hier nog bestondis in den loop des jaars vervallen. Uit het jaarverslag der gezondheidscommissie blijkt, dat zij zich bezig gehouden heeft met het beramen van maatregelen, waardoor zonder te groote kosten aan een hoofdbezwaar tegen de exploitatie der gemeente-reiniging, het stinken der tonnen, zou kunnen worden te gemoet gekomen en dat zij de hoop koestertdaaromtrent spoedig voorstellen te kunnen indienen. De commissaris van politie maakte het volgende aantal processen-verbaal op: Verwonding en mishandeling 37 Laster en beleediging 1' Diefstal, oplichting en misbruik van vertrouwen 93 Laudlooperij en bedelarij (in 1886 175) 895 Verduistering 10 Misdrijf tegen het openbaar gezag 7 Verbreking van sluiting 4 Het plegen van baldadigheden en geweldenarijen in de plantsoenen enz. Feitelijke aanranding der eerbaarheid 2 Verkrachting van een driejarig kind Brandstichting door onvoorzichtigheid 3 Verlating van hulpbehoevenden 3 Desertie Aanhouding op signalement 3 Het voorhanden hebben van onberijkte maten en gewichten 3 Het vervoeren van dieren op eene noodeloos pijn lijke wijze 2 Het opzettelijk dooden van een dier, aan een ander toebehoorende 1 Het maken van rumoer of burengerucht 12 Het veroorzaken van den dood of kwetsuren aan schaapvee, aan een ander toebehoorende, door het laten losloopen van twee kwaadaardige honden 2 Het in staat van drankenschap in oen spoortrein uiten van bedreigingen tegen iemand 1 Het teweegbrengen van eene ontploffing in een tegen brandschade verzekerd goed 1 Het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg, evenals in 1836 134 Het in staat van dronkenschap verstoren der openbare orde Het als tapper iD zijn lokaal niet voorhanden hebben van een gedrukt exemplaar der drankwet en van een door den commissaris van politie onderteekend tarief Het verkoopen van sterken drank aan een kind beneden den leeftijd van 16 jaren Het jagen op eens anders land zonder vergunning 6 Idem zonder acte Het visschen in eens anders visebwater zonder vergunning Idem zonder acte Wordt vervolgd. 3 Zitting van 18 M e i 1 8 8 8. P. L.A. E.Alkmaarhet des nachts onbeheerd op den openbaren weg te Alkmaar laten staan van een wagen ieder 0,50 boete of 1 dag hecht. J. S. Gz.Egmond aan Zeerijden met een hondenkar f 1,boete of 1 dag hecht. J. B. Jz., Castricum, overtreding wet jacht en visscliery, f 1,— boete of 1 dag hecht. M. S.C. S., J. K. Pz., Heiloo, zoeken naar kievitseieren ieder f o',50 boete of 1 dag hecht. J. C. T.M. G.Castricum, delven naar konijnen, ieder 3,— boete of 1 dag hecht. L. K. Lz P. de G. Sr., P. W. bz., W. P. Jz.E. K. Lz., W. P. Jz., W. K. Lz., W. v. V. Ez., C. K. Lz. E. W. Pz.R. Cz.Egmond aan Zee stroopery ieder 1 dag gevangenisstraf. GETROUWD. 20 Mei. Jacob Stierman en Willemina Blankestein. GEBOREN. 21 Mei. Neeltje, D. van Gerrit Stam en Sophia Meerscb Jan, Z van Lourens Admiraal en Marjtje Elisabeth Schoonewii. Sophia Maria ElisabethD. van Heiorioh Clemens August Wienker en Anna Hermina Johanna Scbisrmann. OVERLEDEN. 20 Mei. Jacoba de Bruijn, echtgen. van Johannes Ir&ncisous van Leeuwenstijn, 37 j- en 11 ra. Geertje Blik wed. Dirk Spits Bz eerder van Jockem Blaauboer, 78 j 21 Mei. Hendrina Jonkhans, echtgen. van Andries Snijders, 27 j. en 6 m. Edam 19 Mei. Kleine kaas 31. Aangevoerd 55 stapeis, wegende 10911 P. Leiden 19 Mei. Boter per kwartvat le soort t 46 a 52» 2e soort t 36 a 44. Pur merend 22 Mei. Aangevoerd 32 Paarden, hooger iu prijs, 443 Melk- en vette Koeien, handel vlug, 210 vette Kalveren t 0,70 a 1 per P., 107 Nuckt. dito f 6 a 18, beide handel vluir2420 Schapen en Lammerenhandel vlug ,145 vette Varkens f 0,38 a 0,46 per P., handel vlug, 379 Biggen f 5 a 9 handel stug, Kipeieren 2,50 a 3,25 Eenden dito 1 i per 100, 1599 ft pond Boter /la 1,10 per pond. Kleine Kaas 1 32,50, aangevoerd 239 stapels.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3