1888. No. 06. Negentigste Jaargang. WOENSDAG 30 MEI. Nationale Militie* DE STUDENT VAN SALAMANCA. Prijs der gewone Advertentiën: ©fficiëcl (Sc&eelie. Inschrijving voor de Schutterij ten raadhuize der gemeente Alkmaar van 's middags 12 tot des namid. 2 uren op Donderdag 51 Mei. SlililieSchutterij, ISwttgqjanb. FBUILLETOlNr. Novelle Rosenthal Boni n. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondördag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS TER ZOON. De onderstaande personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden Jan van der Sluis, Willem Willems, Hubertus Petrus de Swart, Simon van Wieringen en Cornelis de Boer. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast krachtens bekomen aanschrijving, onderstaande verlofgangers, om zich, tot bijwoning der oefeningen, bij hun korps te ver voegen op den daghieronder vermeld's namiddags vóór 4 uren op 12 Juni 1888 garnizoen te Helder, 4e regiment vestingartillerie, lichting 1886, JACOB CONSTANT en KLAAS KROON. Zij moeten gekleed zijn in uniform en voorzien van de bij het verlof medegenomen kleeding en equipementstukken en hebben recht op vrij transport naar hun korps en een daggeld van 25 cententijdig ter gemeente-secretarie aan te vragen. Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 28 Mei 1888. A. MACLAINE PONT. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het suppletoir kohier voor de belasting op het Personeel, No. 8, en het kohier van het Patentrecht over het 4e kwartaal, beide over het dienstjaar 1887/8,op 24en 25 Meil888 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardheden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invor dering zijn overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerech telijke vervolging. AlkmaarHet Hoofd van het Bestuur voorn., 29 Mei 1888.A. MACLAINE PONT. BELGIE. Den 27 hadden de verkiezingen plaat8 voor de vernieuwing van de helft der leden ven de Provinciale Staten. In de provincie Luxemburg behaalden de katholieken de meerderheid op de liberalen doch in de provincie Namen verloren zij verscheidene zetels. In de stad Namen komen 12 liberalen in herstemming met 12 aftredende katholieken. In de provinciën LuikHenegouwen en Brabant handhaafden de liberalen hunne stellingen welke zelfs eenigszins versterkt werden. Wat de provincie Ant werpen de beide Vlaanderen en Limburg betreft VAN Uit het Hoogduitsch, 3) Zoo maakte dan de geneesheer hennepextractDon Lorenzo drenkte daarmede de fijnste turksche tabak droogde het praeparaat zorgvuldig en liet het tot siga- rettes verwerken. Vijf duizend stuks waren reeds gereed; nog twee maanden en het kostbare geschenk kon worden verzonden; Lorenzo zag, in gedachte, reeds het vergalde bord op zijne voordeur prijkenmet het opschrift „Hofleverancier van Z. M. den Koning.'' Indien hij niet zoo geheel in zijne arbeid en in zijne droomen verdiept was geweestdan was hem onge twijfeld het veranderde wezen en de veelvuldige afwe zigheid zijner dochter opgevallen. Deze omstandigheid maakte het Inesilla mogelijk, zoovele lesuren te nemen, als zij wilde en tegelijk met het beschaven van haren geest hare liefde te koesteren. In beide opzichten maakte zij groote vorderingen. Een worm knaagde echter aan haar hartde vraag namelijk had Pablo ook haar werkelijk lief? Hij was zoo terughoudend vatte hij ook wel eens hare hand dadelijk liet hij die weder los zag zij hem diep in de oogen, dan Bloeg hij die dadelijk weder neer ja niettegenstaande zij het hem zoo gemakkelijk maakte en op eenen goeden dag zelfs zonder hare vriendin in het park kwamhad hij haar nog niet eens een kus gegeven. Wel is waar schitterden zijne oogen, wanneer y haar aanzagen beefde zijne hand wanneer zij de hare geheel toevallig op de zijne legde j ook kwam hij dagtlyks tweemaal den winkel voorbij en wierp hij eenen hielden de katholieken zich staandebehalve in de stad Antwerpen, waar zij den strijd niet aanvaardden en de katholieke leden door 21 liberalen vervangen werden. De socialistische candidatendie in verschillende gemeenten gesteld waren, verkregen betrekkelijk slechts weinig stemmen. De officiëele opening der internationale tentoonstelling te Brussel zal den 6 Juni door den Koning geschieden. DUITSCHLAND. Prins en prinses Hendrik van Pruisen zijn op den dag hunner huwelijksvoltrekking des namiddags te 3 uren naar Silezië vertrokken, waar z:j eenige weken zullen doorbrengen op het kasteel Erdmannsdorf, alvorens naar hunne woonplaats Kiel te vertrekken. Het menu van den feestmaaltijd, bij