No. 67. Negentigste Jaargang. 1888. V R IJ D A G 1 JUNI. DE STUDENT VAN SALAMANCA. Rosenthal Boni n. Prijs der gewone Advertentiën: Bij dit No. wordt aan onze abonné's in de stad de dienstregeling van het Postkan toor alhier verzonden, aantevangen 1 Juni, welke aan onze abonné's buiten de stad op verlangen gratis wordt toegezonden. Ove rigens is zij voor niet geabonneerden a 10 cents verkrijgbaar. Bnitenlanb. FBUILLETOJff. Novelle Binnenland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMe. COS. TER ZOON. DUITSCHLAND. De Nordd. Allgem. Zeitang, de maatregelen betreffende de passen in Eizas L tharingen besprekende, doet uitkomen, dat dit besluit niet is een antwoord op een of ander bepaald feit, maar bet gevolg der algemeene staatkundewelke herovering dier gewesten beoogt. Bij den steeds toenemendea nationa'en haat, dien de franscben den duitschers toe- dragen en dieom haar eigen stelling te versterken door de fransche regeering eer bevorderd dan tegen gewerkt wordtgelooft de duitsehe regeering in het belang van den vrede te bandelen wanneer zij het grensverkeer beperkt, om daardoor gevaarlijke botsingen te vermijden. Uit een onderzoek is gebleken, dat het ongeluk in den koninklijken schouwburg te Berlijn veroorzaakt is doordat de steiger instortte door het loslaten van een dwarsbalk. Ongeveer 20 werklieden waren bezig, daar het werk klaar was, de planken van boven neer te gooien doch deden dit zeer onvoorzichtig een blok trof den balk op eene zwakke plek en zoo stort e alles ineen. Eenige werklieden werden gered met behulp van de hun toegeworpen touwen daar zij zich aan de palen hadden kunnen vastklampen. De Keizer heeft zijne eerste parade kunnen bijwonen. De Kroonprins kwam met twee regimenten der garde op het slotplein te Charlottenburg en geleidde deze voorbij den Keizerdie in generaalsuniform met een helm op in een open rijtuig stond. De Keizer was zeer tevreden over de houding der troepen en groette bij zonder hartelijk de oudere officieren die hij kende. De regeering heeft den prijs van een pas van frcs. 2 tot frcs. 12 verhoogd en bepaald, dat de pas eerst 14 dagen na aanvrage zal worden verschaft. Ebzas-Lothabingen. De Staatscourant bevat de voorschriften ter uitvoering van de passenwetvolgens welke alle frangche onderdanenook al komon zij niet over de fransche grenzen, voor hun verblijf in het Rijks- land hun pas moeten vertoonen, voor gezien geteekend door den duitaehen gezant te Parijs. Zulk een pas vervangt het verlof tot verblijf gedurende acht weken. Voor een langer verblijf kannen de districts presidenten bij uitzondering verder verlof verleenen. Voor fransche militairen (actieve zoowel als non-actieve) en voor ge- emigreerden is behalve de pas nog een bijzonder verlof tot verblijf noodig. TAN 4) Uit het Hoogduitsch. Was het niet iets uit een sprookje Verkeerde Inesilla bij de onstuimige omarming in ontzettende angst en opgewondenheid, haar vader niet minder; toch gold die bij hem het minst dengenedie zijne dochter zoo onbeschaamd omhelsd en gekast had. Don Lorenzo's gelaat was namelijk, gedurende zijne worsteling met den student, dicht voor diens mond gekomen, en als een bliksemstraaldie hem alles op helderde maar hem ook een vreeselijk gevaar deed ontdekkenwas het hem door den geest gegaan dat de student naar zijn zoo angstig geheim gehouden ben- nep-sigarettes rook. Geen ander soort had die reuk en nu wist hij dadelijk, hoe het zonderlinge voorval had kunnen gebeuren. Zijne dochter moest eenige van de Bigarettes afgenomen en die aan den student gegeven hebben de man zag er zwak en bleek uit, had er zeker verscheidene van gerookt en eenen sterken en zeer eigenaardigen roes gekregen. Dat alles ging Lo renzo snel door het hoofd en vervulde hem met eene ontzettende angst. Hij moest spoedig zekerheid hebben of de zaak werkelijk zich zoo had toegedragen ten einde van zijn geheim te kunnen reddenwat nog te redden was Nu stond zijne dochterdoodsbleek en weenend in den winkelLorenzonaar adem hijgenddoor de inspanning van de worstelingvan het snelle Joopen en van schrik en angststond voor haar. „Je hebt van de sigarettes op mijne kamer genomen ENGELAND. Volgens den engeiscben admiraal Hornby heeft het rijk met zijne uitgestrekte bezittingen behoefte aan 500 kruisers, terwijl het er slechts 42 heeft| FRANKRIJK. De minister-president Flcquet heeft in eene te Laon bij de inwijding van eea nieuw lyceum gehouden toespraak nogmaals verklaarddat