ge legenheid van hun huwelijk gegeven, was in het fransch gesteld. De Keizer stond den 27 na een goeden nacht te 11 uur op. Wegens het ongunstige weder begaf hij zich echter niet naar het park. Volgens het bulletin,den 28 uitgegeven, voelde hij zich den 26 eenigszins vermoeid, maar overigens was de toestand gedurende de vorige week in het algemeen voldoende. Er was geen koorts en de eetlust en de krachten waren bevredigend. Prins Bismarck is den 27 te Berlijn terug gekomen. Als reden voor deze plotselinge terugkomst wordt op gegeven de verergering van de ziekte zijner vrouw. Pruisen. Het Huis van Afgevaardigden heeft den 24 bij hoofdelijke Btemming het wetsontwerp tot ver lichting der schooliasten voor de gemeenten in Pruisen in zijn geheel met 194 tegen 121 stemmen aangenomen. Bij de bespreking eener verkiezing wees de heer Richter (liberaal) op de houding der conservatieve en nationasl-liberale pers bij de laatste kanselierscrisis alsmede op de bekende door Leipzig en Breslau uit gelokte verzoekschriften aan den rijkskanselier om op zijn post te blijven. Hij keurde met nadruk af het in stellen eener gerechtelijke vervolging tegen de liberale bladen, die een tegen de Keizerin gericht opstel met het opschrift„Geen vrouwenregeering in DuitsohlaDd", uit een Dresdener conservatief blad hadden cvergeno- m n alleen met het doel om het ten sterkste af te keuren. De heer Rauchhaupt kwam uit naam der conservatieven, de heer Zedlitz uit dien der vrij conser vatieven en de heer Eynern uit dien der nationaal libtralen met kracht op tegen het mengen der kroon in de beraadslaging. Daarna werd de zitting gesloten met den driewerf her haalden en luid toegejuichten kreet: leve de Keizer! Den 26, des namiddags te 6 uur, is onder voorzitter schap van den president van het Heerenhuisden hertog Vin Ratibor, eene gemeenschappelijke zitting van beide huizen van den Landdag gehouden waarin door minister von Puttkamer een koe. besluit van den 25 voorgeit zen werd, waarbij de zitting van den Landdag gesloten werd. Den 28 is de door de werklieden boven de tooneel- ruimte in den Koninklijken Schouwburg te Berlijn aange- blik naar binnen die haar als een vuurstroom in het hart voer hij ontbrak ook nooit bij een lesuur in het park en zelfs bij het slechtste weder was hij er met eene groote parapluie en wachtte geduldig; maar waarom drukte bij hare hand niet meermalen, waarom nam hij haar hoofd niet plotseiing tusschen zijne handen om haar te kussen; waarom sprak hij haar niet van liefde, terwijl hij toch wist, dat zij hem beminde, weten moest, dat een meisje niet kon doen, wat zijne zaak was Gevoelde hij slechts innige vriendschap voor haar Beminde hij haar niet genoegom zijn leven aan het hare te ver binden Deze pijnigende vragen deed Inesilla zich ontelbare malen, in hangen twijfel en angstige vrees, en beantwoordde ten slotte toch de groote vraag ten haren gunste. Het raadselachtige gedrag van den jongen student was echter zeer verklaarbaar. Inesilla viel met hare zucht naar kennis, zeer in zijn smaak, hij vond haar bloeiend, goedhartig, geestvol gelaat schoon hij beminde haar inderdaad maar hoe kon hij een doodarm student zich vleien met eenig succes bij het rijkste meisje uit de stad Haar vader zou er nooit iu toestemmen Waarop zou hij haar willen trouwen wat kon hij haar aanbieden Het zou gewetenloos en onbeschaamd ge weest zijn eene liefdesbetrekking met het meisje aan te knoopen en hij deed zich zelf de heftigste verwijten, dat hij naar het rendez-vous in het park ging. Hij nam zich dagelijks voor, niet meer haren winkel voorbij te loopen, het meisje te mijdenzich voor haar te verbergen en steeds weder opnieuw wierp hij smachtende blikken naar binnen dagelijks bleef hij de bekende plaats in het park bezoeken. Zijne liefde groeide aan in gelijke mate met zijne gewetenswroeging. Zijn verstand streed eenen vergeefschen strijd met zijn harten had vroeger de honger aan zijn lichaam ge* knaagd nu verteerde hem en bracht hem licha melijk nog verder achteruit de tweespalt zijner ziel. Plotseling scheen de student spoorloos verdwenen hij kwam niet meer in het park en evenmin den winkel voorbij nergens was hij te vinden. brachte stelling ingestort, waardoor de daaronder bezig zijnde werklieden er onder bedolven werden. Vermoedelijk is een der boven aan de stelling aanwezige bindbalken losgegaan. Voor zoover men weet, zijn twee der werk lieden gedood en dertien zwaar gewond. Ten aanzien van 3 ol 4 der 45 hierbij werkzame arbeiders verkeert men in hec onzekere, of