de regee ring Boulanger's avontuurlijke beweging tegen de repu bliek met beleid en kalmtemaar met kracht zou bestrijden. De ministers zijn den 29 des ochtends onder het voortittencbap van president Carnot vergaderd geweest. Minister Goblet bracht de defêches ter sprake, door hem van den franschen gezant te Weenen ontvangen over het door den hongaarschen minister Tisza in het hongaarsche Huis van afgevaardigden gesprokene. Hjj verwachtte ieder oogenbük volledige inlichtingen. Da bladen keuren algemeen de rede van minister Tisza in het hongaarsche Huis van afgevaardigden af. De radicale bladen zijn het sterkst in hunne uitdruk king! n. In de Intransigeant onderstelt Rochefort, dat de minister dronken was. Da Rappel noemt hem een hood door Bismarck tegen Frankrijk opgehitst en de KIA Siecle een hansworstbij wien Bismarck aan het touw trekt. Kamer. Den 29 is het houden eener interpellatie over het door minister Tisza in het hongaarsche Huis van afgevaardigden ten aanzien van Frankrijk gesprokene verdaagd, nadut minister Goblet verklaard had dat hij nog meer inlichtingen verwachtte. ITALIË. De heer Nicotera heeft in de Kamer eene motie ingediend aldus luidendede Kamer, overtuigd van de noodzakelijkheid om de verdedigingsmiddelen der kusten en der zeesteden fe voltooien, noodig!; de regeering uit, een wetsontwerp in te dienen waardoor d°it doei kau worden bereikt. Op voorstel van den minister van oorlog werd beslotendit voorstel vóór de begrooting van oorlog in behandeling te nemen. Den 30 is deze motie met bijna algemeene stemmen aangenomen. OOSTENRIJKHONGARIJE. De Delegaties zijn tegen den 9 Juni te Pest bijeengeroepen. SPANJE. De Staatscourant bevat een koninklijk besluit, krachtens hetwelk de regeering gemachtigd wordt het verdrag van handel en scheepvaart met Neder land te bekrachtigen. Den 25 is te Zaamslag een wirkman omgekomen door het instorten eener oude boerenschuur welke af gebroken werd en voor het vallen waarvan men meende dat nog geen gevaar bestond. Aan het eerste gedeelte van het vergelijkend examen voor hoofd der school te Andijk is den 26 door 24 van de 33 sollicitanten deelgenomen. De hear M. Komen te Anna Paulowna is den 26 bracht hij eindelijk nit. De winkeldeur had hij zorg vuldig gesloten, na de nieuwsgierigen naar buiten ge drongen te hebben, zoodat hij met zijne dochter alleen was. „Ja vader ik dacht dat zij zeer goed waren en ik heb hem lief." „Wien hebt gij lief?" vroeg Don Lorenzo. „Den studenteen edelknap geleerd man, Pablo." „Gij hebt den student van de sigarettes laten rooken?" vorschte Don Lorenzo verder. „Ja vader J" „Eu gij hebt zelf niet van die soort gerookt?" vroeg Don Lorenzo tot niet geringe verbazing zijner dochter. „Neen, vader, de gewone kleine soort, die ik altijd rook, madrillena", antwoordde Inesilla, steeds weenende. „Gij zegt, dat gij den man iiefhebt en hij jon ook vroeg Lorenzo op eensop zonderlingen toon min of meer scherp en strak voor zich uitziende. „Ja vader ik kan zonder Pablo niet leven en naar hetgeen er zoo even gebeurd is hij was zoo vreemdzijne liefde moet hem gedurende zijne ziekte half krankzinnig hebben gemaakt heeft ook hij mij lief." J „Zoodan is het goed", zeide nu Lorenzo op zeer vergenoegden toon tot groote verbazing van Inesilla „ga op je kamer, zend den jongen in den winkelIk' ben dadelijk weder hier." Na deze woorden ijlde Inesilla's vader den winkel nit, naar de tafeltjes vóór het café, liep op Pablo toe, nam bet doosje sigarettes, dat nog op de tafel lag weg en stak het snel in zijne zak; toen vatte hij den student" die zonderling strak voor zich zat nit te staren, bij den armzag zorgvuldig om zich heen of er ook iets op den grond lagen bracht den jongen man naar zijn winkel en vandaar naar zijne kamer, waar hij den schier wezenloozen man op zijn bed legde. „Hij was ziek fluisterde Lorenzo, „dat treft uitmun tend dat komt goed in mijne kraam te pas. Was hy niet zoo zwak geweest, dan had hij niet zóó bedwelmd kunnen gekozen tot hoofdingeland van den Anna Paulownapolder. De leden van het Koninklijk Oudheidkundig Ge nootschap hebben den 27 met hunne dames een bezoek gebracht aan Edam en Monnikendam. Den 27 des nachts is te Aalst het woonhuis des burgemeesters, de vroegere pastorie, afgebrand de be woners moesttn bijna ongekleed het brandend perceel ontvluchten. De laatste trein van Heerenveen naar Leeuwar den heeft den 27 des avonds ongeveer 10 minuten op onthoud gehad doordat de reizigers van een derde klasse wagen onder weg van den noodrem gebruik moesten maken, om een dronken militair, die met zijne bajonet dreigde verwijderd te krijgen. Te Leeuwarden werd hij door de politie naar de kazerne gebracht. Be gevangenbewaarder in de celgevangenis te Scheveningendie vóór eenige maanden in hechtenis werd genomen, verdacht van het plegen van knoeierijen met gevangenen heeft den 28 voor de arr. rechtbank te 's Gravenhage te recht gestaan. Uit het getuigen verhoor bleek o. a., dat hij eenen hoogst gevaarlijken gevangene herhaaldelijk diensten bewees door brisven over te brengen aan zijne bijzit, die eene tapperij hield aan het Huygenspark aldaar en thans te Londen woonde. Bij het teruggaan naar de gevangenis nam hij rookvleesch, tabak, ham en brieven mede terug naar den gevangene. Dit deed hij geregeld twee malen per week. Een vmrtal gevangenen hielp hij in het verkrijgen van geld van hunne familieleden; van het ontvangene gaf hij de helft aan de gevangenen en de andere helft behield hij ge deeltelijk voor zich en gedeeltelijk besteedde hij het aan versnaperingen voor dezelfde gevangenen. Het openbaar ministerie beschouwde het gebeurde als hoogst bedroevend en zeer ernstig eu eisohte, daar de feiten wettig en overtuigend bewezen waren tegen hem 4 jaren gevangenistraf. Zijn verdediger verzoolt geen streng voorbeeld met hem te stellen en hem zoo spoedig mogelijk terug te voeren in den kring zijner diep be- droefde familie. Men had misbruik gemaakt van zijne zwakte en goedigheid. Drie en veertig verveners uit Steenwijk, Steen- wijkerwold en Oldemark hebben den 28 besloten geene loonsverhooging te geven op verbeurte van 100 aan de armen en geene werkstakers van elkaar weder in het werk te nemen, van welk besluit aan de arbeiders mededeeling geschiedde Overigens blijkt dat de goed- gezinden door enkele arbeiderswaaronder sociaol- demokraten, soms met geweld genoodzaakt zijn, het werk te staken. Den ^8 werd te Amsterdam de algemeene ver gadering gehouden van de vereeniging Het Nederland- sche Rundveestamboek. De rekening over 1887 beliep in ontvang f 8993.39% waaronder van 1393 leden contributie tegen f 0.50 f 696.50 en voor inschrijving van vee in de stamboeken f 3055, en sloot met een batig slot van f 3768.22%. De afdeeling Noord-Holland stelde voor bij het hoofdbestuur aan te dnngen op het nemen van tijdige en doeltreffende maatregelen opdat hot holJandacbe geraken zette Lorenzo zijne alleenspraak voort ik moet nu zorgen, dat niemand van zijnen toestand 'iets bemerkt, dat geen sterveling op de gedachte komt, dat de student slechts in eene bedwelming zoo handelde en dat met onderzocht wordt hoe het mogelijk was dat een paar slokken chocolade, die hij gedronken heeft' hem in zulk een roes konden brengen. Duivels wan neer men daarnaar onderzoek doet, dan is mijn geheim, en daarmede mijn geheele schoone plan naar de maan." „Hy heeft haar lief en zij bemint hem wederkearig" overlegde Lorenzo verder, terwijl hij den geheel ver doofden jongen man koude compressen op hart en maag legde. „Nu, ik had mij een anderen schoonzoon ge droomd als een arm student maar Inesilla is rijk zij is een meisje van bijzonder slag, dat de rijkste schoonste en voornaamste partijen van de band geslagen f ™nneer denkt met dezen student gelukkig te zullen worden wat zou er dan tegen zyn Ik moet het gerucht verspreiden", ging Lorenzo, tot zich zelf sprekend, voort, „dat de jonge man door verborgen liefde voor mijne dochter, die hem als klant kende, zoo ziek was geworden, dat hij in het hospitaal moest verpleegd worden en toen hij Inesilla bij het concert weder zag, half krankzinnig geworden is. Het eenige middel, om den talentvollen man te redden, was, om hem mijne dochter, aan wie de student ook zeer goed beviel, tot vrouw te geven dan maak ik tege- lykertyd aan^het geheele schandaal een einde op eene wijze, voor mij als vader en voor Inesilla even gewensebt." Zoo peinzend ging Lorenzo naar zijn winkel en deed de deur weder open. De klanten stroomden na binnen en de tabakshandelaar gaf aan ieder, die het weten wilde de bovenvermelde verklaring van het allerzon derlingste voorval. „Ik ben niet ongeneigd mijne dochter aan den geleerden en schoonen jongen man als vrouw te geven, wanneer mijn information naar zijne familie goed uitvallen zijne armoede kan bij het ver mogen mijner dochter geen hinderpaal zijnte meer

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1