zij op het werk gekomen waren. IERLAND. De aartsbisschop van Dublin, Walsh, die nog te Rome is en bekend staat als voorstander van het veldtochtplan en van het streven van het Nationaal er bond, heelt, uit Rome aan den gemeenteraad van Dublin getelegrafeerd, dat de Pauselijke Stoel volstrekt niet voornemens iszich met de staatkundige zaken van Ierland te bemoeien. FRANKRIJK. De minister van marine heeft den 26 bekend gemaaktdat blijkens een telegram van de regeering van Indo-China de kolonne van graaf Bosé welke naar den kant van Dineybanh in eene boachstreek tusschen de Roode* en Zwarte-Rivier zich bewoog, den 19 April na een hevig gevecht, waarbij zes gedood waaronder een kapitein, en zes gekwetst werden, eenen post vermeesterde. De italiaausche gezant, de heer Menabrea, bood den 24 president Carnot een maaltijd aan, na afloop waar van eene schitterende receptie plaats had. Paul Deroulède is bij de herstemming tegenover den- republikein Walton kandidaat gesteld in het departe ment CnareDte voor de verkiezing van een kamerlid op den 17 Juni. Zijn program is herziening der grond wet en ontbinding der Kamer. Da bonapartisten zullen hem steunen. De uitgifte van het eerste valsche bankbiljet van fres. 500 geschudde op de volgende wijze. Twee heeren, zijnde engelschen boden het in het ko/fiehuis van dea heer Hirsch te Parijs bij do betaling hunner vertering ter inwisseling aan maar de kashoudster vertrouwde het niet en weigerde de inwisseling. Zij betaalden daarop met een goudetuk en vertrokkeD. Vervolgens kochten zij in een winkel ia de nabijheid een schilpadden sigaren- koker van fres. 25 en boden het biljet wedero°m ter betaling aan. Deze winkelierster, die geen geld genoeg terug kon geven liet het biljet wisselen in genoemd kolfiehuis, waar de kasnoudster het toen inwisselde voor 5 echte biljetten van 100 fres. De toeloop van personen, die op de oproeping der Bank de biljetten van fres. 500 komen inwisselen, was in de vorige week zoo groot, dat de politie bij verschillende voor de uitbetaling aange wezen kantoren de orde moest handhaven. Aan de Bank zelve werden den 25 12.700 biljetten aangeboden. Alleen het bankiershuis Rothschild neemt steeds die bankbil jetten aan en vond daaronder nog slechts één valsch biljet. De nieuw opgerichte vereeniging tot bestrijding der boulangistische beweging welke den Daam draagt van Vereeniging ter bescherming van de rechten van den rnensch en den burger heeft besloten van hare statuten een miljoen exemplaren te laten drukken en door het geheele land te verspreiden. Angst en schrik vervulden Inesilla zij maakte zich allerlei denkbare vreeselijke voorstellingen; zij dacht aan ontrouw, aan medeminnaressen aan dolk en revolver in de handen van beleedigde medeminnaarswant zij vreesde, dat hun omgang, niettegenstaande alle voor zichtigheid, bekend geworden was daar vernam zij op eens, dat Pablo Varros ziek ernstig ziek geworden was en in het academisch ziekenhuis lag. Daarheen kon zij onmogelijk gaan zelfs als zijne ver loofde niet; zij moest dus geduld oefenen en alle kom mer en alle angst, alle zorg alleen bekampen en blijde zijn dat het haar gelukte, door met milde hand sigaren onder de ziekenoppassers uit te deelen, van tijd tot tijd iets omtrent zijnen toestand te vernemen. Wekenlang hield de ziekte aan toen kwamen er betere berichtenen op een goeden dag werd haar verteld dat mijnheer Pablo aanstaanden zondag, hoe wel hij nog zeer zwak was als genezen het hospitaal verlaten zou. Deze zondag was juist een feestdag voor Salamanca de studenten hadden namelijk doen bekend maken dat zij s namiddags te twee unr een mandoline-concert met zang zouden geven vóór het Café van Madrid op het Mayorplein. Zulk een concert was iets bijzonders, even aangenaam als schoonkostte nietsgeen wonder dus dat half Salamanca er bij tegenwoordig was. Men zat aan kleine tafeltjes bij groepen van 2 a 3 personen vóór het café op straat en de tafeltjes stonden tot bijna op het midden der markt. Vooraan hadden de musiceerende studenten plaats genomen gehuld in hunne beste zwarte tabbaards en zwarte ba retten op het hoofd (eigenlijk zijn het schuitvormige hoeden, die breed gedragen worden). Iedereen was in de opgewektste stemming en men wschtte, koffie, cho colade cf limonade drinkend, de dingen af, die komen zouden. Ook Inesilia zat, met haren vader, tamelyk vooraan, aan een tafeltje, rusteloos peinzende, of Pable zich hier ook zou laten zien. Zij verwachtte wel niet, dat hij

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1